Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Klavyenizi nasıl temizlersiniz: Virüslerden, bakterilerden, tozdan ve kirden kurtulun

Klavyenizi nasıl temizlersiniz: Virüslerden, bakterilerden, tozdan ve kirden kurtulun

Nesnel olarak konuşursak, klavyeniz iğrenç. Arizona Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kişisel bir klavyenin klozet kapağının ortalama 400 katı kadar bakteri içerdiğini buldu. Küresel sağlık krizi, mükemmel hijyenin her zamankinden daha önemli olduğu anlamına gelse de, klavyenizi temizlemek zaten yapmanız gereken bir şey.


Princeton ve Los Angeles Üniversitesi'nden profesörlere göre virüsler yüzeylerde üç güne kadar yaşayabilir. Zararlı bakteriler alıp işe oturuyorsanız, gün boyunca ellerinizi yıkamanız fark etmez: klavyenizden aynı bakterileri yeniden topluyorsunuz.

Hatta Cuma günü ofisten çıkabilirsiniz (iş yerinizin hala açık olduğunu varsayarak), Pazartesi geri dönün ve sizi bekleyen aynı bakterileri bulun. Ve evet, buna şu anda endişelendiğimiz virüs de dahildir.

Örneğin, klavyenize kapı kolundan daha az kişi dokunsa da, tehlike, ellerinizi yıkadıktan sonra bile üzerinde yaşayan virüsleri alıp başkalarına bulaştırmaktır.

Bilgisayarınızı tamamen kullanırken paniğe kapılıp küfretmek için bir neden yoktur, ancak neyse ki, bunu hafifletmek için atabileceğiniz birkaç adım var. Endişelenecek bir ekran olmadığından, aplikatör nemli olduğu, ıslak olmadığı sürece klavyenizi temizlemek için dezenfektan ve izopropil alkol kullanabilirsiniz, aksi takdirde makinenin iç kısımlarını tehlikeye atabilirsiniz. Ayrıca kullanabileceğiniz birkaç basit yöntem daha var.


En iyi klavye

Kirli bir klavyeyi alkol, konserve hava ve temizleme macunu ile temizleyebileceğiniz doğrulandı


(Resim kredisi: Getty)

Peki bunu yapmanın en iyi yolu nedir? Önce klavyeyi çıkarın veya dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Kiri boşaltmak için klavyeyi ters çevirin, ancak sallamayın. Bu noktada, fazla kir ve kiri temizlemek için temizleme macunu veya bir kutu basınçlı hava kullanabilirsiniz.

Sonra, klavyenin tuşlarını ve kenarını temizlemek için antibakteriyel çok amaçlı bir bez kullanın. Yakınınızdaki bencil panik alıcıları bunu imkansız hale getirdiyse, bir parça temiz bez veya mutfak kağıdına birkaç damla antibakteriyel sprey sıkın ve klavyeyi normal şekilde silin.


Hatta bir alkol ve su çözeltisi oluşturabilir ve klavyeyi silmeden önce bir sprey şişesine dökebilir veya bir bezi doğrudan alkole batırabilirsiniz. Asla klavyeye doğrudan püskürtmeyin veya sıvının tuşların arasındaki boşluklara girmesine izin verilmemesi gerektiğinden, malzemenin üzerine damlayan bir bez kullanmayın.

  • EPA'ya göre küresel sağlık krizi için en iyi temizlik ürünleri
  • En iyi klavyeler

Klavyeyi kurumaya bırakın ve bitirdiniz. Ortamın temiz kalmasını sağlamak için ellerinizi iyice yıkayın ve çalışma ortamınızın artık çok daha temiz olduğunu bilerek güvende olacaksınız. Bunu düzenli olarak yaparsanız, temiz bir çalışma yeri tutacak ve zararlı bakterilerin ellerinize takılma olasılığını azaltacaksınız.

Bunu beğendin mi?

Günümüzün en iyi klavye fiyatları Amazon UK Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u kontrol edin En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz