Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Bir Yaşam Koçuna göre 'Özgürlük Günü' korkusu nasıl yönetilir?

Bir Yaşam Koçuna göre 'Özgürlük Günü' korkusu nasıl yönetilir?

19 Temmuz'da Birleşik Krallık'taki kısıtlamaların neredeyse tamamen gevşemesiyle birlikte, çoğumuz toplumun yeniden açılma ihtimali hakkında endişe duygularıyla mücadele ediyoruz. Bu, normale dönmeyi ne kadar çok istesek de, bunu yapmanın henüz pek güvenli olmadığını gösteren endişe verici istatistiklerin arka planında daha da güçleniyor. Pingtwitter, yaşam koçu Grace McMahon ile konuştu.İyi olmak, sahip olabileceğiniz herhangi bir endişeyle nasıl başa çıkılacağına dair tavsiyesini duymak için.

'Maalesef geleceği tahmin edemiyoruz, ne olacağını tam olarak bilmiyoruz ama bu habere nasıl tepki vereceğimizi seçebiliriz' diyor. 'Yeni kurallara veya uzun zamandır beklenen eksikliğine uymak için acele etmemize gerek yok, pandemi öncesi hayata geri dönmemeyi seçebiliriz ve ne yapmak istediğimizi seçebiliriz.'

Her şeyin yeniden açılacağına dair endişeli ve stresli hissediyorsanız, Grace'in bu endişeleri nasıl uzak tutacağınıza ve bunları etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinize dair en önemli ipuçlarını okuyun.

1. Kendi hızınızda ilerleyin

İlk olarak, unutmayın, hemen her şeye katılmanız için bir gereklilik yok. Grace, 'Kendi hızınızda gidin' diyor. 'Bunlar, 'zorunlu' değil, kendinizi rahat hissettiğiniz şeylere bağlı kalın. Maskenizi çöpe atmaya hazır değilseniz, yalnız değilsiniz.' (Eğer maskelemek istiyorsanız,en iyi yüz maskelerisizin için rahat olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.)


Ancak, şeylerden tamamen kaçınmamayı önerir. 'İşler hafiflerken gezilerden kaçınmak uzun vadede geri dönmeyi çok daha zor hale getirecek, bu yüzden kendinizi hazır hissettiğiniz küçük planlar yapın' diye ekliyor.

2. Gevşeme tekniklerini uygulayın

Grace, 'Rahatlamanıza yardımcı olacak bir şey bulun, böylece endişe ve stres baş gösterdiğinde bu teknikleri yönetmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz' diyor. Bunun tam bir meditasyon olması gerekmez - derin, yavaş nefes almak kadar basit veya hatta yemek pişirmek gibi rahatlatıcı bulduğunuz bir aktivite olabilir ('Dışarıdaysanız ve kendinizi Tencere ve tavalar, düşüncelerinizi tekrar temellendirmeye yardımcı olması için iyi bildiğiniz bir tarifi okuyun,' diye ekliyor Grace). Evdeyseniz veya özel bir anınız varsa, bunlaranksiyete için nefes egzersizlerisakin hissetmenize yardımcı olabilir.


Grace ayrıca endişeli düşüncelere meydan okumak için çaba göstermeyi, bunun meşru bir endişe mi yoksa sadece beyninizi felakete mi sürüklediğini anlamaya çalışmanızı önerir. 'Endişe gerçekten yaşamanın önüne geçebilir, ancak çoğu zaman endişelerimiz gerçek kanıtlara dayanmaz. Korku çarptığında ve sizi geri tuttuğunda, kendinize bu düşünce hakkında ‘doğru olan nedir?’ diye sorun.

İnsanlar bir barda bir barda oturdu


(İmaj kredisi: Pexels'ten Pavel Danilyuk)

3. İnsanlarla konuşun

Her şeyi ağzınızda tutmayın – endişelerinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle tartışmak faydalı olabilir. Grace, 'Başkalarının da aynı şekilde hissettiğini bilmek, kendimizi daha az yalnız hissetmemize yardımcı olur ve çalışanlarınız, hazır olmadığınız tüm davetleri sert duygular olmadan kibarca reddetmeye hazır olacaktır' diye açıklıyor.

4. Sosyal medyaya takılıp kalmayın

Grace, dışarı çıkıp tekrar dışarı çıkma baskısı, genellikle başkalarının sosyal medyada gördüklerimizden kaynaklanabilir, bu yüzden kaydırma alışkanlıklarınıza dikkat edin, diyor Grace. 'Instagram'da oturup herkesin harika vakit geçirmesini izlemek, kendiniz hakkında saçma sapan şeyler hissetmenin hızlı bir yoludur. Unutmayın, size göstermedikleri şey, şu anda keyif aldıkları pikniğin düzenlenmesinin sekiz hafta sürdüğü – ne de evden çıkmanın getirdiği diğer tüm stresler.'

Daha fazla oku: