Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Gigabyte Aorus 17x incelemesi: hareket halindeyken süper güçlü oyun oynama

Gigabyte Aorus 17x incelemesi: hareket halindeyken süper güçlü oyun oynama

Gigabyte Aorus 17x ciddi şekilde ağır hizmet tipi bir dizüstü oyun bilgisayarıdır - kutudan çıkardığınızda ve düzgün çalışması için bir değil iki güç kablosuna ihtiyaç duyduğunun farkına vardığınızda bu çok açıktır. Burada paketlenen bileşenlerin kalitesi ve gücünden bahsediyor.


Aorus 17x'i yapılandırmaya gelince, en iyi 10. nesil Intel Core i9 ve i7 işlemcileri ve en iyi Nvidia GeForce RTX ve GTX grafik seçeneklerini seçebilirsiniz ve bunların hepsi cömert bir şekilde boyutlandırılmış bir 17,3 inç'i aydınlatmaya yardımcı olur. panel 240Hz'de çalışıyor.

Tahmin edeceğiniz gibi, bu da sıcak ve ağır bir dizüstü bilgisayar ve bir elektrik prizinden uzaktayken pil şarjını tutmakta pek iyi değil. Ancak, bunun için para koyuyorsanız, bunlar muhtemelen yapmak isteyeceğiniz ödünleşimlerdir.

Geçtiğimiz birkaç gündür Gigabyte Aorus 17x'i teste tabi tutuyoruz ve kararımızı okuyabilirsiniz - kesinlikle o anın seçkin oyun dizüstü bilgisayarları ile oradadır, ancak bu rekabette göz önünde bulundurmanız gereken birçok alternatif vardır. Market.

Gigabyte Aorus 17x incelemesi: ekran ve tasarım

Gigabyte Aorus 17x


(Resim kredisi: Gigabyte)

Gigabyte Aorus 17x büyük, tıknaz, ağır ve nispeten şık bir dizüstü bilgisayardır - yine de çok sayıda köşeli çizgi ve parlak ışığı seviyorsanız şık. Ölçekleri 3,75 kg (8,27 pound) olarak değiştirir, ancak elbette bu, bir oyun dizüstü bilgisayarından, özellikle de çok sayıda üst düzey bileşen içeren birinden beklenmelidir: arkanızı kırmadan bir yerden diğerine taşıyabilirsiniz, ancak Onu trende açmayı veya yerel kafede kucağınızda biraz oyun oynamayı beklemeyin.

Bu boyut ve ağırlık, çok sevdiğimiz gerçekten etkileyici bir 1.920 x 1.080 piksel, IPS LCD, 17.3 inç ekran gibi avantajlarıyla birlikte geliyor. Parlak ve keskindir ve alt kısım dışında her yerde bulunan ince çerçeveler, oyuna odaklanmanızı sağlar. En iyi özelliklerin peşindeyseniz, 4K panele geçmek isteyebilirsiniz, ancak ekstra çözünürlüğün bir dizüstü bilgisayar ekranında buna değip değmeyeceği tartışmalıdır. Burada öne çıkan bir diğer özellik ise 240Hz yenileme hızıdır, yani oyunlarınız için süper akıcı kare hızlarıdır.


Dizüstü bilgisayar, normal kulaklık ve mikrofon jakları, artı 3 x USB-A, 1 x USB-C, 1 x Thunderbolt (USB-C), 1 x DisplayPort (USB-C), 1 x HDMI gibi bağlantı noktalarına da sahiptir ve 1 x Ethernet. İhtiyacınız olursa burada bir SD kart okuyucu da var. Bir oyun dizüstü bilgisayarı için her zaman olduğu gibi, düzenli bir ışık gösterisi var - bilgisayardaki yazılım aracılığıyla, yanlardaki 'atmosfer aydınlatmasını' ve ayrıca mekanik klavyedeki tuşların arka ışığını ayarlayabilirsiniz.

Bu mekanik anahtarlar Omrom tarafından özel olarak üretilmiştir ve tatmin edici bir tıklama ile size 2,5 mm'lik bir hareket alanı sağlar - o kadar tatmin edici ki, bu incelemenin çoğunu Aorus 17x'e de yazdık. Tasarım söz konusu olduğunda, mükemmel ve dikkatlice düşünülmüş çok yönlü bir pakettir, ancak güzellik bir dereceye kadar bakanın gözündedir.


