Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Yürüyüş botlarının bakımı: Yürüme ekipmanınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak en iyi ipuçları

Yürüyüş botlarının bakımı: Yürüme ekipmanınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak en iyi ipuçları

Bir çiftine yatırım yapınen iyi yürüyüş botlarıve yıllarca dayanacaklar - ister Everest ana kampına bir yürüyüş veya Jurassic Coast boyunca bir gezinti olsun, en zorlu parkurlarda dengenizi sağlarken çamur, su ve döküntüleri püskürtecekler. Bununla birlikte, ayakkabılarınıza biraz sevgi göstermeyi unutmamak önemlidir - en sağlam botlar bile aşınmaya ve yırtılmaya eğilimlidir ve koruyucu işlemler ve uzman kumaş temizleyicileri gibi ürünlerin tümü botlarınızın ömrünü ciddi şekilde uzatabilir.


Hangi ürünün ne zaman kullanılacağını bilmek, özellikle de birkaç farklı malzeme türüne sahip botlarda zor olabilir. İşte tam da bu yüzden, yürüyüş botlarına nasıl bakılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için nihai rehberle kurtarmaya geldik.

Yürüyüş botlarını nasıl su geçirmez hale getirebilirim?

Bugün satışta olan neredeyse tüm yürüyüş botları su geçirmez olsa da, botlarınıza su geçirmez bir kaplama uygulamak isteyebileceğiniz çeşitli nedenler vardır. Bunlardan en bariz olanı aşınma ve yıpranmadır - fabrikada uygulanan su geçirmezlik uygulamaları yalnızca çok uzun sürecek ve botlarınızı 10 yıldan fazla bir süredir kullanıyorsanız, su itme yeteneklerinin tehlikeye girme olasılığı yüksektir. Deri çizmeler, su geçirmez bir zarın bulunmaması nedeniyle su geçirmezlik söz konusu olduğunda büyük olasılıkla yardıma ihtiyaç duyacaktır.

Su geçirmez deri botlara temizleyerek başlayın, ardından ürünün bir veya iki dakika boyunca emmesine izin vermeden önce Nikwax Su Geçirmez Deri için Wax Sıvı gibi bir ürün uygulayın. Daha sonra fazla ürünü silin ve botlarınızın kurumasını bekleyin. Nubuk deriden yapılmış botların farklı türde bir ürüne ihtiyacı olduğunu hatırlamak önemlidir - mumun bu tür deriyi lekeleme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle yürüyüş botları için Nikwax Nubuk ve Süet Deri Su Geçirmezlik gibi nubuklara özel bir su geçirmezlik uygulamasını tercih edin.

yürüyüş botları: Inov-8 Roclite G 345 GTX


(Resim kredisi: Inov-8)

Deri yürüyüş botlarının aksine, sentetik yürüyüş botlarının su geçirmez bir membrana ve ayrıca dış malzemelere uygulanan ek bir DWR (dayanıklı su itici) işlemine güvenmesi daha olasıdır. Goretex gibi malzemelerden yapılan sentetik botların ekstra dikişlere sahip olma olasılığı daha yüksek olduğu için, herhangi bir işlemi uygulamadan önce herhangi bir kirden arındırdığınızdan emin olmak için botların iyice temizlenmesi inanılmaz derecede önemlidir. Bunu yaptıktan sonra, Gear Aid ReviveX Nubuk Süet ve Kumaş Su Yalıtımı gibi bir su yalıtım uygulaması püskürtün, beş dakika bekletin, fazlalıkları silin ve kurumaya bırakın.

Çamaşır makinesine yürüyüş botları koyabilir misin?

Çamaşır makinesine yürüyüş botları koymak bir felaket reçetesidir. Daha sağlam stiller yıkamada hayatta kalsa da kalıcı hasara neden olmayacağınızın garantisi yoktur. Botlarınız zarar görmeden çıkarsa, bu çamaşır makinenizin olacağı anlamına gelmez. Botlarınızı bir yastık kılıfına koysanız bile, iç tamburu yine de ağır bir onarım faturasıyla sonuçlanabilecek bir yumruklamaya maruz bırakacaksınız.


Yürüyüş botları nasıl temizlenir

İyi haber şu ki, yürüyüş botlarını makinede yıkamanıza gerek yok - sadece bir tırnak fırçasına ve eyer sabunu gibi yumuşak bir sabuna veya özel bir yürüyüş botu temizleyicisine ihtiyacınız var (bulaşık deterjanı veya kimyasallarla dolu sabunlardan kaçının, su geçirmez membranlara zarar vermesi muhtemel olduğundan). Bir lavaboyu ılık suyla doldurun ve sabunu nazikçe botların dışına sürün.

Küf lekeleri varsa, botlar kuruduktan sonra bunları ayrı ayrı işlemden geçirin, yüzde 80 su ve yüzde 20 sirkeden yapılmış bir çözelti kullanın - çözeltiyi sorunlu bölgelere sürün, beş ila 10 dakika bekletin ve sonra durulayın. Botlarınızı normal sıcaklık ve düşük nem oranına sahip bir odada kurutun. Oda çok soğuksa, kuruması daha uzun sürer, ancak yüksek sıcaklıklara maruz bırakılması - örneğin, ateşin yanına yerleştirirseniz - yapıştırıcıları zayıflatabilir ve deriyi zamanından önce yaşlandırabilir.


yürüyüş botları

04.30 İmaj kredisi: Simon Migaj, Unsplash'ta

Yürüyüş botlarının kokmasını nasıl durdurabilirim?

Ah, o eski soru: yürüyüş botlarının kokusu nasıl giderilir. İlk başta istenmeyen kokulara neyin neden olduğunu düşünmek önemlidir. Botlarınız nemliyse, ideal olarak açık havada ama en önemlisi kuru ve ılık bir yerde daima iyice kurutun. Elbette, bir çiften iyi yürüyüş çorapları, bu terin bir kısmını botunuza ulaşmadan hapsedecektir.

Botlarınıza her kullanımdan sonra koku giderici bir sprey püskürtün, koksun veya kokmasın - bot kokusunu önlemek, sorunu erken aşamada çözmekle ilgilidir. Storm's Deodoriser spreyi, özellikle outdoor teçhizatları için tasarlanmıştır (bunu botlarda olduğu gibi kasklarda da kullanabilirsiniz) ve nemli, terli botların içinde gelişebilen bakterileri yok ederek çalışır. Sadece botlarınızın içine püskürtün ve kurumasını bekleyin.

Son olarak, botlarınızın ömrünü uzatmanın birkaç basit yolu olduğunu unutmayın. Çok düzenli olarak temizlemekten kaçının çünkü bu, bitirme işlemlerini bozabilir ve dikişleri zayıflatabilir. Bunun yerine, lekeleri düzenli olarak yıkamak yerine temiz tutmak için lekeleri uygulayın ve son işlemlerden yararlanın. her kullanımdan sonra. Kullanılmadığı zamanlarda botları havalandırmalı dolaplar gibi sıcak alanlarda bırakmanın cazibesine direnin - onları başka şekillerde kurutabilirsiniz ve aşırı ısı, malzemeyi daha az esnek hale getirir. Her kullanımdan sonra botlarınızı bir kez daha vermek için zaman ayırın. Kum ve çamur gibi kalıntıları temizleyin ve herhangi bir yıpranma ve yıpranma belirtisi olup olmadığına dikkat edin - küçük hasarlar erken tespit edilirse genellikle kolayca onarılabilir.


Pingtwitter'te Sağlık Haftası
Yeni kardeş sitemiz Fit & Well ile birlikte Wellness Week'i sizlere sunuyoruz.Salla. Yeni bir sağlık çağı için yeni bir standart olan Fit & Well, daha iyi, daha sağlıklı, daha mutlu ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bugün şu adresten kontrol edin:www.fitandwell.comve sağlıklı yaşam yolculuğunuzu hızlandırın.

Inov-8'in Roclite G 345 GTX'i şu anda en iyi yürüyüş botumuz (ve 2020 Pingtwitter Ödülü'nün galibi). İşte erkek ve kadın versiyonları için en iyi fırsatlar.

Bugünün en iyi Inov8 Roclite G 345 GTX erkek yürüyüş botları, Inov8 Roclite G 345 GTX yürüyüş botları (kadın) ve fırsatlarInov8 Kadın Roclite G 345 GTX Yürüyüş AyakkabısıInov8 Kadınlar Roclite G 345 ... REI.com190 142,73 ABD doları GörünümInov-8 Kadın Roclite G 345 GTX - Mid Su Geçirmez Yürüyüş Botları - Hafif -... Inov-8 Kadın Roclite G 345 GTX - Mid Waterproof Yürüyüş Botları - Hafif - Kahverengi / Mercan - 8.5 Inov-8 Kadın Roclite G 345 ... Amazon $ 175 Görüntüle Inov-8 Kadın Roclite 345 GTX - Su Geçirmez Gore Tex Yürüyüş Botları - Hafif -... Inov-8 Kadın Roclite 345 GTX - Su Geçirmez Gore Tex Yürüyüş Botları - Hafif - Vegan - Orta Çizme Fit - Lacivert / Teal 8.5 W US Inov-8 Kadın Roclite 345 GTX ... Amazon 190 $ İncele Her gün en iyi fiyatlar için 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz