Close
  • Ana
  • /
  • Saatler
  • /
  • Bir saati kıyafetinize nasıl uyarlayabilirsiniz?

Bir saati kıyafetinize nasıl uyarlayabilirsiniz?

Bir saati giysilerinizle eşleştirmek aynı anda hem basit hem de karmaşık olabilir. Pratik olmayı unuturken, kıyafet vurgularını rafine etmeye takılıp kalabilirsiniz. Yakın zamanda pahalı, yüksek kaliteli bir saate yatırım yaptıysanız, saatin kendisi için giyinmek bile isteyebilirsiniz.


Ancak, hazırladığınız kıyafet kuralları, bir saati bir kıyafetle nasıl eşleştireceğiniz konusunda belirleyici faktör olmalıdır.

Örnek olarak - bir ceket giyiyorsanız, onu zarif ve ince bir dress watch ile eşleştirmek mantıklıdır.

Doğru kararlar vermenize yardımcı olmak için, stilinizi her seferinde doğru bir şekilde elde etmek için bir saati kıyafetinizle nasıl eşleştireceğinize dair kılavuzumuz için aşağıyı okuyun.


Resmi ve iş elbisesi

Bir saati bir iş veya resmi kıyafetle eşleştirirken basit tutun. Kural olarak küçümsemeyi hedeflemek iyidir. Bu durumlarda saatinize dikkat çekmek de genellikle iyi bir fikir değildir.

Siyah kravat işlevi gibi resmi etkinlikler için ihtiyacınız olan tek şey basit bir elbise saatidir. Altın veya gümüş bir kasa, beyaz kadran ve ekstra bit içermeyen siyah deri kayış işinizi görecektir. Resmi etkinlikler zarif bir saat gerektirir ve sadece bir şeyi yapan ama iyi yapan çekici bir saatten biraz daha zarif vardır - saati söyleyin.


İş kıyafeti için de hemen hemen aynı. Altın veya gümüş bir kasa çoğu durumda, özellikle de siyah veya lacivert bir takım elbise giyiyorsanız işe yarayacaktır. Ve muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, burada da bir deri kayış kullanmak en iyisidir.

Resmi ve iş saatlerini buradan satın alın:


Gündelik elbise

Maalesef herhangi bir saati sıradan bir kıyafetle eşleştirmek o kadar kolay değil. Bir G-Shock'un bir takım elbise ile nasıl görüneceğini hayal edebiliyor musunuz? Pek iyi bir uyum değil. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, saatinizin metal kayışlara sahip olup olmadığıdır ve eğer öyleyse, o zaman genellikle daha az resmi bir saat olacaktır. Dolayısıyla, metal bir kordonu tercih ediyorsanız veya saatinizden birinde zaten varsa, bunu sıradan etkinliklerde takmayı tercih edin.

Deri kayışlı bir saat, herhangi bir gündelik kıyafetle giyilebilecek kadar çok yönlüdür, bu yüzden dışarıdaki birçok erkek için varsayılan seçimdir.

Kot pantolonlar, botlar ve bir tişört veya yakalı gömlek içeren bir kesim, hemen hemen her saatle uyumludur, bu nedenle burada kayışların türü üzerinde karışıklık yapmak bir zorunluluktan ziyade isteğe bağlıdır.


Günlük saatleri buradan satın alın:

  • Casio Vintage Siyah ve Altın Dijital saat
  • Casio G-Shock Black Out Temel Saat

Spor saatleri

Her ikisi de elbise saatlerinden daha büyük olsalar da, günlük kıyafetler ile spor saatler arasındaki temel fark, bir kronograf gibi, birinin gündelik etkinlikler, diğeri spor için olmasıdır. Örneğin, sıradan bir saatte bir deri kayış için metal değiştirmek, onu resmi bir etkinliğe hazır hale getirebilir. Spor saatlerinde durum böyle değildir.

Kıyafetlerle spor saatlerini eşleştirmenin biraz sürpriz olacağı şey, gitmeniz gereken saat tarzıdır. Daha az hoş saatler kullanın ve bunun yerine dayanıklı, sağlam ve güvenilir bir spor saat seçin. Sonuçta tek amacı bu.

Kıyafetleri bir spor saatle eşleştirirken zarif bir saate gerçekten gerek yok. Kasa, kadran ve kayış dayanıklı malzemelerden yapılacak ve bir elbise saatinin parlaklığına sahip olmayacak ve bu tamamen sorun değil.

Bunu söylerken, bir spor saatini neredeyse yalnızca günlük kıyafetlerle eşleştirmek isteyeceksiniz. Nötr renkte bir kadran ve metal veya daha koyu renkte bir kayış, hatta seçeneklerinizi karıştırmak için bir kanvas kayış seçin.

