Close
 • Ana
 • /
 • Açık Havada
 • /
 • Kabarcıklar nasıl tedavi edilir ve önlenir: Mutlu ve sağlıklı ayaklar için profesyonel rehberiniz

Kabarcıklar nasıl tedavi edilir ve önlenir: Mutlu ve sağlıklı ayaklar için profesyonel rehberiniz

Mutlu ayaklar yürüyüşçüleri mutlu eder, ancak kabarcıklar yürümeyi acı verici ve hatta imkansız hale getirir. Bu nedenle, yürüyüşçülerin su toplamasını nasıl önleyeceklerini ve tedavi edeceklerini bilmeleri çok önemlidir. Kılavuzumuzda, kabarcıklardan tamamen kaçınmak için bazı en iyi ipuçlarını paylaşacağız, herhangi bir kabarcığı aldığınızda nasıl tedavi edeceğinizi göstereceğiz ve herhangi bir seyahatte paketlemeniz gereken ayak bakım setiyle bitirdik (birçok bu şeyleren iyi İlk Yardım kitleri).


Başlamadan önce, ilk etapta kabarcıklara tam olarak neyin sebep olduğunu hızlıca gözden geçirelim. Kabarcık, cildinizin dış katmanları arasında küçük bir sıvı yumruğudur. Renk size içinde ne olduğunu söyler: beyaz bir blister berrak sıvı (serum) ile doldurulur; ve kırmızı, siyah veya mor bir blister kanla doludur. Enfekte bir kabarcık veya kesik, sarı / yeşil bir iltihap kabarcığına dönüşebilir.

Kabarcıklara yanıklar, alerjik reaksiyonlar veya sürtünme neden olabilir. Bunlar vücudun doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve cildin altını iyileştirirken cildin daha fazla hasar görmesini önleyen bir yastık oluşturur.

Ayak kabarcıklarına genellikle ayak ile çorap veya bot arasındaki sürtünme neden olur. Her yürüdüğümüzde ayağımız botlarımızın içinde hareket eder, ancak çok az veya çok hareket ederse sürtünmeye ve kabarmaya neden olur. Ayrıca donma (cildin donup sonra çözüldüğü yer) veya ısıdan (güneş yanığından veya kum ve asfalt gibi sıcak yüzeylerde yürümekten) kabarcıklar da alabilirsiniz. Bu yazıda, sürtünme kabarcıklarını önlemeye odaklanacağız.

Kabarcıklar nasıl önlenir

1. Botlarınızı sıralayın


Çizmelerin düzgün bir şekilde oturduğundan ve kırıldığından emin olun. Alışma aşamasında sürtünecekler, bu nedenle onları yalnızca kısa süreler için giyin (kılavuzumuza bakın)yürüyüş botlarında nasıl kırılırbu konuda daha fazlası için). Yürürken botta bir miktar hareket olmalıdır. Farklı bağcıklar, topuğu az çok güvende tutar, bu yüzden doğru dengeyi bulana kadar deneyin. Ayrıca, bir çiften iyi yürüyüş botlarıÖdeyebileceğinizden: kaliteli botlar daha iyi uyacak şekilde tasarlanmıştır ve daha ucuz seçeneklerden daha hızlı kırılabilir.

2. Güzel çoraplar alın

Çoraplar herhangi bir sürtünmenin yükünü alır. Kalınlık kişisel tercihlere bağlıdır ve önyükleme uyumunu ayarlamak için kullanılabilir - daha kalın çoraplar botu daha fazla doldurur. Çift katmanlı çoraplar ekstra koruma sağlar, ancak bazen 'kaygan' hissederler.


en iyi yürüyüş çoraplarıdüzgün oturur ve kırışıklıklar veya gevşek alanlar olmadan iyi elastik olur (bu nedenle eski çoraplar kabarmalara neden olur). Çok sıkı veya cızırtılı malzemeden yapılmış çoraplardan kaçının. Çoraplar düzenli olarak değiştirilmezse kabuklanır ve kirlenir, bu da kabarcıklara neden olan ağrılı noktalar oluşturur.

