Close
  • Ana
  • /
  • Golf
  • /
  • Golf ayakkabıları: çivili mi çivisiz mi? İşte soru bu ve işte cevaplarınız

Golf ayakkabıları: çivili mi çivisiz mi? İşte soru bu ve işte cevaplarınız

Golfe sadece aşırı ilgi duyan birçok insan muhtemelen çivili golf ayakkabılarının ezici bir çoğunlukla norm olarak kaldığını varsayıyor. Öyle değil: çivisiz golf ayakkabıları çığır açtı ve şimdi bazı çevrelerde daha popüler golf ayakkabısı.


On dokuzuncu yüzyılın ortalarında, İskoç golfçüler ayakkabılarının tabanına çivi çakmaya başladılar. Bunu, oynadıkları link parkurlarındaki ıslak koşullarla mücadeleye yardımcı olmak için yaptılar. Bazen bu çiviler gevşeyip ayaklarını şişiriyordu, ancak İskoçlar golfü ciddiye alıyorlardı ve bir tişört vuruşu yaparken pahalı bir kaymadan kaçınmak için alınmaya değer bir risk olarak kabul edildi. Ve böylece çivili golf ayakkabısı doğdu.

Günümüzün sivri uçları – veya Amerikalı okuyucularımız için “kameler” – geçmiştekilerden tanınmaz ve artık metalden ziyade yumuşak plastik olsa da, temel prensip aynı kalır; Vurmak için sağlam bir temeliniz olduğunda golf daha kolaydır.

Sivri uçlu ayakkabılar, golfçülere sadece eski sıkıcı işlevsellikten ziyade konfor ve modaya dayalı bir seçim sunmak için sahnede yeni, kauçuk tabanlı, çivisiz bir alternatif ortaya çıkana kadar, son on yıla kadar her şey kendi yollarına sahipti.

Bu yeni, antrenman ayakkabısı tarzındaki ayakkabının ilk günlerinde, birçok golfçü ikna olmamıştı. Profesyoneller ve daha yüksek düzeyde kulüp golfçüleri için, kulübün hızlı bir swinger'ının ihtiyaç duyduğu gerekli çekişi sağlamak için uygunluklarına dair şüpheler devam ederken, çivisiz ayakkabılar yüceltilmiş antrenörlerden biraz daha fazlası olarak görüldüğünden, golf tutkunları değişimi benimsemekte kesinlikle yavaştı.


Her iki golf ayakkabısı stilinde de önemli ilerlemeler kaydedildiğinden, bu günlerde bu tür endişeler tartışmalıdır. Gerçekten de çivisiz ayakkabılardaki hızlı gelişme, çivili ayakkabıyı oyunun bir adım önünde olmak için gelişmeye zorladı.en iyi golf ayakkabıları.

Çivisiz ayakkabılar artık sahada daha yüksek bir standartta performans gösterirken, çivili ayakkabılar daha önce asla hayal bile edemeyeceğiniz türden bir rahatlık ve esneklik sağlıyor. Her iki varyasyon da diğerinden en iyisini ortaya çıkardı ve bazı üreticiler artık aynı ayakkabı tasarımını hem sivri hem de sivri uçsuz yapıyor.


Şimdi PGA Tour'da en iyi golfçülerden bazılarının çivisiz golf ayakkabıları giydiğini göreceksiniz, ancak bu büyük ölçüde oynanan sahaya ve oynandığı iklime bağlı olsa da. Dubai ve Suudi Arabistan gibi turnuvalarda örneğin birçok yeni ayakkabı stili.

Ama ortalama golfçü ne olacak? Çivili golf ayakkabılarını mı yoksa çivisiz golf ayakkabılarını mı tercih etmelisiniz? Her ikisinin de artılarına ve eksilerine bakalım.


Çivili golf ayakkabısı veya çivisiz golf ayakkabısı: Hangi türe ihtiyacınız var?

Bu kadar basit bir tek kelimelik cevap değildoğru tipte golf çantası seçimibirkaç faktöre bağlıdır. Tüm bu faktörler aslında tek bir şeye dayanmaktadır; ders koşulları.

Nerede oynuyorsun? iklim nedir? Kursun olağan koşulları nelerdir? Düz mü yoksa tepelik mi? Kuru mu ıslak mı? Genellikle günün hangi saatinde çiş yaparsınız? Tüm yıl boyunca mı oynuyorsunuz yoksa daha çok adil bir hava golfçü müsünüz?

