Close
 • Ana
 • /
 • Oto
 • /
 • Bir atlama marş motoru kullanarak bir araba nasıl atlanır

Bir atlama marş motoru kullanarak bir araba nasıl atlanır

Anahtarı çevirirseniz veya marş düğmesine basarsanız ve arabanız yaşam belirtisi göstermezse, akü bitmiş olabilir. Bu, bazı otomobillerde ve özellikle daha az düzenli olarak kullanılan eski araçlarda nispeten kolay olabilir, çünkü akü sık kullanılmadığında şarjını kaybeder.


Motorun çalışmaya bile çalışmamasının yanı sıra, akünün bittiğine dair işaretler aynı zamanda loş veya çalışmayan farları da içerir ve aracınız ayrıca gösterge panelinde bir uyarı mesajı görüntüleyebilir. Farlar ve diğer tüm sistemler normal çalışıyor gibi görünüyorsa ancak motor dönmüyorsa, bu farklı bir soruna işaret eder.

Ancak, arabanızın çalışmasını engelleyen gerçekten bitmiş bir akü olduğunu varsayalım. Durumu düzeltmek için ya bazı bağlantı kablolarına ve başka bir aracın yardımına ihtiyacınız var ya da aşağıdakilerden birine ihtiyacınız var.en iyi taşınabilir atlama marşları. Bu makale için, tüm şekil ve boyutlarda gelen ve genellikle nispeten ucuz olan ikincisine odaklanacağız.

atlama marş

(İmaj kredisi: Sealy)

Takviye marş, aracınızın bitmiş aküsüne bağlanarak çalışır, ardından araca marş motorunu çalıştırmaya ve motoru çalıştırmaya yetecek kadar güç vermek için kendi aküsünü kullanır. Çalıştıktan sonra motor, bir sonraki sefer normal şekilde çalışması için alternatör aracılığıyla araç aküsünü yeniden şarj edecektir.


Başlamadan önce, atlama marş motorunun tamamen şarj olduğundan emin olun. Saatler dahil tüm metal takıları ve kravat veya atkı gibi motor bölmesine takılabilecek herhangi bir giysiyi de çıkarmalısınız. Şimdi sadece şu talimatları izleyin:

 1. Aracın kapalı olduğundan emin olun, kaputu açın ve aküyü bulun. Batarya hemen belli değilse, araç sahibinin el kitabına bakmak isteyebilirsiniz. El kitabı ayrıca pilin artı ve eksi uçlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.
 2. Takviyeli marşı yere koyun ve kırmızı (pozitif +) ve siyah (negatif -) kablolarını tamamen uzatın.
 3. Takviye marş motorunun kırmızı ucunu araç aküsünün kırmızı artı (+) terminaline bağlayın. Lead'in terminale tutunması için boşluk olmalıdır. Halihazırda takılı olan araç aküsünden hiçbir şeyi çıkarmayın.
 4. Takviye marş motorunun siyah ucunu arabadaki bir topraklama noktasına bağlayın. İdeal olarak bu, motor bloğunun veya şasinin boyanmamış metal bir parçası olmalıdır. Araç aküsünün siyah negatif (–) terminaline hiçbir şey bağlamayın.
 5. Talimatlarına göre atlama marşını açın
 6. Arabanızı her zamanki gibi çalıştırmayı deneyin. Araç ilk denemede hemen çalışmayabilir, ancak her şey düzgün çalışıyorsa birkaç denemeden sonra devreye girmelidir. Her deneme arasında bir veya iki dakika beklemeye değer. Birkaç denemeden sonra çalışmıyorsa, araçta başka bir sorun vardır veya takviyeli marş çalışmıyordur.
 7. Çalıştırıldıktan sonra, aracı beş dakika kadar atlama marş motoru takılı olarak çalışır durumda tutun.
 8. Araba hala çalışıyorken, takviyeli marşı kapatın, ancak bağlı bırakın ve arabanın beş dakika daha çalışmasına izin verin. Bu, piline bir miktar şarjın geri yüklenmesine yardımcı olacaktır.
 9. Motoru kapatın ve takviyeli marş motorunun kablolarını çıkarın. Önce siyah negatif ucu, ardından kırmızı pozitif ucu ayırmalısınız.
 10. Arabayı tekrar çalıştırdığınızda, marş motorunun herhangi bir yardımı olmadan normal şekilde ateşlenmesi gerekir. Şimdi marş motorunu içeri almalı ve tekrar kullanılmaya hazır şekilde kendi talimatlarına göre şarj etmelisiniz.

Bunu beğendin mi?