Close
  • Ana
  • /
  • İnternet
  • /
  • Harici sabit sürücünüzü bulut depolamayla değiştirme

Harici sabit sürücünüzü bulut depolamayla değiştirme

Bilgisayarınıza istenmeyen bir şey olursa, iyi bir yedekleme, sizinle tam bir felaket arasında duran tek şeydir - tüm dosyalarınızı kopyalamak bir angarya gibi görünebilir, ancak makineniz onarımın ötesine geçerse yaptığınız için mutlu olacaksınız.


Neyse ki,yedeklemeşimdi her zamankinden daha kolay: Yeni bulut depolama hizmetleri dalgası, siz çalışırken arka planda sizin için işi yapabilir. Aslında, burada göstereceğimiz gibi, çoğu durumda harici bir sabit disk yerine bu araçlardan birini kullanabilirsiniz.

Faydalar

Google sürücü

OneDrive, Dropbox, Google Drive, Box ve iCloud gibi hizmetler, dosyalarınızı oluştururken ve düzenlerken otomatik olarak web'e aktarır. Üzerinde düşünülmesi gereken bir program, plan için manuel transferler ve dosyaların harici bir diske kopyalanmasını beklemek yok. Tüm verilerinize anında çevrimiçi olarak erişilebilir ve her zaman güncel (veya ona yakın).

Bu ayrıca dosyalarınıza herhangi bir bilgisayardaki bir web tarayıcısı aracılığıyla erişebileceğiniz anlamına gelir - ev, ofis, kütüphane, arkadaşınızın evi. Dosyalarınıza bir telefonda veya tablette göz atmanız gerekiyorsa, bu hizmetlerin tümü de mobil uygulamalara sahiptir ve çoğunluk, cihazınızı yedeklemek için iyi bir iş çıkarmaktadır.mobil fotoğraflardizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınızdaki önemli dosyaların yanı sıra.


Dizüstü bilgisayarınızı nereye götürürseniz götürün yanınızda harici bir sabit sürücüyü taşıma zahmetinden kurtulmakla kalmaz, eviniz yanarsa veya sular altında kalsa bile dosyalarınız güvendedir. Bilgisayarınıza ve bilgisayarınızdaki sürücülere ne olursa olsun, yedeklerinizin güvende olduğunu ve tekrar indirilmeye hazır durumda olduğunu bileceksiniz.

Sakıncaları

WD sabit sürücü

Dosyaları çevrimiçi tutmak, artan internet hızları ve düşen depolama maliyetleri sayesinde eskisinden çok daha uygun bir seçenektir, ancak elinizin altında harici bir sabit diske sahip olmakla karşılaştırıldığında bazı dezavantajlar vardır. Biri aktarım hızıdır: Bir dosyayı USB ile bağlanmış bir yerel diske kopyalamak, yüklenmesini veya indirilmesini beklemekten daha hızlıdır.


Dikkate alınması gereken bir maliyet de var. Çoğu bulut depolama hizmeti, oynayabileceğiniz birkaç gigabaytlık alan sağlar (genellikle 5-15 GB) ve bundan daha fazlasına ihtiyacınız olursa yapmanız gerekecekaylık abonelik için çatallaşmak: 1 TB alan için aylık ücret genellikle 10 £ (veya 10 $) 'dır. Uzun vadede 1 TB harici diske ödeyeceğinizden daha fazlasını ödüyorsunuz.

Ve sonra dosyalarınızı meraklı gözlerden korumak için Google'a, Dropbox'a veya kime güveniyorsunuz. Bu hizmetler, kesinti süreleri veya güvenlik uyarılarıyla çok sık karşılaşmazlar, ancak bu her zaman bir olasılıktır - bu özelliğin başlığında harici sabit sürücünüzü kaldırmanızı önerdiğimiz halde, aslında iyi bir fikirdir.her iki seçeneği de birleştir.

Seçenekler

Dropbox karşılaştırması

Daha önce yaptıkkapsamlı bir özetSize sunulan bulut depolama seçeneklerinden biri ve tüm büyük isimlerin kullanabileceğiniz bir hizmeti var: Microsoft, Apple, Google ve Amazon. Dropbox ve Box gibi bağımsız işlemlere ekleyin ve hepsi aşağı yukarı aynı yedekleme ve senkronizasyon yeteneklerini sunan uygulama sıkıntısı yok.


Sizin için en iyisi, kullanmakta olduğunuz sistemlere ve platformlara bağlı olacaktır: OneDrive,Windows 10Örneğin, iCloud, Apple kitine sahip kişiler için çok anlam ifade ederken. OneDrive, Google Drive ve iCloud'un tümü, yararlanabileceğiniz hafif çevrimiçi ofis uygulamaları sunar ve bu dikkate değer.

Hangisini en çok sevdiğinizi görmek için tüm bu araçları ücretsiz olarak deneyebilir ve ardından en sevdiğiniz araçlara abone olabilirsiniz - bahsettiğimiz gibi, 1 TB için yaklaşık 10 £ yaygındır, ancak bu miktarı OneDrive'da ücretsiz olarak alırsanız. bir Office 365 abonesiyseniz, Apple'ın 1 TB için İngiltere fiyatlandırmasışu anda 6,99 £ / ay. En son teklifler ve fiyatlandırma planları için çevrimiçi olarak kontrol edin.

Süreç

Dropbox istemcisi

Tüm bu depolama hizmetleri bir masaüstü istemcisiyle birlikte gelir: basitçe kurun ve çalıştırın, eşitleme işlemine başlamak için tüm önemli dosyalarınızı belirlenen klasöre taşıyın. İlk yükleme biraz zaman alabilir, ancak bundan sonra dosyalar oluşturduğunuzda veya düzenlediğinizde otomatik olarak buluta gönderilecektir. Dosyaları web tarayıcınız aracılığıyla da yükleyebilirsiniz.

Çoğu hizmet, dosyaları birden çok bilgisayar arasında eşitlemenize ve hatta farklı klasörleri her biri ile eşitlemenize izin verir (her şey çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde saklanırken). Teoride dosyaları web'e yükleyebilir ve yerel sürümleri silebilirsiniz, ancak orijinallere bir şey olması durumunda dosyalarınızın birden fazla kopyasına sahip olmanın öneminden daha önce bahsetmiştik.

Kullandığınız platformlar, hizmet seçiminizde de rol oynayacaktır: iCloud desteğiAndroid için var olmayanve örneğin Windows için düzensiz, bu nedenle yığından bir bulut depolama sağlayıcısı seçerken bunu aklınızda bulundurun. Birini seçtikten sonra, dosyalarınızı dakikalar içinde herhangi bir yerden web ile çalıştırabilir ve senkronize edebilirsiniz.

Özel bir yedekleme aracı kullanmayı tercih ederseniz,hangilerini en çok sevdiğimizi bul.