Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Web tarayıcınızın güvenliğini nasıl kilitleyebilirsiniz?

Web tarayıcınızın güvenliğini nasıl kilitleyebilirsiniz?

Bugünlerde hepimiz bilgi işlem zamanımızın çoğunuweb tarayıcı pencereleriBu, bu programların bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlar için en büyük hedeflerden bazıları olduğu anlamına gelir. İyi haber şu ki, tarayıcınızı güvende tutmak çok zor bir iş değil.


Tarayıcınızda savunma yapmak için bütün bir öğleden sonra veya akşam geçirmek zorunda değilsiniz, ancak her şeyin kilitlendiğinden emin olmak için birkaç dakikanızı ayırmaya değer - çevrimiçi ortamda yakalanma riskinizi en aza indirmek için bu talimatları izleyin .

  • 10 en iyi Windows 10 dizüstü bilgisayar, tablet ve 2'si 1 arada 2017

Tarayıcınızı güncelleyin

Farkına varmamış olabilirsiniz, ancak modern tarayıcılar tehlikeli web sitelerini ziyaret etmenizi ve sitelerin bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmesini önlemek için tasarlanmış güvenlik özellikleriyle doludur. Bu özelliklerin her zaman mevcut ve doğru olmasını sağlamak ve en son tehditlere karşı koruma sağlamak için tarayıcı yazılımınızı güncel tutun.

Güncellemelerin uygulanması aslında o kadar önemlidir ki çoğu tarayıcı, çoğu zaman arka planda uygulanan yamalar ve hata düzeltmeleri ile yazılımın en son sürümünü çalıştırmamayı çok zorlaştırır.


Tarayıcınızın en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmak istiyorsanız, tarayıcı menüsünü açın ve Yardım'ı, ardından Google Chrome Hakkında'yı (Chrome) veya Yardım'ı ve ardından Firefox Hakkında'yı (Firefox) seçin. Microsoft Edge ve Apple Safari için güncellemeler, bir bütün olarak işletim sistemi için güncellemeler ile birlikte ele alınır.

Yeşil asma kilidi ara


Tarayıcınızın adres çubuğunda yeşil bir asma kilit gördüğünüzde, bu, şunu kullanan bir site açtığınız anlamına gelir:HTTPS- basit konuşmak gerekirse, çoğu web sitesinin kullandığı HTTP standardının daha güvenli sürümü.

HTTPS'nin beraberinde getirdiği ekstra güvenlik önlemleri arasında, olduğunuzu düşündüğünüz siteye gerçekten bağlı olup olmadığınızı kontrol etme yöntemi vardır. Dahası, bilgisayarınız ve web sitesi arasında gidip gelirken verileri şifreler, böylece bir kafede arkanızda oturan biri gönderilen bilgileri yakalayamaz.


Web tarayıcınıza hassas bilgiler girdiğinizde HTTPS yeşil asma kilidini görebildiğinizden emin olmalısınız ve bankacılık sitelerinden sosyal ağlara kadar birçok site şimdi varsayılan olarak kullanıyor.

Uzantıları azaltın

Tarayıcı uzantıları çok yararlı olabilir, ancak aynı zamanda ziyaret ettiğiniz web siteleri ve tarayıcınıza yazdığınız herhangi bir şeyle ne yapabileceklerine ilişkin oldukça kapsamlı izinler alma eğilimindedir.

Yüklediğiniz tarayıcı eklentilerinin çoğu muhtemelen tamamen güvenlidir, ancak düzenli olarak kullandığınız ve güvendiğiniz eklentilere sadık kalmak ve güncelliğini yitirmiş veya kullanmadığınız uzantılardan kurtulmak iyi bir fikirdir. daha fazla açın. Bunu tarayıcınızın ayarlar ekranının içinde bir yerde yapmak için bir seçenek olmalıdır.


Ek bir bonus olarak, sadece yer kaplayan birkaç eklentiden kurtulduktan sonra tarayıcınızın biraz daha sorunsuz ve daha hızlı çalıştığını görebilirsiniz.

Çevrimiçi hesaplarınızı koruyun

Bu, özellikle tarayıcınızla ilgili değildir, ancak çevrimiçi hesaplarınızı güvende tutmanın, her biri için farklı parolalar kullandığınızdan emin olmaktan, halka açık bilgisayarları kullanırken her zaman oturumu kapatmaya kadar birçok yolu vardır.

Yeni bir cihaza erişim sağlamak için bir kullanıcı adı, şifre ve mobil koda ihtiyacınız olan iki aşamalı kimlik doğrulama sunuluyorsa, bundan yararlanın. Apple, Google, Microsoft ve Facebook'tan olanlar da dahil olmak üzere çoğu büyük çevrimiçi hesapta kullanılabilir.

Pek çok hesapta, şüpheli etkinlik için son girişleri gözden geçirebileceğiniz bir özellik de vardır. Örneğin Facebook sitesinde, araç çubuğundaki açılır menüden Ayarlar'ı tıklayın, ardından soldaki menüden Güvenlik ve oturum açma'yı seçin.

Windows ve macOS hesaplarınızı koruyun

Muhtemelen tarayıcınızı tüm şifrelerinizi ve diğer giriş bilgilerinizi hatırlayacak şekilde ayarlamışsınızdır ve bunda yanlış bir şey yoktur, ancak tarayıcınızı açan herkesin daha sonra atlayabileceği anlamına da gelir.doğrudan Facebook'a, Twitter vb.

Bunun olmasını önlemek için, size ve bilgisayarı kullanan herkese ayrı, parola korumalı kullanıcı hesapları verildiğinden emin olun. Bu, herhangi birinin rasgele dolaşmasını, dizüstü bilgisayarınızı eline almasını ve tüm kişisel hesaplarınıza erişerek kaçmasını engellemek için yeterli olmalıdır.

Belirli bir süre kullanılmadığında da parola kilidi ekranının göründüğünden emin olun - Windows'ta Ayarlar'ı açmanız ve ardından Hesaplar ve Oturum Açma seçeneklerine gitmeniz gerekir (bir parola istemini zorlamak için); ve ardından Sistem ve Güç ve uyku (uyku zaman aşımını ayarlamak için). MacOS'ta, Sistem Tercihlerinden Güvenlik ve gizlilik'e gidin.

BirVPN

VPN'ler veyaSanal Özel Ağlartarayıcınıza fazladan bir güvenlik katmanı ekleyin, esasen sizinle ziyaret ettiğiniz web siteleri arasında güvenli, şifreli bir tünel oluşturun. Özellikle kafelerde ve otellerde halka açık Wi-Fi ağındayken kullanışlıdırlar.

Burada tam bir VPN toplaması için yerimiz yok amaBu makalesize birkaç fikir vermeli. Ücretsiz seçenekler yavaş olma eğiliminde olduğundan ve premium düzeydekiler kadar güvenli olmadığından, hizmetiniz için her ay küçük bir ücret ödemeye değer.

VPN'ler bir ev ağında daha az önemlidir, ancak bilgisayarınızı nerede kullanırsanız kullanın, bilgisayar korsanlarının ziyaret ettiğiniz sitelere müdahale etmesini ve tarayıcınıza girdiğiniz verileri gözetlemesini zorlaştırırlar.