Close
  • Ana
  • /
  • Seyahat
  • /
  • Sert kabuklu valiz ve yumuşak kenarlı valiz: Seyahat ederken hangisini kullanmalısınız?

Sert kabuklu valiz ve yumuşak kenarlı valiz: Seyahat ederken hangisini kullanmalısınız?

Aramayı yaptın. Dünyayı görmeye gidiyorsun. Sadece bir valizle silahlı ve bir… bekle! Bavulunuz sert kenarlı mı yoksa yumuşak kenarlı mı? Hafif seyahat etmek ve hareket kabiliyetinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsunuz, ancak yolda eşyalarınızın mahvolmasının bir anlamı yok. İki baskın stil arasında nasıl seçim yaparsınız?


İşte bu çok önemli kararı vermeden önce düşünmeniz gereken yedi şey.

1. Ağırlık

Yumuşak kenarlı bagaj, sert kenarlı bagajdan çok daha hafiftir. İlk etapta asıl amacı bu. Aslında, hareket kabiliyetinizde büyük bir fark yaratan, ağırlık tasarrufu sağlayan, yumuşak kenarlı bazı bagaj tasarımları elde edebilirsiniz. Ancak, dikkate alınması gereken bir boyut sorunu vardır; Eğer büyük bir yumuşak kenarlı bavul satın alıyorsanız, büyük bir olasılıkla onu yine de uzağa taşımayacaksınız. Yine de, daha kolay kaldırılmasının yanı sıra, yumuşak kenarları, yumuşak kenarlı bagajın uçakta bir baş üstü bölmesine sığmasının daha kolay olduğu anlamına gelir.

2. Koruma

Havaalanı bagaj görevlilerinin bagajla nasıl başa çıktığını biliyor musunuz? Bir havalimanında perde arkasına geçerseniz şok olursunuz, ancak bagajınız personel tarafından elle tutulmasının yanı sıra, konveyör bantlarından aşağıya fırlatılır, yağmurda bırakılır ve nihayet, genellikle bir yükseklikten aşağıya düşer. bir bagaj karuseli. Yumuşak kenarlı bagajınız tüm bunlara uygun mu? Check-in yapacaksanız, özellikle sert polikarbonat kabuğa sahip ürünler olmak üzere zor bagaj çok daha mantıklıdır. Ayrıca, yumuşak kenarlı bir valizden çok daha fazla su geçirmezdir, bu da suyu emebilir ve size ıslak giysiler bırakabilir (olur).


(Resim kredisi: Getty)

3. Hareketlilik

Daha hafif olduğu ve hatta bazen sırt çantası kayışları olduğu için, yumuşak kenarlı bagajlar size her zaman sert kenarlı bagajlardan daha fazla hareket kabiliyeti sağlayacaktır, değil mi? Bu her zaman doğru değil, tekerlekli çantanın icadından beri. İki tekerlekli arabanın hemen arkasından geçen, geçen yılki model boyunca sürükleyin, neredeyse her zaman sert kenarlı olan ve size onu sürükleme, yanınıza itme, hatta yerinde dönme yeteneği veren dört tekerlekli valizdir. bu senin şeyin. Tüm bagajınız havalimanları ve oteller arasında karıştırılacaksa ve hiçbir noktada eşyalarınızı kalabalık şehir sokaklarında taşımayacaksanız, bütçeniz izin veriyorsa dört tekerlekli sert kenarlı bagajlar gitmenin yoludur.

4. Genişletilebilirlik

Dünyayı gördün ve yarısını satın aldın. Seyahat ederken alışveriş yapmayı seven türden bir yolcuysanız, sert kenarlı bagajlar biraz satış zor olabilir. Sonuçta, sert kenarlı bagajların depolama kapasitesi aşağı yukarı sabittir ve uzun bir uçuştan önce biraz alışveriş yapmakta zorlanacaksınız. Bu, genellikle genişleme seçenekleriyle birlikte gelen, genellikle çantanın derinliğini uzatmak için birkaç inç daha kumaşın serbest bırakılmasını sağlayan bir fermuar biçiminde gelen yumuşak kenarlı bagajlar için doğru değildir.


Her iki tür ürün de genellikle fiziksel olarak mümkün görünen çantaya daha fazla girmenizi sağlayan sıkıştırma kayışlarına sahiptir. Genişletilebilir seçenekler olmasa bile, yumuşak kenarlı bagaj kumaştan yapılmıştır ve hiçbir şey vermeyen sert kabuklu kalıplanmış plastikten çok daha kolay genişler.

5. Dayanıklılık

Davayı çözdün mü? Sert kenarlı bagajlar, yumuşak kenarlı bagajlardan çok daha dayanıklıdır. Havaalanlarında daha güvenli olmasının yanı sıra çarpmalarla, düşmelerle ve bagaj taşıma yolculuğuyla baş edebilmesinin yanı sıra, sert kenarlı bagajlar çok daha uzun sürer. Sadece kabuğu su hasarına ve genel aşınma ve yıpranmaya karşı daha dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda sert kenarlı bagajlar, yumuşak kenarlı bagajların yapabildiği kadar kirli ve kirlenmez. Sonuçta, dünyada havaalanı bagaj atlıkarıncalarından daha az kirli yer var ve sert kenarlı bagajlar oldukça hızlı bir şekilde kullanım belirtileri gösterebilse de, yumuşak kenarlı bagajların atlıkarınca üzerinde lekeler veya yırtıklarla ortaya çıkması bilinmemektedir. .


Bu çok önemli bir şey gibi görünmeyebilir, ancak temiz bir otel yatağına kirli bir kasa koymaktan daha kötü bir şey yoktur; sert kenarlı bagajlar silinebilirken, bu yumuşak kenarlı bagajlar için geçerli değildir.

(Resim kredisi: Getty)

6. Erişilebilirlik

Sert kenarlı bagajlar dizüstü bilgisayarlar, kameralar, tabletler ve diğer elektronik cihazlar gibi şeyleri seyahatin zorluklarından korumak için çok daha iyi bir seçenek olsa da, büyük bir dezavantajı var ve bu erişilebilirlik. Seyahat sırasında elektronik cihazlarınıza sık sık erişmeyi seviyorsanız, yumuşak kenarlı bagajların genellikle çantanın dışından erişilebilen cepler, dizüstü bilgisayar kılıfları ve yerleşik güneş gözlüğü kılıfları olduğunu bilin. Bu yalnızca bagajlarını kontrol etmeden seyahat eden kişiler için geçerlidir; değerli elektronik eşyaları asla bir uçağın ambarına göndermemelisiniz.

7. Stil

Kuşkusuz sert kenarlı bagajlar, yumuşak kenarlı çantalar ve sırt çantalarından daha parlak ve daha renklidir? Tek tip plastiğin iyi göründüğünü düşünüyorsanız bu muhtemelen doğrudur, ancak nasıl göründüğüne göre bir valiz seçiyorsanız, her şeyi yanlış yapıyorsunuzdur. Bagaj, en iyi seyahat aracıdır ve akıllıca seçerseniz, yıllarca ve unutulmaz seyahatlerinizde yanınızda olabilir, bu yüzden sadece görünüşe bakmayın.


Yumuşak kenarlı bagaj mı yoksa sert kenarlı bagaj mı seçeceğinizle ilgili nihai karar size, önceliklerinize ve seyahat planlarınıza bağlı olsa da, düşünmeniz gereken birkaç şey var.

Bunu beğendin mi?