Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • 4K oyun bilgisayarı hala Microsoft Xbox One X ve Sony'nin PlayStation 4 Pro'larını nasıl geride bırakıyor?

4K oyun bilgisayarı hala Microsoft Xbox One X ve Sony'nin PlayStation 4 Pro'larını nasıl geride bırakıyor?

Oyunlarınız için en iyi gölgeli pikselleri ve kare hızlarını istiyorsanız, o zaman ne zaman dönüyorsunuz? Sony'nin sony-ps4-pro-review-Pingtwitters-official-playstation-4-pro-reviewMicrosoft,Xbox One XKasım ayında geliyor ... geleneksel PC oyun donanımı, 4K oyun söz konusu olduğunda ayak uydurabilir mi?


Burada, bu neslin en iyi konsollarının size neler verebileceğini ve üst düzey bir PC oyun donanımının onları nasıl geride bıraktığını - bir fiyata - açıklayacağız. Yeni bir sisteme yatırım yapmayı düşünüyorsanız, size nakit paranızın nereye gitmesi gerektiği konusunda da bazı tavsiyeler vereceğiz.

4K oyun nedir?

Eklenen 4K ile her şey gibi -televizyonlar-eakıllı telefonlar- 4K, 3.840 x 2.160 piksellik bir çözünürlüğü ifade eder ve size toplamda 8.294.400 piksel verir. Oyunun bu 8 milyon pikseli ittiği bir sistemi çalıştırıyorsanız ve ekranınız bunları gösterebilir, o zaman tebrikler: 4K devrimine katıldınız.

4K artık TV'ler açısından giderek standart hale geliyor vevideo içeriğiama henüz oyunlarla o aşamada değiliz. Yalnızca en yeni ve en pahalı konsollar (ve PC oyun donanımları) 4K olarak çıktı verebilir ve birçok oyuncu için henüz buna değmez - tıpkı birkaç yıl önce bir TV'de buna değmediği gibi.


Oyunlarda kare hızının ve görüntü kalitesinin çok önemli olduğunu ve sahne arkasında çok fazla işlem yapıldığından, saniyede birden çok kez 8.294.400 pikseli dışarı atmanın çok fazla çalışma gerektirdiğini unutmayın.

Bazı oyuncular 4K konusunda çitin üzerinde görünüyorsa veya en azından 4K'nın maliyete değer olup olmadığı, bu yüzden. Örneğin, Microsoft kısa süre önce bloklu dünya inşa etme oyunununMinecraft4K yükseltmesi ve bazı ekstra görsel iyileştirmeler alacaktı, ancak birçok hayran oyunun orijinal kaba ve hazır görünümünün kaybolmasından şikayet ediyor.


4K oyun konsolları

Video oyunları sahnesine yarım göz atarsanız, Sony ve Microsoft'un en yeni konsollarının çözünürlük standardına ulaşması için yükseltilmesiyle 4K oyun etrafında büyüyen bir yutturmaca olduğunu fark etmişsinizdir - ancak bu, sizden daha karmaşıktır. düşün.


Xbox One Soyunları 4K çözünürlükte yayınlayabilir, ancak aslında onları 4K çözünürlükte çalıştırmaz (arkadan devam edin). Kutu, standart oyunların 4K gibi görünmesini sağlamak için bazı akıllı yükseltme teknolojilerini kullanır; tıpkı 4K TV'nizin, DVD'nin büyük bir ekranda olabildiğince iyi görünmesini sağlamak için yükseltme kullanması gibi.

Yeni açılana gelinceXbox One X, bu gerçekten gerçek bir 4K makinesidir - oyunlar aslında bu çözünürlükte çalışabilir ve bu çözünürlükte görünebilir (tabii ki 4K ekranınız olduğunu varsayarak). Ancak, çok şey geliştiriciye bağlıdır ve oyunun 4K'dan yararlanmak için kodlanması gerekir; aksi takdirde, Xbox One S'nin kullandığı aynı yükseltme hilesini görüyorsunuz.

Çitin Sony tarafında, benzer bir hikaye sony-ps4-pro-review-Pingtwitters-official-playstation-4-pro-review. Teknik olarak oyunları 4K çözünürlükte çalıştırabilir ve çıktı verebilir, ancak bu, geliştiricilerin çabaya değip değmediğini düşünmelerine bağlıdır ve çoğu konsolun ek gücünü ekstra piksel yerine daha fazla kare veya daha yumuşak grafikler üretmek için kullanmayı tercih eder.

Bir konsolda gerçek 4K oyun oynamak istiyorsanız, bir Xbox One X veya PS4 Pro'ya ve her karede 8 milyon piksel çıkaracak şekilde yazılmış bir oyuna ihtiyacınız var. Aksi takdirde, 4K'nın sahte bir sürümünü elde edersiniz (ki bu birçok durumda hala harika görünecektir).


4K oyun bilgisayarları

PC oyun donanımları, bir konsolla elde edemeyeceğiniz esnekliğe sahiptir, ancak kuşkusuz hiçbir şey tak ve çalıştır rahatlığı için bir konsolu geçemez. Ayrıca bir PC'de gerçek 4K oyun karşılığında daha fazla ödeme yapmanız gerekecek - bununla birlikte oyun oynamaktan çok daha fazlasını yapan bir makineye sahip olduğunuzu da unutmayın.

Tıpkı konsollar gibi, 4K oyun bilgisayarları da tüm bu pikselleri gerçekten göstermek için 4K monitörlere ihtiyaç duyar, bu yüzden hesaba katılması gereken başka bir şey bu.

Öyleyse neden birisi en yeni Xbox veya PlayStation yerine 4K PC oyun donanımı seçsin? Bunun bir nedeni, daha geniş bir oyun yelpazesinin doğru donanımla 4K'ya yükseltilebilmesidir. Dahası, çözünürlüğü (ve diğer grafik seçeneklerini) kendiniz ayarladığınız için 4K aldığınızı biliyorsunuz - geliştiricilerin oyunu gönderirken kararlaştırdığı kalite ayarlarına bağlı değilsiniz.

Bütçenizde yeterli paranız varsa ve 4K oyunlarda en iyisini istiyorsanız, PC'ler size en fazla gücü ve en geniş seçeneği sunar: bu, yeni nesil konsollarla değişebilir, ancak şu anda geçerli olan budur, öyleyse yapın buna göre satın alma seçimleriniz.

4K PC sistemi kurmak

Sıfırdan bir 4K oyun donanımı inşa ediyorsanız, muhtemelen bileşenlere 1.000 £ 'dan fazla harcamanız gerekecek, ancak bunun altına gizlice girebilirsiniz. Elbette, yeni bir grafik kartıyla yükseltilebilen uygun hızda bir PC'niz varsa daha az ödersiniz.

Örneğin, Xbox One X ile aynı grafik performansına (yaklaşık 6 teraflop) sahip olan AMD Radeon RX 580 grafik kartı, sizi 300 sterlinlik bir bölgeye geri götürecek. Nvidia GeForce 1080 Ti ise 11,3 teraflop grafik işlem gücü sunuyor ve maliyeti yaklaşık 700 £.

Her tür PC yapısında olduğu gibi, bileşen seçme konusunda neredeyse sonsuz sayıda seçeneğiniz vardır ve yine bu konsollardan çok farklıdır - satın aldığınızda 500 GB veya 1 TB sabit sürücü arasında seçim yapabilirsiniz. örneğin Sony veya Microsoft'tan bir sistem, ama hepsi bu.

Kendi bilgisayarınızı bir araya getirmenin başka faydaları da vardır. Gelecekteki yükseltmelerin daha ucuz ve daha kolay olmasını sağlayacak şekilde yapılandırabilir, yeni nesil konsollara ayak uydurabilirsiniz ve yeterli paranız varsa, bunun gibi tam yağlı bir VR kulaklığı ekleyebilirsiniz.HTC Viveya dagöz yarığı.