Bunlar, hangi tür ayakkabı alacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden sadece birkaçı.

Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ve kuru, nemli koşullarda oynuyorsanız, o zaman özellikle parkurda bir çocuk arabası kullanmak yerine yürüyorsanız, bu durumda konfor çok önemli olduğundan, çivisiz bir ayakkabı sadece bilet olacaktır.


Birleşik Krallık'ta parkurların aşırı derecede çamurlu olduğu sonbahar veya kış aylarında oynuyorsanız, çivili ayakkabılar size daha iyi hizmet edecektir. Yaz aylarında bile, kurslar sabahın erken saatlerinde çiylerin henüz yakılmadığı zamanlar için nemli olma eğilimindedir.

Dersin türü de önemlidir. Oynadığınız sahada dalgalı çimenler varsa ve kendinizi genellikle eğimli yalanlarla buluyorsanız, çoğunlukla sadece düz zeminde oynayan bir golfçüden daha fazla çekişe ihtiyacınız olacaktır. Nemli bir çimenli yol ve eğimli bir yalan, atışınızı yaparken ayaklarınızın kaymasını önlemek için maksimum kavramaya ihtiyaç duyacaktır.

Golf vuruşunuz başka bir faktördür. Kulübün hızlı bir swinger'ıysanız veya salıncakta çok fazla ayak hareketiniz varsa, o zaman zemin ıslak olduğunda, çivilerin size vereceği daha sağlam bir taban isteyeceksiniz.

Öyleyse bir golf ayakkabısında ihtiyacınız olan temel gereksinimlere ve her iki ayakkabı çeşidinin her kategoride nasıl yığıldığına bakalım.

Çivili golf ayakkabısı veya çivisiz golf ayakkabısı: saha performansı

Adidas ZG21 fiyat çıkış tarihi

(İmaj kredisi: adidas)

Bir golf vuruşunda ayakkabılar sizin çapanızdır. Arabadaki lastiklere benzer şekilde, yerle tek bağlantınız onlar. Bu nedenle, zeminle sağlam bir ilişki olmadan, vuruşunuzu tam olarak yapamazsınız, bu bağlantıyı sürdürmek için çekişe ve kavramaya sahip olmak hayati önem taşır.

Ayak altındaki koşullar nedeniyle kaymayan ve kaymayan sabit bir tabana sahip olduğunuzu bilerek sopayı güvenli bir şekilde sallayabilmek, iyi golf için önemli bir bileşendir. Ayakta duracağınız için endişeleniyorsanız, dikkatiniz dağılacak ve güveninizi kaybedeceksiniz.

Bu durumda, ıslak çimde, çivisiz tipte bulduğunuz kauçuk çıkıntılara göre ayakkabılarınızda sivri uçlar veya kramponlar olması nedeniyle daha fazla tutuş elde edeceğiniz mantıklıdır.

Golf söz konusu olduğunda çivili ayakkabılar çok yönlüdür. Her havada, her parkurda, her koşulda giyebilirsiniz ve her seferinde aynı işi yapacaklardır.

Bu ayakkabıların en belirgin faydası, özellikle nemli koşullarda çekiştir. Golf ayakkabıları her zaman maksimum konfor için üretilmediği için geçmişte bu denge için bir takas vardı. Bu artık doğru değil.

Çivili ayakkabılar yıllar içinde hızla ortaya çıktı ve günümüzde daha pahalı olanlar, tabanında 'sivri' olan her şey kadar rahat.

Bununla birlikte, çivisiz ayakkabılarla, hepsi hafif, esnek ve rahat olduklarından maksimum rahatlığı bulmak için pazarın en üstünde olmanıza gerek yoktur. Yine de hepsi su geçirmez değildir ve hepsi zor koşullar için uygun değildir, bu yüzden satın alırken bunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Çivili ayakkabılar hava şartlarından korunmada daha iyidir, ancak bazı yüksek kaliteli çivisiz ayakkabıların artık tamamen su geçirmez olduğunu ve ayaklarınızı her koşulda sıcak ve kuru tutacağını göreceksiniz.

Çivisiz ayakkabıların tek dezavantajı, ıslak koşullarda veya kış çamurunda nasıl performans gösterebilecekleridir. Kuru bir günde veya kısa çim çimenli bir parkurda çivisiz ayakkabılar bir rüyadır. Tersine, çamurlu bir kış tişörtünde her yere kaydığınızda daha çok bir kabus olur.

Tüm yıl boyunca mükemmel bakımlı golf sahalarında oynayacak kadar şanslı değiliz ve kış aylarında birçok sahada işler oldukça zor olabilir. Hepimiz bir sonraki tişörte ulaşmak için çamurlu bir banka yukarı (veya aşağı) yürümeyi deneyimledik. Çivili ayakkabılar bile bu durumlarda zorlanabilir ama en azından size dik durmanız için bir mücadele şansı verir.

İhtiyacın olan son şey, pantolonunun koltuğunda o bankadan aşağı kaymak, arkadaşların kahkahalar içindeyken ya da - daha da kötüsü - hepsini akıllı telefonlarında filme almak!

Bu nedenle ıslak yamaçlardaki çivisiz ayakkabılar potansiyel olarak felaket için bir reçete olabilirken, birçok iç kısımdaki park sahası parkurundan daha sert ve daha az çamurlu olan bağlantı parkurlarında oldukça iyi performans gösterirler.

Bağlantılı kurslarda bile, kaymayı önlemek için sivri uçlara ihtiyaç duyabileceğiniz zamanlar olabilir, örneğin kursların o kadar kuru olabileceği ve çimlerin yandığı ve o parlaklığa sahip olduğu yaz aylarında olduğu gibi. Bu, neredeyse su basmış olduğu zamanki kadar tehlikeli olabilir.

Bununla birlikte, bu alanda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir ve en iyi çivisiz ayakkabılardan bazıları, neredeyse geleneksel bir 'golf ayakkabısındaki' yumuşak plastik çivilerden alacağınız kadar çekiş sağlayacaktır.

Islak koşullarda sivri uçlar ve sivri uçlar arasındaki fark eskiden çok büyüktü, ancak eskisi kadar belirgin değil. Sivri uçlardan aldığınız tutuş ile aynı seviyeye sahip olmayacaksınız, ancak çoğu durumda çivisiz bir ayakkabı size ihtiyacınız olan tüm çekişi sağlayacaktır.

Çivisiz ayakkabıların bir diğer faydası da yeşilliklere daha az zarar vermesidir. Aslında, hiç zarar vermezler. Golf ayakkabılarındaki eski metal sivri uçlar, putt'ların zıplamasına ve çevrimdışı sallanmasına neden olan 'sivri işaretlere' neden olmakla ünlüydü. Modern golf ayakkabılarında bulduğunuz daha yeni, yumuşak plastik sivri uçlar aslında hiç de 'sivri uç' değildir ve ayaklarınızı yanlışlıkla sürüklemediğiniz sürece yeşilliklere verdikleri zarar oldukça azdır, ki bu kolayca olabilir.

Genel olarak, çivili ayakkabılar golf sahasında size biraz daha iyi performans sağlar çünkü saha koşullarından bağımsız olarak aynı performansı gösterirler. Bu yüzden çoğu profesyonel hala çoğu zaman sivri uçlar giyer.

Ancak performans, sıradan golfçüler için belirleyici faktör olmayabilir. Parkurda yürürseniz, performanstan çok rahatlığa değer verebilirsiniz; bu durumda, ıslak bir çimenlikte ara sıra kayma, günün sonunda ağrıyan ayakların olmaması için ödenmesi gereken küçük bir bedel olarak görülebilir.

Çivili golf ayakkabısı veya çivisiz golf ayakkabısı: çok yönlülük

Puma Ignite Fasten8 Golf Ayakkabısı

(İmaj kredisi: Puma)

Çivisiz ayakkabıların temel faydası, temelde sadece eğitmen olmalarıdır, yani çoğu eğitmenle aynı konfor seviyesini sağlarlar. Tanım olarak, çivili ayakkabılardan daha rahatlar çünkü çivileri yok.

En rahat çivili ayakkabılarla bile, lüks bir çift spor ayakkabıyla aynı hissi yaratmak imkansızdır (bazıları oldukça yakın olsa da), çivilerin olduğu yerde hala ayaklarınızın altında hissedebilirsiniz. Bu aynı zamanda çivili bir golf ayakkabısını düz kauçuk tabanlı bir ayakkabıya kıyasla çok sert ve esnek yapmaz.

Çivisiz ayakkabılar genellikle (ancak her zaman değil) tıpkı bir antrenör gibi göründüğünden, golf gününüzün herhangi bir noktasında onları değiştirmeniz gerekmez. Kötü şöhretli 'kulüp binasında sivri uç yok' kuralı, golfçülerin onlarca yıl boyunca ya golf çantalarında bir çift normal ayakkabı taşımak zorunda kaldıkları ya da isterlerse ayakkabılarını değiştirmek için arabaya geri dönmek zorunda kaldıkları anlamına geliyordu. turlarından sonra hızlı bir bira bardağı.

