Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Bir ceket nasıl su geçirmez hale getirilir: Kuru kalmak için bilmeniz gereken her şey

Bir ceket nasıl su geçirmez hale getirilir: Kuru kalmak için bilmeniz gereken her şey

Eski favori ceketiniz yağmurda biraz ıslak mı oluyor? Eski güvenilir Gore-Tex zırhı, içinde çok fazla yoğuşma varken giderek daha da soğuyor mu? Bir 'reproof' a ihtiyacınız var - veya başka bir deyişle, ceketinizin su geçirmezliğine yeniden enerji verin.


Modern su geçirmez ceketler birçok yönden harikadır - bulmayı düşündüğünüz en kötü hava koşullarında hafif, dayanıklı, rüzgar geçirmez ve su geçirmez.

Çoğu modern outdoor ceket, nemi dışarıda tutmak için iki teknolojiden birine dayanır - ya bir DWR yüzey işlemi ya da basit bir mum ve GoreTex / eVent ya da eşdeğeri gibi bir iç zar.

Başlangıçta güçlü olan bu teknoloji kombinasyonunun bir dezavantajı var - birkaç aylık düzenli kullanımdan sonra, 'ıslanmanın', içeride ıslanmanın veya her ikisinin uyarı işaretleri gibi yanlış bir şey fark edeceksiniz.

'Islanma' çoğunlukla ceketinizin yüz kumaşı üzerindeki aşınmaya ve yıpranmaya neden olur ve yeni olduğunda olduğu gibi suyun damlayıp akıp gitmesine izin vermek yerine içeri girmesine izin verirken, içerideki nemli hisler eski yüksek teknoloji membranınızın şimdi olduğu anlamına gelir tatsız maddelerle tıkanmış.


Elbette, bu işaretler sizi yeni bir ceketin zamanının geldiğine ikna edebilir ve eğer zarın kendisinden kaynaklanıyorsa, o zaman gerçekten mantıklı olan tek taktik budur. Ancak genellikle çözüm çok daha kolay ve daha ucuzdur - işte bir ceketin su geçirmezliğinin nasıl yapılacağı.

Bir ceketi su geçirmez hale getirmek için gereken ürünler

Piyasada, ceketinizdeki fabrika DWR kaplamasının yerini alacak ve tekrar su geçirmez hale getirecek, ancak akıllıca seçim yapacak bir dizi ürün var.


Nikwax, Graingers ve MountVal gibi markalardan püskürtme veya yıkama ana seçeneklerinizdir.

Bununla birlikte, ana seçimler markadan bağımsızdır - satın aldığınız ürünün, kopyalamayı planladığınız ceket için uygun olduğundan kesinlikle emin olun, çünkü bazı spreyler motosiklet derileri gibi membran olmayan ceketler için tasarlanmıştır ve bunları karıştırmak değildir. iyi bir fikir.


Ayrıca florokarbon içermeyen bir garantiye sahip saygın bir firma seçtiğinizden emin olun, çünkü bunlar oldukça toksiktir ve gereksizdir. İngiltere'deki çoğu marka artık su bazlı işlemlere güveniyor, bu sizin için, daha geniş çevre için ve çamaşır makineniz için de iyi bir haber.

Grangers kısa süre önce denklemdeki karışıklığı veya çoklu sıralamayı ortadan kaldıran hepsi bir arada paketler sunmaya başlarken, Nikwax aynı zamanda kolay hepsi bir arada seçenekler olan birleşik yıkama ve prova kitleri sunuyor.

Su yalıtımı için en iyi ürünler: İndirimli Fiyat Grangers Kıyafet Kovucu ... Grangers Giyim Proofer Amazon £ 11.95 £ 7.20 GörüntüleTüm fiyatları görünGrangers Performans Yıkama ...GRANGERS PERFORMANS YIKAMAEllis Brigham6,50 £ Görünüm Tüm fiyatları görünGrangers Performance Repel ... Grangers Performance Repel Plus 275ml Amazon £ 8.39 GörüntüleTüm fiyatları görünNikwax Tech Wash & TX Direct ... Nikwax Tech Wash ve TX Direct İkiz Paket Winfields Outdoors 7,99 € İnceleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Bir ceketi su geçirmez hale getirmenin faydaları

Bir ceketi yeniden giymenin en büyük yararı en bariz olandır - tekrar yağmur döker ve sağanak kış aylarında sizi kuru tutar. Bununla birlikte, neredeyse daha önemli olan bir dizi yan fayda vardır. Yeni bir ceket almaya kıyasla bir servet biriktirirsiniz ve en önemlisi eskisini atmanıza gerek kalmaz, bu da gezegeni önemli ölçüde endişeden kurtarır.

Aşağıda detaylandıracağımız gibi, bir ceketi su geçirmez hale getirmenin ilk adımı, ceketi iyi temizlemektir, bu da kritik bir dizi faydaya sahiptir. Sadece kokusu ve fabrikadan yeni çıkmış gibi görünmekle kalmayacak, aynı zamanda membran bir kez daha düzgün çalışacak, tıkanma çamur ve yapışkanlarından arınmış olacaktır. Bu, nefes alabilirliği neredeyse yeni seviyelere fırlatacak, çok daha hoş bir iç ortam sağlayacak ve bu nem hissiyle savaşacak.


Bir ceket nasıl su geçirmez hale getirilir

Bir ceketi su geçirmez hale getirmenin üç ana adımı vardır:

Tamir etmek

Yeniden çatı kaplamadan önce küçük onarımlar yapmaya değer. Küçük delikler SeamGrip ile kapatılabilir, daha büyük yırtıkların yamalanması veya dikilmesi gerekebilir. Bu yeteneklerinizin ötesinde paniğe kapılmıyorsa, çoğu dış mekan markası ya kendi bünyesinde onarabilir ya da yama yapabilir ya da yerel bir uzman önerebilir, böylece kırık fermuar, favori su geçirmezinizin sonu anlamına gelmez.

Yıkama

Güzel ve temiz bir yüzey elde etmek için ceketinizdeki kum ve kiri temizlemek çok önemlidir, bu da yeniden kaplama karışımına en iyi yapışma şansını verir ve aynı zamanda membranı çözer. Piyasada, her ikisi de mükemmel bir iş çıkaran Nikwax Tech Wash ve Grangers Performance Wash gibi çok sayıda uzman temizleyici bulunurken, saf sabun pulları daha ucuz (kaynağı daha zor olsa da) bir alternatiftir.

Bir ev tipi çamaşır makinesi kullandığınızı varsayarsak (tabii ki soğuk bir ortamda) buradaki iki 'numara' onu aşırı yüklememek (en fazla iki ceket) ve en önemlisi, başlamadan önce normal deterjan ve yumuşatıcı kalıntılarını durulamaktır. teknik donanım onlardan hoşlanmayacak.

Birçok su bazlı yeniden önleme karışımının ıslak cekete uygulanması gerekecektir, bu nedenle dikkatlice kurutmadan önce kontrol edin!

(Resim kredisi: Nikwax)

Reproof

Son olarak, çadırlardan ayakkabılara, botlardan taban katmanlarına kadar hemen hemen her türlü dış mekan öğesi için geniş bir tat yelpazesinde bulunan seçtiğiniz yeniden önleme maddesini uygulayın. Söylemeye gerek yok, ceketiniz için doğru tadı seçin ve talimatlara göre uygulayın.

Hala çamaşır makinesinin yakınındaysanız, 'yıkama' versiyonları genellikle ceketler için en iyisidir, ancak değilseniz çok sayıda sprey seçeneği mevcuttur. Sprey seçenekleri, sırt çantaları ve çadırlar gibi şeyleri yeniden kaplamak için daha popüler olma eğilimindedir, ancak tüm büyük markalar sprey şişelerinde Gore-Tex reproofing sunar. Ceketi bir dış mekan yıkama ipine asmak ideal bir taktiktir, çünkü daha sonra doğal olarak kurumaya bırakılabilir (teoride).

Zevk almak!

Bu adımların sırası ceketinize ve seçtiğiniz ürüne göre değişebilir, ancak genel olarak sonuç oldukça benzer olmalıdır - maceraya hazır, temiz, onarılmış ve fabrikada yeni çıkmış su geçirmez bir ceket. Şimdi tek soru nereye gidip önce onu test edeceğiniz…?

Su yalıtımı için en iyi ürünler: İndirimli Fiyat Grangers Kıyafet Kovucu ... Grangers Giyim Proofer Amazon £ 11.95 £ 7.20 GörüntüleTüm fiyatları görünGrangers Performans Yıkama ...GRANGERS PERFORMANS YIKAMAEllis Brigham6,50 £ Görünüm Tüm fiyatları görünGrangers Performance Repel ... Grangers Performance Repel Plus 275ml Amazon £ 8.39 GörüntüleTüm fiyatları görünNikwax Tech Wash & TX Direct ... Nikwax Tech Wash ve TX Direct İkiz Paket Winfields Outdoors 7,99 € İnceleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Bunu beğendin mi?