Close

En iyi ön ve arka bisiklet lambaları nasıl seçilir

Sizin için en iyi bisiklet ışığı, büyük ölçüde nereye sürdüğünüze bağlıdır. Geceleri aydınlatılmamış yollarda daha uzun mesafeler sürüyorsanız, şehirde kısa yolculuklar için iyi çalışan bir bisiklet lambası en iyi seçenek olmayacaktır.


Bisikletlerin karıştığı kazaların çoğu, sürücünün size dönüştüğü SMIDSY tipi (üzgünüm dostum, sizi göremediğim için) olduğundan, her yönden görüş de önemlidir. En iyi bisiklet lambaları, sadece ileri ve geri değil, yanlara da ışık tutan bir tasarıma sahip olacaktır. Tasarımları best-bike-best-bicycles-plus-how-choose-bike-light-frontiçin farklı olacaken iyi arka bisiklet lambalarıaydınlatma ihtiyaçları da farklı olduğu için.

Hemen hemen tüm bisiklet lambaları artık LED ışıkları kullanıyor. Çok verimlidirler ve saatlerce çalışabilirler, ancak özellikle hareket etmiyorsanız bazı yüksek güçlü ışıklar ısınabilir. Genellikle uzun çalışma süreleri ve makul derecede hızlı şarj sağlayan USB şarj edilebilir lityum iyon pillerle çalışırlar.

Birçoğu standart bir mikro USB şarj kablosu kullanacak, bazıları Lezyne Hecto Drive'ın yerleşik USB fişleri gibi, bazıları ise Pozlama'nın bazı birimleri gibi kendi özel USB kablosuna ihtiyaç duyacak.

en iyi bisiklet ön farları


(İmaj kredisi: Lezyne)

En iyi ön bisiklet lambaları: ne aranmalı

Bir ışığın tepe çıkışı genellikle lümen cinsinden ölçülür, ancak bazen bunun yerine lux sayılarının alıntılandığını görürsünüz. Genel olarak, şehirde sürüyorsanız, görülmenize yardımcı olacak bir ışık istersiniz, aydınlatmasız yollarda oldukça hızlı sürmek istiyorsanız, nereye gittiğinizi etkili bir şekilde görmenizi sağlayan bir ışık istersiniz.

“görülmek” ve “görelim” Işıkların normalde yaklaşık 500 lümen çıkışı olduğu kabul edilir, ancak gözleriniz karanlığa alıştığında ve diğer trafikten etkilenmezseniz muhtemelen daha düşük bir çıkışla oldukça iyi görebileceksiniz. Off-road kullanımına yönelik ışıkların daha da parlak olması gerekir, böylece engelleri görebilir ve 1000 lümen üzerinde tepe çıkışına sahip olabilirsiniz.


Ayrıca pil bitmeden önce ışığın ne kadar süre çalışacağını da düşünmeniz gerekir. Üreticilerin normalde sitelerinde bir ışığın farklı modlarda ne kadar süre çalışacağına dair rakamlar olacaktır.

Daha düşük bir çıkış seviyesi seçerek pil ömrünüzü önemli ölçüde artırabilirsiniz, yanıp sönen modlar ise sabit olanlardan daha az güç kullanır. Çoğu ışığın en az iki sabit ve iki yanıp sönme modu olacaktır ve bunlar genellikle açma/kapama düğmesine basarak aralarında geçiş yapabileceğiniz şekilde düzenlenir.


Bazı ışıkların, ışık yoğunluğunun değiştiği ancak ışığın her zaman açık olduğu, diğerlerinin ise 'rastgele' olduğu bir darbeli modu vardır. Flaş modu, görünürlüğünüzü artırmalı.

Bazı ışıklarda, modları değiştirdiğinizde ışığı kapatmanız gerekir ki bu ideal değildir. Ancak en iyi bisiklet lambaları, ışık kararmadan farklı modlar arasında geçiş yapmanızı ve açıp kapatmak için daha uzun bir basış yapmanızı sağlar. Ayrıca bir çantada açılmalarını engelleyen kilitli bir ayara sahip ışıklar da bulabilirsiniz, böylece pilin bittiğini anlamak için ışığınızı söndürmezsiniz.

Programlanabilirlik, bazı ışıklarda bulacağınız kullanışlı bir özelliktir; bu, sürüş tarzınıza uyacak şekilde kaç moda sahip olduğunuzu ve her birinin ne kadar yoğun olduğunu seçmenize olanak tanır. Pozlama'nın daha pahalı ışıklarının çoğunda bulunur.

Gerçekten uzun bir süre binmeyi bekliyorsanız, harici bir güç bankasına takabileceğiniz ışıklar bulabilirsiniz. Tekerleklerinizden güç alan dinamo farlar da bir seçenektir, ancak bir göbek dinamosunu seçerseniz yeni bir ön tekerleğe ihtiyacınız olacağından pahalı olmaya başlar. Modern dinamolar, hareket etmeyi bıraktığınızda ışıkların sönmemesi için bir pil içerir.


Sürüş sırasında önünüzde bir bisiklet sembolü yansıtan Beryl'in lazer ışıkları gibi ek güvenlik özellikleri de bulabilirsiniz.

en iyi bisiklet arka ışığı

(İmaj kredisi: Lezyne)

En iyi arka bisiklet lambaları: ne aranmalı

Sadece görülebilecekleri için arka bisiklet lambaları, ön lambalar kadar yüksek çıkışa ihtiyaç duymaz. Bu, genellikle daha kompakt ve “görelim”den biraz daha ucuz oldukları anlamına gelir. ön ışık.

En iyi bisiklet arka lambaları, geniş görüş açıları için tasarlanacak, böylece bir açıdan yaklaşan araçlar sizi daha iyi görebilir. Ayrıca, gündüz kullanım için tasarlanmış daha yüksek yoğunluklu yanıp sönme modlarının yanı sıra gece sürerken daha uzun çalışma süreleri için daha az parlak seçeneklerin yanı sıra sabit olduğu kadar bir dizi yanıp sönen veya darbeli modlara da sahip olmaları muhtemeldir.

Bazı arka bisiklet lambaları ek güvenlik özelliklerine sahiptir. Beryl Burner Fren lambası, yavaşladığınızı algılayan ve daha parlak yanıp sönen birkaç seçenekten biridir. Bu arada, Lezyne Laser Drive, yakın geçişleri durdurmaya yardımcı olmak için bisikletinizin arkasına bir çift turuncu çizgi yansıtırken, Garmin Varia arka lambasının yerleşik bir radarı vardır. Bu, yaklaşan araçları algılar ve yaklaştıkça ışığın daha parlak yanıp sönmesini sağlar. Ayrıca sesli bir bip sesi ve bir Garmin bilgisayarındaki şema ile aracın yaklaştığını bildirir.

Tüm bisiklet ışıklarının su geçirmez ve toz geçirmez olacak şekilde tasarlanması gerekir ve çoğu, uzun süre ıslanmaya dayanabilecekleri anlamına gelen IP6 derecesine sahip olacaktır. Çamurluklarınız yoksa, arka tekerleğinizden nem ve pislik sıçraması muhtemel olan bir arka lamba için özellikle önemlidir. Temizlemesi de oldukça kolay olan bir tasarım istiyorsunuz.

en iyi bisiklet ön farları

(İmaj kredisi: Lezyne)

Montaj seçenekleri

İyi bir montaj sistemi, özellikle bir ışığın daha az önemli bir montaj parçası üzerinde yansıyabileceği ve rahatsız edici bir titremeye yol açabileceği daha ağır ön lambalar için önemlidir. Daha büyük bir formata sahip en iyi ön bisiklet lambaları, daha küçük ön lambalarda ve çoğu arka lambada daha yaygın olan kauçuk kayış seçenekleri yerine montajda bir vida kullanır.

Herhangi bir montaj seçeneğinin ışığı hızlı bir şekilde ayırmanıza izin vermesi gerekir, bu nedenle sürüşünüzün başında ve sonunda çok uzun süre uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca kıyafetlerinize veya çantanıza takabileceğiniz giyilebilir ışıklar da bulabilirsiniz. Farlarınızı daha taşınabilir hale getiren, özellikle arka lambalar için kullanışlı bir seçenektir.

Bazı ışıklar, kaskınızdaki havalandırma deliklerine vidalanan bir kask montajı ile birlikte gelir. Bunlar sadece bir ön huzmeye sahip olabilir veya bir ön ve bir arka ışık içerebilir. Yüksek ışıkta, şehir içi sürüş için iyi bir seçenek. Çubuğa monte edilmiş bir ışıkla eşleştirilen daha güçlü bir kask ışığı, aydınlatılmamış yollarda ve arazi sürüşlerinde de iyi çalışır, ancak karşıdan gelen araçların gözlerini kamaştırmamaya dikkat edin.

İki ön ve iki arka ışığı çalıştırmak genellikle akıllıca bir seçimdir. Size daha fazla aydınlatma seçeneği sunar ve pil biterse karanlıkta kalma olasılığınız azalır.