Close
  • Ana
  • /
  • Giyilebilir Cihazlar
  • /
  • HTC Vive incelemesi: Bu mükemmel ama kusurlu ve zorlu ürün, birinci nesil VR'nin Betamax'ı mı?

HTC Vive incelemesi: Bu mükemmel ama kusurlu ve zorlu ürün, birinci nesil VR'nin Betamax'ı mı?

HTC Vive fırsatları

HTC Vive,göz yarığıveSony PlayStation VRen iyi ve en başarılı sanal gerçeklik başlığı olma yarışında. Burada ve şimdi, bir teknoloji parçası olarak muhtemelen en iyisi olduğunu söyleyeceğim, ancak bir tüketici cihazı olarak muhtemelen en başarılı olmayacak.


Vive, kurulması gereken mutlak bir domuz olabilir. O kadar yeni olduğu için, doğal olarak çok sayıda gerçekten güçlü oyun ve uygulamadan yoksundur. Bir kulaklık taktığınızı unutmanın bir yolu yok ve alanınız, zamanınız ve paranız açısından talepkar.

Daha fazlasını okuyun: Oculus Quest incelemesi: PlayStation VR'ı unutun - bu yeni standarttır

Ancak, ateşlendiğinde, Vive sadece başka bir tüketici teknolojisi ürünü değildir; bu bir sanat eseri ve bir sihir darbesi. Artık Apple OS X'in resmi VR ortağı olması, yalnızca çekiciliğini artırıyor ve 2017 tarzı VR'nin 'premium' enkarnasyonu olarak yerini sağlamlaştırıyor.

  • 2016 Büyük VR Savaşı'ndaki savaşçılar karşılaştırmamız burada
  • Samsung Galaxy sahibi misiniz? Ucuz VR ister misiniz? Bu tarafa gidin…

İhtiyacın olan şey bu

HTC'nin tavsiye ettiği teknik özellikler çok zor değil, ancak hevesli ve iyi finanse edilen bir oyuncu değilseniz, yine de bir yükseltme gerektirebilir. Sıfırdan satın alıyorsanız, ihtiyacınız olanı bir masaüstü için 1.000 £ 'un altında ve uygun bir dizüstü bilgisayar için 1.000 £' dan biraz daha fazla alabilmelisiniz.


Beklediğiniz gibi en önemli şey, az miktarda 3B poligon çekişmeyle uğraşmadan iki tam HD ekranı sürmesi gereken GPU'dur. Önerilen minimum NVIDIA GeForce GTX 970 veya bir AMD Radeon R9 290'dır.

Nvidia tarafından bağışlanan ve GTX 980'e sahip bir makine kullandık. Denediğimiz her şey bu konuda gayet iyi gitti, ancak görebileceğiniz gibi kurulum oldukça karışıktı.


Önerilen minimum spesifikasyonun geri kalanı Intel i5-4590 veya AMD FX 8350, 4GB RAM ve Windows 7 ve üstüdür. Ayrıca, kulaklığı bağlamak için bir HDMI 1.4 veya DisplayPort 1.2'nin yanı sıra, her zamanki gibi bir TV veya monitör eklemek için ek bir çıkışa ihtiyacınız olacak - veya uygun şekilde güçlü bir dizüstü bilgisayar kullanabilirsiniz.


Lütfen iki video bağlantısı olmadan Vive'ı kurmanın YOLU OLMADIĞINI unutmayın - HDMI'yi TV'den çıkaramaz ve Vive'a aktaramazsınız. Bunu zor yoldan bulduk.

Bu ne olsun

Vive kulaklık, çok uzun bir senkronizasyon kablosuna sahip iki Kinect tarzı hareket izleme kamerası (en azından teoride kablosuz olarak kullanılabilirler), gücü çalıştırmak için bir kontrol kutusu, kulaklığa USB ve HDMI, iki hafif Wii- esque denetleyicileri ve hareket izleyiciler için duvar montajları. Gerekli tüm güç ve şarj kablolarına sahip olursunuz, ancak PC'nize takmak için video kablosu yok.

Ayrıca, dikkate değer olmayan giriş ücretiniz karşılığında üç uygulama da kazanırsınız: Vive ve denetleyicilerinin neler yapabileceğini göstermenin iyi bir yolu olan Job Simulator, uzayda asılı duran üç boyutlu, psychedelic işler yapmak için bir sanat paketi olan Tilt Brush. onların etrafında dolaşır, sakalınızı okşarsınız ve belirsiz bir bataklık standardı bilinmez olan Fantastic Contraption.


Bu başlıkların hiçbirinin harika olmadığı söylenmelidir. Bununla birlikte, hepsi Vive'ın neler yapabileceğine dair bir fikir veriyor ve hiçbiri, VR yöntemlerinde deneyimsiz olanlar tarafından kullanıldığında, duvarlarda kırık inciklere ve deliklere neden olabilecek fiziksel olarak zorlu, adrenalin pompalama egzersizi değil.

Teorik olarak, bundan sonra ne olacağı basit: bir kurulum uygulaması indirirsiniz, kulaklığınızı ve kontrol cihazlarınızı kalibre edersiniz ve odanızın boyutlarını haritalandırırsınız, böylece Vive'ın 'Chaperone' sistemi nerede olduğunuzu ve nereye gitmemeniz gerektiğini bilir (örn: duvarlara, televizyona veya balık tankına).

Her şeyin ters gittiği yer burası

Kit kurmaya alışkınım. Bu benim işim. HTC Vive'ı kurmak, üzerinde çok ince bir noktaya değinmek değil, baş belasıdır.

