Close
  • Ana
  • /
  • Dronlar
  • /
  • Sizin için doğru drone nasıl alınır

Sizin için doğru drone nasıl alınır

Sizin için doğru drone nasıl satın alınır: Dronlar (veya artık adlandırılmadıkları İHA'lar) birçok şekil ve boyutta ve çılgınca değişen fiyat noktalarında gelir. 25 £ 'dan daha düşük bir fiyata küçük bir iç mekan broşürü satın alabilir veya ağır kamera taşıyan sinematik bir canavar için 5.000 £' dan fazla harcayabilirsiniz.

Esasen iki ana drone kategorisi vardır: GPS ile donatılmış olanlar (uyduları kullanarak küresel konumlandırma) ve olmayanlar.

Çoğu ucuz iç mekan drone'larında yerleşik GPS yoktur, bu nedenle onları dışarıda uçursanız, muhtemelen sadece esintiyle sürüklenirler ve pozisyonlarını hiç tutmazlar. İç mekanlarda bile, bu drone'ların uçması herkesin bildiği gibi zordur çünkü çubuklara sürekli girdi gerektirirler. Aslında, ortalama model helikopterler kadar hantaldırlar ve bu nedenle çok fazla çarpma eğilimindedirler. Bu nedenle, iç mekan konumlandırma sensörleriyle donatılmış bir iç mekan drone üzerinde her zaman biraz daha harcamaya çalışın. Bu dronlar, tüm parmakları kontrollerin dışında olacak şekilde tam anlamıyla tek bir noktada havada asılı kalacak. Bir insansız hava aracının nasıl uçurulacağını öğrenmek isteyenler için çok daha iyi bir seçenektir ve genellikle uzun vadede daha değerli olurlar çünkü çarpma olasılıkları daha düşüktür.

Öte yandan, dış mekan drone'ları, gökyüzündeki konumlarını bulmak için genellikle GPS kullanır ve hatta ellerinizi kontrollerden çekerseniz bir noktada havada asılı kalır. Bu GPS donanımlı modeller, uçmak için en kolay ve en güvenilir model uçak biçimidir, ancak kalkıştan önce kılavuzu okumanız, tüm kontrolleri öğrenmeniz ve alçak irtifada ve düşük hızda pratik yapmanız önemlidir. gökyüzüne ulaşmadan önce.


Bu yazıda şu konuya bakacağız:satın alınabilecek en iyi drone türleri,tüketici drone kullanımına ilişkin düzenlemelerve biraz kullanışlıen iyi videoların nasıl alınacağına dair ipuçlarıkamera taşıyan drone'nuzdan.

Ama önce, güvenli drone kullanımına ilişkin bazı önemli okuma materyalleri…


DRONE KURALLARI VE YÖNETMELİKLERİ

Sizin için doğru drone nasıl alınır: CAA drone düzenlemeleri

(Resim kredisi: CAA)

Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) kısa süre önce drone sahipliği ve uçuşla ilgili yeni düzenlemeler yayınladı. Şu anda bu dakika itibariyle, 250 g ile 20 kg arasındaki tüm dron sahiplerinin artık yasalara göre, bir drone operatörü olarak çevrimiçi kayıt yaptırması ve çevrimiçi bir eğitim testine girip geçmesi gerekiyor. Kayıt ücreti £ 9 ve yıllık olarak yenilenmesi gerekiyor.


E-posta ile bir Operatör Kimliği alacaksınız ve bu numara her zaman dronun üst kısmına YAPILMALIDIR.

Tam yönergeleri okuyabilir ve şu adresten bir drone operatörü olarak kaydolabilirsiniz.register-drones.caa.co.uk.

Yani kendinizi halka açık bir yerde bir turşuya kaptırmazsınız.işte uymanız gereken bazı temel kurallar- ve onları iyi takip edin:

Havaalanlarının veya hava alanlarının yakınında hiçbir yere uçmayın


Bu açıklama gerektirmeyen sağduyu. Sadece yapma.

Yasal maksimum 400ft (120m) altında kalın

Ticari ve özel uçakların, iniş veya kalkış yapmadıkları sürece 400ft üzerinde uçmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, acil servis helikopterleri genellikle daha alçaktan uçarlar, bu nedenle her zaman çevrenize göz kulak olun.

İnsanlardan ve mülkten 150ft (50m) uzakta durun

Çirkin bir drone, yüzüne çarparsa birisine ciddi şekilde zarar verebilir, bu nedenle halka açık alanlarda uçarken her zaman çok dikkatli olun.

Asla dronunuzu gözden kaçırmayın

Bazı dronlar 5 km'ye kadar uçabilse de görüş hattının ötesine uçmak yasa dışıdır.

Asla uçağın yanına uçma

Yakınlarda alçaktan uçan bir hafif uçak veya helikopter görürseniz veya duyarsanız, yasal 400 ft eşiğinin altında olsanız bile dronunuzun yüksekliğini derhal düşürmek sizin görevinizdir. Açıkta iken yüksekliği ve mesafeyi yargılamak imkansızdır, bu nedenle her zaman dikkatli olun ve dronu ya birkaç metrelik düşük bir rakıma getirin ya da yere indirin.

Şimdi yasal gereksinimleri çözdük, işte kılavuzumuzbugün satın alınabilecek en iyi drone türleri.

Drone türleri

Sizin için doğru drone nasıl alınır: Parrot Mambo

(Resim kredisi: Parrot)

OYUNCAK DRONLARI

İlk kez satın alan birçok kişi oyuncak bir İHA'yı tercih ediyor, böylece daha büyük çocuklardan biri için hazır olduğunda kontrol sistemini kontrol edebiliyorlar.

75 £ altındaki çoğu teknenin GPS konumlandırması bir yana, yerleşik yükseklik stabilite sensörleri ile birlikte gelmediğini unutmayın. Başparmak büyüklüğündeki en küçük oyuncak insansız hava araçları çok çekici görünebilir, ancak parmaklarınızı çubukların üzerinde tutarak tek bir noktaya gelmelerini beklemeyin; bu şeyler, çubukların sürekli ayarlanması ve havada kalmaları için bolca sabır gerektirir.

100 sterline ulaştığınızda işler ölçülemez bir şekilde gelişir. Bu fiyat seviyesinde, sizden herhangi bir giriş gerekmeden, aracı (az ya da çok) kaya gibi sabit bir havada tutan ultrason sensörleri ile donatılmış bir drone bekleyebilirsiniz. Papağan, hem uçması kolay hem de öğrenmesi mükemmel olan bir veya iki iç mekan insansız hava aracı ile bu konuda başı çekiyor.

Sadece yerel park veya fundalık hakkında bilgi vermek istiyorsanız, şu anda piyasayı sular altında bırakan Çin GPS donanımlı çok sayıdaki Çin fotokopisi gibi ucuz bir şey deneyin. Bunlar, çöktüğünde çok fazla karışıklığa neden olmayacak kadar ucuzdur, ancak yerleşik kameraları - eğer varsa - çözünürlük cephesinde üzücü derecede düşüktür ve bu da onları sinematografi amaçları için neredeyse işe yaramaz hale getirir.

Bu da bizi HD kamera taşıyan drone arenasına düzgün bir şekilde getiriyor ...

TÜKETİCİ KAMERA DRONLARI

Sizin için doğru drone nasıl alınır: DJI Mavic 2 Pro

(Resim kredisi: DJI)

Fotoğraf ve video, dronların bu kadar stratosferik popülariteye yükselmesinin iki ana nedenidir. Temmuz 2014'te DJI, dahili HD kamera ve üç yönlü gimbal (drone ne yaparsa yapsın kamerayı sabit tutan akıllı bit) ile GPS donanımlı Phantom 2 Vision + 'yı piyasaya sürdüğünde, dünya fırsata koştu önceden yalnızca helikopter koltuğunda oturanların erişebildiği hava videosunu çekmek için.

