Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Google'ın yeni AI aracı, bu rahatsız edici cilt sorununu teşhis etmeye yardımcı olabilir

Google'ın yeni AI aracı, bu rahatsız edici cilt sorununu teşhis etmeye yardımcı olabilir

Birdenbire ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığınız mı var? Can sıkıcı bir kızarıklık veya ağrılı bir çıban olabilir ve birkaç gün sonra geçebilir veya uzun süre oyalanabilir, peki bu konuda ne yaparsınız? Bu, doktorunuzu rahatsız etmekten çekinebileceğiniz türden bir şeydir – özellikle şu anda, sağlık hizmetleri o kadar gergin ki, sadece bir telefon randevusu almak günler veya haftalar alabilir – ama ya ciddi bir şey çıkarsa?

Bu, kendinizi Google'a dönerek ve bu süreçte potansiyel olarak kendinizi yarı ölüme kadar korkuturken bulabileceğiniz türden bir durumdur. Cilt problemlerini tek başına kelimelerle tanımlamak zordur ve kendinizi kesinlikle çok nadir bir agresif kanser türüne sahip olduğunuza ikna etmek çok kolaydır.

Google AI dermatoloji aracı

(Resim kredisi: Google)

Google, cilt, tırnak ve saç sorunlarıyla ilgili her yıl yaklaşık on milyar arama görüyor ve dünya çapında iki milyar insan dermatolojik sorunlardan muzdarip olsa da, küresel bir uzman sıkıntısı olduğunu söylüyor. Google'da arama yaparak yanıt bulmanın zor olduğunu fark eden Google Health ekibi, yalnızca telefonunuzun kamerasını kullanarak cilt sorunlarını belirlemenize yardımcı olabilecek bir araç geliştirdi.


Google'ın bu yıl içinde pilot olarak piyasaya sürmeyi umduğu uygulaması, cilt, tırnak veya saç probleminizin farklı açılardan üç fotoğrafını çekmenizi istiyor. Daha sonra size cilt tipinizi, sorunu ne kadar süredir yaşadığınızı ve sorunları daraltmaya yardımcı olabilecek diğer belirtileri soracaktır. AI modeli daha sonra tüm bu bilgilerle ve 288 koşul bilgisi ile birlikte çalışır ve size dermatolog tarafından gözden geçirilen bilgiler, yardımcı bilgiler ve web'den eşleşen görüntülerle birlikte potansiyel durumların bir listesini sunar.

  • Yapay zeka destekli bağırsak sağlığını iyileştirin ve obeziteyi azaltınAtlas Sağlık uygulaması

Açıkçası kusursuz değil ve Google, bunun bir teşhis sağlama veya tıbbi tavsiye yerine geçme amaçlı olmadığını vurguluyor. Bununla birlikte, aracın, tıbbi yardım aramaya karar verebilmeniz için yetkili bilgilere erişim sağlayabileceğini umuyor.


Google'ın AI aracı yaş, cinsiyet, ırk ve cilt tipi gibi faktörleri hesaba katar ve mümkün olduğunca doğru yanıtlar vermesine yardımcı olmak için milyonlarca resimle eğitilmiştir. ABD FDA tarafından değerlendirilmemiş ve ABD'de mevcut olmasa da, AB'de zaten CE işaretiyle Sınıf I tıbbi cihaz olarak onaylanmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için, bununla ilgili her şeyi okuyunGoogle blogunda.