Close
  • Ana
  • /
  • Özellik
  • /
  • Yürüyüş ve trekking: Aralarındaki fark nedir ve hangi ekipmana ihtiyacınız var?

Yürüyüş ve trekking: Aralarındaki fark nedir ve hangi ekipmana ihtiyacınız var?

Yürüyüş ile trekking arasındaki fark, özellikle iki terim düzenli olarak ürün üreticileri tarafından birbirinin yerine kullanıldığında çok zayıf görünebilir. Gerçekten de, pek çok düzeyde ikisi benzerdir, çünkü çarpıcı manzaralarda yürüyüş maceralarını içerirler.


Geleneksel olarak doğa yürüyüşü, Yeni Zelanda'daki birçok kulübe rotası, Everest Base kampına giden yürüyüş, İnka yolu veya dağ kulübesinden kulübeye yaz yürüyüşleri gibi uzun, çok günlük rotaları içerir. Mesafeler büyük olsa ve yoğun deneyimler ekleyebilse de, altyapı genellikle yürüyüşçüleri desteklemek için su duraklarından yiyeceklere, geceleme kulübelerine, kulübelere veya bunhalara destek olmak için hazırdır, bu nedenle kendi kendine destek talepleri genellikle daha düşüktür. Gerçekten de, Alplerde kulübe gezileri, bir macera olduğu kadar gastronomik bir deneyime dönüşebilir. Sonuç olarak, en popüler geziler, navigasyon açısından çok az uzmanlığa ve strese ve genellikle çadır veya uyku tulumu gibi çok az ağır ekipmana ihtiyaç duyar.

Bu arada yürüyüş, tepelerde uzun günler de içerebilir, ancak genellikle bir 'yürüyüş' tek bir gün veya bir gecede olur ve mutlaka destek verilen bir bölgede olmaz. Bu, yol boyunca gerekli olan her şeyi taşıma sorumluluğunun yanı sıra harita, pusula veya GPS ile potansiyel olarak yolun dışında gezinme sorumluluğunun yürüyüşçünün üzerinde olduğu anlamına gelir. Gecelik yürüyüşler, tümü biraz farklı uyku ve yemek pişirme ekipmanı veya çadır kombinasyonlarını gerektiren bir dağ kulübesinde veya ranzada, kamp alanında veya kendi kendine yeten vahşi bir kampta kalmayı içerebilir.

Ekipman açısından doğa yürüyüşü ile trekking arasında iyi kalitede fitilleme ile bol miktarda geçiş varTaban katmanları,yürüyüş pantolonu,su geçirmezmeraklılarısu şişeleri, yürüyüş çorapları ve küçük ilk yardım çantaları, şapka düşürdüğünüzde ikisi arasında geçiş yapacak birkaç örnek.

Bununla birlikte, trekking ile yürüyüş arasında değişen bazı şeyler vardır, hadi bunları iki set listesi halinde inceleyelim:


En İyi Yürüyüş Malzemeleri

En iyi kadın

(Resim kredisi: Anatom)

bot ayakkabı

Yürüyüş botlarının pek çok çeşidi vardır, ancak oldukça kısa bir yaz yürüyüşü planlamıyorsanız, daha sert botlar uzun günlerde çok daha iyi koruma ve daha dik zeminlerde daha iyi bir platform sunar. Bu arada, kışın dağlarda yürüyüş yapıyorsanız, yine Mammut Kento veya Jack Wolfskin Wilderness Peak gibi yeterince sert bir bota ihtiyaç duymanız şarttır.


(Resim kredisi: Osprey)

sırt çantası

Işık doğru olsa da, bir yürüyüşçünün gün boyunca ihtiyaç duyduğu her şeyi taşıması ve muhtemelen bir gecede durması da gerekir. Bunların hepsini topladığınızda, hantal hale gelebilir, bu nedenle kartlarda 45l ila 65l'lik bir sırt çantası vardır. Mountain Hardwear Alpine Light 50, yalnızca farklı görünmekle kalmaz, aynı zamanda sert ama ince Dyneema kumaşı sayesinde süper hafiftir.


