Close

Gece gökyüzünü gözlemlemek için bir teleskop nasıl kurulur

Yani bir teleskopunuz var ve onunla bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Belki Noel'den ya da doğum gününden beri sizde ve kutuyu açamayacak kadar meşgulsünüz. Ya da belki bir süredir bir teleskopunuz var ama onu sadece bir kez kullandınız ve şimdi ona geri dönmek istiyorsunuz.


Düzinelerce seçenek var, ancak tipik bütçelerde mevcut olan en yaygın teleskop türleri reflektör, refraktör ve katadioptrik teleskoplardır (ikisinin bir kombinasyonu). Henüz bir satın alma işlemi yapmadıysanız,en iyi teleskoplar(ya da yeni başlayanlar için şu konudaki ipuçlarımıza göz atın:ilk teleskopunuzu nasıl seçersiniz), ancak ortak bir bilgisayarlı 'başarılı' teleskopunuz olduğunu varsayacağız.

Genellikle kutuda bir teleskop tüpü, bir tripod, birkaç oküler, tripoda bağlanan okülerleri saklamak için bir tepsi, bir bulucu dürbün/kırmızı nokta bulucu ve bir el kumandası bulunur. İşte tüm bu kurulumu gece gökyüzüne bakmak için nasıl hazırlayacağınız.

İlk adım o kutuyu açmak ya da bir teleskopun tozunu almak, peki bundan sonra ne olacak? İşte bir teleskopu nasıl kuracağınız ve biraz gözlem için nasıl hazırlayacağınız.

  • Dürbün vs teleskop: Hangisi yıldızları izlemek için daha iyi?
  • ... ikincisini ister misin? Buradaen iyi dürbünşu anda

Teleskopunuzu nasıl monte edersiniz

İlk önce kılavuzu bulun veya üreticinin web sitesinden indirin ve iyi bir okuma yapın. Şimdi, gün ışığında dışarıdaki her şeyi, gece gökyüzünü en iyi şekilde görebileceğiniz bir yere götürün. Tripod ayakları üzerindeki ve teleskop tüpünün etrafındaki vidaları sıktığınızdan ve tripodun tamamen düz olduğundan emin olmak için yerleşik su terazisini kullandığınızdan emin olarak teleskopunuzu oluşturmak için talimatları izleyin. Muhtemelen teleskopla birlikte iki göz merceğine sahip olacaksınız: uzun odak uzaklığına (25 mm) sahip düşük güçlü bir mercek ve yüksek güçlü mercek (8 mm). Düşük güçlü merceği teleskopun odak düzlemine yerleştirin.


Şimdi, hizalı olduklarından emin olarak bulucu dürbünü/kırmızı nokta bulucuyu teleskopunuzun yanına takın. Bulucu dürbün/kırmızı nokta bulucuyu bir sokak lambasına veya başka bir nesneye doğrultarak ve aynı şeyi teleskopun göz merceğinden görüp görmediğinizi kontrol ederek bunu kontrol edebilirsiniz.

Hava kararır kararmaz el kumandasını (pillere ihtiyaç duyacaktır) açabilirsiniz ve istenirse tarih, saat ve konumunuzu girmelisiniz. Bazı teleskopların artık yerleşik GPS'i var.


Bir teleskop nasıl hizalanır

Bir 'git' teleskopunun yazılımının neyi göstermesi gerektiğini bilmesi için tam olarak nerede olduğunu bilmesi gerekir. Çoğu 'go-to' teleskopunda, yazılımı manuel olarak iki parlak yıldıza yöneltmenizi gerektiren basit bir alt-azimut (iki eksenli) yuvası vardır. Daha sonra bilgisayar gerisini halleder.

Birçok insanın gece gökyüzü hakkında hiçbir şey bilmedikleri için hayal kırıklığına uğradığı yer burasıdır. Henüz bir teleskop için hazır olmadığınız ve bazı temel yıldız gözlemleri yapmanız gerektiğine dair açık bir ipucu, ancak bu, bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yazılım genellikle, telefonunuzda Stellarium Mobile, SkyView veya Night Sky gibi bir planetaryum uygulaması kullanıyorsanız bulması nispeten kolay olması gereken - tipik olarak Vega, Arcturus ve Sirus - hizalanacak bir yıldız seçeneği sunar. Bunları bulucu dürbünün/kırmızı nokta bulucunun artı işaretine alın, göz merceğinde ortalanıp ortalanmadıklarını kontrol edin ve el cihazında onaylayın.


Bazı bilgisayarlı teleskoplar artık gece gökyüzü hakkında hiçbir şey bilmenize gerek olmadığı anlamına gelen bir yazılım kullanıyor, ancak bazı bilgiler bunu çok daha kolaylaştırıyor. Teleskopunuzun üst düzey bir ekvatoral montajı varsa, onu Kuzey Yıldızı Polaris'e hizalamanız gerekir.

Şimdi teleskopunuzu tekmelemediğinizden veya hareket ettirmediğinizden emin olmanız gerekir, bu da anında hizasını bozacaktır.

teleskop nasıl hedeflenir

Bir 'git' teleskopunuz varsa, işaret etmesi için bir nesne seçmek için el kumandasını kullanabilirsiniz. Daha sonra otomatik olarak ona 'döner'. Nesnenin olabildiğince net görünmesini sağlamak için odaklama düğmesini kullanın. Merceğinizde hiçbir şey görünmüyorsa, teleskopunuzu tekrar hizalamanız gerekir. Başka bir seçenek de teleskopunuzu bir nesneye manuel olarak yönlendirmek için el kumandasındaki sol/sağ düğmelerini kullanmaktır. Bulucu dürbünü/kırmızı nokta bulucuyu bir nesneye doğrultun ve onu artı işaretine getirin. Şimdi göz merceğinden bakın ve o nesneyi görmelisiniz. Şimdi odaklama düğmesini kullanın.

Hangi mercek kullanılır ve nasıl gözlemlenir

Düşük güçlü göz mercekleri nesneleri bulmak içindir ve yüksek güçlü mercekler daha yakından bakmak içindir. Ancak, net bir görüntü görmenizdeki en önemli faktör, teleskopunuzun ne kadar ışık aldığıdır. Örneğin, Avcı Bulutsusu'nu (M42 olarak da adlandırılır ve Avcı Kuşağı'nın hemen altında) bulucu dürbünün/kırmızı nokta bulucunun artı işaretine alın ve ona 25 mm'lik göz merceğinden bakın. Şimdi 8 mm'ye değiştirin. Daha sönük ve bulanık görünebilir. Bu genellikle büyütme ile takas olur. Ancak, daha fazlasını görmek için 'önlenmiş görüş' tekniğini kullanabilirsiniz; cismin yanına hafifçe bakın ve daha parlak görünecektir. Bunun nedeni, çevresel görüşünüzün parlaklığa karşı daha duyarlı olmasıdır.


Her şeyden önce sabırlı olun. Gece gökyüzü uçsuz bucaksız ve çok çeşitlidir ve çok sayıda beceri kazanmanız ve hepsinden önemlisi sabırlı olmanız gerekir.