Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Yorgan nasıl temizlenir: 7 basit adımda yeni nevresimler

Yorgan nasıl temizlenir: 7 basit adımda yeni nevresimler

Yorganlar hacimli olabilir, ancak çoğunun yıkanması oldukça basittir. Yorganın kolay ve etkili bir şekilde nasıl temizleneceğine ilişkin kılavuzumuzu okuyun.


Uzmanlara göre hayatımızın %35'ini yatakta geçiriyoruz. Çarşaflarımızı ve nevresimlerimizi düzenli olarak yıkayıp değiştirsek de, genellikle güvendiğimiz yorganımızı ihmal ederiz. Aslında yorgan, uykumuz sırasında toplanan toz akarları ve diğer birçok bakteri türü için mükemmel bir üreme alanıdır. Bu nedenle, yorganlarımızı yılda en az iki kez veya alerjiniz varsa birkaç ayda bir yıkamamız önerilir (burada yorgan seçimiyle ilgili bazı ipuçları verilmiştir).alerjiler için en iyi yorgan).

Hacimli bir eşyayı temizlemek çok can sıkıcı bir iş gibi görünse de, aslında basit bir iştir. Yorganınızın bakımını doğru bir şekilde yapmak, ömrünü de uzatır (yorganlardan birine yatırım yaptıysanız harika bir haber.en iyi yorganetrafında).

Düzgün bir Bahar temizliği yapıyorsanız, neden yatağınızı da o sırada temizlemiyorsunuz? bizimkileri okuyunyatak nasıl temizlenirbazı harika ipuçları için. Ya da yatağınızı tamamen yükseltmek istiyorsanız,en iyi yataken iyi seçimlerimiz için rehber.

Ancak sadece yorganınızı yenilemek istiyorsanız, onu güzel ve hijyenik hale getirmek için basit adımlarımızı izleyin.


1. Nevresim kapağını çıkarın

Bu oldukça açık görünebilir, ancak yorganı kılıfın içinde yıkayarak köşeleri kesmek akıllıca değildir. Yorganların genellikle özel bakım gereksinimleri vardır ve bu nedenle daha etkili bir temizlik elde etmek için ayrı yıkayın.

2. Zayıf noktaları onarın ve suşları tedavi edin

Yorganlar yıllar içinde aşınmaya ve yıpranmaya meyilli olabilir, bu nedenle çamaşır makinesinde daha fazla hasar oluşmasını önlemek için yırtık dikişleri yıkamadan önce dikmek en iyisidir. Kapsamlı bir temizlik sağlamak için yorganlardaki lekeleri izole etmeniz de tavsiye edilir. İyi bir leke çıkarıcı ile uygulamadan önce gevşek tüyleri silkeleyin.


3. Bakım etiketini dikkatlice kontrol edin

Farklı yorgan türlerinin kendi bakımına ihtiyacı vardır, bu nedenle etiketleri okumanız önemlidir. Öncelikle yorganınızın makinede yıkanabilir olup olmadığını veya kuru temizlemeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenin. Çoğu yorgan çamaşır makinesinde kolayca yıkanabilir, bu nedenle yıkama talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Sıradaki, sentetik mi yoksa doğal/kuş tüyü yorgan mı? Kuştüyü ve kuş tüyü yorganlar en iyi sıkma olmadan düşük sıcaklıkta hassas bir ayarda yıkanır. Bu, tüyleri düzleştirmekten ve düz bir yorganla sonuçlanmaktan kaçınmak içindir! Çoğu sentetik yorgan, hassas iplik geçirme nedeniyle 30 dereceden fazla olmayan sıcak ve yumuşak bir döngü gerektirir. Bunlarla genellikle normal bir sıkma döngüsü kullanabilirsiniz.


4. Çamaşır makinenizi aşırı doldurmayın

Yorganınızı makinenize doldurmadan önce tam olarak oturduğundan emin olun. Çoğu 7 kg kapasiteli makine, genellikle 10 tog'luk bir çifti barındırabilir. Onu yüklemenin en iyi yolu, ikiye katlamak ve ağırlığı yavaşça dağıtmaktır. Yorganın tamburun etrafında dönmesi için yeterli alana ihtiyacı vardır. Çamaşır makinenizde yeterli yer yoksa, yorganı daha büyük makinelerin olduğu bir çamaşırhaneye götürün. cihazınıza zarar verme riskini almak istemezsiniz.çamaşır makinesi, bu daha pahalıya mal olacak!

Yorgan nasıl temizlenir: çamaşır makinesi

(İmaj kredisi: Pexels'teki Rodnae Productions)

5. Doğru çamaşır tozunu kullanın

Sert yıkama deterjanları, doğal yağlarının ve liflerinin dolgusunu sıyırabilir, bu nedenle doğal bir toz veya biyolojik olmayan bir deterjan (enzim içermeyen) kullanın. Yalnızca az miktarda çamaşır tozu kullanın ve tüm sabunlu köpüklerin temizlendiğinden emin olmak için iki durulama döngüsünden geçmeniz önerilir. Ayrıca, kuş tüyü yorganlar için kumaş yumuşatıcı kullanmaktan kaçının çünkü bu kumaşa sızacak ve daha az kabarık hale getirecektir.

6. Yatağa geri koymadan önce iyice kurulayın

Kurutma makineniz varsa, yorgan düşük ısıda kurutulabilir. Bir ipucu, makinenin içinde kurutucu topları kullanarak ‘dövme’ kümelerin oluşmasını önlemek için yorgan. Kurutma toplarınız yoksa, döngü sırasında sallamak için yorganı her 30 dakikada bir çıkarın. Yorganınız tamamen kuruyana kadar buna devam edin.


Öte yandan, kuş tüyü yorganlar kurutma makinesinde kurutmaya uygun olmadığı için asılarak kurutulabilir. Yorganların boyutuna bağlı olarak kurumasının daha uzun sürdüğünü unutmayın, bu nedenle tekrar yatağa koymadan önce tamamen kuruduğundan emin olun.

7. Yorganı asla ütülemeyin

Çok kırışmış görünse bile, asla bir yorganı ütülemeyin. Ütünün yüksek ısısı kumaşa ve içindeki dolguya zarar verecek ve bu da sevgili yorganınızı mahvedecektir. Kapak bir kez açıldığında kimse fark etmeyecek, üstelik ütülenecek bir şey daha az!