Close

Bir Chromebook'a Linux nasıl kurulur

Chromebook'lar için çok şey var - ucuzlar, hafifler ve zamanla yavaşlamıyorlar. Ayrıca Linux'un sadeleştirilmiş bir sürümüne dayanıyorlar ve dizüstü bilgisayarınızı tam teşekküllü bir masaüstü işletim sistemine yükseltmek o kadar da zor değil.


Linux'un tam sürümü yüklüyken, masaüstü uygulamalarını çalıştırabilir, daha kolay çevrimdışı çalışabilir ve Chromebook'unuzdaki dosyaları düzenleyebilirsiniz (ancak sınırlı miktarda yerel depolama alanı yine de sorun olabilir). Kendi cihazınızda geçişi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Başlangıç

Başlangıç

Linux, Windows veya macOS kadar iyi bilinmemekle birlikte, daha büyük hedefleri vardır: temelde herkesin kullanabileceği ve üzerinde çalışabileceği ücretsiz bir masaüstü işletim sistemi olduğunu söyleyin. Linux'un açık ve özgür olmasından dolayı Google'ın kendi Chrome İşletim Sistemini (ve aslındaAndroid) üstünde.

Linux, farklı cihazlar ve farklı kullanıcı ihtiyaçları için oluşturulmuş, dağıtım olarak bilinen farklı tatlarda gelir. Bu dağıtımlardan bazıları oldukça teknik olabilirken, grafiksel olarak daha kolay olanlar (Ubuntu veya Linux Mint gibi) yeni başlayanlar için çok basittir.


Çoğu kullanıcı için, bir Chromebook'ta Linux edinmenin en kolay yolu, adlı yardımcı bir yardımcı aracı kullanmaktır.Crouton. Birkaç farklı Linux dağıtımından seçim yapmak için kullanabilirsiniz ve değişiklikleri beğenmezseniz, hızlı bir şekilde geri dönebilirsiniz (daha sonra daha fazlası).

Geliştirici moduna geçiliyor

Geliştirici moduna geçiliyor


Bu işlemin Chromebook'unuzdaki her şeyi sileceğini unutmayın. Chromebook'lar her şeyi bulutta tutacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle bu çok önemli olmamalıdır, ancak her ihtimale karşı yerel SSD'yi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Gerçekten paranoyak isen yaratabilirsinkurtarma görüntüsü.

Başka bir şey yapmadan önce Chromebook'unuzu geliştirici moduna geçirmeniz gerekir. Kesin yöntem modelden modele değişir (hızlı bir web araması yardımcı olur) ancak çoğu durumda Esc + Yenile + Güç (kurtarma moduna girmek için) ve ardından Ctrl + D tuşlarına basmanız gerekir.


Yol boyunca birkaç korkutucu uyarı mesajı göreceksiniz, ancak paniğe gerek yok: temelde Chrome OS yalnızca bazı güvenlik özelliklerinin kapalı olduğu konusunda sizi uyarıyor - özellikle de diğer işletim sistemlerini yüklemenizi engelleyenler, ne yapmak istiyoruz.

Crouton'u yükleme

Crouton

Chrome OS'yi her başlattığınızda görünen bir uyarı mesajının yanı sıra, pek bir şey değişmeyecektir. GitGithub'daki Crouton sayfasıve Chromium OS Universal Chroot Environment'ı yerel bir sürücü klasörüne indirmek için üstteki bağlantıya tıklayın.

Bir terminal penceresi açmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basın, ardından 'kabuk' yazın ve Enter tuşuna basın. Hangi dağıtım ve masaüstü ortamını yüklemek istediğinizi seçmeniz gerekir -Linux web sitesibazı önerileri ve ipuçları var ve başvurmaya değerresmi Crouton wikiyanı sıra.


Bu demo için Ubuntu için XFCE ortamına gideceğiz. Komut istemine 'sudo sh / Downloads / crouton -t xfce' yazın (gerekirse 'xfce' yerine kendi seçiminizi yazın. İlgili dosyalar indirilecek ve paketten çıkarılacak, bu biraz zaman alabilir.

Linux'u kurmak ve çalıştırmak

Linux

Bir noktada, yeni Linux ortamınız için bir kullanıcı adı ve şifre istenecektir, bu nedenle her birini dikkatlice girin (daha sonra değişiklik yapmak için bunlara ihtiyacınız olabilir). Tamamlandığında, Linux'u başlatmak için terminal penceresine 'sudo startxfce4' yazabilirsiniz.

O halde, web tarayıcılarından e-posta istemcilerine ve resim düzenleyicilerine kadar Linux'un sunduğu her şeyle oynamakta serbestsiniz. Burada size işletim sistemini kullanmak için tam bir başlangıç ​​kılavuzu verecek yerimiz yok, ancak biraz yardıma ihtiyacınız olursa web'de çok şey var.

Chrome OS'ye dönmek için Linux oturumunu kapatın veya yüklediğiniz iki işletim sistemi arasında geçiş yapmak için Alt + Ctrl + Shift ardından ileri veya geri tuşunu (Chromebook klavyesinin üstünde) kullanın. Chrome OS her açıldığında Linux'u yeniden başlatmanız gerekir.

Değişikliklerinizi geri almak

Değişikliklerinizi geri almak

Yeterince Linux'a sahipseniz ve Chrome OS'ye geri dönmek istiyorsanız, prosedür oldukça ağrısızdır. Yine, tüm verileriniz silinecek, bu nedenle, önce başka bir yere yedeklemediğiniz sürece, Linux ortamında saklamak istediğiniz hiçbir şey olmadığından emin olun.

'OS doğrulama kapalı' ekranı göründüğünde, tekrar açmak için istendiğinde Boşluk tuşuna basın. Enter tuşuna basarak niyetinizi onaylayın ve ardından Chromebook'unuz kendisini siler ve Chrome OS'de yeniden başlatır - ardından Google hesabınızla sıfırdan ayarlamanız gerekir.

Çoğu kişi Chrome OS'den tamamen memnun olsa da, Linux'u denemek hızlı ve basittir ve birkaç özelliğe daha erişmenizi sağlar. Kurulumu değiştirmenin ve ince ayar yapmanın birçok yolu vardır - bkz.bu Linux.com kılavuzuveCrouton wikibazı kullanışlı işaretçiler için.