Close

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl seçilir ve kullanılır

Son aylarda gece gökyüzüne ilgi duyuyorsanız, muhtemelen bir çift dürbüne mi yoksa küçük bir teleskopa mı yatırım yaptığınızı merak ediyorsunuzdur. Pek çok insan çıplak gözleriyle takımyıldızları seçip doğrudan teleskopla göz kamaştıran galaksilere atlarken, gece gökyüzünün yalnızca dürbünle erişilebilen tüm katmanını gözden kaçırıyorlar.


Aslında, gece gökyüzünün bazı en seçkin yerleri, yalnızca bir çift gökyüzü aracılığıyla gerçekten takdir edilebilir.en iyi dürbün. Özellikle yıldız gözlemi için bir çift dürbün almanıza gerek yok, ancak kuş gözlemciliği ve safari için günlük kullanıma yönelik dürbünler panteonunda, gece gökyüzünü keşfetmek için de mükemmel bir şekilde uygun bir niş var.

Karanlıkta gözlem yapmaya gelince, büyütme yerine ışık toplamaya öncelik vermelisiniz. İşte sizin ve gece gökyüzündeki yeni maceralarınız için mükemmel dürbün çiftini seçmek, bunları nasıl kullanacağınız ve neye doğrultacağınız hakkında bilmeniz gereken her şey.

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl seçilir

Herhangi bir dürbün aramaya başlamadan önce iki sayıyı anlamanız gerekir: büyütme ve objektif lens boyutu. 10x50 gibi iki sayının birleşimi olarak alıntılanırlar, yani 10x büyütme ve 50 mm çapında bir objektif lens sunarlar. Rakamlar sırasıyla ne kadar büyük olursa, o kadar fazla büyütme ve - daha da önemlisi gece kullanımı için - o kadar fazla ışık alırlar.

Genellikle 20x80 veya 25x100 olmak üzere her ikisini de sunan uzman astronomi dürbünlerini bulabilirsiniz, ancak bunlar büyük, hacimlidir ve bir tripoda monte edilmesi gerekir.


Bu nedenle astronomi için en iyi el dürbünleri 10x50'dir. Bu, çok fazla ışığın içeri girmesini sağlayan 10x büyütme ve 50 mm çapında bir objektif lenstir ve bunların tümü, taşıması ve kullanımı kolay hafif bir pakettedir. Çocuklar için biraz daha hafifleyip 8x42 dürbün seçmek akıllıca olacaktır. Bir bonus olarak, bu boyutlar ciddi vahşi yaşam izleme ve safari için de mükemmeldir.

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl tutulur

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl seçilir ve kullanılır


Kredi: Mostafa Meraji/Unsplash

İnsanların astronomi için dürbün kullanma konusundaki en büyük iki şikayeti, kollarının yorulması ve görüntünün her zaman titrek görünmesidir. Neyse ki, bazı basit tekniklerle bu sorunların her ikisini de sınırlayabilirsiniz.

Yorgun kolların önlenmesine yardımcı olmak için dürbün tutmanın iki yolu vardır. Ay, bir gezegen veya parlak bir yıldız gibi ufka yakın bir şeye bakıyorsanız, ellerinizi varillerin ucuna koyun. Bu çok fazla istikrar ekler. Gökyüzünde yüksek bir şeye bakıyorsanız, her iki elinizin işaret parmağını ve başparmağınızı göz merceğinin etrafına koyun ve dürbünün ağırlığını kollarınızın değil, başınızın almasına izin verin.


Yeni başlayanların çoğu, dürbün tutarken kollarını uzatır, bu da onları yorar ve görüntünün sallanmasına neden olur. Kalp atışları olan ve kan pompalayan sıcak memeliler olarak biz insanlar asla hareketsiz kalmayız ve dürbünleriniz kendi hareketimizi büyütür. Dürbünleri suçlamayın! Dirseklerinizi göğüs kafesine getirerek ve ağırlığı gövdenizin almasına izin vererek kendi sallanmanızı sınırlayabilirsiniz. Arkanıza yaslanacak bir duvar bulabilirseniz, daha da sabit bir görünüm elde edersiniz.

Kolların yorulmasını ve sarsılmasını önleyen bir diğer teknik ise tripod kullanmaktır. Bazı dürbünler, alt takımlarında 1/4 inçlik bir tripod dişi ile gelir, bu nedenle herhangi bir fotoğraf tripodu ile doğal olarak kullanılabilir. Diğerleri için L şeklinde bir tripod adaptörü satın almanız gerekebilir. Biraz stabilite elde etmenin ücretsiz bir yolu için, dürbününüzü monopod işlevi gören kalkık bir süpürgeye koyun.

