Close

Hasselblad Ay incelemesi

Hasselblad Lunar fiyatları Resim 1/8

Hassleblad Lunar incelemesi

Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 2/8

Hassleblad Lunar incelemesi

Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 3/8

Hassleblad Lunar incelemesi

Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 4/8

Hassleblad Lunar incelemesi


Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 5/8

Hassleblad Lunar incelemesi

Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 6/8

Hassleblad Lunar incelemesi


Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 7/8

Hassleblad Lunar incelemesi

Hassleblad Lunar incelemesi
Resim 8/8

Hassleblad Lunar incelemesi


Hassleblad Lunar incelemesi

Hasselblad Lunar, evrendeki en pahalı kompakt sistem kamerasıdır, ancak sizin 6000 pound değerinde mi?

Hasselblad Ayımarkanın tüketiciler için ilk kamerası ve aynı zamanda ilk kompakt sistem kamerasıdır (CSC).

Ünlü İsveçli kamera uzmanı, fotografi profesyonelleri arasında güçlü bir mirasa sahiptir ve çeşitli uzay programları için Nasa'ya görüntüleme ekipmanı tedarik etmesiyle ünlüdür. Apollo 11 ayına iniş için kameraları üreten Hasselblad'dı ve bu kameralardan bazıları bugün hala ay yüzeyinde kalıyor.

AçıldıPhotokina 2012Gösteri, Hasselblad Lunar, yaratıcı tasarımı ve bu dünya dışı fiyat etiketi sayesinde fotoğrafçılar ve kamera meraklıları arasında çok tartışılan bir konu oldu - harika bir 6.000 £.

Oldukça yüksek olan fiyat sorusu, bunun temelde birSony NEX-7Hasselblad aromalı bir tasarıma sahip kompakt sistem fotoğraf makinesi.


Hasselblad Lunar: Boyut ve yapı

Öncelikle, kameranın şık bir kutu içinde geldiğinden bahsetmeye değer. Çok süslü bir kutu. Sadece kontrol edinHasselblad Lunar kutudan çıkarma videosubize inanmıyorsan

Bulmaca kutusu benzeri ambalajı geçtikten sonra, kameranın kendisinin oldukça kalın olduğunu göreceksiniz. 142 mm × 82 mm × 70 mm ölçülerinde, temel aldığı Sony NEX-7'den biraz daha büyük olmasına rağmen, etli şasi ve geniş tutuş, ona daha çok SLR tarzı bir görünüm veriyor.Nikon V2CSC.

570g'de, bu kesinlikle şu kadar hafif bir CSC değilFujifilm X-M1ve kesinlikle taşıdığınızı bileceksiniz. Buradaki avantaj, bazı küçük CSC'ler öne bir lens takar takmaz biraz dengesiz hissedebilirken, Lunar'ın ağır gövdesinin biraz daha dengeli ve SLR benzeri hissetmesidir.

Çok farklı olsa da tasarım herkes için olmayacak. Tıpkı şu anki gibi akıcı değilLeica X2veyaFujifilm X20ama retro estetiği sevdik.

Bununla birlikte, arka düğmelerden birine ve güç düğmesine pembemsi kırmızı mücevherler ekleme kararında hala biraz şaşkına dönüyoruz. Küçük olmalarına ve hemen fark edilmemelerine rağmen, bu tür bir bling, bir Hasselblad balığı yerine Liberace'nin ceketinde bulacağınız bir şeye benziyor.

Kamera beş renk seçeneğiyle geliyor - siyah veya kahverengi deri, karbon fiber, zeytin ağacı veya maun (inceleme için kahverengi deri modeli aldık). Fotoğraf makinemiz, deri tutamağa uyacak şekilde muhteşem bir deri omuz askısı, spor kabartmalı Hasselblad logoları ve omuz dolgusuna kadar kavrayıcı Hasselblad desenli alt kısımla geldi.

Hasselblad Lunar: Özellikler

Lunar, etkileyici bir 23,5 mm x 15,6 mm APS-C biçimli CMOS 24MP sensörü barındırır ve Sony'nin NEX kameralarıyla aynı E-Mount lensleri kullanır. Standart bir 18-55 zoom lens ile birlikte verilir.

Hasselblad Lunar: Kontroller

Beklediğiniz gibi, Lunar'ın kontrolleri Sony NEX-7'ye çok benziyor. Açma / kapama düğmesi ve deklanşör düğmesinin yanı sıra, kamera gövdesinin üst kısmında, üçlü kadranlı kontrol işlemi için ayarlarla uğraşmak için bir gezinme düğmesi bulunur. Bu, çeşitli ayarları aynı anda tek bir ekranda değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca iki işaretsiz kadran, bir açılır flaş ve bir flaş yuvası adaptörü de bulacaksınız. Sol ve sağ kontrol kadranları, ekranın sağ üst veya sol üstünde görünen öğeleri ayarlar.

Arka plakada, merkezi bir düğmeyi çevreleyen bir kontrol tekerleği ve işlevler atayabileceğiniz iki yumuşak düğme (kadranın üstünde ve altında) bulunur.

Başparmağın hemen üzerinde, kendimizi birkaç kez kazara vururken bulduğumuz özel bir video kayıt düğmesi var. Ekranın üst kısmında oynatma ve açılır flaş düğmeleri de var. Mini USB ve mini HDMI bağlantı noktaları sol kenarda gizlenmiştir.

NEX-7 gibi, bu da yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi ve kesinlikle bir bak ve çek değil. Birden fazla özelleştirilebilir seçeneğe sahip işaretlenmemiş kontroller sayesinde, işlevleri tanımak için ciddi zaman harcamanız gerekir, ancak bir kez sahip olduğunuzda, sunulan esnekliğin çok etkileyici olduğunu göreceksiniz.

Hasselblad Lunar: Ekran

Kamera, 920k-nokta çözünürlüğe sahip döner 3 inç LCD ekrana sahiptir. Üzerinde olduğu gibi dokunmatik ekran işlemi yoktur.Sony NEX-6ancak ekran 90 derece yukarı ve 45 derece aşağı eğilecektir.

Bu, parlamayı önlemek için özellikle garip açılarda veya parlak güneş ışığında çekim yaparken kullanışlıdır. Bununla birlikte, kasadaki ekstra Hasselblad hacmi, eğilebilir ekranın Sony NEX-7'deki kadar kolay tutulamayacağı anlamına geliyor.

Ekranın yanı sıra Elektronik Vizör (EVF) kullanma seçeneğiniz de var. 3.359k noktalı çözünürlük sunan EVF, göze kaldırıldığında hızlı bir şekilde patlar. Düşük ışıkta biraz zorlansa da iyi çalışıyor.

Hasselblad Lunar: Pil

Kamera, LCD modunda 430 çekim ve vizör modunda 350 çekim sunduğu söylenen, şarj edilebilir bir 1020mAh Lityum-iyon pil ile birlikte verilir, bu nedenle ikisinin bir kombinasyonunu kullanıyorsanız (yaptığımız gibi) arada bir şey. Bir CSC için kötü bir pil performansı değil, ama sıra dışı bir şey de değil.

Hasselblad Lunar: Görüntü kalitesi

Resim kalitesi, NEX-7'nin güçlü noktalarından biridir ve aynısı, ayrıntılarla dolu görüntülerle ve birlikte verilen kit lensi mükemmel sonuçlar veren Ay için de söylenebilir.

JPEG veya RAW formatında veya ikisinin bir kombinasyonunda çekim yapabilirsiniz. Lunar, 100-16.000 gibi etkileyici bir ISO aralığına sahip ve beklediğiniz gibi, ayarların daha ileri erişimlerine doğru ilerlerken görüntüler oldukça grenli görünüyor, ancak kamera düşük aydınlatma koşullarında hayranlık uyandıracak kadar iyi başa çıkıyor.

Etkili Panorama Taraması modu ile birlikte Gülümseme Deklanşörü ve Kısmi Renk efekti de dahil olmak üzere, hepsi iyi sonuçlar elde etmek için iyi çalışan pek çok Sony özelliği vardır. Görüntü kalitesi şu anda bir CSC'den alabileceğiniz kadar iyidir.

Lunar, 1920x1080 çözünürlükte yüksek çözünürlüklü AVCHD video kaydederek videoda da iyi performans gösteriyor.

Hasselblad Lunar: Karar

Sony NEX-7'nin kendisi piyasadaki en iyi CSC'lerden biridir, ancak 1,129 £ ile aynı zamanda en pahalı olanlardan biridir ve Hasselblad Lunar'ın £ 6k fiyatını kesinlikle astronomik hale getirir.

Lunar, güçlü bir tasarımın yanı sıra büyük bir sensör, kaliteli yüksek çözünürlüklü görüntüler ve videolar sunar, ancak bu fiyata tavsiye etmek zordur, özellikle de NEX-7'nin yalnızca dik olması nedeniyle beş yıldız derecelendirmesi reddedildi. fiyat.

Bunu söyledikten sonra, hatta belirsiz bir şekilde Lunar gibi bir kamera satın almayı düşünüyorsanız, paranın değerinin gündeminizde yüksek olmadığı açıktır.

Amatör bir balıkçıysanız, muhtemelen bunu karşılayamazsınız. Eğer bir profesyonelseniz, paranızı daha akıllıca harcarsınız. Hasselblad sadık biriyseniz, sevgili markanızın rozetini başka bir üreticinin ürünlerine koymasına muhtemelen öfkelisiniz. Ayıracak altı bininiz varsa ve üzerinde Hasselblad adının yazılı olduğu şık görünümlü kompakt bir sistem fotoğraf makinesi istiyorsanız, ayın ötesinde olacaksınız.

Hasselblad Lunar çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Hasselblad Ay fiyatı: 6.000 £