Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • TV satın alma rehberi: TV satın almak için en iyi zaman nedir ve en iyi televizyon için alışveriş yaparken bilmeniz gereken diğer her şey

TV satın alma rehberi: TV satın almak için en iyi zaman nedir ve en iyi televizyon için alışveriş yaparken bilmeniz gereken diğer her şey

Yani yeni bir TV'ye mi ihtiyacınız var? O zaman bu TV satın alma rehberine ihtiyacınız var.


Belki şu anki durumunuz mahvoldu, ya da utanç verici bir şekilde yaşlandı ya da 2018 Dünya Kupası'nı izlemek için flaş bir şey istiyorsunuz. Her iki durumda da bir yükseltme zamanı. Ancak hangi ekranları listelemelisiniz ve paranız için rekabet eden yeni teknolojilerin ve özelliklerin patlamasını nasıl anlıyorsunuz?

Daha fazla oku: Sony A9 incelemesi

Sadece amaçsızca vitrin dükkanı değil. Hangi ekran boyutuna ihtiyacınız olduğunu bilin, hangi özelliklerin önemli olduğuna karar verin ve ekran teknolojisi ödevinizi yapın. Mevcut TV'niz birkaç yıldan daha eski ise, muhtemelen 4K'dan HDR'ye, daha iyi akıllı TV sistemlerine kadar kalite ve harika yeni özellikler açısından işlerin çok fazla ilerlediğini göreceksiniz.

Douglas Adams'ın özlü bir şekilde ifade ettiği gibi: Panik yapmayın! TV satın alma konusunda Pingtwitter kılavuzuna yardımcı olmaya hazırız…


TV ekranları: boyut gerçekten önemli

Ekran boyutu en basit ama aynı zamanda TV satın alma parametreleri arasında en tartışmalı olanıdır ve pek çok kişinin başından beri yanlış anladığı yerdir. İşte bu yüzden bu TV satın alma rehberini tam burada, elimizde mezura ile başlatıyoruz.


Kendi şerit ölçünüzü alabilir ve ön odanız için 'doğru' ekran boyutunu satın almakla ilgili eski 'kuralı' kullanabilirsiniz - sözde, ekran genişliğinin 0.8 ile 2.7 arasında çarpıldığı bir mesafeye oturmanız gerekir. ekran çözünürlüğü.

Ancak, düzenli olarak bahisçilerin daha büyük bir TV almadıkları için pişmanlık duyduklarını duysak da, çok büyük bir TV almakla ilgili benzer pişmanlıkları çok nadiren duyuyoruz.


Sözümüze bakın, 2010 yılında satın aldığınız son TV, diyelim ki 43 inç ise, doğrudan yedek almayın. Günümüz TV'leri önemli ölçüde daha küçüktür. 2008 yılındaki benzer bir modelin kapladığı alana yerleştirilen 43 inçlik 2018 TV komik bir şekilde küçük görünecek.

Gerçek: yeni TV'niz son TV'nizden daha büyük olacak. Tek soru ne kadar.

Basit bir pratik kuralımız var. Odanızın ne alabileceği üzerinde durun, partnerinizle bir fikir birliğine varın, sonunda kategorik olarak bir ekran boyutuna karar verin ... ve sonra bir sonraki boyutu satın alın.

Ekran boyutu, izleme mesafesi ve algılanan çözünürlük arasında doğrudan bir ilişki olduğunu belirtmek gerekir. Tipik olarak, bir HD TV'yi aynı boyuttaki bir UHD ile değiştirirseniz, ancak izleme mesafenizi değiştirmezseniz, çözünürlükte bir iyileşme görmezsiniz. Ya eski HD'nizden daha büyük bir UHD TV satın alın ya da aynı kalın ve koltuğunuzu yaklaştırın.


Ne zaman yeni bir TV almalısınız?

Bunu yayında, Nisan ayında okuyorsanız, ŞİMDİ en iyi zamandır veya önümüzdeki birkaç ay içinde herhangi bir oranda.

Bunun nedeni, büyük ölçüde indirimli fiyatlarla geçen yılın en iyi TV'lerini veya bu yılın modellerini, uh, hiç indirimli olmayan fiyatlarla seçme şansına sahip olmanızdır.

