Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • GoPro Max incelemesi: 360 derecelik aksiyon kamerasını adım adım uyguladık

GoPro Max incelemesi: 360 derecelik aksiyon kamerasını adım adım uyguladık

GoPro’nun HERO aksiyon kamerası serisine çift lensli, 360 derecelik GoPro Max katılır. Çene bırakan 360 derecelik çekimleri HyperSmooth stabilizasyonu ve HERO serisinden elde taşınan TimeWarp sekansları gibi kanıtlanmış teknolojilerle birleştirmek, kazanan bir tarif olacak mı?

GoPro Max artık 360 derecelik öncüsü olan Fusion'ı GoPro serisinde başardı, ancak en son 360 derece teklifi 360 pazarında tek başına değil. Öyleyse Max, Rylo 360, Insta360 One X ve Kodak’ın Pixpro SP360’ın 4K’ya göre daha üstün bir seçenek mi? Düşüncelerimiz için okumaya devam edin. Alternatif olarak, kılavuzumuzdaki tüm HERO'larınen iyi GoProveya en son amiral gemisi modelini aşağı indirinGoPro HERO 9 Black incelemesi(Eylül 2020'de yayınlandı).

GoPro Max incelemesi: çıkış tarihi ve fiyatı

25 Ekim 2019'da piyasaya sürülen GoPro Max'in MSRP'si 499,99 ABD Doları (veya bir yıllık GoPro aboneliğini seçtiğinizde 399,98 ABD Doları, ek 49,99 ABD Doları). Bu, çoğu insan için, özellikle de buradaki ana satış noktası olan 360 derece formatını gerçekten kullanmayanlar için oldukça ağır bir miktar.

Buna karşılık, yeni çıkanGoPro Hero9 Siyahabonelikle 349,98 $ veya olmadan 449,99 $ 'dan 50 $ daha az


Eğer peşinde olduğunuz 360 derecelik çekim formatıysa, GoPro Max kesinlikle 50 dolarlık fiyat farkına değer. Aksi takdirde, Hero9'u veyaHero8, bu daha da ucuzdur.

GoPro Max incelemesi: tasarım ve kurulum

Sportif ikiz ofset lenslere (biri öne bakan, biri arkaya bakan) ve farklı boyutlara rağmen, GoPro Max, Hero8 Black ile bir dizi tasarım öğesini paylaşıyor. Daha geleneksel eşdeğeri gibi, Max de tabanından katlanan ve kullanılmadığında düzgün bir şekilde gizlenen iki metal parmak aracılığıyla bağlantı parçalarına ve aksesuarlara takılır. Kauçuk kaplaması ve yuvarlatılmış kenarları da Hero 8'i anımsatıyor ve kameraya sağlam bir his veriyor ve olası kaymaları engelliyor.


64W x 69H x 25D mm'de Max, geleneksel aksiyon kameralarının çoğundan daha büyüktür - esasen Hero8 ile aynı genişlik ve derinliğe sahiptir, yalnızca 20 mm daha uzundur. 154g ağırlığındadır ve selefi GoPro Fusion'dan 66 g daha hafif olmasına rağmen biraz ağırdır.


(Resim kredisi: GoPro)

Max’in üç ana çekim modu arasında geçiş yapmak kolaydır: Video, Fotoğraf ve Timelapse. Yalnızca kamera gövdesindeki fiziksel bir düğmeye basmanız gerekir. Öte yandan dokunmatik ekrandaki bir simgeye dokunmak, her iki lensle 360 ​​° veya daha fazla standart çekim için yalnızca biriyle çekim arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Dokunmatik ekran aracılığıyla ön veya arka mercekten görüldüğü gibi eylemi görüntülemeyi seçebilirsiniz. Hero8 Black, standart olarak öne bakan bir ekranın olmaması nedeniyle biraz eleştirilirken (ikinci bir ekrana yükseltebilirsiniz, ancak bunun için ek Medya ve Ekran Modları için dışarı çıkmanız gerekir), bu özellik Max, bloglama için çok daha iyi (pahalı da olsa) bir teklif. Bu, 360 derecelik çekim oluşturma birincil işlevine ilavedir.

Dokunmatik ekran, geleneksel video ve fotoğraf çekimi için gerekli bir araçtır. Ancak, 360 içerik oluştururken, en kullanışlı görünüm, her iki lensin aynı anda yakaladıklarından oluşur. Bu canlı, birbirine dikilmiş 360 derecelik görüntüyü görmenin tek yolu, Max'i akıllı telefonunuzla GoPro uygulamasıyla eşleştirmektir, bu da kamerayı uzaktan çalıştırmanıza olanak tanır.

GoPro Max incelemesi: özellikler ve kullanılabilirlik

GoPro Max’in dış cephesi Hero 8 Black ile tasarım özelliklerini paylaştığı gibi, kamera da aynı operasyonel arayüzü kullanıyor. Ek 360 derecelik öğelerin ötesinde, her iki kamera da dokunmatik ekran aracılığıyla aynı kullanımı kolay dokunma ve kaydırma sistemini kullanıyor, ancak Max'in daha küçük ekranı navigasyonu biraz daha hassas hale getiriyor. Her iki kamera da, serbest bir eliniz olmadığında veya eldiven giydiğinizde gerçekten kullanışlı olan sesli komutlara yanıt verir.


Kamerayı kullanmak yeterince basittir, ancak Max’in 360 derecelik çekim oluşturma şeklindeki ana işlevinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize kafa yormak daha fazla pratik gerektirir. 360 derece uygulama görünümü, başlangıçta çekimlerinizi görselleştirmenize yardımcı olmak için paha biçilmezdir. Fikri anladıktan sonra, dokunmatik ekran görünümünü kullanarak çekimlerinizi daha iyi resmedebilirsiniz.

Uygulamanın diğer önemli işlevi, telefonunuza 360 derece tam formatta indirebileceğiniz içeriğinizi görüntülemenize ve düzenlemenize olanak sağlamaktır. Oradan, ham 360 derece çekimlerinizden standart fotoğraflar ve videolar çıkarmak için uygulama içi yazılımı kullanabilir veya sürekli değişen POV'larla sürekli değişen sekanslar ve videolarla gerçekten yaratıcı olabilirsiniz. Uygulama içindeki güçlü işlevsellik gerçekten etkileyici, kullanımı eğlenceli ve şu anda piyasada bulunan her şeyi daha iyi.

GoPro Max incelemesi: teknik özellikler

• Ağırlık:154 g
• Boyutlar:63 G x 69 Y x 25 D (mm)
• 360 derece video:6K kaynak / 5.6K dikişli
• Geleneksel video:1440p60 (4: 3), 1080p60 (16: 9)
• Fotoğraf: Küresel:18 MP, Kahraman: 5,5 MP, PowerPano: 6,2 MP
• Dijital lensler:Max SuperView, Geniş, Doğrusal ve Dar
• Ses:Premium 360, Stereo
• Mikrofonlar:Altı
• Bağlantı:Wifi, Bluetooth
• Uygulama:Reframe ile GoPro
• SoC:GP1 yongası
• Pil:Çıkarılabilir 1600mAH Lityum İyon
• Zaman tüneli:2x, 5x, 10x, 15x, 30x kayıt hızları
• Hızlandırılmış:0,5, 1, 2, 5, 10, 30 saniye ve 1, 2, 5 ve 30 dakikalık aralıklar
• Dokunmatik ekran:Sezgisel 1 inç LCD
• Su yalıtımı:Kılıfsız 5m
• KÜRESEL KONUMLAMA SİSTEMİ:Evet
• Ses kontrolü:Evet
Stabilizasyon:HyperSmooth
• Canlı yayın:Evet, uygulama aracılığıyla
• Diğer:Moda portre, otomatik yönlendirme

(Resim kredisi: GoPro)

GoPro Max incelemesi: video ve fotoğraflar

GoPro Max’in 360 derece yetenekleri size gerçekten çarpıcı içerikler yaratma yeteneği sağlarken, bunun sınırlamaları da vardır. Tüm 360 kameralar gibi, kamera iki lens arasındaki mesafeyi göremediği için görüntü birleştirme dikkat çekicidir. Görüntü pozlaması da her bir mercek arasında değişebilir, bu da bir görüntünün diğerinden daha koyu veya daha açık olmasına neden olur.