Dikensiz ayakkabılar “19. deliğe” önceki 18'de olduğu gibi ve bu, sosyal olmayı ve kulüp binası yaşamının tadını çıkarmayı seven golfçüler için hayatı çok daha kolay hale getiriyor.

Bu ayakkabıları sadece sahada değil, her yerde giyebilirsiniz. Bu anlamda dönüşüme uğradılar. Çivisiz ayakkabının ortaya çıkmasından önce, golfçüler evden bir çift düz ayakkabı veya spor ayakkabı giyerek ayrılmak zorunda kalacaklardı çünkü sivri uçlu bir araba kullanmak ideal değildi. Yolda benzin veya içecek almak için durmanız gerekebileceğinden, tepede araba sürmeyi umursamayanlar için bile iyi bir fikir değildi.

Spikeless ayakkabılar bu sorunu tamamen ortadan kaldırdı. Onları sorunsuzca sürebilirsin ve eve giderken süpermarkette durman gerekiyorsa bu da sorun değil. Temelde sadece spor ayakkabı giyiyorsun, böylece kimse fark etmeyecek.

Günün geri kalanını gezerek veya barda geçirmeden önce biraz golf oynamayı planlıyorsanız, çivisiz ayakkabılar tatile çıkmak için idealdir. Sivri uçlu ayakkabı giydiğinizden farklı olarak, değiştirmenize ve ardından fazladan bir çift ayakkabı taşımanıza gerek yoktur.

Çivili ayakkabılar sahada harikadır ama başka bir yerde sudan çıkmış balık gibidir. İyi bir karşılaştırma futbol ayakkabıları olurdu. Futbol ayakkabısı giyerek araba kullanmazsınız ve ayakkabıyla dükkana girmezsiniz çünkü korkunç bir raket yapar ve her yere kayarsınız.

Gerçekten oynamak üzere olana kadar futbol ayakkabısı giymezsiniz ve bu, ayakkabılarıyla golfçüler için de aynıydı, sadece, oyun oynarken ayakkabılarını golf çantalarına koyup koymayacakları gibi ek bir sorunu vardı - ekstra ağırlık ekleyerek ve ihtiyaç duyabilecekleri her şey için çantadaki saklama alanını azaltarak - ya da tur bitene kadar arabada bırakın.

Bir çift metal çivili ayakkabının herhangi bir sert zeminde kaymanıza neden olduğu günlerden bu yana işler önemli ölçüde iyileşmiş olsa da, yine de bir çift çivili golf ayakkabısıyla dükkanlarda dolaşmak istemezsiniz. Bir de şuraya gelin, dükkân sahipleri de sizi istemiyor.

Bu nedenle, çok yönlülük için spikeless en iyi şekilde ortaya çıkıyor.

Nike Golf Ayakkabısı

(İmaj kredisi: Nike)

Çivili golf ayakkabısı veya çivisiz golf ayakkabısı: görünüm

Nike Hava Max 270

(İmaj kredisi: Nike)

Bu çok öznel bir şey ama her iki ayakkabı türünde de mevcut olan seçeneklerin çeşitliliği, herkese uygun bir şeyler olduğu anlamına geliyor. Çoğu zaman aynı ayakkabıyı çivili ve çivisiz olarak bulacaksınız; bu, estetik açıdan daha hoş olana göre aralarında seçim yapmak zorunda olmadığınız ve bunun yerine hangi ayakkabı stilinin diğer gereksinimlerinizi karşıladığına odaklanabileceğiniz anlamına gelir.

İstisnalar olsa da, iyi bir kural olarak, çivili ayakkabılar daha geleneksel görünmeye eğilimlidir ve çivisiz ayakkabılar çok daha modern bir görünüme sahiptir. Hala sivri olmayan geleneksel görünümlü ayakkabıların yanı sıra bunlara sahip modern, spor ayakkabı tarzı ayakkabılar da bulabilirsiniz. Golfçüler, bu günlerde ayakkabı çeşitliliği söz konusu olduğunda seçim yapmakta çok zorlanıyorlar.