Bir OLED için pazarda olduğunuzu varsayalım. Şu anda harika bir şey satın alabilirsinLG B7 veya C7(aslında kozmetik farklılıkları olan aynı TV'ler) 55 inçte 1.500 £ veya 65 inçte 2.500 £ altında. Ancak,2018'in yükseltmesi, LG B8 veya C81.000 sterlin daha fazla geliyor.

Soru şu ki, en yeniyi ve en iyiyi mi yoksa daha eski bir şey için harika bir teklifi mi tercih edersiniz?

Yeni yıl fiyatları, marka ve modellere göre değişiklik gösterir. Sony'nin yeni AF OLED ekranları doğrudan 2017'nin mükemmel,Pingtwitter Ödüllü A1 55 ve 65 inçler, aynı paneli kullanın (ancak muhtemelen iyileştirilmiş işleme ile) ve şu anda eski modelleri alabileceğinize oldukça benzer fiyatlarla piyasaya sürülecek.

Bununla birlikte, bir ay kadar daha verin ve 2017 Sony amiral gemilerinin fiyatlarının daha da düştüğünü görebilirsiniz, bu noktada çok çekici bir olasılık olacaklar.

Mutlak üst uçta, şimdi orijinal RRP'sinde 12.000 £ indirimle çene düşüren bir LG G7 77 inçlik alabilirsiniz. 12. Bin. Pound. Hala ucuz olmasa da, size bahşedeceğiz.

Bir bütçe belirleyin ve ona bağlı kalın

Yeni bir televizyona ne kadar harcamalısınız? Bunu size söyleyemeyeceğiz, ancak gerçekçi bütçeleme doğru televizyonu bulmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle orijinal RRP hakkında konuşurken, tüm TV'ler eşit yaratılmaz ve ödediğinizin karşılığını alırsınız.

Tek tavsiyemiz şudur: Son teknoloji bir TV için 1.500 £ tutarında bütçe ayıran insanlardan biri olmayın, yalnızca tamamen uygun olmayan bir TV'yi yalnızca satışta 350 £ 'a reklamı yapıldığı için satın almaya teşvik edin.

Satın alma rehberlerimizin gösterdiği gibi, çok iyi best-tv-2020-worlds-best-4k-under-500ve mükemmel1000 poundun altında televizyon. Fakat istiyorsanen iyi televizyon, psikolojik dört rakamlı toplam engelini aşmanız gerekecek.

Ekran teknolojinizi tanıyın: OLED mi yoksa LED mi? 4K mı yoksa tam HD mi?

Günümüzde gözbebekleriniz için rekabet eden sadece iki ekran teknolojisi var: LED (Işık Yayan Diyot) arkadan aydınlatmalı LCD ve OLED. Samsung tarafından kullanılan QLED, LCD'nin bir çeşididir.

OLED, hızla hayranların en sevdiği ekran teknolojisi haline geliyor ve şimdiye kadar yalnızca piyasanın daha yüksek ucunda mevcuttu. Artan talep ve sınırlı üretim kapasitesi (dolaşımdaki tüm panellerden LG Display sorumludur), bunun öngörülebilir gelecekte 'ucuz' olmayacağını ancak fiyatlar birkaç yıl öncesine göre çok daha düşük olmasını sağlayacaktır ve bu yıl olacak Daha az tanınmış markalardan 1000 sterlin altı birkaç OLED ekran görelim.

OLED'in neden bu kadar popüler olduğunu anlamak çok kolay. Ayrı LED'ler kendilerini aydınlattıkları için arka ışık gerekmez. Ekran özellikleri arasında mükemmel bir mürekkep rengi siyah performansı, canlı geniş renkler ve geniş bir görüş açısı bulunur.

Karşılaştırıldığında, LCD şaşırtıcı çeşitlilikte tatlarla gelir. En yaygın LCD TV'ler kenar aydınlatmalıdır, ancak etrafta artan sayıda tam dizi arkadan aydınlatmalı modeller de vardır. İlki sıradan ve genellikle ucuzdur, ancak grileşen siyahlardan ve düzensiz, lekeli tondan muzdarip olma eğilimindedir. Tam dizili modeller daha iyi aydınlatma kontrolüne sahiptir ve daha ikna edici siyahlar sunar. Kısacası, daha çok OLED gibiler.

Samsung’un çok heyecanlı ekran teknolojisi QLED'den ne haber? QLED'deki Q, Quantum Dot (QD) anlamına gelir ve LED arka ışığını kapatan bir QD filtresini ifade eder. Bu, renk performansını artırarak panelin aralığını (veya teknik olmak istiyorsanız 'gamut'u') genişletir.

Samsung, en son QLED modellerinin Hollywood filmlerinde kullanılan DCI-P3 renk spektrumunun tamamını kapsayabileceğini söylüyor. Rakip ekranlar yaklaşık yüzde 90'ı yönetir, verir veya alır.

4K UHD ve full HD 1080p arasındaki seçim basittir: 4K'yı tercih edin. 55 inç'in altındaki küçük ekran boyutlarından başka, ekstra çözünürlük (1080p'nin dört katı) buna değer. En iyi 4K TV'ler, HD filmlerin ve TV'nin kalitesini yükseltmek için harika bir iş çıkarır ve yerel 4K içerik miktarı, yavaş bir başlangıçtan sonra hızla artar. HDR, genellikle Sony'den gelen ve PS4 oyuncularına yönelik birkaç HD istisnası dışında yalnızca 4K TV'lerde de bulunur.

Aynı konuda, OLED'in çeşitli rakip LCD modellerinden farklı olmasının belki de en basit yolu, HDR (Yüksek Dinamik Aralık) içeriğini görüntüleme şeklidir.

Bu da bizi…

HDR'lerinizi dirseğinizden tanıyın

HDR (Yüksek Dinamik Aralık), TV görüntü kalitesinin evriminde bir sonraki adım olarak selamlandı. 4K bize eski full HD'nin dört katı piksel yoğunluğuna sahip görüntüler verdiyse, HDR daha doğal bir dinamik aralığa sahip görüntüler üretir.

HDR TV'ler (teorik olarak) parlak spektral vurgulara sahip görüntüler sunabilmelidir; yansımalar parlamalı ve güneş parlamalıdır. HDR, spor kapsamı için de bir nimettir. Daha geniş bir dinamik aralıkla, yayıncılar bir futbol stadyumunu her iki detayı da gölgeler olmadan, güneşli sahayı gölgelemeden gösterecek şekilde gösterebilirler. Dünya Kupası'nı izlemek için bir TV için alışveriş yapıyorsanız, bu akılda tutulması gereken bir şey.

UHD Blu-ray'in yanı sıra Netflix ve Amazon Prime Video için standart bir fikstür haline geldiğinden, izlenecek HDR içeriği sıkıntısı yoktur. Yayın HDR'si geride kalıyor, ancak bu yakında değişebilir.

Ancak sorun şu: Neredeyse her fiyat noktasında HDR uyumluluğu iddia eden TV'ler var, ancak karşılaştırılabilir izleme deneyimleri sunmuyorlar.

Bunu belirtmek için, UHD Alliance (stüdyolar, TV üreticileri ve yonga satıcılarından oluşan bir topluluk), Ultra HD Premium adını verdiği bir sertifika ile geldi. Tüketici Teknolojileri Derneği, Sinema Filmi ve Televizyon Mühendisleri Derneği ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ile işbirliği içinde oluşturulmuş, HDR kalitesi için bir ölçütdür.

Ultra HD Premium rozeti, 1000 nitten fazla en yüksek parlaklık ve 0,05 nit siyah düzeyinden daha az olan LED LCD TV'lere veya 540 nit tepe parlaklığına sahip ve 0.0005 nit siyah düzeyine dalış yapan OLED TV'lere uygulanabilir. Eşitsizlik, OLED'lerin daha karanlık, LED TV'lerin ise 'daha az siyah' olduğu, ancak daha parlak olduğu gerçeğini yansıtıyor. Sertifikalı bir ekran ayrıca DCI P3 renk alanının yüzde 90'ını elde edebilmelidir.

Tüm yeni OLED ekranlar bu kriteri karşılar veya aşar, tipik olarak 750 nit veya daha yüksek bir değere ulaşır, ancak LED LCD'ler daha az uyumludur. Başta Sony olmak üzere bazı üreticilerin standarda hiç abone olmamasına yardımcı olmuyor.

Metrekare başına kandela (cd / m2) olarak da bilinen nit, parlaklık ölçüsüdür. HDR uyumlu olduğunu iddia eden, ancak parlak vurgular sunmak için ışık çıkışına sahip olmayan (genellikle 350 nitte maksimuma çıkar) ucuz TV'ler, bir HDR sinyalini tanıyacak, ancak bununla pek bir şey yapamayacak. Bir HDR kaynağını bir HDR ekranla eşleştirmek için ton eşleme adı verilen bir teknik kullanılır, ancak sonuçlar oldukça değişken olabilir.

Tavsiyemiz şudur: Bütçeye uygun bir HDR TV satın almayın ve orta ve üst düzey bir modelin görüntü performansı gibi bir şey sunmasını beklemeyin. Çoğu durumda, daha ucuz olan set aslında HDR içeriğini kabul edilemez derecede karanlık gösterecektir. Sonuç olarak, 500 £ 'nun altında bir HDR uyumlu TV satın alırsanız, standart dinamik aralık içeriğiyle en iyi göründüğünü görünce şaşırmayın.

HDR görüntülerinin tonunu eşlemek için statik veya dinamik meta veriler kullanan çeşitli HDR türleri vardır. İlki değişmeyen bir ön ayar değerine sahipken, ikincisi HDR'yi kare kare bazında optimize ediyor. Gerçekten derin siyahlar ve yüksek parlaklığa sahip bir TV'niz varsa, haritayı tonlamaya daha az ihtiyaç duyulur, bu nedenle iki teknik arasındaki herhangi bir fark daha az keskin hale gelir.

HDR10, HDR'nin standart statik biçimidir. Tüm HDR kaynakları için kullanılır ve tüm HDR TV'ler buna uygundur.

Dolby Vision, tescilli bir dinamik meta veri standardıdır ve bazı UHD Blu-ray'larda ve Netflix şovlarında (kullanılan Netflix istemcisine bağlı olarak) bulunabilir. HDR10 +, Dolby Vision'a rakip olması amaçlanan açık dinamik bir meta veri standardıdır. Panasonic, Samsung, Warner, Fox ve Amazon'dan ağır destek almasına rağmen, henüz herhangi bir ticari çekiş kazanmadı.

HLG (Hibrit Log-gama) bir yayın çeşididir. İronik olarak, Blue Planet 2'yi bir süreliğine iPlayer'da HLG HDR'de izleyebilseniz de (uyumlu TV'lerde), aslında yayınlanmıyordu. Bu yılın ilerleyen saatlerinde, umarız ilk HLG yayınlarını görmeliyiz. İnşallah…

En iyi Smart TV platformu nedir?

İsteyeceğiniz tüm TV'ler ağa bağlanabilir olsa da kullandıkları akıllı platformlar biraz farklıdır. Bir süre TV'nizin arayüzüyle yaşayacağınız düşünülürse, seçiminizin işinize yaradığından emin olmak akıllıca olacaktır.

Tüm bağlı TV'ler standart olarak Netflix, Amazon Prime Video ve YouTube'u sunmanın yanı sıra BBC, ITV, C4 ve C5'ten gelen yakalama TV yayınlarını sunma eğilimindedir.

Muhtemelen şu anda piyasadaki en iyi akıllı TV platformu, LG bağlantılı ekranlarda bulunan webOS'tur. YouTube'dan 360 derece video oynatma ve aktif olarak izlemediğiniz zamanlar için bir resim galerisi gibi bir dizi akıllı özellik ile sezgisel ve güçlüdür.

Panasonic’in My Home Screen benzer şekilde minimalisttir ve etkileyici şekilde özelleştirilebilir. Samsung’un Tizen arayüzü her ikisinden de özgürce ödünç alıyor ve 2018 sezonu için yenileniyor.

Garip ördek, Sony ve Philips tarafından kullanılan Android'dir. Bir akıllı telefondaki Android deneyimiyle karıştırılmaması için görsel olarak dağınıktır ve çökmelere ve paramparça olmaya eğilimlidir. Artı tarafta, Chromecast yerleşiktir ve Google akıllı hoparlörlerle çalışacaktır.

Dikkat edilmesi gereken tuner, karasal Freeview'ın en son sürümü olan Freeview Play'dir. Bu, web üzerinden sağlanan yakalama TV hizmetlerinin sorunsuz entegrasyonunu ve 7 günlük bir geri alma program kılavuzunu sunar. Freeview Play, merak uyandıran Samsung haricinde tüm TV üreticileri tarafından benimsenmiştir.

Gözlerinizle iyi ses bulun

Ses performansı, TV'leri tartarken büyük bir fark yaratır. Çoğunlukla, ince bir düz panel size yalnızca işlevsel bir gürültü sağlayacaktır, bu nedenle bunlardan birini eklemek isteyebilirsiniz.en iyi ses çubuklarıveyaAV alıcıları.