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl odaklanır

Bir dürbün kullanmadan önce, onları kendi gözlerinize uyacak şekilde odaklamanız gerekir. İlk olarak, sol lens kapağını çıkarın ve sol gözünüzle net bir görüş elde edene kadar ana merkez odak düğmesini ayarlayın. Şimdi sol lens kapağını yerine takın ve sağ lens kapağını çıkarın. Sol gözünüzle net bir görüş elde edene kadar düğmeyi sağ göz merceğinin etrafında ayarlayın. Artık sadece gözleriniz için odaklandınız (gerekmedikçe onları paylaşmayın!) ve ayarlamalar yapmak için sadece merkez odak düğmesini kullanabilirsiniz.

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl hedeflenir

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl seçilir ve kullanılır


Kredi: Rostyslav Savchyn/Unsplash

Bir çift dürbün almayın, rastgele bir şekilde gece gökyüzünü tarayın. Tamamen kaybolacaksınız ve çabucak hüsrana uğrayacaksınız. Bunun yerine, nesneyi çıplak gözlerinizle bulun ve dürbünü hiç uzağa bakmadan gözünüzün önüne getirin. Başka birini bir nesneye yönlendirmek istiyorsanız, 'o yıldızın hemen yanında' demeyin. Nesneyi bulun, dürbününüzü ufka doğru tarayın ve bir ağaç veya bina gibi bir yer işaretini belirleyin. Sonra dürbünlerini o nesneye koymalarını ve ulaşana kadar yukarı doğru taramalarını söyleyin.

Gece gökyüzünde bir şey ararken, spiral benzeri bir hareketle sürekli artan bir daire içinde çalışmak akıllıca olacaktır. Bu şekilde, yolunuzu kaybetme olasılığınız daha düşüktür ve tüm o gökyüzü parçasını kaplamanız daha olasıdır.

Gece gökyüzünde dürbününüzü neye doğrultmalısınız?

Yıldız gözlemi ve astronomi için dürbün nasıl seçilir ve kullanılır

Kredi: Joshua Earle/Unsplash

Amatör astronomi için çevrimiçi sonsuz kaynak olmasına rağmen, dürbüne özgü manzaraları bulmaya çalışın. Kendinize Stephen Tonkin'in Dürbünle Gece Gökyüzünü Keşfedin veya Gary Seronik'in Dürbünle Öne Çıkanlar: Binoküler Kullanıcılar için 99 Göksel Manzaralar gibi bir kitap edinin; bu kitap sizi dürbünle en iyi manzaraları görebilecek belirli yıldızlara, kümelere, bulutsulara ve galaksilere yönlendirecektir. Derin gökyüzü mevsimseldir, bu nedenle bu kılavuzlar tüm bir yıl boyunca gözlem yapmak için çalışır. Öne çıkan özellikler arasında Ülker açık kümesi, Avcı Kuşağı ve Avcı Bulutsusu çevresindeki yıldızlar (Ocak-Mart), Arı Kovanı kümesi (Nisan-Haziran), Yaz Üçgeni, Brocchi Kümesi ve Büyük Herkül Kümesi (Temmuz-Eylül) ve Andromeda Gökadası (Ekim-Aralık).

Gezegenler ve Ay, yeni başlayanlar için çok daha az tahmin edilebilir. Bulunduğunuz yer için bir Ay hesaplayıcıyı inceleyin ve uydumuzun görünür olup olmadığını ve ne zaman göründüğünü görebilirsiniz. Çoğu insan Dolunay'ı gözlemlemek için en iyi zaman olduğunu düşünür, ancak onu doğu gökyüzünde yükselirken yakalamazsanız - narin bir turuncu renk olduğunda - düz görünebilir. Akşamın erken saatlerinde batı gökyüzünde ince bir Hilal Ay için Yeni Ay evresinden hemen sonra yakalayın.

Gezegenler için, konumunuz için gezegenlerin yükselme sürelerine bakın. Jüpiter dürbünle bakılacak en etkileyici gezegendir çünkü büyüktür, parlaktır ve dört dev uydusu Europa, Ganymede, Io ve Callisto'yu dev gezegenin etrafında göksel bir dansta göreceksiniz.

Size gece gökyüzünü herhangi bir teleskoptan çok daha geniş bir görüş alanı sunan dürbünlerin taşınması kolaydır, kullanımı kolaydır ve size gece gökyüzündeki bir dizi enfes manzaranın rakipsiz manzarasını sunar.