Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • Google Earth Timelapse, gezegenimizin 1984'ten bu yana nasıl değiştiğini haritalıyor

Google Earth Timelapse, gezegenimizin 1984'ten bu yana nasıl değiştiğini haritalıyor

Google Earth'ün gücü, son 37 yılda gezegenimizde meydana gelen büyük değişiklikleri vurgulayan yeni bir özellik olarak bir kez daha sergileniyor. Google Earth'te bulunan bir dizi hızlandırılmış video, ormanlar, buzullar, nehirler, şehirler ve daha fazlası dahil olmak üzere 1985'ten günümüze aşırı değişim gösteren alanlara odaklanır.


Bu özellik, Brezilya ormanları, Alaska buzulları ve Pekin ve Dubai gibi mega şehirlerin genişlemeleri dahil olmak üzere en ilginç yerlerden bazılarını gösteren bir dizi hikaye ve öne çıkan konumlar sunuyor. Diğer konumları keşfetmek için aramaya yazmaya da başlayabilirsiniz. Örneğin Hong Kong havaalanının denize inşa edilmesi gerçekten etkileyici.

Google Earth'ün hem uygulama hem de web sürümlerinde bulunan timelapse, son kırk yılda beş farklı uydu tarafından toplanan 15 milyondan fazla uydu görüntüsünü kullanır. Hemen yakınlaştırdığınızda bariz hale gelen bir şey, erken uydu görüntülerinin bugünkünden çok daha az net olduğu, bu nedenle değişen manzarayı gösteren timelapse'ın yanı sıra, modern güne geçtikçe daha kaliteli hale geliyor. .

Google Earth Hızlandırılmış

Google Earth'teki Columbia buzulunun hızlandırılmış görüntüsü


(Resim kredisi: Google)

Ancak, Google Earth direktörü Rebecca Moore'un bir basın toplantısında söylediği gibi, “bu’yakınlaştırmayla ilgili değil,’uzaklaştırmayla” Bu zaman atlamalı bir adım geri atmanıza ve dünya genelinde ne kadar çok şeyin değiştiğinin büyük resmini görmenize olanak tanır.

Google Earth ilk olarak 2013'te zaman atlamalı görünümler sunarak 1984'ten 2012'ye kadar olan değişiklikleri gösterdi ve 2016'da bir güncelleme sağladı. Ancak bunların hepsi 2B idi. Yeni timelapse videoların tamamı tam 3D olarak gösteriliyor ve sahneyi istediğiniz gibi kaydırmanıza ve eğmenize olanak tanıyor.


ağabeyi olarakGoogle Haritalar, Google Earth her zaman eğitmeye, bilgilendirmeye ve şaşırtmaya yardımcı olan çok güçlü bir araç olmuştur. Google Earth'te yeni yerler keşfederken ve eski uğrak yerlerini yeniden keşfederken saatlerce kaybolabiliriz. Uluslararası seyahatin neredeyse imkansız olduğu bir zamanda, ulaşabileceğimiz en yakın şey bu.

Kentsel değişikliklerin bazıları etkileyiciyken, diğerleri daha korkutucu ve doğal dünyamıza ne kadar zarar verildiğini gösteriyor. Hikayelerin her biri, değişikliklerin nedenlerini açıklayan ve eğiten bir açıklama ile birlikte gelir. Okumak ve keşfetmek için biraz zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Google Earth'te timelapse'ı görüntülemek için www.google.com/urltarayıcınızda Yolculuk simgesini (gemi çarkı) ve ardından Google Earth'te katmanlar > Timelapse'ı tıklayın. için Google Earth uygulamasını da indirebilirsiniz. play.google.com/store/apps/detailsveyaios.

Bugünün en iyi Google Pixel 5 fırsatları Sözleşme Anlaşmaları Sim Ücretsiz Editörün SeçimiÜç 24 ay Google Piksel 5 Google Piksel 5 34,99 £ön ödeme£ 35 /ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler100 GBveriÜç 24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler100 GBveriGörünümNSuygun fiyatlımobiller 34,99 £ön ödeme£ 35 /ay GörünümNSuygun fiyatlımobillerEE'de en iyisiEE 24 ay Google Piksel 5 Google Piksel 5 Özgürön ödeme£39 /ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler40 GBveriEE 24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler40 GBveriGörünümNSuygun fiyatlımobiller Özgürön ödeme£39 /ay GörünümNSuygun fiyatlımobillerVodafone36 ayGoogle Pixel 5 (128GB OLED) Google Pixel 5 (128GB OLED) 29 £ peşin 30 £ / aySınırsızdakikaSınırsızmetinler2 GBtarih Vodafone36 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler2 GBveriler Vodafone Ltd'de Görüntüleme 29 £ peşin 30 £ /ay Vodafone Ltd'de Görüntüleme En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz