Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • HDMI 2.1 açıkladı: Ne yapar ve neden PS5 ve Xbox sahipleri bir sonraki TV'lerinde bunu ister?

HDMI 2.1 açıkladı: Ne yapar ve neden PS5 ve Xbox sahipleri bir sonraki TV'lerinde bunu ister?

gelişiPlaystation 5veXbox Serisi Xiçin alışveriş yaparken düşünmeniz gereken bir yığın yeni şey ekledi.en iyi oyun televizyonu. Bunlardan en önemlisi HDMI 2.1'in varlığı… Peki HDMI 2.1 aslında ne işe yarıyor? VRR, ALLM ve 4K 120Hz gibi jargonun temel HDMI 2.1 özellikleri olarak ortalıkta dolaştığını görmek iyi ve güzel, ancak bunların her birinin ne anlama geldiğini bilmek önemlidir.


Yeni nesil konsollar geçen yılın sonlarında gelse de, tüm TV üreticileri bunun için zamanında HDMI 2.1 treninde değildi. Şu anda özellikle HDMI 2.1'e sahip TV'leri aramanız gerekiyor, ancak yakında tüm dünyada normal olacak.en iyi televizyonlarveen iyi OLED TV'ler2021 modelleri geldiğinde.

üzerinde daha nadir kalacaktır.1000 £ altındaki en iyi TV'lerve1000 doların altındaki en iyi TV'ler, zaten bazı harika seçenekler olsa da. Ve onu görmeyi beklemeyin best-tv-2020-worlds-best-4k-under-500, şimdilik.

Burada, HDMI 2.1'in sunduklarını, oyun oynarken gözlerinizi neden mutlu edeceğini ve aynı zamanda bu 8K efsanelerinden bazılarını yıkacağını anlatacağız.

HDMI 2.1 nedir?

HDMI 2.1: Sony XR TV


Sony 2021 Bravia XR serisi, yaygın HDMI 2.1 desteği içerir.

(Resim kredisi: Sony)

HDMI veya yalnızca annesinin diyebileceği gibi Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü, son 15 yılda ya da hepimiz SCART bağlantılarını ve bu gülünç çoklu pim tekliflerini mutlu bir şekilde terk ettiğimiz için kademeli olarak yükseltildi. Nispeten kaygan HDMI konektörü, artık konsollarımız ve TV'lerimiz arasındaki ana görüntüleme teknolojisidir.


HDMI 2.1, bu teknolojinin yeni standardıdır ve normal HDMI 2.0'dan 10K'ya kadar daha yüksek video çözünürlükleri ve daha yüksek yenileme hızları sunar. Bunlar, 120Hz'de 4K ve 60Hz'de 8K görüntüleyebilmeyi içerir. 'Hz', basitçe söylemek gerekirse, ekranın saniyedeki güncelleme sayısı olan yenileme hızını ölçer. Oyunda kabaca 'fps' veya saniyede kareye eşdeğerdir (bu, konsolun saniyede kaç görüntü oluşturabileceği anlamına gelir) ve daha yüksek yenileme hızına sahip olmak, görüntülerin daha net ve pürüzsüz görünmesi gerektiği anlamına gelir, çünkü gözünüze daha fazla bilgi alırsınız. .

Geçmişte, TV'ler HDMI üzerinden yalnızca 60Hz giriş alabiliyordu (yani saniyede maksimum 60 kare gösterebiliyorlardı), ancak artık saniyede 120 kareye kadar çıkış yapabilen PC'ler ve konsollar ile 120Hz desteğine sahip bir bağlantıya ihtiyacımız var. . Bu HDMI 2.1'dir.


Temel olarak, HDMI 2.1'in avantajı bant genişliğidir - aynı anda daha fazla veri aktarabilir. Bu, daha yüksek çözünürlük (8K videoda olduğu gibi) veya aynı çözünürlükte (120Hz videoda olduğu gibi) daha fazla kare ve daha fazla renk derinliği için kullanılabilir.

Anlaşılır bir şekilde, bunun için yalnızca uyumlu bir konsol ve ekran değil, aynı zamanda daha iyi bir kablo da gerekir. Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu olarak bilinen bir HDMI 2.1 kablosu, dinamik HDR formatlarını destekler ve 48Gbps yüksek bant genişliği kapasitesine sahiptir. Bu kablo tamamen geriye dönük olarak uyumludur, böylece yeni konsollarla birlikte gelenleri bir HDMI 2.0 bağlantı noktasına takabilirsiniz ve mükemmel şekilde çalışırlar. HDMI 2.1'den en iyi şekilde yararlanmak için PS5, yüksek hızlı kablo ve HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahip bir televizyon gibi uyumlu bir çıkışa ihtiyacınız olacak.

Kablolar çok pahalı değil (ve PS5 gibi birçok cihaz bir tane ile birlikte gelir) – ancak ucuz bir kablo satın alırsanız, HDMI 2.1 ile çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol etmeniz gerekir. 8K desteklediğini söylüyorsa,NSiyi ol.

HDMI 2.1 ve yeni nesil konsollar

HDMI 2.1: PS5


PS5, HDMI 2.1 içerir, ancak bazı özellikler henüz etkinleştirilmemiş.

