Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Alerjiler için en iyi yorgan nasıl seçilir

Alerjiler için en iyi yorgan nasıl seçilir

Bu özellikle hoş bir düşünce değil, ama gerçekte, yalnız uyumak yok. Ortalama bir yatak, kelimenin tam anlamıyla, yaklaşık 0.25 mm uzunluğunda, toz akarları adı verilen milyonlarca küçük yaratık içerir. Karanlık, nemli ve rutubetli yerlerde yaşamayı severler ve atılan deri hücrelerimizle beslenmenin tadını çıkarırlar. Biliyoruz: iğrenç, değil mi?


İyi haber şu ki, toz akarları bize gerçek bir zarar vermiyor… doğrudan değil. Ne yazık ki, birçok insan, uykumuz sırasında kolayca solunan (çift brüt) küçük dışkılarına alerjisi vardır. Bu da hapşırma, öksürme, astım, egzama ve rinit gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Toz akarı istilasını en aza indirmenin açık ara en önemli yolu yatağınızı, yatak takımlarınızı ve yatak odanızı iyice ve düzenli olarak temizlemektir (başlamak için şu makalemizi okuyun:yatağınızı nasıl temizlersiniz). Ancak tüm bunları yapıyorsanız ve hala alerjiniz varsa, yeni yatak takımı almanın zamanı gelmiş olabilir.

Bu makale, alerjiler için en iyi yorganı nasıl seçeceğinizi gösterecektir. Bu tavsiyeyi özümsedikten sonra, şuraya gidin:en iyi yorganseçiminizi yapmak için toplayın.

1. Makinede yıkamanın önemi

Yatak odanızı toz akarlarına karşı tamamen korumak imkansız değilse de çok zordur. Bu nedenle toz akarı alerjilerine karşı zırhta sahip olduğumuz ana silah temizliktir.


Bu, bir yorganda aramanız gereken en önemli şeyin, yorganın ve kılıfının 60°C'de makinede yıkanabilir olduğu anlamına gelir. Sadece açıklamak gerekirse: Kendini 'anti-alerji' ilan eden ancak 60C'de yıkanamayan herhangi bir yorgan böyle bir şey değildir.

2. Hipoalerjenik veya anti-alerji?

Yorgan alışverişi yaparken genellikle 'hipoalerjenik' ve 'anti-alerji' terimlerini görürsünüz ve bunların birbirinin yerine kullanılabileceğini varsayabilirsiniz. Ancak, aslında çok farklılar.


Hipoalerjenik veya alerjik olmayan, kullanılan malzemelerin alerjik reaksiyona neden olma olasılığının nispeten düşük olduğu anlamına gelir. Ancak bu, üreticinin alerjileri önlemek için yorgana herhangi bir özel tedavi uyguladığı anlamına gelmez.

Anti-alerji, aksine, yorganın toz akarlarının gelişmesini önlemek, toz akarı istilasına karşı koruma sağlamak veya her ikisini birden yapmak için özel olarak işlemden geçirildiği anlamına gelir.


3. Bazı yorgan dolguları daha mı iyi?

Genç kız yatakta burnunu siliyor

(İmaj kredisi: Pexels'ten Andrea Piacquadio)

Kuş tüyü ve diğer tüy bazlı yorgan dolgularının toz akarı alerjilerini teşvik etme olasılığının daha yüksek olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Bununla birlikte, bu herhangi bir güvenilir bilimsel araştırma ile desteklenmemektedir ve esas olarak anekdotsal kanıtlara ve içgüdüsel içgüdülere dayandığı görülmektedir.

Beklediğiniz gibi, sentetik yorgan üreticileri tarafından yayılma eğiliminde olan ve kuş tüyü yorgan üreticileri tarafından hararetle tartışılan bir inanç! Ayrıca bazı kişilerin tüylere karşı özel olarak alerjisi olduğu gerçeğiyle karıştırılmamalıdır (bu sorundan etkilenen sayılar nispeten küçüktür).

Bununla birlikte, geceleri ısınma eğilimindeyseniz, ısıyı hapsettiği ve böylece toz akarlarının büyümesine daha elverişli bir ortam yarattığı için tüylü bir yorgandan kaçınmak isteyebilirsiniz. Tersine, yün gibi doğal olarak nefes alabilen ve sıcaklığı düzenleyen bir dolgu, hem sizi doğru sıcaklıkta tutmak hem de istilayı caydırmak için daha yararlı olabilir.


4. Anti-alerji kapakları

Sonuç olarak, nevresim, toz akarı istilasını önlemede doldurulmasından çok daha önemlidir. Bu nedenle, daha sıkı dokuma, geçirgen olmayan malzemeler ve kimyasal işlemler gibi toz akarlarını dışarıda tutmak için çeşitli araçlar kullanan anti-alerji nevresimlerinin yükselişi.

Ancak, toz akarlarını yorganınızdan uzak tutmanın onları yalnızca yastık ve yatağınıza yönlendireceğini unutmayın. Bu nedenle, kendimizi tekrar etme riskine rağmen, tüm yatak takımlarınızın düzenli olarak yıkanması ve temizlenmesinin alerjileri en aza indirmenin anahtarı olduğunu vurgulamalıyız.

Özetle, 60°C'de makinede yıkanabilir bir yorgan arayın, sıcak uyuyan biriyseniz sıcaklık kontrollü bir yorgan düşünün ve 'hipoalerjenik' iddialardan ziyade 'anti-alerji' iddialarına daha fazla dikkat edin. Bu arada, nevresim için yorganın kendisinden daha fazla endişe edin, düzenli bir temizlik rutini oluşturun ve fazla yanlış yapmış olmazsınız.