Bazı tüketici platformları hala üç eksenli stabilize edici bir gimbal üzerine monte edilmiş bir GoPro kamera kullanıyor. GoPro’nun boyutu, hafifliği ve yüksek fotoğrafların yanı sıra HD ve 4K video çekebilme yeteneği, onu tüketici düzeyinde videografi ve fotoğraf fotoğrafçılığı için ideal hale getirir. Her yerde bulunan aksiyon kameralarından birine zaten sahipseniz, uyumlu bir broşür satın almak, maliyetlerinizi düşük tutmanın bir yolu olabilir. Bununla birlikte, bu tür dronlar artık az ve çok uzak.

Ancak bu günlerde, havadan video hayranlarının büyük çoğunluğu, tüm uçuş parametrelerini ve sabit görsel beslemeleri mütevazı bir tablete veya akıllı telefona sorunsuz bir şekilde aktaran yerleşik 4K kameralı modelleri tercih ediyor. DJI, bankayı tamamen sarsmayacak, son derece güvenilir, kullanımı kolay kameralı drone listesiyle bu konuda başı çekiyor. Çinli şirket şu anda hem tüketici hem de ticari drone pazarlarının% 70'ini işgal ediyor. Bu alandaki teknolojisi rakipsizdir, bu yüzden genel olarak bir DJI ürününü diğer markalara göre tavsiye ederiz.

OTONOM DRONLAR

Sizin için doğru drone nasıl satın alınır: PowerVision Egg X

(Resim kredisi: PowerVision)

Çok az kişi, DJI'nin ilk Phantom drone'unu piyasaya sürmesinden yalnızca yedi yıl sonra, yanımızda uçan otonom bir robot kameranın heyecanını yaşayacağımızı ve dış mekan arayışlarımızı daha önce hiç hayal etmediğimiz perspektiflerden filme aldığımızı tahmin edebilirdi. İster dağ bisikleti sürüyor, sörf yapıyor, kayak yapıyor, koşuyor, ister sadece sahilde ürperiyor olun, dışarıda mutlu bir şekilde etiketlenecek, gittikçe artan sayıda uçan kamera var.

Otonom modellerin büyük çoğunluğu (DJI listesinin tamamı dahil) bir ekrana birkaç dokunuştan fazlasını gerektirmez. Önceden ayarlanmış uçuş parametreleri genellikle, dronun kullanıcıyı tam anlamıyla arkadan veya yandan izlediği 'beni takip et' i ve uçağın kamera aşağıdaki kullanıcıyı işaret ederek bir daire içinde uçmasını sağlayan 'yörünge' yi içerir. ; tek başına sevinç çubukları kullanarak çok zor bir manevra.

Bazı küçük cep boyutunda otonom 'selfie' dronları hala var, ancak çoğu, kameralarının hafif bir ifadeyle korkunç olması nedeniyle yol kenarına düştü. Çoğu selfie dronu, özellikle video çekerken çok kötüdür çünkü küçük kameraları, drone fırlayıp havada dönerken titreşimi önleyen bir gimbal ile donatılmamıştır. Bununla birlikte, plaj tatilinizde alçak irtifa havadan fotoğraflarını çekmek veya ailece barbekü yapmak için çok da kötü değildir.

YARIŞ DRONLARI

Sizin için doğru drone nasıl alınır: Walkera F210 yarış drone

(Resim kredisi: Walkera)

Hız tutkunu iseniz ve uçmanın heyecanını yaşamak istiyorsanız ancak havadan video ve fotoğraf çekme arzunuz yoksa, bir yarış drone düşünün.

Bu küçük, bodur dört kanatlı quadcopter'lar, yüksek hızlı manevralar için özel olarak üretilmiştir ve genellikle sahipleri tarafından özel olarak monte edilir. Bununla birlikte, birçok uçmaya hazır (RTF) model de mevcuttur.

Yarış dronları GPS'den yoksundur ancak bir kamera ile donatılmıştır. Ancak bu, kız kardeşinizin düğününün atmosferik hava çekimlerini çekmek için değildir. Bunun yerine, bir FPV (First Person View) başlığı aracılığıyla araziyi görüntülerken nereye gittiğinizi görebilmeniz için oradalar - esasen, yeniden tasarlanmış bir çift VR gözlüğü - geminin burnundan canlı görüntü alan. FPV ile uçmak çok fazla pratik gerektirir, ancak bir kez ustalaştıktan sonra, adrenalin pompalayan aksiyonla dolu oldukça heyecan verici bir arayıştır.

Yeni başlayan biri olarak, en iyi seçeneğiniz, genellikle kullanılmayan bir fabrika veya çeşitli engellerle dolu arazi arsasında, profesyonelce izlenen bir ortamda güvenle uçabileceğiniz yerel bir yarış kulübüne katılmaktır. Bunda iyi olun ve kim bilir, hava istismarlarınız sizi şu gibi uluslararası bir etkinliğe götürebilir:FAI Dünya Drone Yarış Şampiyonası.

PROFESYONEL GİBİ HAVADAN VİDEO ÇEKİMİ

YAVAŞ VE DÜŞÜK TUTUN

Bunu yeterince vurgulayamayız. Gemiyi bir yönden diğerine çevirerek gökyüzünde dolaşırsanız, görüntüler berbat görünecektir. Kural, şeylerin gerçekten yavaş ve ani yön değişiklikleri olmadan hareket etmesini sağlamaktır. Ayrıca, ne kadar alçağa uçarsanız, hareket hissinin o kadar büyük olacağını unutmayın.

Sinematik açıdan en etkileyici drone çekimlerinden biri, klasik 'gösterme' dir. Bunun için bir heykel, bina, doğal özellik ve hatta birkaç kişi gibi çekici bir odak noktasına ihtiyacınız var. Drone'u odak noktasına doğru ve ötesine uçurun, onu durdurun ve kameranızı kayıt yapacak şekilde ayarlayın. Şimdi drone'u bir tarafa yakın veya ana nesnenin hemen üzerinde tutarak çok yavaş bir şekilde geriye doğru uçun. Sonuç her zaman muhteşemdir. Alternatif olarak, drone'u çektiğiniz nesneyle aşağı yukarı aynı yükseklikte tutun, nesneyi ortaya çıkarmak için bir ağacın arkasından çerçeve boyunca yavaşça hareket ettirin ve drone nesnenin etrafında hafifçe dönecek şekilde sol kontrol çubuğunu yavaşça hareket ettirin. Bazı dronlarla, otonom 'yörünge' modunu da seçebilir ve dronun nesnenin etrafında mükemmele yakın bir daire içinde uçmasını sağlayabilirsiniz.

GIMBAL'INIZI TANIYIN

Gimbal, drone hareket halindeyken kamerayı sabit tutmak için tasarlanmış temel bir cihazdır. Onsuz, drone ileri ve geri hareket ederken resim dibe vuracak ve dalacaktır. En iyi yalpa çemberlerinin eğim, yuvarlanma ve sapmayı stabilize eden üç mekanik ekseni vardır. Yerdeki pilot tarafından yukarı ve aşağı hareket etmek için tüm yalpa çemberleri kontrol edilebilir. Gimbalınızı daha yavaş ayarlardan birine ayarlayın ve onunla pratik yapmak için zaman ayırın. İyi bir gimbal kontrolü, akışkan çekim yapmak için gereklidir.

SIKINTILMAYI ÖNLEME

Kaydırma bir sanattır. Evrensel 'yedi saniye' kuralına sadık kalın, çekimleriniz bir taraftan diğerine dolanırken takılmasın. Bu, tavanın başlangıç ​​noktasından bitiş noktasına kadar yedi saniye saymak anlamına gelir. Bununla birlikte, görüntü bir taraftan diğerine dönerken sıkıcı göründüğünden, statik bir konumdan bir daire içinde kaydırma yapmak asla tavsiye edilmez. Dronu sahnenin bir tarafından diğerine yavaşça uçmak için kullanmak çok daha iyi, belki de süreçte ince bir kaydırma ekleyerek. Ve bir kez daha, gimbal ve drone hareketini yavaş ve sabit tutun - post prodüksiyonda görüntüleri her zaman hızlandırabilirsiniz.

DEKLANŞÖR HIZI

Fotoğrafçılıkta hızlı deklanşör hızı iyi bir şey olarak kabul edilir - çok net görüntüler üretir. Bununla birlikte, hareketli görüntünün - özellikle yana doğru hareket sırasında - küçük staccato hareketlerle ekran boyunca kekelediği izlenimini vererek videoda olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu doğal anormalliğin üstesinden gelmek için, her zaman kameranızın deklanşör hızını kare hızının iki katına ayarlamayı deneyin. Bu nedenle, 50 fps'de 1080 çekim çekiyorsanız, saniyenin 1 / 100'ü oranında bir deklanşör hızı seçin. 25 fps'de çekim yapıyorsanız 1 / 50'yi deneyin.

Sorun, bu ayarların parlak ışıkta, yani tam olarak uçtuğunuzda iyi çalışmamasıdır. Videonun çok fazla pozlandığını ve neredeyse tamamen solduğunu fark edeceksiniz. Mütevazı ama paha biçilmez ND (Nötr Yoğunluk) filtresinin devreye girdiği yer burasıdır. Bu basit vidalı kit, temelde kamera lensine ulaşan ışık miktarını azaltan koyu renkli bir cam parçasıdır. Birini takın ve videolarınız, yüksek çözünürlüklü bir videoyu çok daha çekici hale getiren muhteşem, pürüzsüz, hareketle bulanıklaştırılmış tavalarla ölçülemeyecek kadar gelişecektir.

Bir yan ürün olarak, ND filtreleri ayrıca 'jöle etkisini' de azaltacaktır; tüm drone'ların ürettiği uçuş sırasında titreşimler tarafından yaratılan titrek görünüm. ABD merkezliPolarPropiyasadaki en iyi DJI'ya özgü ND filtrelerinden bazılarını üretir. Bulutlu günler için ND8 filtrelerinden birini ve en güneşli zamanlar için ND16 veya daha üstünü kullanmanızı öneririz.

VİDEO DÜZENLEME YAZILIMINA YATIRIM YAPIN

Videoları yalnızca çok ara sıra düzenlerseniz, Windows Movie Maker veya Apple’ın iMovie gibi ücretsiz düzenleme yazılımı paketleri elinizdeki görev için mükemmel şekilde yeterli olacaktır. Bununla birlikte, videoları düzenli olarak düzenlemeyi planlıyorsanız ve çok sayıda kapsamlı düzenleme olanağına erişim sağlayan güçlü bir programa ihtiyacınız varsa, o zaman ücretli bir ürün şüphesiz ki gitmenin yoludur.

Ücretli yazılım düzenleme paketleri söz konusu olduğunda seçim sıkıntısı yoktur, ancak bazı programların yalnızca Windows veya Mac uyumlu olduğunu, diğerlerinin artık aylık veya yıllık abonelik bazında ücret alacağını ve bu da çok fazla miktarda ek ücret alabileceğini unutmayın. yıllık harcamalar.

Ücretli favori ürünlerimiz arasında Apple’ın Final Cut Pro X (299 £) ve Adobe Premiere Pro (aylık 20 £ abonelik) bulunmaktadır. Bu kullanımı kolay post prodüksiyon düzenleme süitlerinin her ikisi de, herhangi bir drone çekimini gerçekten gurur duyulacak bir şeye dönüştürecektir.