(İmaj kredisi: Sony ve PlayStation 5 görüntüleri Sony'nin izniyle; görüntü Future tarafından düzenlendi)

HDMI 2.1, PS5 ve Xbox Series X konsollarına sahip olanlar için çok çekici üç özelliği destekler. Bunlar Değişken Yenileme Hızı (VRR), Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve 4K'da 120 Hz oyundur. Bunların bir TV'de desteklendiğinden emin olmak için yine de küçük yazıları okumanız gerekecek, ancak genellikle hoparlör HDMI 2.1, onlarla uyumlu olacağınız anlamına gelir.

VRR, TV'nizin konsolun çıktısını verdiği saniyedeki kare sayısıyla senkronize olmasını sağlamak için ekranın yenileme hızını anında ayarlayıp düzenlediği anlamına gelir. Onsuz, bir TV her zaman belirli bir hızda (örneğin, 60 Hz veya saniyede 60 kez) yenilenir. Konsol ayrıca saniyede 60 kare oluşturmaya çalışıyor, bu da her şeyin mükemmel bir şekilde senkronize edildiği anlamına geliyor. Ancak bir oyunda büyük bir aksiyon, konsolun fps'sini biraz düşürmesine neden olabilir, çünkü daha çok çalışıyor – diyelim ki 50 fps'ye. Şimdi ikisi senkronize değil ve konsol bir çerçeve oluşturmanın yalnızca bir bölümündeyken TV yenileniyor, bu nedenle ekranda bir çerçevenin iki yanlış hizalanmış yarısını görüyorsunuz. Buna 'ekran yırtılması' denir. VRR bunu düzeltir, ancak TV'nin yalnızca konsollar hazır olduğunu söylediğinde yeni bir kare gösterdiğinden emin olun.

Bu, konsolunuzun aynı anda ekranda birden fazla düşmanın olduğu bir dövüş sahnesi veya ormanda daha sakin bir yavaş yürüyüş olması fark etmeksizin, her zaman mümkün olan en yumuşak görselleri göreceğiniz anlamına gelir. Şu anda Xbox Series X, VRR yeteneğine sahip ancak PS5, bunu etkinleştirmek için bir güncelleme bekliyor. Sony'nin 'PlayStation 5 Ready' XH90/X900H TV'si de çok önemli bir VRR uyumluluk güncellemesini bekliyor.

ALLM tamamen düşük gecikme ve gecikmeyi önleme ile ilgilidir. Gecikme, denetleyicideki bir düğmeye basmanız ile ekranda gerçekleşen eylem arasındaki gecikmedir. Gecikme en çok birinci şahıs nişancı oyunları ve yarış oyunları gibi daha hızlı tepki süreleri gerektiren oyunlar oynarken fark edilir. ALLM, TV'nin oyun düşük gecikme moduna girmesi gerektiğini bildiği anlamına gelen bir sinyal oluşturur. Bunun Warzone'da daha iyi olacağınız anlamına geldiğini söylemiyoruz, ancak otomatik olarak oyun modunda olmak kesinlikle yardımcı olabilir. ALLM şu anda PS5 tarafından desteklenmiyor (yine bir güncellemede çıkacak), ancak Xbox Series X'te mevcut.

Ve bir de 4K'da 120 Hz'de oyun oynama meselesi var. Hem PS5 hem de Xbox Series X, HDMI 2.1'in muhtemelen en heyecan verici özelliğine sahip. Şu anda yalnızca az sayıda oyunda mevcut ancak saniyede 120 kare hızında 4K oyun, yalnızca yeni nesil donanımın mümkün kıldığı çözünürlüklerde ultra hızlı yenileme hızları anlamına geliyor. Her şey sorunsuz çalıştığı için bu sadece göze çok daha kolay gelmekle kalmaz, aynı zamanda gecikmeyi en aza indirir - saniyede iki kat kare ile, bir düğmeye basmanın sonuçlarını eskisinden iki kat daha hızlı görürsünüz.

HDMI 2.1 ve 8K oyun

HDMI 2.1 açıkladı: Samsung Q800T

Samsung Q800T, HDMI 2.1 özelliklerine sahip bir 8K TV'dir.

(Resim kredisi: Samsung )

HDMI 2.1'in artan bant genişliği ve yenileme hızları, teknik olarak 10K'ya kadar çözünürlüklerin mümkün olduğu anlamına gelir. Bu, piyasaya sürülmeden önce hem PS5 hem de Xbox Series X'in 8K oyun oynayabildiği için övüldüğü anlamına geliyordu - aslında Sony '8K'yı kutunun üzerine koyuyor.

Burada üzerinde durulması gereken kelime 'yetenekli' çünkü teknik olarak HDMI 2.1 buna izin veriyor. Doğrusu, hem Sony hem de Microsoft'un konsolları için büyük hedef 4K oyundur ve şu anda yalnızca nispeten az sayıda oyun bundan en iyi şekilde yararlanabilmektedir.

8K oyun, en güçlü PC oyun donanımlarından bazılarında bile mümkün değildir, bu da bu nesil konsollar için ciddi bir boş hayaldir. PS5 ve Xbox Series X donanımındaki bütçe kısıtlamaları, öngörülebilir gelecekte 4K oyunun her iki kutunun da amacı olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Şunu not etmek önemlidir, ancak yine de kontrol etmek kötü bir fikir değildir.en iyi 8K TV'ler. Yavaş yavaş daha ucuz hale geliyorlar ve aynı zamanda 4K oyunlarınızın veya videolarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamanın en iyi yolu, çünkü en gelişmiş görüntü teknolojilerinin tümünü içeriyorlar. 120 Hz'de VRR, ALLM ve 4K oyunlardan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bir HDMI 2.1 bağlantı noktası olduğundan emin olmanız yeterlidir.