Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Hafızalı köpük şilte nasıl temizlenir: İzlenecek 5 adım

Hafızalı köpük şilte nasıl temizlenir: İzlenecek 5 adım

Hangi tür yatağa sahip olursanız olun, sizi kir, ter, toz akarları, küf ve diğer sağlık tehlikelerinden korumak için düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Ve kabul edelim, eğer bunlardan birine yatırım yaptıysanızen iyi hafızalı köpük şilteler, onu mümkün olduğunca uzun süre en iyi durumda tutmak isteyeceksiniz. Bellek köpüğü petrol bazlı bir malzeme olduğundan, bu tür yatakların özel bir şekilde temizlenmesi gerekir, aksi takdirde ciddi şekilde zarar görme riskiniz vardır. Bu makalede izlemeniz gereken adımları özetleyeceğiz. Hafızalı köpük şilteyi tam olarak nasıl temizleyeceğinizi okuyun.


1. Sudan uzak tutun

Hafızalı köpük şilte nasıl temizlenir: Akan musluk

(İmaj kredisi: Unsplash'ta Imani)

Hatırlanması gereken en önemli şey, sıvılarla herhangi bir temasın hafızalı köpük şilteye ciddi şekilde zarar verebileceğidir. Bu malzeme çok emici olduğundan, küflenmeden önce uygun şekilde kurutmak son derece zordur.

Bu nedenle yatak asla suya veya başka bir sıvıya batırılmamalı ve asla buharla temizlenmemelidir.

2. Üreticinin talimatlarını kontrol edin

Piyasada, her biri farklı malzeme ve yapı türleri kullanan sayısız hafızalı köpük şilte vardır. Sahip olduğunuz özel şilte, nasıl temizleneceğine ilişkin ayrıntılı talimatlarla birlikte gelmelidir. Örneğin, bazı hafızalı köpük şilteler, ayrı olarak yıkanabilen çıkarılabilir bir kılıfla gelir.


Daha ileri gitmeden önce üreticinin talimatlarını okuyup anladığınızdan emin olun ve bu makaledeki bunlarla çelişen genel tavsiyeleri dikkate almayın.

3. Yatağınızı vakumlayın

Hafızalı köpük şilte nasıl temizlenir: Henry hoover


(İmaj kredisi: Numatik)

Sıvılar bellek köpüğüne çok zarar verdiğinden, cephaneliğinizde bulunan en önemli temizleme aracı elektrikli süpürge olacaktır. Elde taşınan bir cihaz en kolayı olacaktır, ancak standart bir elektrikli süpürge, tüm köşelere ve çatlaklara girmek için bir fırça eki ile geldiği sürece de çalışacaktır. (Bir tane satın almanız gerekiyorsa, kılavuzumuza göz atın.en iyi elektrikli süpürgeler.)

Yatağınızı tamamen soyun ve ardından yatağın tüm yüzeyini - üst, alt ve yanları - mümkün olduğunca iyice temizleyin. Yatak örtüsünün dikişlerine dikkat edin, çünkü bunlar genellikle kir ve istila için mıknatıslardır.


4. Lekeleri çıkarmak için temizleyin

Hafızalı köpük şiltenizdeki lekeler, oluştuktan sonra mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. En iyi yöntem, su ve hafif bir deterjan karışımı ile leke temizlemektir. Ağartıcı veya amonyak gibi sert kimyasallar içeren ürünleri asla kullanmayın, çünkü bunlar bellek köpüğünüzü bozar.

Etkilenen bölgeye sabunlu suyu çok az miktarda püskürtmek için bir sprey şişesi kullanın. Ardından temiz bir bez veya süngerle küçük dairesel hareketler yaparak lekeyi nazikçe çıkarın. Çarşafları ve nevresimleri değiştirmeden önce tamamen kuru olduğundan emin olarak şilteyi iyi havalandırılan bir odada kurumaya bırakın.

5. Hafızalı köpük yatağınızı koruyun

Hafızalı köpük şilte nasıl temizlenir: şilte koruyucusu takan kişi

(İmaj kredisi: Savaş)

Hafızalı köpük şiltenizdeki lekeleri çıkarmak çok zahmetlidir ve doğru şekilde yaklaşılmazsa yatağınıza daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle, lastikli çarşaf gibi davranan ve genellikle sıvıya dayanıklı malzemelerden tasarlanmış bir yatak koruyucu kullanmak harika bir fikirdir.


Bir yatak koruyucusu ayrıca genel olarak kire ve istilaya karşı ekstra bir koruma katmanı ekler. Bu nedenle, yatağınızın ömrünü uzatmak ve aynı zamanda sizi güvende tutmak için harika bir yatırımdır. seçimimize göz atın best-mattress-us-2020-protectorssizin için doğru olanı bulmak için.