Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Google Asistan, bu günlük sıkıntıları gidermek için çok ihtiyaç duyulan yükseltmeleri alıyor

Google Asistan, bu günlük sıkıntıları gidermek için çok ihtiyaç duyulan yükseltmeleri alıyor

GüncellemelerGoogle Asistangeliştirilmiş AI sayesinde konuşmalarınızı kolaylaştıracak. İyileştirmeler bağlam ve telaffuz üzerine odaklanmıştır. Artık Google'a isimleri sizin söyleyeceğiniz şekilde söylemeyi öğretebilirsiniz; bu, yalnızca duymayı daha keyifli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi daha iyi anlamasına da yardımcı olur. Google, komutlarınıza bağlam uygulayarak, zamanlayıcılarda ve alarmlarda değişiklikleri daha kolay hale getirebilecek ve takip eden sorularla daha akıcı bir konuşma yapmanıza olanak tanıyacaktır.

İyileştirmeler, ilk olarak 2018'de tanıtılan, Google'ın transformatörler (BERT) AI'dan gelen çift yönlü kodlayıcı temsilleri sayesinde gelir. Sesli asistanlar ne kadar akıllı olursa olsunlar, mükemmel olmaktan uzaktırlar ve çoğu zaman, tamamen basit görünen bir komutu anlama eksikliğinden kaynaklanır. en büyük baş ağrısı olabilir.

Yanlış anlamanın en büyük nedeni bağlama bağlıdır. Geleneksel olarak Google Asistan gibi sesli asistanlar, söylediğiniz kelimeleri sırayla alır ve ayrı ayrı işler. Söylediğiniz sırayı değiştirmek, bir zamanlayıcıda veya kişide sahip olduğuyla tam olarak eşleşmeyen bir ad kullanmak gibi, işleri kolayca değiştirebilir.

Google Asistan güncellemesi


Cümlenin ortasında bir hatayı düzeltmek onu şaşırtmaz

(Resim kredisi: Google)

Zamanlayıcılar, tartışmasız Google Asistan'daki en kullanışlı işlevlerden biridir ve bu yeni iyileştirmelerGoogle'ın en yeni bloguayar ve değiştirmeyi daha az stresli hale getirmek için tasarlanmıştır. Zaman ayarlamanın ortasında fikrinizi değiştirmek genellikle garip bir sonuca neden olur, ancak güncelleme, 'zamanlayıcıyı 10 dakikaya ayarlayın - hayır, 20 dakika' deseniz bile tasarlanmıştır. 20 dakika boyunca doğru şekilde ayarlayacaktır.


Google Asistan, zamanlayıcıları adlandırırken artık 'patates kaynatma zamanlayıcısı' ile 'haşlanmış patates zamanlayıcınızı' kastettiğinizi anlayabilir. Ayrıca, isimlendirilmemişlerse değişiklik yapmak için birinci veya ikinci zamanlayıcıyı belirlemenize ve sadece “alarmımı bir saat sonra yap” diyerek alarmlarda ve zamanlayıcılarda değişiklik yapmanıza olanak tanır.

Google Asistan, takip sorularına izin vererek artık daha akıcı konuşmalar da yapabiliyor. Öyleyse, 'Chicago hangi eyalette?' sorusu sorulursa ve ardından 'oradaki en yüksek bina nedir?' diye sorulursa. Google, Chicago'daki en yüksek binayı bilmek istediğinizi bilecek. Bu, aradığınız cevabı bulmak için sıklıkla ihtiyaç duyulan robotik konuşmalardan sizi kurtarır.


Ancak, hesabınızdaki kişilere erişmek ve bunları aramak için Google Asistan'ı kullananlar için en büyük farkı yaratması muhtemel olan şey telaffuz işlevidir. Yeni işlevsellik, Google'ın söyleme şeklini düzeltmek için kişi listenizdeki isimleri söyleyerek kendinizi kaydetmenize olanak tanır. Bu özellikle zor isimler için faydalıdır, ancak bunu herhangi bir isim için yapabilirsiniz. Kişisel olarak, Gallagher'ın 'Galla-her' yerine 'Galla-ger' olarak telaffuz edilmesi beni rahatsız ediyor, bu yüzden bunu kesinlikle değiştirirdim.

Google Asistan ses kaydınızı kaydetmez, yalnızca gelecekte kelimeyi oluşturma şeklini ayarlar, böylece yalnızca adı doğru söylemekle kalmaz, aynı zamanda söyleme şeklinizi de anlayacaktır. Bu değişikliklerin önümüzdeki birkaç gün içinde kullanıma sunulması bekleniyor.