Close
  • Ana
  • /
  • Ev
  • /
  • Bulaşık makinenizi doğru şekilde nasıl doldurursunuz

Bulaşık makinenizi doğru şekilde nasıl doldurursunuz

Bulaşık makinenizi doğru şekilde nasıl dolduracağınızı bilmek okulda öğrettikleri bir şey değil, çünkü bu trigonometri ve 'postane nerede' demeyi öğrenmek gibi faydalı şeylere ayrılabilecek zamanı alacaktır. Fransızcada. Ama Pingtwitter'e sorarsanız, bu yanlış olur.


Ev işlerine gelince,en iyi bulaşık makinelerişimdiye kadar icat edilmiş en kullanışlı mutfak aletlerinden biri olmalı. Kabul edelim, kimse Marigoldları atmak ve bütün gün kirli bulaşıkları ovalayarak sonsuz saatler harcamak istemez. Ancak bu inanılmaz kullanışlı makineyi yanlış yükleyerek ondan en iyi şekilde yararlanamıyor musunuz? Bahse gireriz öylesindir.

Bulaşık makinesini doldururken,gözükmekbasit bir görev gibi – ne ters gidebilir ki? - aslında vardoğrubulaşık makinenizi istifleme yöntemi. Üst rafta ne var? Plakalar hangi yöne bakmalıdır? Ve çatal bıçak takımınız hangi tarafa yerleştirilmelidir? Ve herkesin kendi yapboz yöntemi olsa da, bunlar çoğu zaman ev içi anlaşmazlıkların kökenidir!

Bulaşıklarınızın ve bardaklarınızın pırıl pırıl temiz ve iz bırakmadan çıkmasını sağlamak için bulaşık makinesini uygun şekilde doldurmak çok önemlidir. Bulaşık makinenizi fazla istiflemek yıkama sonuçlarını etkileyebilir, özellikle de bulaşıklar su püskürtme jetlerinin kire etkili bir şekilde ulaşamayacağı veya çamaşırların kurumayacağı şekilde uygunsuz açılarda yerleştirilirse. Bu aynı zamanda yeniden yıkamaya harcanan enerjiyi ve zamanı da boşa harcar – bizce en önemli günahlardan biridir ve en büyük günahlardan biridir.kaçınılması gereken bulaşık makinesi hataları.

Bu nedenle, uzmanlara göre bulaşık makinesini doğru (veya yanlış) şekilde doldurup doldurmadığınızı buradan öğrenin!


1. Üst rafta hangi öğeler bulunur?

Bulaşık makinenizi doğru şekilde nasıl doldurursunuz(İmaj kredisi: Gelecek)

Üst raf cam eşyalar, kupalar, tabaklar, kaseler ve daha küçük eşyalar için tasarlanmıştır. Bu, hafif, bulaşık makinesinde yıkanabilir, plastik saklama kaplarını içerir. Deterjanın içine ulaşıp düzgün bir şekilde akabilmesi için her zaman bulaşıkların en kirli tarafını belli bir açıyla yerleştirin. Bardaklar dişlerin (plakalarınızı bölen dikey tırnaklar) üzerine değil, yanlarına yerleştirilmelidir. Bazı üst raflarda, kırılmalarını önleyen güvenli şarap kadehi tutucuları bulunur. Tupperware düz yerleştirilebilirken, plastik kap kapakları çatallara yanlara yerleştirilebilir. Plastik kaplarınızın 'bulaşık makinesinde yıkanabilir' olup olmadığını her zaman kontrol etmenizde fayda var. Erimelerini veya ısıdan zarar görmelerini istemezsiniz.

2. Alt rafta neler oluyor?

Bulaşık makinenizi doğru şekilde nasıl doldurursunuzKredi: Pexels Wendelin Jacober

Alt raf, yemek tabakları, tencereler, tavalar, karıştırma kapları ve daha büyük eşyalar için yerdir. Burada, maksimum yıkama sağlamak için bulaşıkları dik ve ayrı tutmak için çatalları kullanırsınız. Tencereler, tavalar ve büyük kaseler ters döner ve su tüm yüzeylere ulaşamayacağından iç içe geçmemelerini sağlar. Bulaşık makinesinde yıkanabilir fırın tepsileri, diğer bulaşıklardaki sabunlu suyu engellemeden maksimum püskürtmeyi sağlamak için dış kenarlarından içe bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Doğrama tahtaları ve servis tabakları arkaya ve yanlara yerleştirilmelidir. Su şişelerini düzgün bir şekilde yıkamak genellikle zor olabilir ve 'bulaşık makinesinde yıkanabilir' olduğu sürece, bunlar alt rafa yerleştirilebilir. Tıpkı bardaklar gibi, bunlar da raftaki çatalların yanına baş aşağı yerleştirilmelidir. Çoğu raf, alt rafa daha büyük veya garip boyutlu öğeleri yerleştirmek için ayarlanabilir, yalnızca püskürtme kollarının dönebilecek kadar alana sahip olduğundan emin olun.

3. Plakaları nasıl doğru şekilde istiflersiniz?

Bulaşık makinenizi doğru şekilde nasıl doldurursunuz(İmaj kredisi: Pexels Castorly Hisse Senedi)

Oldukça basit görünse de, temel bir kural var. Plakaları, merkeze bakacak şekilde alt rafın dişlerine yerleştirin. Biraz eğilseler bile, aşağı doğru eğin. Bunun nedeni, dönen cihazların ve jetlerin merkezden dışarıya, yukarıdan aşağıya ve dışa ve alttan yukarı ve dışa doğru su püskürtmesidir. Bu yüzden maksimum temizlik için tabaklarınız bu yönde konumlandırılmalıdır. Kurutma sürecini de etkileyeceğinden, iç içe geçmemeleri için yüzeylerin birbirine temas etmesine izin vermeyin.

4. Gümüş eşyaları tutucuya nasıl yerleştirirsiniz?

Tüm bulaşık makineleri farklılık gösterir ve çatal bıçak sepetleri farklı şekilde tasarlanabilir veya konumlandırılabilir. Çoğu sepet genellikle alt rafın önüne yerleştirilir ve ayrı çatal bıçak takımı yerleştirmek için yuvalara sahiptir. Bunlar, hepsi aynı yöne bakmayacak şekilde düzenlenmelidir. Daha iyi temizlik sonuçları elde etmek için çatallar ve kaşıklar yemek yiyebilecek şekilde yerleştirilmeli, bıçaklar ise bıçak aşağı gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Sepetinizde yuva yoksa, tüm çatal bıçakları asla sepetin bir bölümüne koymayın, aksi takdirde yuvalanır ve düzgün şekilde temizlenemezler.

5. Büyük bulaşıkları nasıl yıkıyorsunuz?

Pişirme kapları, servis kaşıkları, spatulalar veya maşalar genellikle tutucuya sığmayacak kadar uzundur ve yalnızca püskürtme kollarının önüne geçer. Bunları, tüm yağlı yüzeylerin temizlenmesi için üst rafa düz bir şekilde yerleştirmek en iyisidir.

6. Bulaşık makinesine ASLA atılmaması gereken eşyalar

El yıkama günlerimizin sona erdiğini düşünmemize rağmen, bazı eşyalar asla bulaşık makinesine atılmamalıdır (üzgünüz!). Ürünler arasında seramik kaplı tencereler, narin çiniler veya ciddi hasara meyilli altın süslemeli süslü tabaklar bulunur. Kristal bardaklar, bu ışıltıyı korumak ve çatlamayı önlemek için her zaman elde yıkanmalıdır. Ayrıca, dökme demir, alüminyum ve bakır tencere ve tavalar çabuk paslanır ve renk değiştirirken, yapışmaz tavalarda deterjan kimyasallarından arındırılmış herhangi bir kaplama olacaktır. Ayrıca, ahşap mutfak eşyaları ve doğrama tahtaları bulaşık makinesindeki yüksek yoğunluklu ısı nedeniyle hasar görebilir veya bükülebilir ve mutfak bıçaklarının bulaşık makinesinde yıkanabilir olup olmadığını kontrol etmek her zaman en iyisidir.

ÖNEMLİ İPUCU: Ön durulama yapmak veya ön durulama yapmamak…
Çoğu kişinin bulaşık makinesini doldurmadan önce sorduğu soru budur. Başlamak için musluğun altında durulamak daha mı iyi yoksa değil mi? Uzmanlar her zaman tabaklarımızdan yiyecekleri kazımanızı tavsiye etse de, ön durulamanın cevabı kesinlikle hayır. Bunun nedeni, bulaşık makinesi sabunu enzimlerinin harika bir iş çıkarması için bulaşıklarımızın kirli olması gerektiğidir. Enzimler, gıda parçacıklarına tutunarak çalışır, bu nedenle herhangi bir pislik olmadan deterjanınızın tutunacak bir şeyi olmaz. Artık bulaşıklarımızı temiz ve ışıltılı hale getirmenin sırrını biliyoruz!