Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • Google Stadia incelemesi: gelecekte kusurlu

Google Stadia incelemesi: gelecekte kusurlu

Pingtwitter'ün Google Stadia incelemesine hoş geldiniz. Burada, Google Stadia'nın tam olarak ne olduğunu, maliyetini, kurulumunun ne kadar kolay olduğunu ve ne tür bir oyun deneyimi sunduğunu inceliyoruz. Ayrıca Google Stadia'nın fiyatı, çıkış tarihi ve kullanılabilirliğinin yanı sıra Founders Edition ile Premiere Edition arasındaki farkları ve Stadia Pro'nun ne olduğunu da kapsıyoruz.

Bu Google Stadia incelemesinin kısa bir özetini isteyenler için, o zaman bunu video oyunlarının geleceğine dair kışkırtıcı bir bakış olarak düşünmelisiniz. İster evde, ister ofiste veya hareket halindeyken olsun, ekranı olan herhangi bir cihazda oyun oynayabileceğiniz, fütüristik teknoloji ile en yeni, grafiksel olarak etkileyici AAA oyunlarının bulut üzerinden cihazınıza aktarılmasına olanak tanıyan bir gelecek tercih edilen cihaz.

Önemli olan şu anda yalnızca Google Stadiasadecetam da bunu yapıyor - sınırlı sayıda oyun, akış kalitesi açısından değişken kalite, diş çıkarma sorunları, platform abonelik modeli açısından netlik eksikliği ve genel olarak hizmetin hala ağırlıkta olduğu oyunun geleceğine bir bakış sunuyor yerleşik rakipler paylaşmaz.

Sonuçta, Sony'nin PlayStation Now oyun akışı hizmeti var ve Microsoft'un Xbox Game Pass eşdeğeri var - ve bu hizmetlere sahiplerüstünegeleneksel disk tabanlı medya ve formatları oynatmak için indirme.


Yine de, Google Stadia'nın oyuncular için benzersiz ve heyecan verici bir teklif olduğu ve video oyunlarına ve sektöre ilgi duyan herkesin dikkat etmesi gereken bir teklif olduğuna şüphe yok. Tam Google Stadia resmi için okumaya devam edin.

Google Stadia incelemesi


Google Stadia Founders Edition kutusunun içeriği.

(Resim kredisi: Google)

Google Stadia incelemesi: fiyat, çıkış tarihi ve abonelik

Google Stadia, 19 Kasım'da İngiltere dahil 14 bölgede piyasaya sürüldü.


Google Stadia şimdi 119 £ 'a satın alınabilir. Bu fiyat size Google Stadia Controller (beyaz), bir Chromecast Ultra ve üç aylık Stadia Pro aboneliği içeren Stadia Premiere Edition'ı (daha fazlası aşağıdadır) verir.

Google ayrıca, piyasaya sürülene kadar Google Stadia'nın Founders Edition sürümünü de sundu. Bu paket, mavi bir Stadia kontrol cihazının yanı sıra bir arkadaş veya aile üyesi için 30 günlük ücretsiz deneme sunması açısından Premiere Edition'dan biraz farklıdır. Bu baskı artık tükendi.Founders Editiondır-direBay'de hala mevcut.

Stadia Pro hakkında hızlı bir açıklayıcı. Stadia Pro, aslında Google Stadia'nın gerçek kalbidir. Peşin ödediğiniz şey, yani £ 119, esasen oyun için gereken donanımın fiyatıdır - denetleyici ve seçtiğiniz TV veya monitöre takılan Chromecast Ultra.

Oradan yapabilirsinteknik olarakStadia Pro aboneliği olmayan bir oyun, ancak yaparsanızalamadımakış sırasında birçok görsel-işitsel özellik veya herhangi bir ücretsiz oyun veya Stadia Store oyun indirimi.


Çünkü bir Stadia Pro aboneliğinin size her ay satın aldığı şey, 5.1 surround ses ile 4K çözünürlüklerde oyun akışı, her ay ücretsiz oyunlar (Xbox Live Gold veya PlayStation Plus'a kaydolduğunuzda olduğu gibi) ve tam indirimlerdir. fiyat oyunları.

Stadia Pro'nun ilk üç aylık aboneliği bittikten sonra (fiziksel donanım satın alımına dahildir), hizmete devam etmek için ayda 8,99 £ ödersiniz.

Çok net olmak gerekirse - Stadia ProdeğilYine de yiyebileceğiniz Netflix tarzı bir abonelik. Her ay kitaplığınıza düşen ücretsiz oyunlar alırsınız, ancakkütüphaneoyunların. Google Stadia ile oyunların çoğunu dijital olarak satın almanız gerekirüstüneçıkardığınız herhangi bir abonelik.

O halde, Google Stadia'da en iyi şekilde oyun oynamanın finansal yolunuz şu şekildedir:

1.Google Stadia Founders Edition veya Google Stadia Premiere Edition satın alın.

2.Dahil olan Stadia Pro aboneliğini kullanın / devam etmek için ayda 8,99 £ ödeyin.

3.Stadia Pro aboneliğine dahil olmayan Google Stadia kitaplığından oynamak istediğiniz oyunları satın alın.

Google Stadia incelemesi

Bir Stadia Kumandasının tercih edilen oyun ekranına bağlanması, basit bir düğme modelinin basılmasını gerektirir.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Google Stadia incelemesi: donanım ve kurulum

Google Stadia kutusunu açın ve Google Stadia denetleyicisinin yanı sıra Google Chromecast Ultra dongle ile sunulur. Ultra'yı monitörünüze veya seçtiğiniz bir TV'ye ve ayrıca bir güç kaynağına takın ve donanım kurulumu açısından temelde bitirdiniz.

Google Stadia denetleyicisinin, senkronizasyon / güncelleme ve yeniden şarj etme amacıyla kullanılan tek bir USB Type-C bağlantı noktası vardır. Kutunun dışında, oyun oynamaya başlamak için denetleyicinin şarj edilmesi gerekmiyor. Stadia Controller, bir hibrit ped gibidir.Xbox Oneped veNintendo AnahtarıPro denetleyici. Mevcut oyun denetleyicilerinden radikal bir sapma değil ve şık görünüyor ve elde rahat hissediyor.

Google Stadia incelemesi

Google Stadia kurulumunun aslan payı, Google Stadia uygulaması aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

(İmaj kredisi: Gelecek)

topluGoogle Stadia kurulumu, şaşırtıcı olmayan bir şekilde akışla ilgili bir hizmet için, Google Stadia web sitesi ve akıllı telefon veya tablet uygulaması aracılığıyla gerçekleşir.

Bu işlem, bir Google Stadia hesabı oluşturmanızı, iletişim ve gizlilikle ilgili tercihlerinizi seçmenizi ve Stadia hesabınızı bir ödeme yöntemine bağlamanızı görür. Stadia'nın ödeme yöntemine bu şekilde bağlanması, kutudan çıkardığınız üç ayı talep etmek için bile zorunludur.

Google Stadia incelemesi

Beklediğiniz gibi, etkileyici bir profil avatarları dizisinden seçim yapabilirsiniz. Büyüleyici bir büyük şapka FTW ile sihirbaz.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Kurulum sırasında ayrıca kendi hesabınızın profilini oluşturabilir ve profilinizi istediğiniz bir avatarla özelleştirebilirsiniz. Hepsi oldukça standartyeni konsolunuzu kurunyaklaşık 10 dakika sürer.

Kurulduktan sonra nihayet, erişiminiz olan oyunları minimalist, görüntü ağırlıklı bir kullanıcı arayüzünde görüntüleyen Google Stadia ana ekranına erişebilirsiniz. Oynadığınız son oyun, kitaplığınızın geri kalanı kısa bir kaydırma ile görüntülenebilir olacak şekilde üstte görüntülenir.

En azından üç aylık Stadia Pro'nun ücretsiz olması sayesinde başlayacak olan tüm oyun kitaplıklarınızın altında, çektiğiniz oyun içi ekran görüntüsü veya video görüntüleri yer alır. Her şey çok açık bir şekilde düzenlenmiştir ve kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilir. Oyun oynamak veya oyun içi içeriği görmek için derin menü dalışı yoktur.

Google Stadia incelemesi

Google Stadia telefon uygulamasından ekranlar. Buddy Pass özelliği inceleme sırasında mevcut değildi.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Google Stadia uygulaması çok şık ve Amerikan devinin erişilebilirlik açısından onu doğru şekilde elde etmek için ciddi zaman harcadığını söyleyebilirsiniz. Nerede oynadığınızdan, oynadığınız oyunlara ve hesap ayarlarınıza ve isterseniz hangi oyunları satın almak istediğinize kadar Stadia hesabınızın temelde her yönü üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Oyun oynayabileceğiniz bir Pixel cihazı çalıştırmıyor olsanız bile, hesabınızı kontrol etmek için Pixel olmayan bir telefonu yine de kullanabilirsiniz.

Stadia'nın ana menüsü sadece üç sekmeye ayrılmıştır: Mağaza, Ev ve Keşfet. Mağaza, Stadia kitaplığındaki oyunlara göz atabileceğiniz yerdir (şu anda çok kapsamlı değil, yaklaşık 26 oyun mevcut), Ana Sayfa, ne oynadığınızı ve nerede oynadığınızı seçebileceğiniz, oyun içi içeriği görüntüleyebileceğiniz ve Keşfedebileceğiniz yerdir. resmi Stadia Topluluk Forumu'nu görüntülemenizi ve bazı tanıtım videolarını izlemenizi sağlar.

Google Stadia incelemesi

Stadia'yı Stadia Pro aboneliği ve 100 Mb / sn artı internet bağlantısı ile 4K, HDR ekranda oynamak.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun oynamaktan bahsetmişken, bunu yapmak için Stadia menüsünün Ana menüsünden 'Nerede oynanacağını seçin'i seçmeniz yeterlidir; Chromecast bağlantılı ekranınız, Chrome OS çalıştıran tabletiniz veya Google Pixel (Pixel 2'den itibaren) akıllı telefonunuz ve ardından seçim oyunu yükler.

Google Stadia incelemesi: oyunlar, performans ve ekosistem

Google Stadia incelemesi

Google Stadia şu anda Pixel 2'den itibaren herhangi bir Google Pixel telefonda oynanabilir. Yine de Stadia uygulamasına erişmek ve kontrol etmek için herhangi bir telefon kullanılabilir.

(İmaj kredisi: Gelecek)

VebuStadia'nın parti parçasını vurduğumuz yer - oyun oynarken cihazlar arasında akıcı bir şekilde geçiş yapma yeteneği. Örneğin, Shadow of the Tomb Raider'ı işten sonra ofiste monitörünüzde oynamaya başlayabilir, ardından (bir Pixel telefonunuz olması koşuluyla) eve giderken yolda, ondan önce ekranda oynamaya devam edebilirsiniz. evde büyük ekran TV'nizde tekrar almak.

Birden fazla Chromecast Ultra'nız olmasa bile, bu kadar küçük bir dongle'ı taşımak kolaydır, yani Stadia kontrol cihazını ve Ultra'yı taşıyabilirseniz, istediğiniz zaman istediğiniz yerde oyun oynayabilirsiniz.

Bu bir internet bağlantınızın olması demektir ...

Google Stadia incelemesi

Google Stadia uygulamasıyla oyun kitaplığınıza ve oyun içi içeriğe göz atmak kolaydır.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Bu kaçınılmaz olarak bizi geri getiriyortüm Google Stadia deneyiminde çatışma noktası. Bu, onunla iyi vakit geçirip geçiremeyeceğinizi belirleme yolunun yüzde 90'ına gidecek şeydir. Ve basitçe söylemek gerekirse, kendinize bir soru sormanız gerekir:

İnternet bağlantım ne kadar hızlı ve tutarlı?

Ve bu hem evde veya ofiste olduğu gibi sabit yerlerde, hem de telefonunuzda veya SIM karta bağlı dizüstü veya tablette mobil tedarikçiniz aracılığıyla.

Çünkü yanılsama altında kalmayın, Google Stadiahiç çalışmayacakinternet bağlantısı olmadan. Dahası, çıkarılan bir Stadia Pro aboneliğiniz olsa bile sahip olacağınız görsel, işitsel ve mekanik oyun deneyimi (böylece 4K, HDR görseller ve 5.1 surround ses sesini açar), kalitenize bağlı olarak değişecektir. bağ.

Google Stadia incelemesi

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition oynamak için kullanılan Google Stadia kontrolcüsü.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Örneğin, Pingtwitter'ün temel aldığı Future's Bath ofisinde Google Stadia'yı kullanırken, ortalama indirme ve yükleme bağlantı hızları 150 Mbps'yi aşan bir konumdayken, Stadia'daki oyunlar yalnızca hızlı yüklenmekle kalmaz, aynı zamanda beklenenden çok daha iyi görüntülenir ve çalışır. , görünüşe göre bir konsol eşdeğeriyle eşit.

Bununla birlikte, 32Mbps bağlantıda evde oynamak ve deneyim, her şeyin uzak bir konumdan bulut aracılığıyla yayınlandığı düşünüldüğünde hala etkileyici olsa da, önemli ölçüde daha fazla sorunla doluydu. Çerçeve düşüşleri, küçük giriş gecikmeleri (PC Gamer'daki meslektaşlarımızdaStadia'nın girdi gecikmesinin mükemmel analizi) ve garip bir şekilde, ses sorunları çok daha yaygındı, ekran çözünürlüğü de kesinlikle değişiyordu.

Oynayan biri olarakçokvideo oyunları vemutlak en iyihem ev konsollarında hem de PC'de sunulabilen görseller (Pingtwitter şu anda dünyanın her yerindenen iyi grafik kartı, Nvidia GeForce RTX 2080 Ti ve her ikisi deXbox One Xve sony-ps4-pro-review-Pingtwitters-official-playstation-4-pro-review4K oyun konsolları), Stadia kesinlikle çoğu zaman bir adım atılmış gibi hissetti.

Bath'ın dışında, mobil sinyalin ulaşmasının zor olduğu küçük bir köyde yaşayan biri olarak, 5G'yi bırakın, tutarlı ve güçlü bir 4G veri bağlantısı bir yana, Stadia'nın hareket halindeyken işlevselliği bir seçenek değildi.

Yine de güçlü bir bağlantınız varsa, Pixel telefonunuzda oynamak için bir oyun seçme ve örneğin 30 saniye içinde Red Dead Redemption 2 gibi bir AAA oyunu oynama yeteneği oldukça büyülü.

Ev konsolunuzdan avuçiçi cihazınıza oyun akışı yapma olanağı sunan PSP ve PS3 ile Uzaktan Oynatma günlerinde etrafta olanlar için, Stadia'nın sunduğu şey, bu tür bir deneyimin sonunun başlangıcıdır. Bir oyuncu olarak, seyahat ederken daha küçük bir ekranda bile en yeni oyunları oynama yeteneği gerçekten özeldir.

En önemlisi, oyuncuların çoğunun, ev konsol oyunlarını azaltılmış bir durumda oynamak yerine, mobil için tasarlanmış, kusursuz çalışan kaliteli, daha az grafiksel olarak etkileyici oyunlar oynamayı tercih edeceğinden eminim. AAA oyunlarının bu kadar etkileyici olmasının nedenlerinden biri, nasıl göründükleri ve seslerinin yanı sıra ne kadar akıcı çalıştıklarıdır, bu yüzden çözünürlüğü, çerçeveleri ve sese daldırmayı kaldırırsanız, tam olarak neyle kalırsınız?

Google Stadia incelemesi

Veri kullanımını manuel olarak seçme (veya sınırlama) ve HDR'yi açıp kapatma yeteneği memnuniyetle karşılandı.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Ancak bu sorunlardan bağımsız olarak, Google Stadia olması gerektiği gibi çalışırken (ya da onun maksimum sadakat ve akıcılığı olarak algıladığım şey) hoş bir oyun deneyimiydi ve hızlı ateş patlamaları için zevkliydi. Sanırım büyük resmi göz önüne aldığımızda, Google'ın nihayet pazara sadece işe yaramakla kalmayıp aynı zamanda ileriye dönük net bir yol haritası gösteren OnLive tarzı bir oyun akışı deneyimi sunmak için gerçekten başarılı olduğunu düşünüyorum.

Google Stadia, yukarıda belirtilen sorunları göz önünde bulundursa bile çoğu zaman tutarlı bir şekilde çalışıyor ve çıktılarını standart bir PS4 veya Xbox One ile karşılaştırırsanız, formda olduğunda gerçekten karşılaştırılabilir bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim. Şu anda evde 4K, HDR oyun için hala bir PS4 Pro veya Xbox One X alacağım, ancak işin lansmanına gelincePS5veXbox Series Xönümüzdeki yılki kış tatillerinde, bu önemli ölçüde değişebilir.

Aslında, ilginç bir şekilde, Stadia'nın teknik tarafı, oyuncuların en az endişelenmesi gerektiğini düşündüğüm yer. İyi bir internet / veri bağlantısına sahip olmanız koşuluyla, zamanın aslan payıyla iyi vakit geçireceğinizi hissediyorum ve bahse girerim bir yıl içinde daha da iyi olacak.

Bununla birlikte, oyun ekosistemi açısından, şu anda Stadia'nın satışının zor olduğunu düşünüyorum.

Şu anda Google Stadia'da Xbox One, PS4 veya Nintendo Switch'te oynanabilecek oyunların bir kısmı var ve hatta arkadaşlarınızın oynadığı bir oyun mevcut olsa bile, örneğin Borderlands 3 veya Dragon Ball Xenoverse 2 , Stadia'da oynuyor olsalar iyi olur, yoksa onlarla oynayamazsınız. Google Stadia, çapraz platform desteği olmayan kendi ekosistemidir.

Google Stadia incelemesi

Google Stadia, oyunların nasıl elde edildiğine ilişkin daha net bir mesajdan ve yapıdan yararlanacaktır.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Aynı şekilde, Stadia Pro, PlayStation Now veya Xbox Game Pass gibi Netflix oyun tarzı bir hizmet sunmaz, bunun yerine Xbox Live Gold veya PS Plus hizmetinden daha fazlasını sunar. Bu, sadece Stadia Pro'da bırakılan birkaç oyunu oynamaktan memnunsanız, Stadia'yı çalıştırmak aslında oldukça ucuzdur (ayda sadece 8,99 £), ancak oyuncuların çoğu için donmayan oyunları oynamak isteyeceklerdir. Stadia Pro muamelesini alamıyorsunuz (piyasaya sürüldüğünde hemen veya hiç) ve bu, cüzdanınızı tekrar açmanız anlamına geliyor.

Arkadaşlarınızla oynayamayacağınızı biliyorsanız tam fiyatlı bir oyun için cüzdanınızı açmak isteyecek misiniz? Ya da oyunun yerel olarak bir sabit sürücü veya diskte çalıştığı başka bir platformda daha tutarlı bir grafik, sesli ve mekanik deneyim elde edebileceğinizi?

Oyuncuların çoğunluğunun arkadaşlarıyla kolayca ve ucuza oynayabilseler ya da aylık bir ücret karşılığında çok çeşitli oyunlara erişebilselerdi (bu ücret Stadia'nınkinden çok daha fazla olsa bile) diş çıkarma sorunlarına girip çıkacaklarını düşünüyorum. şu anda ücretlidir; eğer mevcut olan yüzlerce oyun varsa, örneğin iki katı ödeme yapardım). Ancak her iki durumda da Stadia şu anda bu ekosistem deneyimini sunmuyor.

Google Stadia incelemesi: karar

Google Stadia incelemesi

Google Stadia, video oyunlarının geleceğine bir bakış sunuyor, ancak şu anda çok emekleme aşamasında olan bir ürün.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Google Stadia'nın teknik başarılarına rağmen, sınırlar çok zor ve en azından bence, oyun ekosistemiyle ilgili her potansiyel benimseyen kişiye ciddi sorular yöneltiyor.

Aynı zamanda, oyunların geleceğine çok cesur, büyük ölçüde bilinmeyen bir sıçrama gibi geliyor, oyunların canlı yayınlanacağı bir gelecek, birçokları için,oynama yolu. Oyunlarınızı internete bağlı olduğu sürece herhangi bir ekranda oynamanıza izin veren tek bir hizmet sayesinde, önden yarım binlik donanım düşmesi, 1.000 sterlinlik ekran kartı ve oyun oynamaya başladığınızda ara vermeniz yok. çevre.

Benim için, 1980'lerin sonlarından beri oyun oynayan ve çeşitli fiziksel medya formatlarının ortaya çıkışını, dijital indirmelerin ortaya çıkışını ve ardından oyun akışını takip eden bir oyuncu olarak, kendimi sadece fiziksel olmaktan tamamen ayırma fikri medya, ancak yerel olarak depolanan herhangi bir tür oyun indirmesi, en azından şu anda, sormak için biraz fazla.

Ve bunun özellikle doğru olduğunu düşünüyorum, oyunla doldurulmuş platformlar kurulduğunda her üç tür oyun dağıtım yöntemini de sunar, ancak hareket halindeyken bu kadar çok yönlülükle yayın yapma yeteneğinden ve kendimi boşanıyor olacağım gerçeğinden bu süreçte oyun arkadaşlarımın çoğuyla oynama yeteneği de.

Google Stadia incelemesi

Stadia'da bir oyunu oynamayı bitirdiğinizde, isterseniz deneyiminizi derecelendirebilirsiniz.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Bununla birlikte, dedi,tıpkı Pingtwitter'ün yıllar önce söylediği gibi, video oyun endüstrisinin yerleşik kalıpları, kutuplaşmış fiziksel sistemler ve konsol savaşları hızla geçmişte kalırken dramatik bir şekilde yeniden yazılmak üzere. İleriye dönük olarak, birçok oyuncu için (ancak hepsi değil, doğal olarak; yerel donanım için her zaman en üst düzeyde bir pazar olacaktır), hangi donanıma sahip oldukları değil, kendilerinin ve arkadaşlarının hangi hizmeti oynadıkları önemli olacaktır. üzerinde.

Ve Google Stadia, tartışmasız, ilk doğru tatımız. 5 yıl içinde oyuncuların çoğunun oynadığı yerin oyun hizmeti olup olmadığı bilinmemektedir. Sonuçta, Sony, Microsoft ve Nintendo, bulut oyunları açısından kesinlikle kendi hareketlerini yapıyor.

Bununla birlikte, şu anda, Stadia'nın onlar için uygunluğuna bakılmaksızın, şüphesiz oyuncuların en azından dikkat etmesi gereken bir şeydir, çünkü basitçe ifade etmek gerekirse, bu hareketin sonu çok daha büyük ve daha akıcı oyun deneyimleri. kendi başınıza veya arkadaşlarınızla oynamak istiyorsunuz.

  • Disney Plus yayında: ucuza buradan kaydolun ve izlemeye başlayın