Max’in birleştirilmiş 5.6K 360 video çözünürlüğü, 360 rakipleri Rylo 360 ve Insta360 One X (hepsi Kodak Pixpro SP360’ın 4K’yı geçen) ile neredeyse aynı. Bununla birlikte, maksimum tam çerçevede (16: 9) standart video çekerken, 60 fps'de 1080p'lik en yüksek çözünürlük, Hero8 Black'de ve piyasadaki birçok aksiyon kamerasında bulacağınız 4K60'ın çok altındadır. Benzer şekilde, tek lensli fotoğraflar çekerken, Max'in en yüksek 5,5 MP çözünürlüğü de piyasadaki geleneksel aksiyon kameralarından çok daha düşüktür, ancak PowerPano işlevi otomatik ufuk seviyelendirme ile 6,3 MP panoramik fotoğraflar çekmenize izin verir - aynı zamanda bir özellik GoPro'nun kameralarında başka yerde bulamazsınız.

Tıpkı Hero 8 Black gibi, Max’in TimeWarp işlevi de gerçekten harika, hareketli zaman aralıklı görüntüler oluşturmanıza olanak tanır - bir mesafeden geçişi warp hızında göstermek için mükemmeldir. TimeLapse modu ise, statik zaman aralıklı video dizileri oluşturmayı kolaylaştırır.

Max, GoPro’nun kamera sarsıntısını ve titreşimini büyük ölçüde azaltan sabitleme yazılımı HyperSmooth ile donatılmıştır. Bu, şimdiye kadarki en gelişmiş sürümüdür ve uygun şekilde Max HyperSmooth olarak adlandırılır. Hero 8 Black'deki Güçlendirme modu kadar akıcı, ancak bu modun gerektirdiği kırpma yok. Ayrıca akıllı ufuk tesviyesi için yuvarlak lensleri kullanır ve her şeyi gerçekten izlenebilir kılar.

GoPro Max incelemesi: örnekler

Video:

Görüntüler:

Resim 1/3

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 2/3

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 3/3

(İmaj kredisi: Gelecek)

GoPro Max incelemesi: karar

GoPro Max'in fotoğraflarınız ve videonuzla ciddi şekilde yaratıcı olmanıza ve bazı olağanüstü sonuçlar elde etmenize olanak tanıyan, ciddi anlamda yetenekli bir kit olduğu inkar edilemez. Tam bir paket olarak, mevcut rakip 360 derece kameralardan daha iyidir, ancak hem Rylo 360 hem de Insta360 One X önemli ölçüde daha ucuzdur ve benzersiz özelliklere sahiptir.

Max'i bazı zorlu koşullarda test ettik - en azından bir İngiliz kışının ortasında 8 metrelik tuzlu su dalgalarının gücüne maruz bırakarak değil ve Heroic akranı kadar bombaya dayanıklı olduğunu kanıtladı.

Ofset lenslerin Max'in her bir yüzünde fiziksel olarak konumlandırılması göz önüne alındığında, aynı anda çekilen dikişli görüntülerde ortaya çıkan ve kameraya yakın nesnelerde çok belirgin görünen aksaklıklardan kaçınmanın bir yolu yoktur. Ayrıca, kameranın geleneksel çözünürlük oranlarının daha yüksek olmaması da üzücü, ancak en son 180 derece içerik istiyorsanız, ilk etapta bir 360 kamera seçmeniz pek olası değil.

Genel olarak, GoPro Max'in piyasadaki en iyi 360 derecelik aksiyon kamerası olduğunu ve öncüsü olan GoPro Fusion'ın çok ötesinde olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, kesinlikle ilginç sonuçlar verse de, tam olarak 360 formatta satılmıyoruz, bu hala biraz dikkat çekicidir ve muhtemelen geleneksel bir aksiyon kamerasından elde ettiğinizden daha az yararlıdır.