Close
  • Ana
  • /
  • Beslenme
  • /
  • Metabolizma doğal olarak nasıl hızlandırılır

Metabolizma doğal olarak nasıl hızlandırılır

Kilo vermek ve kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmayı hedefliyorsanız, burada açıklayacağımız gibi egzersiz kesinlikle bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Ancak bu süreçte metabolizmayı hızlandırmanın ve kilo vermenin başka yolları da var. Metabolizmanızı hızlandırmanıza ve kilo verme yolculuğunuza hemen başlamanıza yardımcı olacak yedi ipucu topladık. Metabolizmanızı hızlandırmanın bu yollarının anlaşılması kolay olsa da, gerçekleştirilmesi için biraz çaba gerektirdiğini lütfen unutmayın.


Yavaş bir metabolizma, zamanla çok fazla soruna neden olabilir, ancak neyse ki, kendinizi dünyanın korkunç şeylerine sokmak zorunda değilsiniz.aralıklı oruçya daketo diyetiMetabolizmayı hızlandırmak için - her iki diyet de kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve doğru uygulama ile kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da.

Gelişmiş bir metabolizma hızı, kilo vermenize yardımcı olabilir ve genellikle sizi daha sağlıklı ve daha zayıf bir bireye dönüştürür. Her zaman olduğu gibi, burada anında bir düzeltme yapılamaz, ancak formda olmak ve daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak hızla erdemli bir döngü haline gelir.

Kilo vermek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarından bazılarını günlük rutininize uygulamayı düşünmelisiniz. Kim bilir, sana yardım edebilirlergöbek yağını kaybetmeker ya da geç. Tersini yapmak istiyorsanız, şu makaleye göz atın:nasıl hızlı kilo alınır.


Fitbit Aria Air Smart Banyo Baskülü - Beyaz |Satış fiyatı 39,99 TL | 49,99 TL | Amazon'da £ 10 (% 20) tasarruf edersiniz
Fitbit Aria Air kullanarak kilonuzdaki ve BMI'deki değişiklikleri izleyin. Tüm veriler, anlaşılması kolay grafikler kullanarak tüm vücut ölçümlerinizi daha fazla analiz edebileceğiniz Fitbit Uygulamasına geri gönderilir. Fitbit Aria Air, üç adet üçlü A pil ile çalışır ve ağırlığı 180 kiloya kadar ölçer (yaklaşık 28 buçuk taş).

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız(Resim kredisi: Getty Images)

1. HIIT / yüksek yoğunluklu egzersizler yapın

HIIT'i neden denemelisinizegzersiz? Birincisi, metabolizmayı iyileştirir ve günlük HIIT seansınızı bitirdikten çok sonra kalori yakar, sizi 7/24 açık olan bir yağ yakma makinesi yapar. HIIT antrenmanları ile ilgili en iyi şey, herhangi bir ekipman kullanılarak herhangi bir yerde yapılabilmeleridir:tam vücut HIIT egzersiziparkta veya hatta takip edinnihai HIIT egzersizisadece vücut ağırlığınızı (ve bir atlama ipi) kullanır.


TRX HOME2 incelemesi: süspansiyon eğitmeni ev antrenmanları bundan daha iyi olamaz

Ayrıca bir HIIT seansına da sahip olabilirsiniz.koşu bandı,eliptik eğitmenveyakürek makinesiama sahip olmasanız bileen iyi ev spor salonukurulum, HIIT yapabilirsinizucuz fitness ekipmanı çevrimiçi satın almak için hala mevcut. Sabah HIIT antrenmanları yapmayı deneyin: araştırma ortaya koyuyorkilo vermek için egzersiz yapmanın en iyi zamanı nedir.

Theragun Elite Perküsyon Masajı |Theragun'da 375 £ 'a satın alın
Theragun derin doku masajlarının, vücudunuzun tüm bölgelerine kolaylıkla baskı uygulamanızı sağlayan ergonomik bir tutacağı vardır. Elite ayrıca Bluetooth özelliklidir, 2 saatlik pil ömrü ile OLED ekrana ve özelleştirilebilir hız aralığına sahiptir. İnan bana, sadece HIIT'i alıyorsan, bir tane aldığına sevineceksin.Anlaşmayı Görüntüle


Bugünün en iyi Theragun Elite fırsatları Theragun Elite Terapi Cihazı Rock Bottom Golf399 ABD doları GörünümTheragun Elite Elde Taşınabilir ... Hedef399,99 GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız

(Resim kredisi: Getty Images)

2. Baharatla yatın

Orta derecede baharatlı yiyecekler yemenin birçok faydası vardır ve diyetinize daha baharatlı yemekler dahil etmek de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Acı biberlere 'sıcak' tadı veren kimyasal olan kapsaisinin, daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğu ve obezite riskini de azalttığı söyleniyor. Olarak2017 araştırması'epidemiyolojik veriler, kapsaisin içeren gıdaların tüketiminin daha düşük obezite prevalansı ile ilişkili olduğunu ortaya koydu' ve 'diyetle alınan kırmızı biber, enerji alımını baskılayabilir ve iştah ve tokluk düzenlemesi yoluyla makro besin alımını değiştirebilir'.

İçindekapsaikinoidler hakkında başka bir çalışma, 'Kapsaisinoid tüketiminin enerji tüketimini yaklaşık 50 kcal / gün artırdığı ve bunun 1-2 yıl içinde klinik olarak önemli seviyelerde kilo kaybına neden olacağı gözlemlendi.'

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Baharatlı yiyecekler, sizi daha az acıktırarak ('tokluk düzenlemesi') yiyecek alımınızı düzenlemenize yardımcı olur ve ayrıca egzersiz yapmadan daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Çok fazla kalori vermemekle birlikte, bu küçük değişikliği diğer tüm yaşam tarzı ayarlamalarıyla birlikte uygulayarak, metabolizmanızı sürdürülebilir bir şekilde etkili bir şekilde güçlendirebilirsiniz.

Ancak, her zaman baharatlı yiyecekler yiyerek ısıyı abartmaya çalışmayın. Dedikleri gibi, 'doz zehiri yapar' ve çok fazla sıcak yemek yemek sindirim sisteminiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

  • En iyi 7 yağ yakıcı yiyecekSAS Who Dares Wins tarafından önerilen yıldız Ollie Ollerton
  • En iyi yapışmaz tava: yumurtalar bile bu Teflon oyuncaklarına yapışmaya cesaret edemez
  • En iyi şef bıçağı: bilmeniz gerekenler ve ne satın alacağınız

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız


(Resim kredisi: Puriton)

3. Diyetinize daha fazla protein ekleyin

GöreAraştırmaalıntı yapanSağlık hattı, 'protein, TEF'de (gıdanın termik etkisi) en büyük artışa neden olur. Metabolizma hızınızı karbonhidratlar için% 5-10 ve yağlar için% 0-3'e kıyasla% 15-30 artırır. ' Healthline'ın açıkladığı gibi, 'yemeğinizdeki besinleri sindirmek, emmek ve işlemek için gereken ekstra kalorilerin neden olduğu gıdanın termik etkisi.'

Proteini sindirmek vücudunuzdan daha fazla çaba gerektirdiğinden, daha fazlasını yiyerek, temelde metabolik sisteminizi kullanarak çalışacaksınız (burada abartıyor olabiliriz). Protein ayrıca kas onarımı ve iyileşmesi için de gereklidir, bu nedenle aktif olarak egzersiz yapıyorsanız, vücut kilogramı başına günde 1,6-2 gram protein almanız önerilir.

Yağsız et, kuruyemiş, yeşil sebze ve yumurta gibi çeşitli gıda maddelerinden protein almalısınız. Sporcular arasında takviye edici protein de popülerdir:protein tozuShake'ler muhtemelen hareket halindeyken protein fikrinizi almanın en uygun yoludur, ancak aynı zamandaprotein barlarıveyasarsıntılıyanı sıra antrenman sonrası atıştırmalık.

  • Kavrama gücünü artırmak için en iyi egzersizler

Fitbit İyonik Spor Akıllı Saat |181 TL'ye satışta | 249,99 TL | Amazon'da £ 68.99 tasarruf edersiniz
Ionic, Fitbit'in en yetkin spor akıllı saatidir veya en azından aktif bir yaşam tarzına sahip insanları hedefleyen bir akıllı saattir. Ionic, müzik için dahili GPS ve depolama, sürekli kalp atış hızı izleme özelliğine sahiptir ve Fitbit Uygulamasıyla uyumludur (elbette).

