Close
  • Ana
  • /
  • Özellik
  • /
  • Gore-Tex vs Gore-Tex Pro: fark nedir?

Gore-Tex vs Gore-Tex Pro: fark nedir?

Gore-Tex ve Gore-Tex Pro, nasıl inşa edildiklerine göre farklılık gösterir, ancak “Pro” mutlaka daha iyi değildir. Her ikisi de farklı amaçlara sahip oldukları için hala kullanılmaktadır, bu nedenle bu makale klasik Gore-Tex ve Gore-Tex Pro arasındaki farkları incelemektedir.


Gore-Tex'in altında yatan teknoloji, PTFE'nin (Teflon) bir su damlacığından 20.000 kat daha küçük, ancak bir su molekülünden 700 kat daha büyük gözeneklere sahip bir zara gerilmesiyle yapılan bir zardır. Su damlacıkları içeri giremez, ancak su buharı dışarı çıkabilir. Bu onu su geçirmez ve nefes alabilir hale getirir.

Bu zar, dayanıklı bir dış 'yüz' malzemesi ile bir 'destekleyici' iç astar arasına sıkıştırılmıştır. Bu malzemelerin seçimi - ve zarın bunlara bağlanma şekli - her tür Gore-Tex'in farklı performans göstermesini sağlar.

Gore-Tex ve Gore-Tex Pro

Orijinal Gore-Tex'in kesiti


(İmaj kredisi: Gore-Tex)

Gore-Tex ve Gore-Tex Pro: Katmanlama

  • İçinde2 katmanlıGore-Tex membran sadece dış malzemeye yapıştırılır. İç astar membrana bağlı değildir, iç kısımda asılıdır. Membran ve astar arasına bir yalıtım katmanı yerleştirilebilir.Dayanıklı, rahat ve yalıtıldığında soğuk hava etkinlikleri için iyidir.
  • İçinde3 katmanlıGore-Tex membran dış malzemeye ve iç malzemeye yapıştırılır. Bu, katmanlar arasındaki hareketi azaltır ve zarı korur.Teknik sert kabuklu giysiler için 2 katmanlı Gore-Tex'ten daha dayanıklı ve daha az hacimli.
  • İçinde2.5 katmanlıYapı, dış malzeme zara yapıştırılır ve iç tarafa ince bir iç katman yapıştırılır (ancak yapıştırılmaz).Hafif ve paketlenebilir.
  • İçindeZ astarıGore-Tex membranın her iki tarafı da ekstra bir tampon malzemeye yapıştırılmıştır. Bu 'Z-katmanı', dış malzeme ile iç çizgi arasında yer alır, ancak ikisine de bağlı değildir. Z-katmanı serbestçe hareket eder, bu nedenle kumaş daha az dayanıklıdır, ancak daha az dikiş gerektirir.Teknik giysilerden ziyade moda için kullanılır.

Gore-tex Pro Nedir?

Standart Gore-Tex tüm katmanlama seçeneklerinde mevcuttur, ancak Gore-Tex Pro yalnızca 3 katmanlıdır.

Gore-Tex, iç astar olarak Poliüretan kullanır, ancak Gore-Tex Pro bir Mikro Izgaralı destek kullanır. Bu, Poliüretandan daha az takılır, daha hafiftir ve su buharının daha kolay kaçmasını sağlar. Ayrıca Gore-Tex Pro, dış 'yüz' katmanı için yalnızca en sert malzemeleri kullanır. Sonuç, daha hafif, teknik, daha sağlam ve nefes alabilen, altına giyilen giysilerin üzerinden kolayca kayan bir kumaştır.


Gore-Tex ve Gore-Tex Pro

Gore-Tex Pro'nun kesiti


(İmaj kredisi: Gore-Tex)

Gore-Tex vs Gore-Tex Pro: Hangisini Satın Almalıyım?

Gore-Tex, Gore-Tex Pro'dan daha çok yönlüdür ve çok yönlü giysilerde kullanılır. 2 veya 2,5 katmanlı versiyonları ile Gore-Tex sizi sıcak tutabilir ve 3 katmanlı versiyon yüksek performanslı, dayanıklı, güvenilir ve nefes alabilir. Klasik, 3 katmanlı Gore-Tex, sırt çantasıyla gezme, yürüyüş ve hatta balık tutma veya golf için ağır hizmet tipi, su geçirmez giysiler için mükemmeldir. Sizi İngiltere'nin her yerinde, her mevsimde rahat ve kuru tutacaktır.

Gore-Tex Pro, çok rüzgarlı, yağmurlu veya karlı aşırı ortamlarda ve kumaşı yırtabileceğiniz yüksek yoğunluklu aktiviteler içindir. Bu, Cairngorms, Highlands veya Alpler gibi yerlerde kayak-dağcılık ve kış tırmanışları gibi dur-kalk aktiviteleri için uygun hale getirir.

Gore-Tex Pro kıyafetleri, kask uyumlu başlıklar ve düğmeler gibi daha teknik özelliklerle daha pahalıdır. Sadece her bir sert dış kabuktur ve her zaman orta katmanlarla eşleştirmeyi gerektirir. Gore-Tex orijinali, yalıtımlı versiyonlar da dahil olmak üzere daha kullanışlı özellikler ve varyasyonlarla daha uygun maliyetlidir.

Gore-Tex ve Gore-Tex Pro: Özet

Gore-Tex ve Gore-Tex Pro farklı şeyler yapar. Gore-Tex Pro pahalıdır ve uzman faaliyetleri için iyidir. Gore-Tex daha ekonomiktir ve daha genel kullanıma uygundur.


Bunu beğendin mi?