Close
 • Ana
 • /
 • Sağlık
 • /
 • Kan şekeri seviyeleri nasıl düşürülür: 5 hızlı ve kolay ipucu

Kan şekeri seviyeleri nasıl düşürülür: 5 hızlı ve kolay ipucu

Kan şekeri seviyesini düşürmenin en iyi yolları hakkında kusursuz bir tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Bu, sağlığınızın önemli bir yönü - özellikle Tip 2 diyabet geliştirme riski taşıyan herkes ve ayrıca son zamanlarda birkaç kilo alan bizler için. Şeker isteği, öğleden sonra enerji düşüşü veya belki de sadece rahat yemek yeme ve kilo alma gibi sorunlar yaşıyor musunuz? Eğer öyleyse, bu tavsiye tam size göre.


Kan şekeri nedir?

Öncelikle kan şekerinin nasıl çalıştığından bahsedelim. Tatlı veya nişastalı yiyecekler yediğimizde veya alkol içtiğimizde, vücudumuz onu glikoza (şekere) ayırır. Kandaki glikoz miktarı arttıkça kendimizi enerji dolu hissederiz. Vücudumuz daha sonra kan şekeri seviyelerini normale düşürmek için insülin salgılar. Çok uzak çok iyi. Ancak bazen kan şekeri seviyeleri çok hızlı yükselir.

kan şekeri nasıl düşürülür: yeşil yapraklı sebzeler

(Resim kredisi: Unsplash'ta Sophie Mikat)

Kan şekeri seviyeleri neden yükselir?

 1. Şeker veya nişasta içeriği yüksek yiyecek ve içecek tüketiriz
 2. Bu, kan şekerinin çok hızlı yükselmesine neden olur
 3. Vücudumuz bununla başa çıkmak için ekstra insülin üretir
 4. Bu kan şekeri seviyelerini düşürür
 5. Bir 'şeker çarpması' yaşıyoruz
 6. Bizi huysuz, yorgun ve aç hissettiriyor
 7. Daha fazla şeker ve nişasta isteriz
 8. Deseni tekrarlıyoruz

Neden 'şeker çarpması' senin için kötü?

Sıklıkla çok fazla nişastalı veya şekerli yiyecek yerseniz, vücudunuz buna alışır. Ardından 'daha fazla insülin üret' mesajını görmezden gelmeye başlar. Buna 'insülin direnci' diyoruz. Kalıcı olarak yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabilir. Ve bu sağlıksızlık, kilo alımı, düşük ruh hali ve hatta Tip 2 diyabete neden olabilir.

Kontrolü ele almak ve 'şeker çarpışmasını' önlemek mi istiyorsunuz? İşte kan şekeri seviyelerini düşürmenin 5 harika yolu:


Kan şekeri seviyesini düşürmenin en iyi 5 yolu

Sağlık uzmanları dünya çapında mükemmel çalışmalar yaptı. Araştırmalarını kullanarak artık kan şekeri seviyenizi düşürmenin en iyi yollarını ortaya çıkarabilirim.

1. Yeşile dönün: Yaprakları ve düşük GI'li yiyecekleri yiyin

Kan şekeri seviyesini düşürmenin en iyi yolu, kan dolaşımınıza yavaş yavaş enerji salan yiyecekler yemektir. Bunlara düşük GI gıdalar denir. GI ne anlama geliyor? GI, karbonhidrat içeren yiyeceklerin bir listesi olan glisemik indeksin kısaltmasıdır. Her yiyeceğe kan şekerinizi ne kadar hızlı yükselttiğini gösteren bir derecelendirme verilir.


Şekerin yükselmesini ve çarpmasını önlemek için bu düşük GI gıdalardan daha fazlasını seçin.

Kan şekeri seviyelerini düşürmek için en iyi düşük GI gıdalar:


 • Yapraklı yeşillikler
 • elma sirkesi
 • Çoğu meyve
 • Fasulye dahil çoğu sebze
 • Tam tahıllar
 • Makarna
 • Canlı doğal yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri
 • Fındık

Yiyebileceğiniz en iyi düşük GI'li yiyecekler yapraklı yeşillikleri içerir. Kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinen lif ve magnezyum ve A vitamini gibi besinler bakımından zengindirler. Süper sağlıklı yeni diyetinizin bir parçası olarak yeşil yapraklı sebzeler yemenizi tavsiye ederim.

Kan şekeri neden önemlidir?ABD'deki çalışmalardaha fazla yeşil yapraklı sebze yemenin, Tip 2 diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

elma sirkesisağlıklı beslenmenize eklemek için başka bir mükemmel düşük GI besindir.

Elma sirkesi nasıl yardımcı olabilir?Elma sirkesindeki asetik asit midede bulunan bazı enzimleri azaltır. Ana yemekten önce bir çay kaşığı elma sirkesi içmek insülin duyarlılığını artırabilir. Ve bu şekilde elma sirkesi kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.


Çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesini tercih ederim. En iyi ürünler & lsquo; Anne & rsquo; (aktif kısım). (Benim favorim Bragg Organik Elma Sirkesi.)