En güncel Fitbit fitness takipçilerinde bugünün en iyi fiyatları Fitbit Versa 2 Sağlık ve ... Fitbit Versa 2 Amazon $ 159.99 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Fitbit Versa 2 Special ... Fitbit Versa 2 Special Edition Amazon $ 199.95 $ 171 GörüntüleTüm fiyatları görünDüşük Stok İndirimli Fiyat Fitbit Charge 4 Fitness ve ... Fitbit Charge 4 Amazon $ 149.95 $ 118.95 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Fitbit Versa Lite Mavi Kayış ... Fitbit Versa Lite Macy's $ 159.95 $ 99.95 İnceleTüm fiyatları görünFitbit Fitbit İyonik Spor ...Fitbit İyonikAdorama149 ABD doları Görünüm Tüm fiyatları görünFitbit Fitbit Inspire HR ...Fitbit Inspire HRAdorama74 ABD doları Görünüm Tüm fiyatları görünFitbit Inspire Sangria Askı ... Fitbit Inspire Macy's $ 59.95 İnceleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız

(Resim kredisi: Getty Images)

4. Mikro besinlerinizi de unutmayın

Protein alımınızı artırmanın ve diyetinizdeki kötü yağları ve karbonhidratları azaltmanın yanı sıra, iyi bir mikro besin, mineral ve vitamin dengesi için de dikkatli olmalısınız. Protein durumunda olduğu gibi, bu mikro besinler sebzeler, balıklar, yağsız et vb. kaynaklardan sağlanmalıdır çünkü doğal kaynaklar sadece gıda takviyelerinde bulunan sentezlenmiş vitaminleri değil, diğer faydalı maddeleri de içerir.

Probiyotikler ayrıca metabolizmanın iyileştirilmesine ve iyi işleyen sindirim için gerekli olan sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunun korunmasına yardımcı olabilir. İçindeAraştırma kağıdı2013 yılında yayınlanan araştırmacılar, 'Probiyotikler bağırsak mikrobiyomunun kompozisyonunu eski haline getirebilir ve bağırsak mikrobiyal topluluklarına yararlı işlevler sunarak bağırsak iltihabının ve diğer bağırsak veya sistemik hastalık fenotiplerinin iyileştirilmesine veya önlenmesine neden olabilir' sonucuna vardılar.

B vitaminlerinin, makro besinlerin verimli bir şekilde metabolize edilmesinde önemli bir rol oynadıkları için metabolizmayı iyileştirdiği de söyleniyor. İyi B vitamini kaynakları arasında baklagiller, yumurta, yağsız et ve muz bulunur.

Promixx MiiXR X7 Performans Karıştırıcısı |Amazon'da 99,99 £ karşılığında satın alın
Premium fiyat etiketi için, karışıma eklediğiniz her şeyi saniyeler içinde harmanlayan ve sallayan güçlü bir motora (700w) sahip sağlam bir taban elde edersiniz. Sonuçta bu bir performans karıştırıcısı ve bıçaklar dakikada 20.000 kez şaşırtıcı bir hızla dönüyor. Ayrıca, biri karıştırma ve X-Blade çalkalamalı karıştırma için olmak üzere iki bıçak ataşmanının yanı sıra bulaşık makinesinde yıkanabilen iki Tritan şişe ve iki sızdırmaz kapak da elde edersiniz.

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız

(Resim kredisi: Getty Images)

5. Düzenli bir yeme ve uyku düzeni izleyin

Herkes ara sıra uyumayı sever ve sebepsiz yere her gün çok erken uyanmanızı önermiyoruz. Aynı anda uyanmak ve yatmak vücudunuzun bir rutin oluşturmasına yardımcı olabilir ve bu da metabolizmanız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Bu, özellikle yataktan kalkana kadar her sabah 20 kez erteleme düğmesine basmaktan hoşlanan kişiler için yararlıdır.

Soğuk hindiye gitmek ve birinci gün çok daha erken uyanmak yerine, tercih ettiğiniz uyanma saatine ulaşana kadar uyanma zamanını her gün / hafta biraz daha erken kaydırmayı deneyin. Yeni uyanma saatine alıştığınızda, vücudunuz bir alarm kurmadan bile otomatik olarak uyanacaktır.

Gün boyunca aşağı yukarı aynı saatte yemek yemek de faydalıdır, böylece yiyecek yolda iken metabolik sisteminiz hazır olur. Bir yemek programına sadık kalırsanız, yiyecekler de daha verimli ve daha hızlı sindirilecektir. Yine, her sabah saat 8'de kahvaltı yapmaya gerek yok, ancak bu saatlerde kahvaltı yapmak kesinlikle metabolizmayı iyileştirecektir.

Söylemeye gerek yok, daha sağlıklı yiyecekler yemek de metabolizmayı önemli ölçüde artırabilir: lifli yiyecekler ve bol su, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu sürdürmenin anahtarıdır.

Withings Uyku Analizörü |Amazon'da 119,95 £ karşılığında satın alın
Bütün gece bilek kayışı takma fikri çekici gelmiyorsa, Withings Uyku Analizörüen iyi uyku izcisizin için çözüm. Yatağınızın altına kaydırıp prize takıp, engelsiz uyurken tüm zor işleri yapmasına izin veriyorsunuz. Bu sayede uyku döngülerinizin, sürelerinizin ve herhangi bir kesintinin derinlemesine analizi ile rakiplerinden çok daha gelişmiş uyku takibi sunar. Anlaşmayı Görüntüle

6. DÜZGÜN olmaya çalışın

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız

(Resim kredisi: Getty Images)

Bu tekniğin çok karmaşık bir adı olabilir - Egzersiz Dışı Aktivite Termojenez - ve belli belirsiz sinir bozucu bir kısaltma - NEAT - ama aslında çok basit. NEAT, daha aktif olmak için günlük hayatınızı nasıl yaşayacağınızı ayarlamak anlamına gelir. Egzersiz uzmanlarının 'Merdivenleri kullanın, asansörü değil' dediğini ve 'Ah evet, iyi fikir' diye düşündüğünüzü ama o zaman yapmadığınızı biliyorsunuz? Peki NEATaslında yapıyorBunun gibi şeyler.

Fit olmanın birçok harika yolu gibi, NEAT de prensip olarak son derece basittir, ancak sizin açınızdan biraz çaba gerektirir. Ancak NEAT ile ilgili birçok insan için harika olan şey, özellikledeğilspor salonuna gitmeyi veya egzersiz için zaman ayırmayı içerir. Elbette spor salonu, koşma, bisiklete binme, Joe Wicks seyretme vb. Yanında sağlıklı bir yaşam tarzının bir bileşeni olarak da kullanılabilir.

• Hakkında bilgi almetabolizmanızı hızlandırmak için NEAT kullanmak

Metabolizmanızı doğal olarak nasıl hızlandırırsınız

(Resim kredisi: Getty Images)

7. Kahve, yeşil çay ve daha fazla su için

Kahve ve çaylarda bulunan kafein metabolizmayı önemli ölçüde artırabilir. Herkes kafeine aynı şekilde tepki vermez ve ayrıca günde çok fazla fincan kahve / kafeinli içecek içilmemesi tavsiye edilir. Yeşil çayın kafein içeriği daha düşüktür, bu nedenle kahve ve yeşil çay tüketimini birleştirmek daha iyi sonuçlar verebilir.

Daha fazla su içmek metabolizmayı da iyileştirebilir: En iyi sonuçlar için artan su tüketimini daha lifli yiyeceklerle birleştirin.

Günün en iyi spor salonu ve fitness fırsatları - stok her 30 dakikada bir kontrol edilir Vücut 60 için İndirimli Fiyat Ölçüm Bandı ... RayTour Şerit Ölçü Amazon 6,99 $ 4,56 $ GörüntüleTüm fiyatları görünBlue Fitness Mad Full Yoga ... Yoga Mad Yoga Blok Amazon $ 7.30 GörüntüleTüm fiyatları görünMuc-Off Islak YağlamaMuc-Off Islak YağlamaAls.com5 dolar Görünüm Tüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Vinsguir Ab Merdane Abs ... Vinsguir Ab Roller Amazon $ 19.99 $ 12.99 GörüntüleTüm fiyatları görünTrideer Egzersiz Topu ... Trideer Egzersiz topu Amazon $ 21.99 GörüntüleTüm fiyatları görünFitbit Aria Air Smart -...Fitbit Aria HavaLenovo ABD49,95 ABD doları Görünüm Tüm fiyatları görünDüşük Stok İndirimli Fiyat Marcy Yaslanmış Egzersiz Bisikleti ... Marcy Yaslanmış ME-709 Amazon $ 199.99 $ 163.87 GörüntüleTüm fiyatları görünBowflex SelectTech 840 ...Bowflex SelectTech 840 KettlebellBowflex149,99 Görünüm Tüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Egzersizi Katlama Bluetooth ... Egzersiz Bisikleti için Dik Katlanır Egzersiz Bisikleti Macy's $ 319.99 $ 229 GörüntüleTüm fiyatları görünRapha - Panelli Mektup ...Rapha Patent JerseyBay Porter US & CA180 $ Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz