Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Su geçirmez bir ceket nasıl temizlenir ve bakımı yapılır

Su geçirmez bir ceket nasıl temizlenir ve bakımı yapılır

Su geçirmez ceketler harika. Kuru kalmanızı sağlayarak dış mekanı daha rahat, daha güvenli ve daha eğlenceli hale getirirler. Birien iyi su geçirmez ceketlerönemli bir yatırımdır, bu nedenle sürdüğünden emin olmak için, su geçirmezliğini korumak için nasıl temizleyeceğinizi ve bakım yapacağınızı bilmeniz gerekir.


Su geçirmez ceketinizi doğru temizlik ürünleriyle düzenli olarak yıkamak, Durable Water Repellent katmanının (DWR) düzgün çalışmasını sağlar. Daha sonra DWR kullanım veya temizlik nedeniyle tükendiğinde, doğru ürünler kullanılarak tekrar uygulanabilir. Bu kılavuzda su geçirmez ceketinizi nasıl temizleyeceğinizi ve bakımını nasıl yapacağınızı açıklayacağız ve sizi yıllarca kuru tutacağından emin olacağız.

Bir ceketi su geçirmez yapan nedir?

İyi su geçirmez malzeme, açık hava etkinlikleri için yeterince sert ve bir ceket şekline sokulabilecek kadar işlenebilir olmalıdır. Bazı malzemeler suyu dışarıda tutar, bu da kısa süreler için harikadır (ucuz, plastik, acil durum pançolarını düşünün), ancak aktivite dönemleri için malzemelerin de 'nefes alabilir' olması gerekir. Nefes alabilen malzemeler suyun buharlaşmasına izin verir, ancak sıvı suyun içeri girmesini engeller. Bir ceket nefes alamazsa, terlemeye başladığınızda iç kısımda nem birikir.

Giyim şirketleri bunu başarmak için akıllı teknoloji ve kumaşlar yarattılar, ancak hepsi aynı prensibe dayanıyor: katmanlı ve vücuttaki nemi 'fitil' edecek ve nemin içeri girmesini engelleyecek şekilde düzenlenmiş doğal veya sentetik elyaflar. Son katman veya herhangi bir su akacak şekilde malzemeyi su itici hale getirmek için kat uygulanır. Bu, Dayanıklı Su İtici katman (DWR) olarak bilinir ve dış katmanın doygun hale gelmesini (ve dolayısıyla su geçirmezliğini kaybetmesini) durdurur.

Markalı su geçirmez kumaş örnekleri arasında Gore-Tex, Pertex, Columbia's OutDry, Nikwax Analogy, Patagonia'nın H2No, The North Face HyVent, Rohan Barricade ve Barbour mumlu pamuk bulunur.


Kir ve aşınma su yalıtımını nasıl etkiler?

Kir ve kullanım öncelikle DWR'yi etkiler. Aşınır ve ovalanır, kir ve yağ ise performansını etkiler. DWR'den ödün verildiğinde, kumaş ıslandığında doygun hale gelir ve nemin içeri girmesine izin verir. Bu ayrıca kumaşın nefes alabilirliğini azaltır, böylece hem içeriden hem dışarıdan ıslanırsınız.

DWR'nin temizlenmesi, bakımı ve değiştirilmesi, su geçirmez bir ceketin performansını korumanın en etkili yoludur, çünkü DWR, malzemenin doygun hale gelmesini önler. Bu, yağmur suyunun içeri girmesini önler ve ter buharının dışarı çıkmasını sağlar. Yağ ve kir, alttaki su geçirmez malzemenin işlevini de bozar, bu nedenle ceketin temizlenmesi, ceketin düzgün çalışmasını sağlar.

Su yalıtımınızın yıpranmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?


Ceketinizin üzerindeki DWR'nin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için su geçirmez ceketinizi düz bir yüzeye koyun ve üzerine biraz su damlatın. Su damlayıp akarsa, ceket su itici ve su geçirmezdir. Su malzemenin içine girerse yağmurda doyacak ve ıslanacaksınız.

Su geçirmez ceketimi yıkamalı mıyım?

Çoğu kullanıcı, DWR'yi çıkarma korkusuyla su geçirmez ceketlerini yıkamaz, ancak kiri ve yağı temizleyerek kazanılan pozitif performans, herhangi bir DWR tükenmesinin olumsuz etkisini aşar. Bu nedenle, ceketinizi düzenli olarak yıkayın: temiz bir su geçirmez, kirli olanı geride bırakacaktır.

Ceket bakımı etiketinizdeki yıkama talimatlarına uyun, ancak işte bazı genel kurallar:

  1. Kir veya çamuru fırçalayarak başlayın
  2. Normal deterjan veya çamaşır tozu KULLANMAYIN çünkü su yalıtım malzemelerini çıkarabilir veya bunlara zarar verebilir; çamaşır makinenizin deterjan çekmecesinin içinde deterjan veya toz bulunmadığından emin olun
  3. Nikwax Techwash gibi su geçirmez ekipmanlar için tasarlanmış özel temizlik ürünlerini kullanın
  4. Yıkamadan sonra tüm temizlik ürününün çıkarıldığından emin olun. Ek bir durulama döngüsü bunu yapmanın iyi bir yoludur
  5. Hava veya tamburlu kurutma (ürün bakım etiketine göre)

Şimdi ceketin ne kadar su geçirmez olduğunu tekrar kontrol edin. Su boncukları varsa, ceketiniz hazırdır. Hala doygunluktaysa, DWR'yi Nikwax TX.Direct gibi bir ürünle yeniden uygulamanız gerekir.


Su geçirmez bir ceket nasıl çıkarılır

DWR'yi Nikwax TX.Direct gibi bir ürünle yeniden uygulayabilirsiniz. Bu, ayrı bir yıkamada yapılabilir veya üzerine püskürtülebilir. Florokarbon su geçirmez malzemelerdeki (Gore-Tex gibi) DWR, temizlendikten sonra düşük ısıda tamburlu kurutma ile veya hatta düşük ısıda, buharsız ve ütü ile ceket arasında bir bezle ütülenerek yeniden etkinleştirilebilir. Dikkatli olun ve ceketinizin üzerindeki kumaş bakım talimatlarına uyun. Nikwax'ın ısıtılmasına gerek yoktur.

Mumlu pamuklu ceketlerin bakımı ve su geçirmezliği

Orijinal ve en basit su geçirmez malzeme, bir Barbour ceketinde bulacağınız gibi mumlu pamuktur. Cila, su geçirmez bir malzeme oluşturmak için ıslatılarak pamuk temel malzemeye uygulanır. Yüzeydeki mum da bir DWR tabakası oluşturur.

Zamanla, ısı ve kullanım yoluyla, balmumu ovalanır ve buharlaşır ve ceket kirlenir. Bu yüzden sünger ve sabunlu su ile temizleyin. Su geçirmezliği etkileyeceğinden sabunlu kalıntıları temizlediğinizden emin olun. Sonra bir sünger kullanarak ısıtılmış balmumu tekrar uygulayın.