Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Yavaş bir dizüstü bilgisayar HDD'sini çok daha hızlı ve daha büyük bir SSD ile değiştirme

Yavaş bir dizüstü bilgisayar HDD'sini çok daha hızlı ve daha büyük bir SSD ile değiştirme

Pingtwitter Towers'ta teknolojiyi yavaşlatmaktan nefret ediyoruz. Genel bir kural olarak, kullandığınız makine kullandığınız hıza ayak uyduramıyorsa, o zaman bir şeyler yanlıştır ve dürüst olmak gerekirse, boşaltılması gerekir. Pek çok durumda bu teknoloji parçalarıyla normalde yapabileceğiniz çok az şey olsa da, kahve makinenizi bir şekilde overclock edemediğiniz sürece, dizüstü bilgisayarlar açısından, popüler inanışın aksine, 'yükseltmenin zor' olduğuna dair, aslında çok fazla onları hızlandırabilir ve onlara yeni bir yaşam süresi bahşedebilirsiniz.


Bu Nasıl Yapılır kılavuzunda, eski dizüstü bilgisayarınızın gıcırtılı eski sabit disk sürücüsünü (HDD) yıldırım hızında, son teknoloji katı hal sürücüsü (SSD) ile hemen hemen her durumda nasıl kolayca yükseltebileceğinizi gösteriyoruz. Ve göreceğiniz gibi, ön yükleme hazırlığınızı doğru bir şekilde yaparsanız, 10 dakikadan daha kısa bir sürede eski sürücüyü çıkarabilir ve yeni bir Windows 10 kopyası yükleyerek yenisini alabilirsiniz.

Günümüzün en önemli BX300 480GB fırsatları 2 Amazon müşteri yorumu Amazon UK Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u kontrol edin En iyi fiyatları her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

İş için neye ihtiyacın olacak

Pingtwitter'ün bu açıklayıcı için tercih ettiği dizüstü bilgisayar, bir zamanlar şık, küçük bir taşınabilir oyun makinesi olan Dell Alienware M11X R3'tür. Bugün, SSD olmayan sabit diski son ayakları üzerinde, Windows'a önyüklemeyi uzun süren bir mesele haline getiriyor ve uzun, zahmetli yükleme süreleriyle herhangi bir oyun keyfinden ciddi şekilde ödün veriyor. Bu nedenle, yeni, ışık hızında bir SSD almak için mükemmel bir adaydı.

Ayrıca, depolama, RAM, pil ve çoğu durumda değiştirilebilir ve yükseltilebilir bileşenler gibi birçok dizüstü bilgisayarın dahili bileşeninin gerçekte ne kadar erişilebilir olduğunu temsil ettiği için Alienware M11X R3'ü seçtik. Örneğin, bu sistem herhangi bir 2,5 inç SATA sürücüsünü alabilir, bu da yükseltmemizi belirlerken birçok seçeneğimiz olduğu anlamına gelir.


Bu kılavuz için SSD yükseltmeyi tercih ettiğimiz Crucial BX300 480GB, dizüstü bilgisayarın oyun kimlik bilgilerinden en iyi şekilde yararlanmamıza ve Windows'a başlatmayı inanılmaz derecede hızlı hale getirmemize gerçekten yardımcı olacak geniş ve - en önemlisi - yıldırım hızında katı hal sürücüsüdür.

Dizüstü bilgisayarın ve yeni SSD'nin yanı sıra, ihtiyacımız olan tek şey, güvenilir çok başlı tornavida setimiz ve bir USB bellek desteğidir - biri Windows 10'u takmak için (M11X R3'ün bir disk sürücüsü yoktur) ve diğeri, makinenin sürücü paketini ve kişisel dosyalarımızı depolamak için.


Kurulum öncesi hazırlık

Tamam, herhangi bir donanımı kurcalamadan önce yapmamız gereken ilk şey, sistemin sürücü paketini ve saklamak istediğimiz fotoğraflar ve videolar gibi kişisel dosyaları yeniden bir USB'ye indirmektir. Açıkçası, sürücü paketi her makine için farklı olacak ve dürüst olursak, çoğu yeni kurulum için Windows 10 muhtemelen çoğunu kapsayacaktır. Bununla birlikte, bunun gibi eski sistemler, yeni bir Windows 10 kurulumuyla yüklenmeyecek belirli yazılımlara veya sürücülere sahip olabilir, bu nedenle, donanımı değiştirmeden önce yürütülebilir dosyaları yeniden indirmek hayatınızı kolaylaştıracaktır.


Sürücüler ve dosyalar bir USB sürücüsünde depolandıktan sonra, M11X R3'ün bir CD sürücüsü olmadığı için şimdi ayrı bir Windows 10 USB önyükleme sürücüsü oluşturmamız gerekiyor (tabii ki, sisteminizde bir disk sürücüsü varsa ve Windows 10'un fiziksel bir kopyası daha sonra bu bölümü göz ardı edin).

Bunu yapmak için indirdik tracker.tradedoubler.com/click, USB'de işletim sisteminin önyüklenebilir bir sürümünün oluşturulmasına izin verir. Medya aracının indirme sayfasında açıkça detaylandırıldıkları ve oldukça basit oldukları için burada USB oluşturma adımlarına geçmeyeceğiz. Yukarıdaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir ve yakında ihtiyacınız olanı alacaksınız.

Hem Windows 10 USB kurulum sürücünüz hem de dosyalarınız / sürücüleriniz ikinci USB'de yedeklendiğinde, sonraki adıma geçin.

HDD'yi SSD ile değiştirme


Artık yazılımımız, sürücülerimiz ve dosyalarımız kullanıma hazır hale geldi ve dizüstü bilgisayarın eski HDD'sini yıldırım hızındaki yeni SSD'mizle değiştirebiliriz. Bunu yapmanın ilk adımı, iç donanım bileşenlerine erişebilmemiz için dizüstü bilgisayarı açmaktır. Dizüstü bilgisayarı kapağının üzerine çevirmek bir dizi küçük vidayı ortaya çıkarır - bunları çıkarın ve dikkatlice bir kenara koyun.

Çoğunlukla taban panelinin dışını kaplayan vidaları çıkararak, iç kısma erişim sağlamak için plakayı yavaşça kaldırabiliriz. Bu yönelimde (aşağıdaki resme bakın) M11X R3'ün sabit diski sağ üstte, pili ise ana kart ve sol üstte ve ölü merkezde bulunan çeşitli yardımcı kartlarla sağ altta görülebilir.

Şimdi M11X R3'te sabit sürücü kendi çıkarılabilir kutusu içine yerleştirilmiştir (bu, dizüstü bilgisayarların büyük çoğunluğu için geçerli olacaktır) ve sabit sürücüyü değiştirmek için önce caddeyi yuvasından çıkarmamız gerekecek. Ancak tornavidanızı elinize almadan önceDURve bir sonraki önemli adımı okuyun.

Dahili bileşenlerle uğraşmaya başlamadan önce,TEMELsistemin pilinin bağlantısını kestiğimizi. Resimdeki kablonun dikkatlice çıkarılmasıyla elde edilen M11X R3'te - ana karttan klipslenene kadar kabloyu yavaşça kaldırın.

Pil bağlantısı kesildiğinde, üç küçük vidayla yerinde tutulan sabit sürücü kutusunu çıkarmaya devam edebiliriz.

Vidalar çıkarıldıktan sonra, bağlı, oklu açma kulpunu yukarı doğru çekerek kutuyu kolayca çıkarabiliriz.

Şimdi kutu makinenin dışında, eski yavaş sabit diski kutudan çıkarmamız gerekiyor. Bunu yapmak için, HDD'yi yerinde tutan dört vidayı, her iki tarafta da iki tane olacak şekilde çıkarın.

Şimdi M11X R3'te sabit sürücü anakarta dik açılı bir konektör aracılığıyla bağlanır (tüm sistemler buna sahip değildir), bu nedenle hızlı, yeni SSD'mizi kurmak için bu konektörü toplamamız gerekir. Neyse ki, onu eski sabit sürücüden çıkarmak basittir, konektör hafif bir kıpırdama ile kolayca çıkarılır.

Bu noktada, eski sabit sürücüyü, dik açılı ana kart konektörü de ayrılmış olarak, ana karttan tamamen çıkarmış olmalısınız. Durum buysa, tebrikler, çünkü şimdi tek yapmamız gereken yeni SSD'yi takma işlemini tersine çevirmek.

Peki ne bekliyorsunuz? Crucial BX300 2,5 inç SSD kutusundaki mührü kırın ve kuruluma hazır olun.

SSD'yi sabit sürücü kutusuna yerleştirerek başlayın ve dört vidayla yerine vidalayın (bu noktada sürücüyü doğru yönde vidaladığınızdan emin olun, aksi takdirde sisteme geri takıp sizi keşfedeceksiniz. sürücüyü çevirmek için her şeyi gevşetin).

Daha sonra SSD kutuya girdikten sonra dik açılı konnektörü yeniden bağlayın ve caddy'yi M11X R3'e yeniden takın ve yerine sıkıca vidalayın. Yeni sürücü takıldıktan sonra, sistemin pilini yeniden bağlayabilir ve ardından alt plakayı yerine sıkıca vidalayarak değiştirmeye devam edebilirsiniz.

Windows 10'u USB'den yeniden yükleme

Tamam, neredeyse bitti. Şimdi tek yapmamız gereken, Windows 10'u Windows 10 kurulum USB sürücüsünden yeniden yüklemek. Sürücüyü takın ve ardından, şarj cihazı sisteme bağlıyken başlatın. Şimdi burada çoğu durumda sistem devreye girecek ve SSD'de başlayacak bir Windows 10 sürümünün olmaması durumunda, CD'den ve ardından USB'den önyüklemeye çalışacaktır. Durum buysa, ekrandaki talimatları izleyin. Sistem USB'den önyükleme girişiminde bulunmazsa, sistemi yeniden başlatın ve bios'a girin (Alienware'de F2'ye basın; diğer sistemlerde bios düğmesi istemlerini arayın) ve ardından sistemin önyükleme sırasında USB'ye öncelik verin.

Takip eden şey inanılmaz derecede basittir. Windows 10'un USB sürümünüz başlatılacak ve Windows 10 kurulum konumu olarak yeni SSD'yi seçtikten sonra gidip su ısıtıcısını takabilir ve okurken bir fincan kahve içebilirsiniz.Pingtwitter.com, işletim sistemi hızla yüklenmeye devam edeceğinden.

İlk Windows 10 dosyaları yüklendikten ve İnternet bağlantısını kurduktan sonra, Windows 10 da en son güncellemesini indirecektir.

Güncelleme tamamlandığında, Windows 10'a uygun şekilde atılacaksınız ve sabit sürücünüzün Aygıt Yöneticisi'nde ve Yerel Disk özelliklerinde doğru şekilde yapılandırıldığını kontrol ettikten sonra, USB yedeklemenizdeki tüm sürücüleri ve kişisel dosyaları yeniden yükleyebilirsiniz. , tüm temel uygulamalarınızı yüklemeye geçmeden önce (bu öncelikle oyun odaklı sistem Steam ve GOG olması durumunda).

Yapılacak diğer tek şey?

Eski HDD'yi çöpe atın!

Günümüzün en önemli BX300 480GB fırsatları 2 Amazon müşteri yorumu Amazon UK Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u kontrol edin En iyi fiyatları her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz