Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Yatağınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Yatağınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Hayatımızın üçte birini geçirdiğimiz yerdir ve sağlığımızın ve refahımızın merkezinde yer alır. Ancak merakla, çoğumuz yatağımızı değiştirmeyi nadiren düşünürüz, bunu yapmak büyük faydalar sağlayabilir. Yenisine yatırım yapma zamanının geldiğine karar verirseniz, doğrudanen iyi yatakşimdi. Emin değilseniz okumaya devam edin ...


Yatağınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Sektördeki fikir birliği, yatağınızı en az on yılda bir değiştirmeniz gerektiği yönünde görünüyor. Örneğin, Uluslararası Uyku Ürünleri Derneği'nin tüketici eğitimi kolu olan Daha İyi Uyku Konseyi, yedi ila 10 yılın iyi bir 'temel kural' olarak önerildiğini belirtiyor. Benzer şekilde, Ulusal Yatak Federasyonu tarafından finanse edilen Birleşik Krallık Uyku Konseyi, yatağınızı her yedi ila sekiz yılda bir değiştirmenizi önerir.

Ancak, bu tür tahminlerin arkasındaki kanıtı veya araştırmayı bulmak çok zordur. Endüstri standardı, satın alınan yataklar için yaklaşık 25-30 yıllık garantiler sunmaktır, bu da bazı insanların onları çok daha uzun süre sakladığını gösterir. Ancak yatağınızın ömrünü çok fazla esnetmekten kaçınmak isteyebileceğiniz pek çok neden var ...

1 numaralı yatağımız |Emma Original şilte
Emma Original şu ​​anda satın alabileceğiniz en iyi yataktır. Sıçrayıcı ama canlı, son derece rahat ve destekleyicidir. Ve çoğu vücut şekline ve uyku tarzına uygun olmalıdır. Tam okuyunEmma yatak incelemesidaha fazla bilgi için Anlaşmayı Görüntüle


Yatağınızı neden değiştirmelisiniz?

KİME2008 çalışması59 kişilik bir kontrol grubuna dayanan Oklahoma Eyalet Üniversitesi tarafından, yeni yatakların sırt ağrısının azalması ve uyku kalitesinde iyileşme üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar buldu. Ve bu ilk faydalar, kişinin yaşı, kilosu, boyu veya vücut kitle indeksinden bağımsız olarak zaman içinde gelişti.

Bir de hijyen sorunu var. Ortalama bir insan her gece yaklaşık yarım litre terler ve yılda 1 kg cilt hücresi terler ve bu kir, tükürük, vücut yağları, kıllar ve daha fazlasından bahsetmeye bile gerek yok. Bütün bunlar mikroplar, toz akarları ve diğer böcekler için besin olabilir. Düzenli olarak yıkama, vakumlama ve döndürme, tabii ki etkiyi en aza indirmeye yardımcı olabilir, ancak yatak ne kadar eski olursa, enfekte olma şansı o kadar artar.


Dikkate alınacak faktörler

Gerçekte, yatağınızı ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiği, kişiden kişiye çılgınca farklılık gösterecektir. Faktörler, yatağın türünü, ne kadar iyi yapıldığını, ne sıklıkla kullanıldığını ve ne kadar önemsediğinizi içerecektir. Bu nedenle, sabit bir şekle odaklanmaktansa, kararınızı mevcut yatağınızla ilgili deneyiminizin gerçekte nasıl olduğuna dayandırmanız daha iyidir.

Açıktır ki, yatağınızda gözle görülür yırtıklar, yırtıklar, delikler, lekeler, sarkmalar veya başka bir hasar görüyorsanız, yeni bir tane almanın zamanı gelmiştir. Benzer şekilde, yumrulu geliyorsa ve sizi doğru şekilde desteklemiyorsa, bununla daha fazla zaman kaybetmeyin. Sağlığınız ve esenliğiniz buna değmez.


