Close

Telefonumda VPN'i nasıl kullanırım?

Aşağıdakilerden biri tarafından sağlanan korumadan yararlanmak istediğinize karar verdikten sonraen iyi VPN'lerTelefonunuzda böyle bir hizmeti tam olarak nasıl aldığınızı ve telefonunuzda kullandığınızı merak ediyor olabilirsiniz.


Artık merak etmeyin, çünkü bu makalede size bir VPN uygulamasını alma ve yükleme süreci hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bundan sonra hizmeti kullanmanın temellerini anlatacağız.

  • Yani...VPN nedirve nasıl çalışıyor?
  • İle neler yapabileceğinizi keşfedinAndroid için VPN uygulaması
  • Orada en iyisi? OkuyunExpressVPN incelemesi

Uygulamanızı seçin ve yükleyin

Telefonunuza bir VPN almanın ilk adımı, gitmek istediğiniz sağlayıcıyı seçmektir. Bir hizmet için ödeme yapmaktan memnunsanız, vurgulanan en iyi sağlayıcılarımızdan birini seçmenizi öneririz (buradaExpressVPN yolu gösteriyor) ve mobil uygulamasını kullanarak. Veya bir sağlayıcı için ödeme yapmak istemiyorsanız,en iyi ücretsiz VPNliste.

İyi bir üne sahip önerilen sağlayıcılara bağlı kalmanızın nedeni, kesinlikle Android uygulamaları dünyasında, verilerinizden kötü niyetli bir şekilde kar elde etmek isteyen veya hatta yazılımlarını yükleyebilecek tehlikeli geliştiriciler vardır. kötü amaçlı yazılımlara sahip (evet, ikincisinin geçmişte olduğu biliniyordu).

Bu yüzden dikkatli bir seçim yapın ve bir kez seçtikten sonra, ilgili uygulama mağazasında ilgili mobil uygulamayı bulun - Android için Google Play veya Apple'ın App Store'uiOS, iPad ve iPhone VPNS- sonra indirip kurun. Bu, diğer mobil uygulamalarda olduğu gibi gerçekleşir.


Telefonunuzda VPN kullanmanın temelleri

VPN uygulaması yüklendikten sonra, tabi ki onu çalıştırmalısınız - ve buradan tam olarak nasıl ilerleyeceğiniz, doğal olarak, kullandığınız yazılıma bağlı olarak farklılık gösterecektir. Ancak, ister Android ister iOS'ta olsun, herhangi bir VPN'de bilinmeye değer bazı genel ve temel temel görevler vardır ve iyi haber şu ki, mobil uygulamalar genellikle masaüstü yazılımlara göre daha kolay ve kullanımı daha kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Genellikle, bir VPN uygulamasını ilk kez başlattığınızda karşılaşacağınız şey hesap oluşturma ekranı olacaktır - ancak VPN web sitesinde zaten bir tane oluşturmuş olabilirsiniz, bu nedenle sadece oturum açmanız gerekebilir. Bunu geçtikten sonra, tipik olarak VPN'yi açmak veya kapatmak için bir anahtar ve bir tür sunucu listesi veya daha genel olarak sunucu konumlarını gösteren genel bir harita görürsünüz.


TunnelBear

(İmaj kredisi: Gelecek)

Bunlar, çoğu VPN uygulamasıyla etkileşim kurmanın birincil temel yoludur ve açıkçası etkileşimlerin en temel yolu VPN'i açmak veya kapatmak olacaktır. Kapalı olduğunda, VPN tarafından korunmazsınız, bu nedenle verileriniz şifrelenmez, IP'niz gizlenmez ve çevrimiçi ortamda gizli ve anonim olmazsınız.


VPN açık olduğunda, dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilen seçtiğiniz VPN sunucusuna bağlanarak tüm bu açılardan korunacaksınız. Küresel harita - veya sunucu listesi - bu sunucuyu seçebileceğiniz yerdir.

Bir VPN sunucusu seçmek

Peki hangi sunucuyu kullanmalısınız? Bu ne yapmak istediğine bağlı. Çoğu durumda, coğrafi konumunuza yakın bir sunucuya bağlanmak isteyeceksiniz çünkü bu şekilde daha hızlı ve daha duyarlı bir bağlantı elde edeceksiniz. VPN sunucusu ne kadar uzaktaysa, internet üzerindeki rota o kadar dolaşıktır, yani yavaş bir bağlantı kurma olasılığınız artar - ve dünyanın diğer tarafındaki sunuculara bağlanıyorsanız, hızlar muhtemelen bir taş.

Bazen VPN hizmeti, sunucularından bekleyebileceğiniz hız veya gecikmeye ilişkin bir tür gösterge sağlar, bu sunucuları önce en iyi performansa göre sunar - veya belki de sizin için en uygun konumu önerir.

Bununla birlikte, böyle bir yönlendirme sağlanmasa bile, genel kural, sunucuya ne kadar yakınsa o kadar iyidir. ABD'den örneğin Avrupa'ya hızlı bir bağlantı elde etmek hala mükemmel bir şekilde mümkün olsa da, bu doğal olarak sağlayıcının ağına ve büyük olasılıkla diğer değişkenlere bağlı olacaktır.


Elbette, en hızlı sunucu her zaman en iyisi değildir ve bazı durumlarda, örneğin coğrafi engellemeyi aşmak için belirli bir ülkede bir sunucu seçmek isteyebilirsiniz. Bu, diyelim ki, bir ABD sakini Birleşik Krallık hizmeti BBC iPlayer'ı yayınlamak istediğinde: Bunu yapmak için Birleşik Krallık'ta bir sunucu konumu seçmeleri gerekir, çünkü bu, içerik hizmetinin (iPlayer) kullanıcının o ülkede ikamet ettiğini düşünmesine neden olur. ve bu nedenle izlemelerine izin verilir. Bu İngiltere sunucularında birden fazla seçenek varsa, yine de en hızlı olanı seçmek istersiniz.

Biraz daha derine iniyorum

Şimdi telefonunuzda VPN çalıştırmanın temellerini ele aldık, ancak kullandığınız uygulama bazı daha gelişmiş özellikler sunabilir. Burada bu ayrıntılara girmeyeceğiz, ancak etkinleştirildiğinden emin olmanız gereken birkaç öğeyi vurgulayacağız. Veya hakkında daha fazlasını okuyuninsanlar neden VPN kullanıyordaha fazla kullanım durumu için.

TunnelBear

(İmaj kredisi: Gelecek)

En önemlisi, VPN'nizin kill switch'inin - eğer varsa (ve umarız işletim sisteminiz için vardır) - açık olduğundan emin olmalısınız. Uygulamanın ayarlar veya seçenekler ekranının altına bakın ve kill switch etiketli bir şey bulmalısınız; veya en azından VPN bağlantısı bir şekilde kesilirse tüm internet trafiğinizi durdurmayı vaat eden bir özellik (örneğin TunnelBear, kapatma anahtarını & lsquo; VigilantBear 'olarak adlandırır). Bu önemlidir, çünkü VPN bu şekilde kesilirse gerçek çevrimiçi kimliğinizi korur - aksi takdirdegerçek IP'niz açığa çıkabilir.

Genellikle bir VPN, yerel lokantanızdaki halka açık Wi-Fi gibi güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlanırsanız, otomatik olarak açılmasını sağlama seçeneğine de sahip olacaktır. Verilerinizi bu tür durumlarda potansiyel olarak tehlikeye girmekten korumak için bir VPN ve şifrelemesini kullanmak akıllıca olacaktır. Bu ağların güvenli olduğu garanti edilemez, bu nedenle VPN'i kullanmıyor olsanız bile otomatik olarak açılacak şekilde ayarlandığından emin olun (genellikle bu 'otomatik bağlan' özelliği veya benzeri olarak etiketlenir).

Neden VPN'inizin her zaman bağlı olmasını istemiyorsunuz?sorabilir misin? Eh, trafiğiniz bir VPN sunucusu aracılığıyla doğrudan internetteki hedefe değil de hedefine yönlendirildiğinden, bir VPN çalıştırırken biraz performans yükü olabilir. Yani ihtiyacınız yoksa, kapatılmasını isteyebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, mobil uygulamalar, masaüstü yazılımlara kıyasla daha az seçenek ve ayarlara sahip olma eğilimindedir, ancak VPN uygulamanız muhtemelen üzerinde çalışmanız gereken küçük bir gelişmiş özellikler koleksiyonuna sahip olacaktır. Bu nedenle, uygulamada bulunan yardımı veya VPN sağlayıcısının web sitesinin destek bölümünü kullanarak ne yaptıklarını araştırın ve belki de bu özelliklerden daha fazla yararlanın.

Hepsinden önemlisi, akıllı telefonunuzun çevrimiçiyken VPN koruması alıyor olmasının tadını çıkarın ve umarız bu konuda birinci sınıf koruma sağlar.

Şu anda çevrimiçi olarak en iyi genel VPN hizmetlerini karşılaştırın: Express VPNExpress VPN 12 aylık 6,67 $ / ay GörünümÖZEL - Surfshark'ta% 49 TASARRUF EDİNSurfshark 24 Aylık 2,21 $ / ay Görünüm3 ay ekstra ücretsiz NordVPN go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_cÖzel - 3 ay% 68 tasarruf edin, ekstra ücretsiz IPVanishIPVanish 1 Yıl 2,34 ABD doları / ay GörünümSüper ucuz ilk yıl CyberghostCyberGhost 3 Yıl 2,25 $ / ay GörünümSon derece ucuz sınırlı süreli teklif En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz