Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Bütçeniz ne olursa olsun sizin için doğru SSD'yi nasıl seçersiniz?

Bütçeniz ne olursa olsun sizin için doğru SSD'yi nasıl seçersiniz?

Bilgisayarınızı yükseltmek çok göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Bir çok teknik terim, farklı kısımlar ve bir şeyler yapmanın belirli yolları var. Deneyimlerimize göre, yeni bir SSD almak, bilgisayarınızı anında daha iyi hale getirmenin en kolay yoludur. bulmak için çok şey denediken iyi SSD'lerve bugün nasıl satın alacağınızı anlatıyoruz.


RAM, CPU ve GPU gibi diğer bileşenler önemli olsa da, bilgisayarınızın dosyaları depolamak için kullandığı bellek genellikle işleri engelleyen en büyük darboğazdır. Eski dönen sabit sürücülerden farklı olarak, katı hal sürücülerinin (SSD'ler) hareketli parçaları yoktur, bu da yanlış gidebilecek şeyleri azaltırken veri alımını son derece hızlı hale getirir.

Sadece birkaç yıl önce SSD'lerin yalnızca küçük depolama boyutlarında geldiği ve inanılmaz derecede pahalı olduğu bir durumdu, bu da onları en özel bilgisayar yükselticileri dışındaki herkes için engelleyici hale getiriyordu. Ancak son yıllarda, bir dizi farklı üretici SSD'lerde büyük iyileştirmeler yaptı ve artık çok makul bir fiyata yüksek depolama modeli (örneğin 1 TB) satın alabilirsiniz.

Tüm bütçeler için farklı SSD'leri test etmek için çok zaman harcadık ve bu süreçte size yardımcı olacak bir SSD satın alma rehberi oluşturmak ve nihayetinde bilgisayarınızı minimum çabayla çok daha hızlı hale getirmek istedik.

Hadi atlayalım...


Sizin için doğru SSD nasıl seçilir

(Resim kredisi: WD)

En iyi SSD'yi Seçme: Okuma ve Yazma Hızları

Dönen bir diski ve iğnesi olan, vinil plaklardan farklı olmayan geleneksel sabit sürücülerden farklı olarak SSD'ler, akıllı telefonunuzda ve tabletinizde bulunan türden tek bir flash depolama birimidir. Hareketli parçası olmayan SSD'ler, dönen disklerden çok daha hızlı veri okuyabilir ve yazabilir.


7.200 rpm hızla dönen standart bir sabit sürücü, 80 ila 160 MB/sn arasında kaba okuma ve yazma hızları alır. SSD'ler bunu havaya uçurur:Kingston'ın KC2500'ü, bizim seçimimizen iyi SSD, 3.500 MB/sn'ye kadar okuma ve 2.900 MB/sn'ye kadar yazmayı yöneterek, onu şimdiye kadar test ettiğimiz en hızlı sabit sürücülerden biri haline getiriyor.

Daha hızlı okuma ve yazma hızlarına sahip olmanın iyi tarafı açıktır: veriler çok daha hızlı oluşturulabilir ve alınabilir, bu da işletim sisteminden farklı uygulamalara ve başlangıç ​​zamanlarına kadar bilgisayarınızdaki her şeyi daha hızlı hale getirir. Hızlar ne kadar yüksek olursa, SSD'niz ve dolayısıyla PC'niz o kadar hızlı olur.


  • Kingston KC2500 M.2 NVME SSD ve AddLink S70: En iyisi hangisi?

Sizin için doğru SSD nasıl seçilir

(İmaj kredisi: Kingston)

En iyi SSD'yi seçme: Depolama Alanı

SSD'ler zamanla giderek daha ucuz hale geldi, ancak yine de gigabayt için gigabayt, dönen muadillerinden daha pahalı. Bununla birlikte, bir zamanlar düşünülemeyecek kadar pahalı olan - örneğin 1 TB ve 2 TB modeller - alana ihtiyacınız varsa çok uygun fiyatlı.

512 GB'den fazla alana ihtiyacınız yoksa SSD ideal bir seçimdir. Kingston'ın 512 GB depolama alanına sahip KC2500 modeli şu anda sadeceAmazon'da 72 £şu anda ve 1TB modeliAmazon'da 123,99 £, 230 sterlinden aşağı! Her ikisi de aynı boyutta bir SSD'den daha pahalı olsa da uygun fiyatlıdır.

SSD'nizi daha ileriye taşımanın akıllıca bir yolu, her iki dünyanın da en iyisini elde etmektir: işletim sistemi ve diğer önemli uygulamalar için hızlı bir SSD; ve ardından medya içeriği gibi diğer her şey için dönen devasa bir sabit disk. Tüm büyük işletim sistemleri bu bölünmeyi kaldırabilir ve işleri çok daha ucuz hale getirir.


Sizin için doğru SSD nasıl seçilir

(Resim kredisi: Samsung)

En iyi SSD'yi seçme: Dayanıklılık

SSD'lerin hareketli parçaları yoktur, bu nedenle dönen kardeşlerinden çok daha dayanıklıdırlar ancak bu, eskimeyecekleri anlamına gelmez. SSD'lerin dayanıklılığı, Terabayt Yazılı (TBW) ile ölçülür; bu, esasen SSD'nin yavaşlamaya başlamadan önce kaç kez tamamen doldurulabileceğini gösterir.

Farklı SSD'ler çok farklı sürelerde kullanılabilir ve daha yüksek kapasiteli modeller genellikle düşük depolamalı modellerden çok daha uzun süre dayanır, bu yüzden seçim yaparken bunu unutmayın.

Kingston'ın KC2500 modelini bir kez daha örnek almak gerekirse, 250 GB versiyonu 150 TBW, 500 GB versiyonu 300 TBW, 1 TB versiyonu 600 TBW ve 2 TB modeli 1.200 TBW (veya 1.2 PBW) sunuyor. Daha büyük bir SSD'yi karşılayabiliyorsanız, muhtemelen çok daha uzun süre dayanacağını bilerek onu almaya değer.

Sizin için doğru SSD nasıl seçilir

(Resim kredisi: Addlink)

En iyi SSD'yi seçme: Bütçe

Yukarıda tartıştığımız tüm faktörler nihayetinde basit bir soruya geliyor: Bir SSD'ye ne kadar harcamak istiyorsunuz?

Piyasadaki en iyi SSD'lerin çoğu – Kingston KC2500, Samsung 970 Evo Plus ve AddLink S70 gibi – daha yüksek kapasiteli modeller için 100 sterlinin üzerine çıkaracak ve bu oldukça iyi bir anlaşma. Mevcut tüm fırsatlar için etrafa bir göz atmanızı öneririz; çoğu zaman, orta sınıf modeller bazı mükemmel indirimlerle bulunabilir.

Ek olarak, her zaman daha küçük (ve dolayısıyla daha ucuz) bir SSD'yi daha büyük dönen bir sabit sürücüyle eşleştirebilirsiniz; bu muhtemelen yarı fiyatın altında olacaktır.

defaultWidgetTitle wasPricePromo Kingston KC2500 NVMe PCIe SSD... Amazon amazonPrimeFlag £55,99 £42,57 View Kingston KC2500 NVMe PCIe M.2... Base.com £45,29 View Kingston KC2500 NVMe PCIe SSD... Amazon amazonPrimeFlag £57,67 View wasPricePromo Kingston KC PCIe SSD... Amazon amazonPrimeFlag £162,99 £103,49 İncelemeyi görüntüleYükDaha GösterDaha fazla hawkFooterAçıklama varsayılanWidgetBaşlık modeliKodİncelemeASINLabel ☆☆☆☆☆ Samsung 970 EVO Plus 250GB... Novatech Ltd £57,98 Görünüm wasPricePromo Samsung 970 EVO Plus 500 GB... Amazon amazonPrimeFlag £7559. GörünümSamsung 970 EVO Plus, PCIe... John Lewis £ 79,99 GörünümwasPricePromo Samsung Ssd Int 500 Gb 970 Evo... çok.co.uk £129,99 £99,99 İncelemeyi görüntüleLoadMoreShowMore hawkFooterDescription defaultWidgetTitle wasPricePromo addlink M.2 SSD 256GB S70 up... Amazon amazonPrimeFlag £50,99 £43,99 Görünüm wasPricePromo SSD 1TB addlink M702 M. kadar... Amazon amazonPrimeFlag £159.99 £114,88 Addlink'i görüntüle M.2 SSD 1TB S70'e kadar... Amazon £179.11 wasPricePromo addlink M.2 SSD 2TB S70'e kadar... Amazon amazonPrimeFlag £277,99 £248,88 hawkFooterDescription Görüntüle