Close

Yüksek çözünürlüklü sinema: 4K, 8K ve ötesi

Noel'de Rogue One'a yerleştiğinizde ekran çözünürlüğünü pek düşünmemiş olabilirsiniz, ancak sinemalarda yansıtılan filmler, tıpkı akıllı telefonunuzdan veyaApple TVevde kurmak.


Öyleyse yerel multiplekse (veya bağımsız) bir yolculuğa çıktığınızda hangi çözünürlüğe bakıyorsunuz? Ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ne kadar iyi olacak? Hem şimdi hem de gelecekte film kararlarıyla ilgili tüm sorularınızı yanıtlamak için buradayız.

Dijital sinemalar ve ekran çözünürlükleri

Teknoloji yeterince ucuz ve sinemaya giden izleyicileri eğlendirecek kadar iyi hale geldiği için 2010'ların başında çoğu sinema film makarasından dijital projektörlere sıçradı.

Pek çok faydası açıktır - örneğin, makaraları postayla göndermek yerine, internet üzerinden yeni sürümleri indirebilmek.


Pek çok film yönetmeni hala filmlerini filme çekmeyi ve makaralara yansıtmayı sevse de - Christopher Nolan ve Quentin Tarantino da dahil olmak üzere - sanki ölmüş gibi görünüyor. Hala film kullanarak sinema bulabilirsin, ama giderek zorlaşıyor.

Dijital sinemada gösterilen bir filmin çözünürlüğü yatay piksel sayısıyla ölçülür, bu nedenle 2K için 2.048 x 1.080 piksel veya 4K için 4.096 x 2.160 piksel. Bununla tüketici 4K standardı arasında küçük bir fark olduğunu unutmayın.televizyonlarda kullanılırve genellikle 3,840 x 2,160 piksellik kareleri ifade eden akış hizmetleri. Kafa karıştırıcı, değil mi?


İzlediğiniz filmin kalitesi, ekran boyutu ve mevcut aydınlatma gibi diğer faktörlere bağlı olacaktır, ancak bu çözünürlükler merkezdedir.

Karşılaştırma amacıyla, çoğu kişi tarafından hala altın standart olarak kabul edilen 70 mm film, dijital olarak kabaca 12K çözünürlüğe eşdeğerdir, bu nedenle dijitalin hala bu skoru yakalaması gereken bir şey var.


Yerel sinemamdaki filmler hangi çözünürlükte oynuyor?

Onları aramadan ve sormadan söylemek zor, ancak İngiltere'deki ve ABD'deki çoğu büyük sinema artık 4K dijital projektörler kullanacak ve bunu birkaç yıldır yapıyor olacak.

Dijital sinema standartları, adı verilen bir kurum tarafından kontrol edilir.Dijital Sinema GirişimleriBu, birçok büyük stüdyonun payına sahip olduğu bir projedir. Fikir, sinemaların izleyebileceği bir dijital filmin projelendirilmesi ve sergilenmesi için belirli bir standartlar kümesi getirerek film yapımcıları ve izleyiciler için belirli bir kalite düzeyini garanti etmektir.

Örneğin, çoğu Odeon sinemasındaki en iyi ekranlar4K projektörler kullanınneredeyse 9 milyon piksel üretiyor, ancak bir projektör ile evde sahip olabileceğiniz akıllı TV arasındaki fark, ekran boyutunun sabit olmamasıdır - resmin ne kadar büyük görüneceği sinemalara bağlıdır.


IMAX bu farkı çok iyi gösteriyor: 70 mm film ile de kullanılabilir, ancak dijital olarak kaydedildiğinde ekran çözünürlüğü sadece 2K veya 4K'dır. IMAX deneyimini bu kadar sürükleyici kılan, dev ekran, güçlü büyütme ve diğer ince ayarlar.

Ve - evdeki akıllı TV'nizde olduğu gibi - ancak ekran belirli bir boyuta geldiğinde 2K, 4K, IMAX ve film makarası projeksiyonları arasındaki herhangi bir farkı yine de fark edebilirsiniz. Daha küçük ekranlarda, gözlerinizin algılayabileceği kalite aşağı yukarı aynı olacaktır.

8K ne zaman gelecek?

8K sinemalar hala biraz uzak - daha iyi çözünürlüklerin yalnızca büyük ekranlarda fark yarattığını ve sinemaların ve film yapımcılarının 4K formatına alışmaya devam ettiklerini daha önce belirtmiştik. Bir sonraki adıma geçmek için çok aceleniz yok.

Sadece gördük8K'da çekilen ilk film- Galaksinin Koruyucuları. 2.

Bununla birlikte, tıpkı HD'nin sonunda 4K'ya dönüşmesi gibi, kaçınılmaz olarak bir gün gerçekleşecek: Bu sadece daha iyi, daha ayrıntılı bir resim. Etrafta bir avuç 8K projektör ve video kamera var, hatta bir veya iki deneysel sinema salonu var, ancak 8K'nın ana akıma ulaşmasını görmemiz birkaç yıl sürecek (ana akım, Cumartesi günü gittiğiniz sinema).

Matematik zor değil çünkü uzunluğu ve genişliği tekrar ikiye katladınız. 8K, 8.192 x 4.320 piksel anlamına gelir, yani 4K'nın dört katı ve 4K'nın 16 katıdır. Diğer bir deyişle, oldukça yükseltme.

Teknolojiyi bir üst seviyeye çıkardığınızda, görsel efektlerinizi yapmak için kullandığınız yazılımdan düzenlemeyi bitirmeniz gereken bilgisayarlara kadar, film yapım sürecinin diğer tüm bölümlerinin de onunla birlikte gelmesi gerektiğini unutmayın.

Devasa, IMAX tarzı ekranlarda bile 4K ile 8K arasındaki fark fark edilmeyebilir ve gözlerimizin alabileceği piksel sayısının sınırlarını zorlamaya başlıyoruz. Sinemalarda ekran teknolojisindeki gelecekteki yenilikler, piksel sayısından ziyade parlaklık ve kontrast gibi ekstralara odaklanarak IMAX rotasını takip ediyor olabilir.

  • Evde film mi izliyorsunuz? Netflix ipuçları ve püf noktalarımıza göz atın