Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Daha sık süpürmek virüslerin evinizde yayılmasını nasıl önleyebilir?

Daha sık süpürmek virüslerin evinizde yayılmasını nasıl önleyebilir?

2020 yılının ardından çoğumuz COVID-19 gibi virüslerin dış dünyadan yayılmasını önlemek için ellerimizi yıkamak veya dezenfektan kullanmak gibi temel hijyenin öneminin farkındayız. Ama kaçımız kendi evimizin temizliği ile zararlı mikropların yayılması arasında bağlantı kuruyoruz?

Yakın tarihli bir küresel araştırmaya göre, Avustralyalıların %60'ı ev tozu ve virüsler arasındaki potansiyel bağlantı hakkında hiçbir fikre sahip değil. Ve temizlik alışkanlıklarımız, yayılmayı önleme konusunda bize hiçbir iyilik yapmıyor.

Tarafından yapılanDysonAraştırma, Avustralyalıların yarısının evlerini yalnızca ara sıra veya gözle görülür şekilde kirlendiğinde temizlediğini ve yaklaşık üçte birinin toz almamanın zararlı olduğunu düşündüğünü buldu.

Ancak ailelerimizi farkında olmadan ev çevresinde zamanla oluşan virüslere ve diğer zararlı mikrobiyal yaşamlara maruz bırakıyor olabiliriz. Avustralyalıların üçte birinden azı, tozun esas olarak, dünya çapında alerjenik hastalıkların en yaygın tetikleyicileri olarak kabul edilen toz akarları ve onların dışkılarından oluştuğunu biliyor.


Ev tozu, ölü deri hücreleri, saç, ev tozu akarları, ev tozu akarları, bakteriler, virüsler, küf, küçük böcekler ve diğer lif ve parçacıkları içerebilen karmaşık bir bileşen matrisidir. Bu parçacıkların çoğu sadece mikroskop altında görülebilir ve sağlığımızı etkileyebilir.

Dyson'ın Mikrobiyoloji Araştırmacısı Dennis Mathews şunları söyledi: 'Sağlığımızı etkileyebilecek bu görünmez bileşenler. İnsanlar tozlarının içinde ne olduğunun ve nasıl büyüdüğünün daha fazla farkında olsalardı, belki de refahlarını desteklemek için evlerini temizlerken zamanlarını ve dikkatlerini nereye odaklayacaklarını bilme yetkisine sahip olacaklardı.


'Hastalığın bulaşmasında tozun oynadığı rol konusunda uzmanlar arasında tartışmalar var ve ilk çalışmalar toz ve virüsler arasında bir bağlantı olduğunu gösterse de, bunu gerçekten anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak bu küresel araştırma, evlerimizdeki tozu oluşturan şeyler hakkında daha fazla eğitime ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Temizlik, gözle görebildiğimiz tozla bitmemelidir.”

Dyson V15 Algılama


V15 Detect, göremediğiniz tozu ortaya çıkarmak için lazer teknolojisiyle birlikte gelir

(İmaj kredisi: Dyson)

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde Küresel Çevre Sağlığı Profesörü Sotiris Vardoulakis şunları söyledi: 'Ev tozu, solunduğunda astım semptomlarını veya solunum alerjilerini şiddetlendirebilir. Ancak, havadaki toz parçacıklarına uzun süre maruz kalmak, kronik solunum ve akciğer sorunlarına yol açabilir ve potansiyel olarak artan kalp hastalığı riski. Her dokuz Avustralyalıdan birinin astımı veya solunum yolu rahatsızlığı olduğu göz önüne alındığında, düzenli temizlik ve vakumlama yoluyla toza maruziyeti azaltmak önemlidir.”

Dyson'ın son modeli, görünmez toz sorununu çözmeyi amaçlıyor. NSDyson V15 AlgılamaTemizleyici kafasına entegre edilmiş hassas açılı bir lazere sahip devrim niteliğindeki Lazer Toz Algılama teknolojisi ile birlikte gelir. Aksi halde çıplak gözle görülemeyen zemin yüzeyindeki gizli tozun görülüp çıkarılabileceği anlamına gelir.

V15, 27 Mayıs'tan itibaren 1,399 AU$'dan başlayan fiyatlarla Avustralya pazarı için onaylandı. adresinden bir V15 sipariş edebileceksiniz.Dyson Avustralya birkaç hafta sonra, ancak o zamana kadar bekleyemezseniz, daha öncesatın alabileceğiniz en iyi kablosuz elektrikli süpürge.