Genel olarak konuşursak, çivili ayakkabılar daha çok 'golf ayakkabısı' gibi görünme eğiliminde olacak ve çivisiz ayakkabılar daha çok spor ayakkabı gibi görünecek. Örneğin Nike spikeless ayakkabılarından bazılarına bakarsanız (yukarıya bakın) sadece birinci sınıf, modaya uygun spor ayakkabılara benziyorlar. Sokakta onları giyen birini görseniz, milyon yıl geçse bunların golf ayakkabısı olduğunu düşünmezsiniz.

Bu bazılarına hitap edecek, bazılarına değil. Bazı golfçüler geleneksel bir görünümü tercih eder, bu durumda örneğin Footjoy'un klasik tasarımlarından bazıları veya Under Armor Spieth 3 (aşağıya bakın) gibi bir şeye daha çok bakmaları gerekir.

Estetik söz konusu olduğunda, sivri uçlu ve sivri uçlu harika görünümlü ayakkabılar bulabilirsiniz, bu nedenle ikisinin de bu kategoride üstünlüğü yoktur.

Zırh Altında Spieth 3

(İmaj kredisi: Zırh Altında)

Paranızın Değeri

Uzun ömür, çivili bir ayakkabı ile büyük bir avantajdır. Onları yalnızca golf sahasında takıyorsunuz ve çoğu golfçü haftada ortalama yalnızca bir veya iki kez oynayacak, bu nedenle kaliteli bir çiftiniz varsa, onlara atılan koşullar ne olursa olsun ayağa kalkabilecek ve iyi kalabilecekler. yeni gibi.

Neredeyse hepsi, golf mağazalarında veya çevrimiçi olarak kolayca bulunabilen değiştirilebilir sivri uçlarla birlikte gelir, bu nedenle bu tür ayakkabılar size çok uzun süre dayanmalı ve size 'paranızın karşılığını fazlasıyla vermeli'.

Bir çift çivisiz ayakkabı da uzun süre dayanabilir, ancak bunları yalnızca golf için kullanırsanız. Kauçuk taban zamanla yıpranacaktır, ancak yalnızca içlerinde golf oynuyorsanız, onları değiştirmeyi düşünmenize bile gerek kalmadan sizi birçok turdan geçireceklerdir. Sadece onları her zaman giydiğinizde, tabanlar çok daha çabuk yıpranır, ancak daha sonra onları sahada olduğu kadar saha dışında da giyebilmek meseledir.

Daha 'eğitmen benzeri' tarzdaki çivisiz ayakkabılardan birini satın alırsanız, tutuşu golf sahasında etkili olamayacak kadar yıpranmış olsa bile, rahat bir şekilde giymek için hala iyi olacaktır. Yine de çoğunlukla, çivili ayakkabılar önemli ölçüde daha uzun süre dayanır ve bu nedenle paranızın karşılığını daha iyi verir.

Adidas ZG21

(İmaj kredisi: adidas)

Çivili golf ayakkabısı veya çivisiz golf ayakkabısı: hangisini almalısınız?

Tamam,lütfenBuna polislik demeyin.

Gerçek şu ki, gerçekten satın almalısınızikisi birdeneğer bunu yapmak bütçeniz dahilindeyse. Daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız ve kesinlikle ikisini de kullanacaksınız. Çivili bir çift ayakkabıya ve daha hafif, esnek, rahat bir çift çivisiz ayakkabıya sahip olmak, ne zaman ve nerede oynadığınıza bağlı olarak size daha fazla seçenek sunar.

Yukarıda pratikliklerin hepsinden bahsettik, ancak moda da düşüncenizi etkileyebilir. Belirli bir golf kıyafeti ile hangi ayakkabılar en iyi şekilde gider? Renkleri veya stilleri eşleştiriyor olsanız da, bu birçokları için önemli bir husustur.

Özellikle yaz aylarında şort giyiyorsanız, spor ayakkabı modellerini daha iyi olduğu için tercih edebilirsiniz. Kışın ise kıyafetlerinizi giymek zorunda kaldığınızdaen iyi golf su geçirmezlikleriAçık renkli, file, kauçuk tabanlı ayakkabılar özellikle çamura bulanmışsa biraz tuhaf görüneceğinden daha geleneksel çivili ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Bütçeniz her ikisine de izin vermiyorsa ve sadece bir çifti seçmeye bağlıysa, çivili ayakkabılar size sahada biraz daha fazla çok yönlülük sağlayacaktır. Konuya gelince, herhangi bir koşulda herhangi bir parkurda çivili ayakkabılar giyebilirsiniz, ancak özellikle su geçirmez değilse, kötü havalarda çivisiz ayakkabılar bir sorun olabilir.