Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Bir çocuk yatağı nasıl seçilir - işte nelere dikkat etmelisiniz

Bir çocuk yatağı nasıl seçilir - işte nelere dikkat etmelisiniz

İyi bir gece uykusu sadece çocukların gelişimi için önemli değil, aynı zamanda çok önemlidir. Çocukların vücutları hala fiziksel olarak gelişiyor: örneğin, küçük çocuklar bir gecede 1,5 cm büyüyebilirler. Bu, yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaçları olduğu anlamına gelir; yaşa bağlı olarak 10 ila 14 saat arasında. Bunun nedeni, vücudun bu süre zarfında 'tamir moduna' girmesidir ve bu nedenle, çocuğunuzun sağlıklı kemikler, kaslar ve eklemler geliştirmesi için uygun uyku hayati önem taşır.

Bu sadece fiziksel büyüme ile de ilgili değil. Araştırmalar, çocuklar iyi bir uyku çektiklerinde davranışlarını, hafızalarını, öğrenme yeteneklerini ve genel zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirdiğini göstermiştir. Yeterince uyumamak da davranışsal sorunlara, çocuk obezitesine, yüksek tansiyona ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tüm bunları doğru yapsanız bile, uygun olmayan bir yatak yine de sorunlara neden olabilir. NSen iyi çocuk yatağıbirini küçültmek kadar basit değilen iyi yataklaryetişkinler için. Bu amaçla, çocuğunuz için doğru yatağı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ana noktalar şunlardır.

1. Yaşam evresi

Bebek uyku


(İmaj kredisi: Pexels'ten Monstera)

İlk ve en belirgin nokta, çocuğunuzun büyüdükçe ve geliştikçe bir dizi farklı yatağa ihtiyacı olacağı ve her birinin o yatak için özel olarak boyutlandırılmış bir şilteye ihtiyacı olacağıdır.

Bebeğinizin ilk yatağı bir best-mattress-us-2020-for-toddlers. Daha sonra 18 ila 36 ay arasında bebek karyolasından yatağa geçerler. Bunun ne zaman olması gerektiği konusunda kesin bir kural yoktur. Ancak, çocuğunuz karyoladan çıkmaya başladıysa veya tuvalet eğitimi alıyorsa ve gece kolayca tuvalete gitmesi gerekiyorsa, muhtemelen iyi bir zamandır.


Bu noktada, çocuğunuzu tek kişilik bir yatağa ya da yürümeye başlayan çocuk yatağı olarak bilinen bir yatağa taşıyabilirsiniz. Bu, 90 x 190 cm'lik standart bir Birleşik Krallık tek kişilik yatak boyutuna kıyasla tipik olarak 70 x 140 cm ölçülerinde daha küçük bir 'yarı ev' yatağıdır.

Diğer bir seçenek ise çocuğunuzun karyola yatağında ya da tek kişilik yatak yatağında yattığı bir geçiş dönemi geçirmektir. Bu, düşmelerini önleyebilir ve geceleri kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayabilir.


2. Sıkılık

Çocuğunuzun omurgası sürekli büyüyor. Bu nedenle, gece boyunca nötr bir uyku pozisyonunda – iyi omurga hizalaması olarak bilinen – tutulması hayati önem taşır. Bu nedenle uzmanlar genellikle çocuklar için orta ila orta sertlikte bir yatak önermektedir. Yumuşak bir şilte vücutlarını düzgün bir şekilde hizalamayacaktır, sert şilte ise iyi bir gece uykusu çekmeleri için çok rahatsız edici olabilir.

Bu seçimi desteklemek için pratik bir neden de var. Beğenin ya da beğenmeyin, çocuklar yataklarını sadece uyumak için değil aynı zamanda zıplamak, zıplamak, dövüşmek, kale inşa etmek ve daha fazlası için de kullanırlar. Ve yumuşak bir yatak, böyle bir darbeye çok daha uzun süre dayanacaktır.

Bununla birlikte, sıkılık zamanla azalır. Bu nedenle, çoğumuz çocukken ikinci el veya elden bırakılan bir şilte üzerinde yatmış olsak da, gerçekten yeni bir tane satın almayı bir öncelik haline getirmelisiniz. Basitçe söylemek gerekirse, eski ve sarkan bir yatak, iyi bir omurga gelişimi ve genel olarak iyi bir uyku kalitesi için yeterli sertliğe sahip olmayacaktır.

Ayrıca, üç ila 10 yaşındakiler için her üç yılda bir, 10 ila 16 yaşındakiler için beş yılda bir çocuk yatağını değiştirmeniz önerilir.


3. Yatak ıslatma

Küçük Yeşil Koyun Organik Suya Dayanıklı Beşik Yatak Koruyucu

(İmaj kredisi: Küçük Yeşil Koyun)

Beş yaşından küçük çocukların yatağını ıslatması yaygındır ve gece boyunca kuru kalmayı öğrenmeleri biraz zaman alabilir. Yatağınızı yatak ıslanmasından korumanın en iyi yolu, best-mattress-us-2020-protectors. Örneğin, beşikler ve oyun paspasları için Little Green Sheep Organik Su Geçirmez Beşik Yatak Koruyucuyu öneriyoruz.

Yatak koruyucuları, yatağınızı korumak için düzgünce saran elastik bir eteğe sahiptir. İyi bir katman, emici katman, su geçirmez katman ve rahatlık için üst katman olmak üzere üç katmana sahip olacak ve kolayca çıkarılabilir ve makinede yıkanabilir olacaktır.

4. Malzemeler

Çocuğunuzun yatağı hangi malzemelerden yapılmalıdır? Bu konuda görüşler bölünmüş durumda ve bu nedenle bu sorunun evrensel olarak kabul edilmiş bir cevabı yok.

Birçok uzman, çocuklarınız için iyi bir omurga hizası sağlamanın yanı sıra daha serin ve daha nefes alabilir olması için yaylı bir yatağın en iyisi olduğuna inanmaktadır. Cep yaylı şilteler, daha ucuz açık bobin şiltelere kıyasla daha destekleyicidir ve bu nedenle tercih edilir.

Bununla birlikte, çocuklarınız çok fazla savurma ve dönme eğilimindeyse, bir hafızalı köpük şilte, yaylı olandan daha iyi olabilir, çünkü bu malzeme onları gece boyunca daha sabit bir pozisyonda tutacaktır. Yaylı şiltelerden kaçınmanın bir başka nedeni, çocuğunuzun alerjiden muzdarip olmasıdır (ancak bu, alternatif olarak bir antibakteriyel şilte koruyucusu eklenerek azaltılabilir).

Ayrıca, çocuğunuz geceleri ısınırsa, lateks daha nefes alabilir ve doğal olarak ısı düzenleyici olduğundan daha pahalı olmasına rağmen hafızalı köpükten daha iyi bir alternatif olabilir.

Bu arada diğer şilteler, her iki dünyanın da en iyisini elde etmek için birden fazla dolguyu birleştirir. Örneğin,Woolroom Junior YatakDoğal olarak sıcaklık düzenleyici bir yün tabakası ile torba yayların desteğini sunar.