Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Google Fotoğraflar artık ücretsiz değil, ancak depolama için hiçbir şey ödememenin beş yolu var

Google Fotoğraflar artık ücretsiz değil, ancak depolama için hiçbir şey ödememenin beş yolu var

Aralık ayında Google, artık hizmetlerini sunmayacağını duyurdu.Ücretsiz fotoğraf depolama, bazı kullanıcıları paniğe yolluyor. 1 Haziran'dan itibaren, Google Fotoğraflarınıza eklenen her şey, 15 GB'lık ana Google hesabı sınırınıza dahil edilecektir. Zaten klasörünüzde bulunan fotoğraflar depolama alanınızı bir anda tüketmez.


Bu, telefonlarını Google Fotoğraflar'a yedekleyen çoğu kullanıcı için endişelenmenizin biraz zaman alacağı anlamına gelir. Muhtemelen yılda yaklaşık 5 GB değerinde telefon fotoğrafı çektiğimi tahmin ediyordum, bu da 10 GB e-posta ve dosya olsa bile, yükseltme yapmamın bir yıl olacağı anlamına geliyor.

Halihazırda sınırınıza yakınsanız, depolama alanınızı ayda 1,99 ABD Doları/ 2,49 ABD Doları veya yılda 1,99 ABD Doları/24,99 ABD Doları karşılığında 100 GB'a yükseltebilirsiniz; bu, çoğu kullanıcı için hala çok iyi bir fırsattır. Ayda 9,99 ABD Doları/12,49 ABD Doları veya yıllık 99 ABD Doları/124,99 ABD Doları karşılığında 2 TB'a kadar depolama alanına çıkan paketler de vardır; bu, en tetikleyiciler için bile yeterli olmalıdır.

Ancak, aylık bir ücret ödememeye kararlıysanız, resimlerinizi saklamanın başka yolları da vardır. Bunlar fotoğraf depolama için en iyi beş çözümüm.

1. Amazon Fotoğrafları

ile herkes kaydolabilir ve 5 GB fotoğraf ve video depolama alanına ücretsiz olarak sahip olabilir.Amazon Fotoğraflarıancak bir Prime üyesiyseniz, video için 5 GB'ın yanı sıra sınırsız fotoğraf depolama alanı elde edersiniz. RAW ve WebP görüntüleri dahil olmak üzere her tür görüntüyü yükleyebilirsiniz. Amazon Fotoğrafları uygulamasını kullanarak, uygulamaya kaydetmek için fotoğraflarınızı otomatik olarak senkronize edebilirsiniz. DSLR fotoğraflarınız veya sahip olduğunuz herhangi bir yedek için masaüstünüzden de yükleyebilirsiniz. Ve başka bir depolama, hizmet kullanıyorsanız, Amazon fotoğrafları bunları doğrudan aktarmanıza izin verir.


Video için daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa - veya birinci sınıf üye değilseniz - paketler yaklaşık 1,99 ABD Doları/1,49 ABD Doları'ndan başlar. Ayda 2,49 AU$ veya 16,99£/19,99$/yaklaşık. 100 GB için yıllık 24,49 ABD Doları ve ihtiyacınız olursa 10 TB'a kadar paketler sunar.

2. Bir Sürücü

Microsoft'unOneDriveözel bir fotoğraf depolama platformundan çok Google Drive'a benzer, ancak bunun yararı, resimlerinizi nasıl düzenleyeceğinizi seçebilmenizdir. Hotmail veya Outlook hesabı olan herkes ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına sahip olur, ancak Microsoft 365 (ofis paketi) lisansı için ödeme yaparsanız 1 TB depolama alanına ücretsiz sahip olursunuz. Ve bir aile aboneliğiniz varsa (6 kişiye kadar), kişi başına 1 TB alırsınız, yani potansiyel 6 TB ücretsiz.


Tarayıcıdan herhangi bir dosya türünü yükleyebilir veya telefonunuzun kamera resimlerini yedeklemek için OneDrive uygulamasını kullanabilirsiniz.

3. Google Pixel telefonunu kullanın

Daha modern Pixel telefonlar yalnızca sınırlı bir süre için ücretsiz depolama sunarken,orijinal piksel(ve Pixel 1) ömür boyu ücretsiz depolama atamalarını sürdürüyor. Bu telefonlardan birini çekilişe dahil ettiyseniz, onu kendi fotoğraf aklayıcınız olarak kullanabilirsiniz - çekimlerinizi önce Pixel'e aktarın ve ardından Google Fotoğraflar'a yükleyin. Ya da sadece kullanın, hala iyi bir telefon. Bir Google Pixel'iniz yoksa, 100$/70£ gibi düşük bir fiyata ikinci el bir tane alabilirsiniz. Çözümlerin en basiti değil ama işe yarıyor.


4. Flickr

FlickrTomurcuklanan fotoğrafçılar için yıllardır en çok ziyaret edilen site olmuştur ve 1 TB'lık ücretsiz depolama alanı sunma günleri geçmiş olsa da, 1000'e kadar görüntüyü ücretsiz olarak saklayabilirsiniz. Tüm çekimleriniz için bir çöplük olmaktan ziyade, en iyi karelerinizi dünyaya veya arkadaşlarınıza ve ailenize sergileyebileceğiniz bir yer. Fotoğrafları etiketleyebilir, gruplara ekleyebilir veya sosyal medyanızda kolayca paylaşabilirsiniz.

Burada daha fazla depolama alanı istiyorsanız, Flickr Pro size ayda 5,99 ABD Doları/ 5,99 ABD Doları/7,99 ABD Doları'ndan başlayan sınırsız fotoğraf depolama alanı sunar. Bu aynı zamanda siteye reklamsız göz atmanızı ve en popüler fotoğraflarınızın istatistiklerini de sağlar.

5. Çevrimdışı saklayın

Aylık depolama maliyetlerinden hep birlikte kaçınmanın en kolay yolu, fotoğraflarınızı harici bir sabit sürücü kullanarak çevrimdışı olarak depolamaktır. Bugünlerde 100$/70£/130$'ın altında bir fiyata 4 TB'lık bir sürücü alabilir ve doğrudan dizüstü bilgisayarınıza veya masaüstü bilgisayarınıza takabilirsiniz. Biraz daha kaygan bir şey istiyorsanız,NAS sabit diskleriev ağınızda oturabilir ve dosyaları uzaktan yedeklemenize ve erişmenize izin verebilir. Ekstra güvenlik için, sürücünüzü bir RAID kurulumuna yerleştirmeye çalışın; bu, bir sürücü bozulduğunda içeriğinizi birden çok sürücüye yansıtacaktır. Çevrimdışı depolamanın dezavantajı, devasa bir veri merkezinden ziyade fiziksel bir sürücüye bağımlı olmasıdır. Önemli görüntüler için, her ihtimale karşı bunu başka bir yedekleme yöntemine ek olarak kullanmanızı öneririm.