Gigabyte Aorus 17x incelemesi: performans ve özellikler

Gigabyte Aorus 17x

(İmaj kredisi: Gelecek)

Test dizüstü bilgisayarımız sekiz çekirdekli 10. nesil Intel Core i9-10980HK 2,4 GHz işlemci, 32 GB RAM, 3 GB HDD / SSD depolama ve bir Nvidia GeForce RTX 2080 Super grafik kartı ile geldi - diğer yapılandırmalar mevcuttur ancak bu en iyinin en iyisi. Tahmin edebileceğiniz gibi, performans mükemmeldi ve neredeyse hiç yavaşlamadı - grafik ayarlarının maksimuma çıkmasına rağmen, Firewatch ve GTA V gibi oyunlar saniyede 200 kareye yakın geri dönüyordu.

Sentetik 3DMark Time Spy karşılaştırmasında, Gigabyte Aorus 10.306 puan aldı ve bu, o testte bir dizüstü bilgisayarda şimdiye kadar gördüğümüz en iyisi. Bir oyun dizüstü bilgisayarı (5,730) ve bir oyun bilgisayarı (9,216) için 3DMark ortalamalarını geride bırakıyor ve üst düzey bir oyun bilgisayarına (11.085) yaklaşıyor. Bu arada birinci sınıf bir oyun bilgisayarı 19.871 puan alıyor. Tüm sonuçların yüzde 89'undan daha iyi.

Diğer yeni oyun dizüstü bilgisayarlarının bazılarında olduğu gibi, Auros 17x, GPU ve CPU yükünü daha iyi yönetmek için Microsoft Azure makine öğrenimini kullanmak üzere tasarlanmış arka planda çalışan bir AI motoruyla birlikte gelir. Ne kadar fark yarattığından tam olarak emin değiliz, ancak Gigabyte'ın sağladığı kapsamlı Kontrol Merkezi uygulamasının da yardımıyla oyun kurulumunuzu özelleştirmeye gelince kesinlikle çok sayıda seçenek elde edersiniz.


Gigabyte, Windforce soğutma sisteminin dört egzoz deliği ile her zamankinden daha iyi olduğunu söylüyor, ancak bu yine de gürültülü bir dizüstü bilgisayar ve ağır bir yük altında oldukça ısınan bir dizüstü bilgisayar. Bu kadar teknoloji içeren taşınabilir bir bilgisayarda bunu beklersiniz, ancak fanları boğmak için sesi açmaya hazır olun. Pil tarafında, açıkça Aorus 17x'in ana satış noktası değil, ancak pil tasarrufu modunda bir saatlik hafif video akışı, seviyeyi yüzde 100'den yüzde 57'ye düşürdü.

Gigabyte Aorus 17x incelemesi: fiyat ve karar

Gigabyte Aorus 17x

(Resim kredisi: Gigabyte)

Bir oyun dizüstü bilgisayarı satın almaya başlayın ve boyut, gürültü, ısı ve pil ömrü söz konusu olduğunda taviz vereceğinizi hemen anlayın. Gigabyte Aorus 17x söz konusu olduğunda bu tavizlerin tümü kanıtlanmıştır, ancak bir dizüstü bilgisayarda alabileceğiniz en iyi bileşenlerden bazıları ve arka planda çalışan bazı akıllı optimizasyon teknolojileri de dahil olmak üzere kendi lehine pek çok şey vardır.

Oyun performansı çoğunlukla mükemmeldi, yüksek kare hızları ve akıcı oynanışla, ancak GTA V'de ara sıra meydana gelen takılmaları fark ettik - ister donanım, ister oyun olsun, net değil, ancak fark etmedik. diğer başlıklar. Burada paketlenen CPU ve GPU, kıyaslama puanının da gösterdiği gibi, piyasadaki en iyi oyunlarda bile kesinlikle sorun yaşamamalıdır.

4K ekrana sahip olmamanın avantajlarından biri daha yüksek kare hızlarıdır ve 17,3 inç ekran Gigabyte Aorus 17x'i satın almanın başka bir nedenidir - bu güzel görünümlü bir panel ve burada sunulan mekanik klavye ve GPU gücü ile, bu, yaratıcılar için de bir güç merkezi olarak çifte görev yapacaktır (vızıldayan hayranları umursamadığınız sürece). Ayrıca, yerleşik Gigabyte yazılımının size sunduğu özelleştirme seçeneklerinin de hayranıyız.

Fiyat beklediğiniz gibi yüksek - serideki en pahalı model için 3.699 £, ancak en son fiyatlar ve çevrimiçi fırsatlar için bu sayfadaki widget'ları kontrol edin. Bu kadar yoğun ve rekabetçi bir pazarda, bunun şu anda piyasadaki en değerli oyun dizüstü bilgisayarı olup olmadığını söylemek zor, ancak şüphesiz performansı ve özelleştirme seçenekleri açısından en etkileyici olanlardan biri.