Spor saatlerini buradan satın alın:

Deri ile uyumlu

Deri kayışı olan bir saatle eşleştirmenin nispeten kolay bir yolu, onu deri ile eşleştirmektir. Aynı renkteki deri ile eşleştirmek de çok fazla çaba gerektirmemelidir ve muhtemelen kullanmaya başlamak için gardırobunuzda zaten benzer öğeler vardır.

Örneğin, siyah deri kayışı siyah kuşak ve ayakkabılarla eşleştirebilirsiniz. Aynı şey kahverengi kuşak ve ayakkabılarla birlikte kahverengi bir kayış için de geçerlidir. Metale sadık kalmayı tercih ediyorsanız, siyah veya kahverengi ayakkabı ve kemerlerle altın ve gümüş kayışları olan saatler takabilirsiniz.

Siyah deriyi kahverengiyle karıştırmanın o kadar iyi görünmeyeceğini unutmayın, ancak tam bir eşleşme yoksa kahverengi deri tonlarını karıştırmak işe yarayacaktır.

Burası aynı zamanda değiştirilebilir kayışların kullanışlı olduğu yerdir. Saatinizden biri için fazladan birkaç kayış rengi seçebiliyorsanız, halihazırda giysilerle uyumlu birkaç kombinasyonunuz olacaktır.

Deri saatleri buradan satın alın:

Metal ile eşleştirme

Kahverengi ayakkabı ve kahverengi bir kemer ile bir çift chinos takarsanız, altın veya gümüş bir metal saati diğer aksesuarlarla eşleştirmenin iyi bir yolu vardır. İstediğiniz etkiyi yaratmak için bunu giyimden daha ince bir şekilde aksanlarla oynamak gibi düşünün.

Eşleşen deri ile benzer bir fikri takip edebilirsiniz - benzer renklerle çalışın. Altın bir saatiniz varsa, ideal olarak onu altın bir yüzük veya kol düğmesi ile eşleştirmeniz gerekir.

Saat kasaları, kare veya yuvarlak gibi çeşitli şekillerde ve parlaktan mat veya kasaya veya kadrana gömülü ışıltılı değerli taşlara kadar çeşitli yüzeylerden birine sahiptir. Bu, mücevherlerle eşleştirme için birkaç olasılık açar.

Çalışılacak diğer aksesuarlar ve özellikler arasında kemer ve ayakkabı tokaları, pantolon veya ceket ayarlayıcılar ve ayrıca düğmeler bulunur.

Metal saatleri buradan satın alın:

Ayakkabı ile eşleştirme

Belirli bir kıyafeti bir saatle nasıl eşleştireceğinizden emin değilseniz, ayakkabılarınızla basit bir eşleşme seçin. İster siyah ister kahverengi elbise ayakkabılarını spor yapıyor olun, bunları aynı veya benzer renkte bir saat kayışıyla eşleştirmek oldukça kolaydır. Bu, saatleriniz için birden fazla değiştirilebilir kayış satın almanız gereken başka bir örnektir.

Yani her biri için bir çift siyah ve bir çift kahverengi ayakkabınız ve deri saat kayışınız olabilir. Lacivert veya kırmızı bant gibi biraz da renk eklemeye ne dersiniz?

Siyah en resmi renktir ve kahverengi daha azdır, ancak sıradan bir etkinliğe katılıyorsanız, bu ikisinden farklı bir renk kot pantolon, spor ayakkabı veya bir süveter için mükemmel bir eşleşme olabilir.

Ayakkabıları metal saat kayışlarıyla eşleştirmek için gümüş en iyisi siyah, gri ve mavi renkte, altın saatler ise kahverengi, bej ve bronz renk seçenekleridir.

Saat kayışlarını buradan satın alın:

Sadece pratik ol

Bir saati kıyafetinizle eşleştirmenin mutlak doğru ve yanlış yolları yoktur. Akılda tutulması gereken en önemli şey sadece pratik olmaktır. Belirli bir eşleşmede kendinizi iyi hissediyorsanız, onunla devam edin. Pratiklik sizi düşündüğünüzden daha fazla durumdan geçirecek.

Yani gün içinde saat takıyorsanız, beyaz kadran daha iyi görünecektir. Akşamları siyah ve gri kadranlar daha mantıklı. Herhangi bir fiziksel aktivite yapıyorsanız, daha dayanıklı bir spor saat için elbise saatinden kurtulun.

Aynısı bir ceket giydiğinizde ve ayakkabı giydiğinizde de geçerlidir - bu vesileyle plastik saat kordonunu evde bırakın.