Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • NAS nasıl kurulur ve dosyalarınıza her yerden erişilir

NAS nasıl kurulur ve dosyalarınıza her yerden erişilir

Dropbox, OneDrive ve iCloud gibi hizmetlerin size izin verdiği bu günlerde bulutun gücü hakkında bol bol konuşma var.dosyalarınıza her yerden ulaşın- ancak Ağa Bağlı Depolama veya NAS'ın büyüsü sayesinde kendi kişisel bulutunuzu da kurabilirsiniz.


NAS sürücüler, tıpkı bilgisayarınızın içindekiler gibi standart sabit sürücülere sahiptir, ancak yönlendiricinize kendi bağlantısı olan ayrı bir kutuya yerleştirilir. Bu, birçok yararlı fayda sağlar ve evde kendi NAS sisteminizi nasıl kurabileceğinizi açıklayacağız.

Günümüzün en iyi Synology DS216 + II, TS-251 + -2G ve Drobo 5N2, Synology DS216 + II 12 TB (2 x ... Synology DS216 + II Amazon £ 899.90 GörüntüleTüm fiyatları görünQNAP TS-251 + -2G 2 Yuvalı Masaüstü ... QNAP TS-251 + -2G Amazon £ 299,98 GörüntüleTüm fiyatları görünDrobo DRDS5A31 5N2 5 Bay ...Drobo 5N2Ebuyer477,99 £ Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

NAS'ın faydaları

Ağa bağlı depolamanın size uygun olup olmadığından emin değilseniz, ister evde başka bir cihazdan (ikincil bir dizüstü bilgisayar gibi) bağlanıyor olun, bilgisayarlarınızdan birinin diğerindeki fotoğraflara, videolara ve müziklere ne sıklıkla erişmeniz gerektiğini düşünün. veya tablet) veya dünyanın diğer tarafındaki bir otelden bir NAS sürücünün yardımcı olabileceği bir otelden erişmeniz gerekiyorsa

Windows veya macOS bilgisayarınızdan dosya paylaşmak özellikle zor değildir, ancak paylaşımın çalışması için ana makinenizin her zaman açık olması gerekir - bunları kendi web bağlantısı ve kendi güç kaynağı ile bunun yerine bir NAS'a yapıştırırsanız , o zaman bu dosyalara ulaşmak için çok daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.


Pek çok insan bir NAS sürücüsünü de yedekleme olarak kullanıyor ve aslında birçok model iki veya daha fazla sürücü için alan içeriyor, böylece aynı verileri yansıtan çift disklere sahip olabilirsiniz - bu iyi bir sabit diskin israfı gibi görünebilir, ancak bu, bir disk arızalanırsa diğerine geçebileceğiniz anlamına gelir. Tabii ki, hala sahip olmalısınbaşka bir yerde yedeklemelerAyrıca, bir yangın veya selin evinizi süpürmesi ihtimaline karşı.

Synology, QNAP, Western Digital, Drobo, Netgear ve daha fazlası arasından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika NAS diskiniz var ve daha önce tamamladıkbu yılın en sevdiğimiz modellerinden bazıları. Alışverişe çıkmadan önce, NAS'ınız ile ne yapabilmek istediğinizi bildiğinizden emin olun ve teknik özellikler listesi ile başa çıkacak özellik setinin olup olmadığını kontrol edin.


NAS sürücü kurma

Her marka ve modelde NAS sürücünün nasıl kurulacağını size söyleyemeyiz - ancak bu işlem için sizinle konuşabiliriz.Synology DiskStation DS418j, ev kullanımına uygun dört yuvalı bir cihaz ve diğer modeller benzer hatlarda çalışacak. Burada ayrıca iki tane kullanıyoruz4 TB Toshiba N300 serisisürücüler.


Elbette ilk işiniz, cihazınız çalışmaya başlamadan önce tuğlaya takmadığınızdan emin olmak için cihazınızla birlikte gelen talimatları okumaktır. NAS'ınızın halihazırda yerleşik disk sürücüleriyle gelmesi olasıdır; bu, bunları kendiniz yerleştirme zorluğunu istemiyorsanız ve disk üreticisi söz konusu olduğunda bir tercihiniz yoksa aramanız gereken bir şeydir.

Sürücüleri nasıl takacağınız NAS'a bağlı olarak değişir, ancak işi bitirmek için bir tornavidaya ihtiyacınız olabilir. DS418j durumunda, bir sabit sürücü kafesini ortaya çıkarmak için arka panel vidalanır - seçtiğiniz sayıda sürücü, bunları takmak için birkaç vidayla kolayca takılır ve her zaman olduğu gibi, sabit diskleri dikkatlice ve kenarlarından tutun.

Bir bilgisayar tamir atölyesi olmayan bizler için iyi haber, NAS'ın disk yerleştirme ve yapılandırma açısından yanlış gitmeyi oldukça zorlaştırması gerektiğidir ve sürücüleri doğru şekilde takmadıysanız, bu açık olmalıdır. gücü açma aşamasına gelmeden çok önce.


Sürücüleri takmak aslında işin en zor kısmıdır - o zaman yapmanız gereken tek şey gücü bağlamak, NAS'ı verilen Ethernet kablosuyla yönlendiricinize bağlamak ve açmaktır. NAS'ınız ağınız için gerekli tanıtımları yapar ve konfigürasyon sürecine başlar.

Yine, farklı sürücülerin biraz farklı kurulum prosedürleri olacaktır. DS418j söz konusu olduğunda, cihazın arkasında birkaç USB bağlantı noktası da vardır - buraya taktığınız herhangi bir standart USB sabit sürücüye ağ veya web üzerinden herhangi bir yerden de erişilebilir.

NAS üzerindeki dosyalara erişim

Birkaç dakika sonra, NAS yönlerini alırken, web tarayıcınız aracılığıyla cihazda oturum açabilmeli ve dosyaları orada depolamaya başlayabilmelisiniz. Synology sürücümüz olması durumunda, açık bir tarayıcı penceresinde http://find.synology.com adresini ziyaret etmeniz gerekir, ancak sizinkiyle ilgili ayrıntılar için verilen talimatları kontrol edin.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, burada birçok seçeneğiniz var - verileri yedeklemek ve aynı anda iki sürücüye yansıtmak için NAS'ı kullanabilirsiniz, tüm filmlerinizi ve TV şovlarınızı orada depolamayı ve etrafta yayınlamayı seçebilirsiniz. ev vb. Kurulum işlemi sırasında, kurduğunuz sabit diskleri nasıl yapılandırmak istediğiniz sorulacaktır.

Bir çok insan bir medya sunucusu kurarPlex gibiEvin her yerinde veya dünyanın her yerinde dosya akışı işini halletmek için NAS'larında ve bunun için talimatları burada bulabilirsiniz - bu yalnızca NAS'ın kendisine bir uygulama yüklemekle ilgili bir sorundur. NAS'ınızla kullanmak istediğiniz belirli bir uygulama varsa, alışveriş yaparken uyumluluğu kontrol edin.

NAS'ınızı ilk kez yapılandırdığınızda, ona bir ad ve bir yönetici hesabı (bir kullanıcı adı ve parola) vermeniz istenecektir - bunlar, web üzerinden sürücüye giriş yapmanız için gereken ayrıntılardır. Yapılandırma uygulaması tarafından yeniden yönetilecek olan bir paylaşımlı klasör oluşturduğunuzda, bu, Wi-Fi'nize bağlı diğer bilgisayarlar için ağa bağlı konumlarda görünür.