Ancak, bunlar böyle olmasa bile yatağınızı değiştirmeniz gerekebilecek başka işaretler de vardır.

en iyi yatak 2020: Eve Premium Hybrid

Eve Premium Hybrid şu anda dünyadaki en sevdiğimiz yataklardan biridir.

(Resim kredisi: Eve)

Örneğin: sık sık sertlik, uyuşukluk veya ağrı ve sızılarla mı uyanıyorsunuz? Tam bir gece uykusu fırsatına sahip olmanıza rağmen her zaman yorgun musunuz? Yatakta rahat etmekte zorlanıyor musunuz? Sık sık çok sıcak veya çok soğuk hissediyor musunuz? Partneriniz gece çok fazla hareket etmekten şikayet ediyor mu? Alerjiniz son zamanlarda kötüleşiyor mu? Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, büyük olasılıkla yeni bir yatağa ihtiyacınız vardır.


Tabii ki, bu semptomların başka nedenleri olabilir. Ama kesinlikle başka bir yatakta, örneğin bir otelde uyurken daha iyi bir gece uykusu alma eğilimindeyseniz, bu yatağınızın kullanım ömrünün sonuna geldiğinin kesin bir işaretidir. Rehberimizi okuma zamanıen iyi şiltelerve en iyisine bakucuz yatak fiyatları.

Yatağınızın ömrünü nasıl uzatırsınız

Yatağınızın mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri, toz akarı istilasına karşı önemli bir savunma hattı olabileceği ve yatağınızı dökülmelere ve lekelere karşı koruyabileceği için bir yatak koruyucu kullanmaktır. Rehberimize göz atın best-mattress-us-2020-protectorssizin için doğru olanı bulmak.

En beğenilen yatak koruyucularımıza göz atın Nectar Twin XL Size Yatak ...Nektar Yatak KoruyucuNektar Uykusu59 Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Yatak koruyucu

Slumberdown'un Teflon Yatak koruyucusu mükemmel değer sunar

(Resim kredisi: Slumberdown)

Sırt veya eklem ağrısı yaşıyorsanız, bir yatak pedi yatağınıza daha rahat olmasını sağlayacak bir yumuşaklık veya yükseklik katmanı ekleyerek yardımcı olabilir. Yatak pedi, bir yatak koruyucusu gibi yatağınızı korumaz, ancak ikisini birden kullanabilmeniz için hiçbir neden yoktur. Genel bakışımıza göz atın best-mattress-us-2020-topper.

Yatağınıza kir, toz ve vücut yağlarının girmesini önlemek için nevresimlerinizi haftada en az bir kez temizlemelisiniz. Benzer nedenlerden dolayı yatağınızı ayda en az bir kez süpürmelisiniz.

Havalandırma da önemlidir. Yorganınızı, çarşaflarınızı ve yastıklarınızı düzenli olarak yatağınızdan çıkarın (yatak örtüsünü üzerinizde bırakabilirsiniz) ve mümkünse en az birkaç saat havaya ve güneş ışığına maruz bırakın. Bu, vücut sıvılarının buharlaşmasına izin verir ve istila olasılığını azaltır.

Yatağımı ne sıklıkla çevirmeliyim?

Döndürmek ve çevirmek daha karmaşık bir sorudur. Geleneksel olarak, yatakların yılda en az iki kez çevrilmesi ve üç ayda bir döndürülmesi önerildi. Bu, yatak üzerindeki baskıyı dengeler ve en çok uyuyan bölgeleri sarkmadan korur.

Bununla birlikte, birçok modern yatak, döndürme veya döndürme gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır: aslında, bazı markalar içinköpük şilteyatağı ters çevirerek zarar verebilirsiniz. Bu nedenle, önce üreticinin talimatlarını kontrol etmeniz önemlidir; Eğer artık basılı versiyona sahip değilseniz, bunu onların web sitesinde bulabilirsiniz.