3. Nemi azaltın

Ayaklar ıslandığında cilt yumuşar ve kabarcıklar daha kolay oluşur. Islak çoraplar da daha fazla ovuyor. Akşamları ayaklarınızı pazen ve talk pudrası ile kurulayın ve düzenli olarak çoraplarınızı değiştirin. Bu aynı zamanda siper ayağı veya mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

yürüyüş botları


04.30 Görsel hakları: Simon Migaj, Unsplash'ta

Kabarcıklar nasıl tedavi edilir

Yukarıdakilere rağmen, bir su toplaması nedeniyle rahatsız olursanız, şimdi yapmanız gerekenler ...

1. Bantlayın

Bir blisterin ilk belirtisi, tahriş olmuş, ağrılı cildin 'sıcak noktası' dır. Sıcak noktanın üzerine çinko oksit bant veya sıvalar koymak, bunun yerine sürtünmeyi alan ek bir katman oluşturur. Bu, bilinen sıcak noktalarda önleyici olarak da yapılabilir.

Bant, çoraplara yapışabilir ve sıyrılabilir, bu nedenle, yapışkanlığı gidermek için uygulandıktan sonra banta biraz Vazelin sürün. Uzun yürüyüşlerden önce bantlama tekniklerini deneyin ve bandı düzenli olarak değiştirin.

2. Elbise patlaması kabarcıkları

Bir blister açılırsa, altındaki deri açığa çıkar ve iyileşemez. Daha da kötüsü, kabarcıklara neden olan sürtünmeyi ilk etapta çözmediyseniz, kabarcık bazen ağrılı bir 'kabarcıklı kabarcık' olarak yeniden oluşacaktır.

Ancak en önemlisi, patlamış bir kabarcık, enfeksiyon bölgesi haline gelebilir. Bu yüzden derhal antiseptik bezlerle ve ideal olarak iyot veya antiseptik ile temizleyin. Gevşek deriyi çıkarmayın. Patlayan blistere ince bir sargı koyun ve yerinde tutmak için çinko oksit bant kullanın. Sargınızı değiştirin ve düzenli olarak yeniden sterilize edin. İyileşmesine yardımcı olmak için blisteri her gece açık havada bırakın.

Compeed işi gibi blister sıvalar da. Bunları kullanırsanız, uygulamadan önce yarayı temizlerken çok dikkatli olun. Alçı bir kez uygulandıktan sonra bir sonraki deri tabakasına yapışarak iyileşirken onu korur, bu nedenle alçı düşene kadar kaldırılmamalıdır.

ayak

(Resim kredisi: Unsplash'ta Jan Romero)

Bir blister açmalı mıyım?

Genel bir kural olarak, hayır - enfeksiyon riski nedeniyle. Patlatma yalnızca son çare olarak, kabarcık her halükarda patlayacak kadar büyüdüğünde veya yürümeye devam edemediğinizde yapılmalıdır. Bir blisteri patlatmayı seçerseniz, antiseptik bir mendille temizleyin, deriyi steril bir iğne ile delin, antiseptik uygulayın ve ardından yukarıdaki gibi tedavi edin.

Su toplanmasını önleyen en iyi ayak bakım seti

Aşağıdakileri paketleyingün çuvalıHer yürüyüşte mutlu ve sağlıklı ayaklar için. Bu, 0,4 litrelik bir Tupperware küvetine sığmalıdır. Temel noktalar şunlardır:

 • Rulo çinko oksit bant.
 • Vazelin idrar örnek tüpüne boşaltılır
 • Tırnak makası
 • Cımbız
 • Zorlanmış sıvalar
 • Yara bandajları
 • Antiseptik yara temizleme mendilleri

Ve aşağıdakiler isteğe bağlı, ancak yararlı ekstralardır:

 • Kapalı pakette steril iğne
 • Kulak temizleme çubukları
 • Antiseptik / TCP / İyot
 • Sudacrem idrar örnek tüpüne boşaltıldı