Close

Bir yastık nasıl temizlenir

Göründüğü kadar iğrenç, hattaen iyi yastıklarsürekli olarak yağımızı, terimizi, salyalarımızı ve bakterilerimizi emiyorlar. Yatağınızda vakit geçiren evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız varsa, bu iğrençlik katlanarak artacaktır. Bu yüzden bir yastığın nasıl temizleneceğini bilmek çok önemlidir.


Yastık kılıfı, kir ve pisliğin toplandığı ana yerdir ve bu, çarşaflarınız ve nevresimlerinizle birlikte her iki haftada bir yıkanmalıdır. Bazı istisnalar olsa da çoğu yastık kılıfı makinede yıkanabilir, bu nedenle üreticinin talimatlarını kontrol etmek önemlidir.

Ama hepsi bu kadar değil: ideal olarak her 4-6 ayda bir, içindeki yastığın da temizlenmesi gerekiyor. Ancak, farklı yastık tiplerinin farklı şekillerde ele alınması gerekir. Bu yüzden bu yazıda bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.

  • başlıklı yazımıza da göz atın.yatağınızı nasıl temizlersiniz
  • Aşağıdakilerden biri ile yatak kutunuzu taze tutunen iyi yatak toppers

Bir yastık elde nasıl yıkanır

Bazı yastık türleri genellikle makinede yıkanmaya uygun değildir. Özellikle hafızalı köpük ve lateks yastıklar asla çamaşır makinesine konulmamalı ve genellikle suya hiç batırılmaması tavsiye edilir.

Bir hafızalı köpük veya lateks yastığı temizlemek için, önce yastığın mümkün olduğunca çoğunu kaplayacak şekilde kabartma tozu serpin. Ardından, elektrikli süpürgenizin fırça ekini veya elde tutulan bir elektrikli süpürgeyi kullanarak süpürün. Ardından yastığı çevirin ve tekrarlayın. Bu, yastığınızın taze kokmasına yardımcı olacaktır.


Ardından, az miktarda yumuşak deterjanı ılık suyla karıştırın ve lekeleri çıkarmak için bir bez kullanın. Lekeler çıkana kadar malzemeyi dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Ardından yeni bir bezi (sadece) suya batırın ve kalan sabun veya köpüğü çıkarmak için kullanın. Son olarak yastığı havadar, temiz ve güvenli bir alanda, tercihen güneşte kurumaya bırakın. Yastığı tamamen kuruyana kadar kılıfına geri koymayın.

Bu önlemler yeterli değilse ve örneğin hoş olmayan kokuları gidermek için yastığınızı derinlemesine temizlemeniz gerekiyorsa, talimatlar farklı üreticiler arasında büyük farklılıklar gösterdiğinden bakım etiketini kontrol edin.


Bir yastık makinede nasıl yıkanır

Bir yastık nasıl temizlenir: çamaşır makinesi

(İmaj kredisi: Pexels'teki Rodnae Productions)

Bir yastığı temizlemenin en basit yolu, onu makinede yıkamaktır. Kuş tüyü, kuş tüyü ve polyester dolgulu yastıklar tipik olarak makinede yıkanabilir, ancak bakım etiketini okumak ve talimatları dikkatli bir şekilde takip etmek hayati önem taşır. Normalde, bu tür yastıklar en iyi şekilde düşük sıcaklıkta ve az miktarda yumuşak deterjanla yıkanır.


Bazı üreticiler iple kurutmayı şart koşsa da, çoğu kuş tüyü, kuş tüyü ve polyester yastıklar düşük ısıda kurutma makinesinde kurutulabilir. Yastıklarınızı kabarık tutmanın denenmiş ve test edilmiş bir yolu, kurutucunuza bir çorabın içine bağlanmış bir tenis topu eklemektir. Alternatif olarak, aynı etkiyi sağlayan ticari olarak üretilmiş 'kurutma topları' satın alabilirsiniz.

Yastıklarınızı kurutucudan çıkardıktan sonra, onları havalandırmak çok önemlidir, çünkü yastığınızda kalan nem sadece bakteri üremesini ve toz akarı istilasını teşvik edecektir. Bu nedenle yastıklarınızı güvenli, temiz ve kuru bir yerde, ideal olarak güneşte en az 2-3 saat bırakın. Ve kuru olduklarından emin olana kadar onları tekrar yatağa koymayın.

Bir yastık ne zaman değiştirilir

en iyi yastık: Scooms Macar Kaz Tüyü yastık(İmaj kredisi: scooms)

Onlara ne kadar iyi davranırsan davran, yastıklar sonsuza kadar sürmez. Solmuş veya sararmış bir renk olduğunda, pütürlü ve inişli çıkışlı olduğunda, artık başınızı yeterince desteklediğinde veya ikiye katlandığında katlanmış halde kaldığında, değiştirmeniz gereken belirtiler arasında yer alır.

İyi bir gece uykusu, sağlığınız ve iyiliğiniz için çok önemlidir ve bu, atlamak isteyeceğiniz bir alan değildir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede yedek bir yastık sipariş edin ve gereğinden fazla acı çekmeyin.