Öne bakan bir ses sistemine sahip TV'ler (genellikle entegre ses çubuğu olarak adlandırılır), küçük, aşağı doğru ateşleyen sürücülere sahip TV'lerden çok daha iyi ses verme eğilimindedir. Bir sette hoparlörleri görebiliyorsanız, neredeyse kaçınılmaz olarak, göremediğiniz bir yerden daha iyi ses çıkaracaktır.

Sadece 'neredeyse kaçınılmaz' diyorum çünkü bir istisna var. Markanın A1 ve AF8 OLED TV'lerinde kullanılan Sony'nin Akustik Yüzey teknolojisi, panelin kendisini gerçekten oldukça güçlü bir ses üretmek için titreşen bir hoparlöre dönüştürüyor. OLED ekranın arkasına sabitlenmiş küçük aktüatörler, tam gövdeli ses üretmek için yerleşik bir woofer ile birlikte çalışır.

Belirli LG 2018 TV'lerde benzersiz bir bonus olan Dolby Atmos kod çözücü bulunur. Setlerin kendileri bundan gerçekten yararlanmasa da, kod çözücü, Atmos bit akışını HDMI ARC kullanarak TV'den bir Dolby Atmos ses çubuğuna veya AV alıcısına yönlendirebileceğiniz ve bu gelişmiş sürükleyici ses sisteminden tam olarak yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Birinci oyuncu hazır mısın?

Hevesli bir video oyuncusuysanız, düşük giriş gecikmeli bir TV istersiniz; bu, tepki sürelerinin hızlı olmasını ve çılgın bir Fornite frag şenliği sırasında arkadaşlarınızın sizi şaşırtmamasını sağlayacaktır.

Çoğu setin özel Oyun modları vardır ve bunlar genellikle normal TV görüntü ön ayarlarından daha iyi performans gösterse de, önemli ölçüde farklılık gösterir.

Sony'nin 4K 55 inç XF90'ında Oyun modunda 39,3 ms'lik bir giriş gecikmesi var (Standart modda 95,8 ms'de bir gelişme), ancak bu, giriş gecikmesi yalnızca 14,1 ms olan 50 inç Panasonic EX750 ile çok az karşılaştırılıyor. Oyun modu (normal modda 102,4 ms'den daha düşük).

30 ms veya daha azının bir TV için iyi bir giriş gecikmesi değeri olarak kabul edilebileceğini düşünüyoruz. Tabii bir birinci şahıs nişancı bağımlısının aksine Minecraft hayranıysanız gecikme tutarsızlıkları daha az önemlidir.

En iyi TV tasarımını da arayın

Çoğu TV, dar çerçeveler ve benzer kaidelerle tasarım için çerez kesici bir yaklaşım benimsese de, farklı bir şey sunmaya hazırlanan bazı TV üreticileri var. En şık markalar, her ikisi de TV tasarımına daha avangart bir yaklaşıma sahip olan Loewe ve Bang & Olufsen'dir. Bang & Olufsen, son teknoloji Hi-Fi OLED Eclipse TV'nin el yapımı meşe hoparlör kapağına sahip Wood Edition'ını kısa süre önce tanıttı. Pahalı ama oldukça görkemli.

Philips, ekrandaki renkleri yansıtan çok renkli bir arka ışıklı ortam sistemi olan Ambilight'ı sunar. Ayrıca artık Philips Hue akıllı aydınlatma ile arayüz oluşturuyor.

Düz yerine kavisli bir set de düşünebilirsiniz. Birkaç yıl önce virajlar öfkeliydi, ancak kavisli modeller için bayrağı coşkuyla dalgalandıran yalnızca Samsung ile gözden düşmüşlerdi. Unutmayın, izleme deneyimi sürükleyici olabilirken, kavisli bir TV'de gerçekten tek bir merkezi tatlı nokta vardır ve panelin kendisi, daha aydınlık odalarda çok sayıda tuhaf yansımayı algılar.

İyi bir kavisli TV muhteşem görünebilir, ancak hemen hemen her koşulda, aynı fiyata düz bir ekrana sahip olmayı tercih ederiz.

Öyleyse, TV alışverişi yapın…

Artık bir maceraya atılmaya ve bir sonraki TV'nizi seçmeye hazırsınız. Tavsiyemiz kafanızın etrafında dolanırken, muhtemelen yanlış satın alamazsınız.