2. Kan şekerini düşürmek için yürüyüşe çıkın

Atalarımız yemekten sonra hızlı bir yürüyüşe çıkmanın iyi bir fikir olduğunu biliyorlardı. Ama neden?

Yürümek sihir gibi çalışır - işte böyle:

 • Yürümek kalp atış hızınızı yükseltir
 • Daha sert nefes alıyorsun
 • Kaslarınız daha fazla glikoz kullanır
 • Vücudunuz daha az insülin üretir
 • Daha az insülin, glikozun daha az yağ olarak depolanması anlamına gelir

kan şekeri nasıl düşürülür: en iyi yürüyüş ayakkabısı yürüyen kişi


(Resim kredisi: Pexels'te Tobi)

Diyabet - yürüyen bir tedavi.Amerikan Diyabet Derneği tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Tip 2 diyabet riski taşıyan yaşlı yetişkinleri test etti. Bir yemek yediler, ardından bir koşu bandında 15 dakika yürüdüler. Sonuç? Yürüyüşten sonraki saatlerde kan şekerinin düşmesi.

Çalışma ayrıca her gün 45 dakikalık tek bir yürüyüşten sonra kan şekeri seviyelerini test etti. Uzun yürüyüş ister sabah ister akşam olsun, yemekten hemen sonra yapılan kısa yürüyüşten daha az etkili olduğunu kanıtladı. Yani atalarımız haklıydı - yemekten sonra kısa bir yürüyüş harikalar yaratır.

3. Kan şekerini düşürmek için ahududu yiyin

Ahududu, sağlığı iyileştirmek için vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur. Ama ahududuların lezzetli bir yan etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Kan şekeri seviyelerini de düşürürler.

kan şekeri nasıl düşürülür: ahududu


(Resim kredisi: Watts Farms)

Kırmızı ahududu, anti-enflamatuar ve metabolizma stabilize edici özelliklere sahiptir. Tarafından yapılan bir çalışmaIllinois Teknoloji Enstitüsüahududuların Tip 2 diyabet dahil kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Araştırmacılar, yemekten sonra iki bardak kırmızı ahududu yiyenlerin, ahududu yemeyenlere kıyasla çok daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu buldular. Ne kadar çok ahududu yiyorlarsa, vücutlarının kan şekerini yönetmek için o kadar az insülin yapması gerekiyordu. Bu, özellikle şeker hastaları için heyecan verici bir haber.

& ldquo; Diyabet riski taşıyan kişilere şeker içeriği nedeniyle meyve yememeleri söylenir. Ancak bazı meyveler - kırmızı ahududu gibi - sadece temel mikro besinleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda 'antosiyaninler' (onlara renklerini veren) ve anti-diyabetik etkilere sahip lif & rdquo; Illinois Tech, Beslenme Araştırma Merkezi'nde direktör olan Britt Burton-Freeman'ı açıklıyor.

Ahududu riskinizi azaltabilir:

 • 2 tip diyabet
 • Kalp-damar hastalığı
 • Obezite
 • Alzheimer hastalığı

Tip 2 diyabet riski altındaysanız, diyetinize taze ahududu ekleyin. Britt, 'hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya tersine çevirmek için önemli bir stratejidir', diyor.

4. Tatlandırın: Tarçın kan şekerini düşürür

Tarçın, kan şekerini düşürmek için kullanabileceğiniz süper bir baharattır. USDA'nın bir çalışmasıTarımsal Araştırma Hizmetibulunduher gün sadece 1 gram tarçın yemek şunları yapabilir:

 • Kan şekeri seviyesini yükseltir,
 • İnsülin duyarlılığını artırın
 • Tip 2 diyabeti yönetmeye ve hatta tersine çevirmeye yardımcı olun

5. Gecede 6 saatten fazla uyuyun

Kötü uyku bizi halsiz ve huysuz hissettirmez. Kötü uyku, biz erteledikçe yükselen kan şekeri seviyelerini bozarak vücuda zarar verir. Sağlıklı bir insan için insülin bu şeker artışını idare edebilir. Sadece kas, yağ ve karaciğer hücrelerine, seviyeleri dengede tutmak için kandaki glikozu emmelerini söyler. Tip 2 diyabet riski altındaysanız, bu çok daha tehlikelidir. Bu durumda insülininiz görevini düzgün bir şekilde yapamaz, bu nedenle kan şekeri seviyeleri yükselir.

Tip 2 diyabete ne sebep olur?Kötü beslenme ve obezite, şeker hastalığına yakalanma riskine katkıda bulunur. Ama çok az uykunun sizi riske atabileceğini biliyor muydunuz?

Bir çalışmagenellikle bir gecede 6 saatten az uyuyan kişilerin diyabet geliştirme veya insüline daha az duyarlı hücrelere sahip olma olasılığının iki kat daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar diğer yaşam tarzı davranışlarını hesaba kattıktan sonra bile bu doğruydu.

Bütün gece parti yapabilir ve sabah uykuyu yakalayabilir miyim? Hayır, çok sık değil. Geç saatlere kadar ayakta kaldığınızda vücudunuz daha çok stres hormonu kortizol üretir. Bu, insülininizin çalışma şeklini bozar. Bu nedenle kan şekerini düşürmek için her gece en az 7 saat uyumaya çalışın.