En iyi kafa fenerleri: Silva Headlamp Trail Runner 4 Ultra

(Resim kredisi: Silva)

Baş meşale

Kışın veya ilkbaharda, günlerin daha kısa olduğu bir günde yürüyüş yapıyorsanız, bir kafa feneri taşımak çok önemlidir ve hatta bir kazayla gözünüze batarsanız daha da fazlası. Bunun için çok yönlü, geceleri dolaşmak için yeterince parlak, ancak Black Diamond Storm 375 far gibi gündüz için süper ağır olmayan bir şey isteyeceksiniz.

En iyi uyku tulumları: Mavi Vango Nitestar Alpha 350

(Resim kredisi: Vango)

Uyku tulumları

Geziniz için en iyi yürüyüş uyku tulumu mevsime ve konuma göre değişecektir, ancak genel olarak daha hafif kesinlikle daha iyidir ve paket boyutu da dikkate alınması gereken bir şeydir. Damper UK tırmanışları için Mountain Hardwear Lamina gibi suni bir aşağı çanta, yönetimi en kolay olanıdır, ancak daha soğuk ancak daha kuru yerler süper sıcaklık ve düşük ağırlık için Thermarest Hyperion 32 gibi bir şeye ihtiyaç duyacaktır.


(Resim kredisi: Costway)

Yürüyüş direkleri

Yürüyüş sopaları, engebeli bir zeminde yürüyüş yaparken ve uzun inişlerde dizleri kurtarmak için kendi kendine gelir. Nehir geçişleri ve manzarayı göstermenin yanı sıra uzun, yorucu yokuşları güçlendirmek için de kullanışlıdırlar. Leki Tucson veya Leki Cressida gibi sağlam ancak hafif bir çift en iyisidir.

En İyi Yürüyüş Gereçleri

En iyi yürüyüş botları: Danner Arctic 600

(Resim kredisi: Danner)

bot ayakkabı

Yürüyüşte olduğu gibi, en iyi trekking botları yılın zamanına ve araziye göre değişecektir, ancak önemli olan parkurdaki çok günlük rahatlıktır. Geziler daha yerleşik izleri takip etme eğiliminde olduğundan, Pingtwitter Ödüllü Salomon Quest 4D 3 GTX veya Merrell Zion gibi daha yumuşak ancak destekleyici bir botun faturaya uyması daha olasıdır.

(Resim kredisi: Thule)

sırt çantası

Doğa yürüyüşü çok çeşitli ekipman gerektirebilir, ancak onu hafif tutmak anahtar noktadır. Önceden planlanan yiyecek ve barınak lojistiği ile ve minimum acil durum ekipmanı gerektirdiğinden, kişisel uyum önemli olsa da, daha hafif ve daha küçük bir çanta her zaman en iyisidir. 32l Thule Capstone veya Mountain Hardwear Scrambler 35 iyi bir seçenektir.

  • En iyi gün çuvalı

(Resim kredisi: Black Diamond)

Baş meşale

Trekking, gece molaları açısından oldukça organize olma eğilimindedir, bu nedenle acil durumlar dışında bir fenere ve bir akşamın çay evi / kamp alanı çevresinde rahatça eğlenceye ihtiyaç duymanız pek olası değildir. Yalnızca çok hafif bir acil durum seçeneği küçük Petzl e + LITE iken, daha ağır ancak değiştirmesi daha kolay pillere sahip Lifesystems Intensity 230 far.

(Resim kredisi: Leki)

Yürüyüş direkleri

Yürüyüş sopaları, yürüyüş direklerine oldukça benzer hayvanlardır, ancak iz kullanımı, birkaç gün boyunca kullanımın daha hafif ve daha az yorucu olduğu anlamına gelir, sağlam ve ağır atlar. Black Diamond Distance Carbon FLZ gibi karbon fiber direkler daha hafif bir seçenek olma eğilimindedir, ancak pazarlıklı Enkeeo Ultralight Trekking direkleri işi takdire şayan bir şekilde yapacak.

(Resim kredisi: Wakeman Outdoors)

Uyku tulumları

Yürüyüşte olduğu gibi, en iyi trekking uyku tulumu koşullara göre değişiklik gösterecektir, özellikle trekkingde bunkhouses veya barakalar da olabileceğinden, çok daha hafif bir çanta kullanılabilir. Mountain Hardwear Hyperlamina Flame, sizi her kulübe veya çadırda sıcacık tutacak, sentetik yalıtım ise yağışlı havalarda acil durumlarda sizi yarı yolda bırakmayacak çok yönlü harika bir üründür.

Bunu beğendin mi?