Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Google Chrome, çok sekmeli kullanıcıların seveceği yeni bir üretkenlik özelliğine sahiptir

Google Chrome, çok sekmeli kullanıcıların seveceği yeni bir üretkenlik özelliğine sahiptir

Google Chrome'un günümüzde kullanılan en iyi ve en yaygın kullanılan web tarayıcılarından biri olduğunu söylemek güvenlidir. Ancak, çok mükemmel ve bu nedenle Google, birkaç ayda bir yeni özellikler ve yükseltmelerle tarayıcının yeni sürümlerini yayınlıyor.

Ve 90 sürümü olan en son Google Chrome yükseltmesinde, tarayıcıda birden çok pencere ve çok sayıda sekme kullanan herkesin kesinlikle takdir edeceği çok kullanışlı yeni bir özellik eklendi.

Bu özellik, pencereleri adlandırma yeteneğidir, yani bir Chrome penceresi açabilir ve ardından o pencerede birden fazla ilgili sekme açabilir, ardından pencereyi buna göre adlandırabilir, ardından arka planda simge durumuna küçültülebilir veya dondurulabilir ve ardından zamanı geldiğinde çok daha kolay hatırlanır.

Örneğin, bir Chrome penceresine 'Verimlilik' adını verebilir ve ardından Gmail, Google Takvim, Google Dokümanlar, çevrimiçi bankacılık siteleri ve daha fazlası için sekmeler altında gruplandırabilirsiniz. Başka bir Chrome penceresi 'Alışveriş' olarak adlandırılabilir ve Amazon, eBay veya Walmart gibi sık kullanılan çevrimiçi perakendeciler için sekmelerle doldurulabilir.


Başka bir Chrome penceresi 'Sosyal' olarak adlandırılabilir ve Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Tumblr, WhatsApp, WeChat onun altındaki sekmelerde gruplanabilir.

Temel olarak, Google Chrome pencerelerine isim vererek kullanmak istediğiniz sekmeyi daha hızlı ve daha düzenli bir şekilde bulabilirsiniz.


Bu tatlı pencere adlandırma işlevselliğini elde etmek için Chrome'lu kullanıcıların öncelikle tarayıcıyı en son sürüm olan 90.0.4430.85'e güncellemeleri gerekir. Chrome tarayıcının üst kısmında bulunan ayar menüsüne erişerek bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Google Chrome'un 90.0.4430.85 sürümünü çalıştırdıktan sonra, tarayıcının üst kısmındaki boş bir sekme şeridi alanına veya yeni bir sekme açmak için kullanacağınız '+' düğmesine sağ tıklayın ve ardından 'Ad penceresi'. Ardından, pencerenin adlandırılmasını istediğiniz her şeyi girebilirsiniz. Bu adlar daha sonra tarayıcıdaki 'Windows' menüsünde veya alt sekme menüsünde görülebilir (tüm açık pencereleri getirmek için alt ve sekme tuşlarına birlikte basın).


Ardından, tüm adlandırılmış Chrome pencerelerinizi görebileceksiniz ve bunları ada göre kolayca seçebileceksiniz.

Bu yeni özellik, geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan Google Chrome güvenlik özelliklerinde yapılan büyük bir revizyonu takip ediyor.Chrome 88 güncellemesibu yılın başında.