Deneyim, aşağıdakilerle ilgili sorunlardan etkilendi: sensörleri konumlandırma, sürücüleri indirme, kurulum yazılımını indirme, kurulum yazılımını çalıştırma, kurulum sırasında PC ile Vive arasındaki bağlantıyı sürdürme, Vive'i PC'ye takma ilk etapta, Vive tarafından kullanılacak alanın haritasını çıkarmak, ilk etapta Vive için yeterli alanı temizlemek ve hoşgeldin eğitimini yürütmek. Bunun dışında kesinlikle iyiydi. Hayır, değildi.

Ayrıntılarla seni sıkmayacağım ama bu çok büyük bir acıydı. Ama ben bunun üstesinden geldim ve bu kabusu yaşamış olmamla ilgili tavsiyem şu şekildedir.

• Hem monitörünüzü / TV'nizi hem de Vive'ı bağlamak için doğru kablolara ve bağlantı noktalarına sahip olduğunuzdan emin olun. Kulağa inanılmaz derecede açık geldiğini biliyorum, ancak PC'nizi televizyonunuza HDMI ile bağladıysanız, Vive için yedek bir HDMI bağlantı noktanız olmayabilir. Bu yüzden önce bu sorunu ele alın. Vive, bilgisayarınıza bağlanmak için herhangi bir video kablosuyla birlikte gelir.

• Sensörleri kitap raflarına veya bir şeyler üzerinde dengeleyerek kurmaya çalışmayın. Altı ayak yüksekliğinde uygun, aydınlatma tarzı tripodlara ihtiyacınız var, yoksa birlikte verilen braketleri duvara vidalamanız gerekir.

• Düzgün uzunlukta kabloları olan birkaç fiş şeridinizin olduğundan emin olun. PC, kontrol kutusu ve iki sensör için güce ihtiyacınız olacak ve sensörler tanımı gereği birbirinden en az 10 fit uzakta olmalıdır. Elbette denetleyicileri de takmanız ve şarj etmeniz gerekecek.

İlginç bir şekilde, söz konusu denetleyicilerin 'gerçek hayattaki' şarj göstergesi yok, ancak kulaklığı takarken görebileceğiniz sanal bir tane var. Tuhaf, ha?

• Kuruluma başlamadan önce, kullandığım bilgisayarda Steam'i zaten kurdum. Kurulum sırasında bir terminal sorununa neden olduğu görüldü ve kurulum uygulaması Steam'i (artı SteamVR, tabii ki) indirip tekrar yükleyebilmek için onu kaldırdım. Öyleyse benzer sorunlar yaşıyorsanız, bunu deneyin.

• Vive ve SteamVR uygulamaları yerleştirildikten sonra, oda kurulumu yapmanız gerekir. Bu benim için biraz kabustu ama oraya gittim.

Buradaki anahtar bileşen, bu denetleyici kutusudur. En iyi ipucu: Uygulama, denetleyicilerinizi ve kulaklığınızı 'göremiyorsa', geliştirici ayarlarına gidin ve 'tüm USB aygıtlarını kaldır'ı tıklayın, denetleyici kutusunun gücünü ve USB'yi çıkarın, ardından hepsini tekrar takın ve sürücülerin indirilmesine izin verin yeniden… Aaaa ve nefes al.

• Partnerinizle temizleyin. Diğer yarınız genel olarak teknolojiyle ve özellikle oyunla ilgilenmiyor mu? Ön oda, kurabileceğiniz tek yer mi? KESİNLİKLE F ** KRAL'DAN NEFRET ETMEDİKLERİNDEN emin olun. Ortağım gerçekten istekli değildi. Kulaklığı takmayı bile denemedi. Bir kez değil. Ve belli ki salonda televizyon izlemek artık imkansızdı.

• EN AZ 2m x 1.5m boş alanı temizlediğinizden emin olun. Bu, gereken minimum değerdir ve gerçekten gereklidir. Başlangıçta 1.9m x 1.5m alanım vardı ve buna sahip değildim. Hayır efendim.

2m x 1.5m boyutlarında bile, bazı oyunlarda kendinizi çok sarmış hissedeceksiniz, ancak Vive, kaktüsünüzün içine girmemenizi veya zombileri öldürürken TV'nizi parçalara ayırmamanızı sağlayacak birçok deha özelliğine sahip. Oh ve bazı başlıklar, daha büyük mekansal gereksinimleri olduğu için onları oynamanıza tam anlamıyla izin vermez.

Aslında, 2,5m x 2m'nin önerilen alanım olacağını söyleyecek kadar ileri gidebilirim. Ve çoğu İngiliz, kentsel evde, kesinlikle Londra'da, bu çok fazla alan. Sonra yine, bir oyun aksesuarı için 700 sterlin harcadınız. Belki basmışsınızdır.

• Vive'ı otururken veya ayakta dururken kullanmak üzere ayarlayabilirsiniz. Peki sahip olduğunuz şey özünde Oculus Rift ise ama daha pahalıyken neden bunu yapasınız? Kızman gerekecek. Öyleyse bunu yapma.

Bu yüzden uğraşmaya değer

Vive sadece Oculus'a uygun bir görsel deneyim değil, aynı zamanda temel teknoloji farklı olsa da Kinect ile karşılaştırılabilir tam vücut takibi de sağlıyor. Bu, onları sabit bir bakış açısından gözlemlemek yerine, sanal dünyalarda fiziksel olarak hareket etmenizi sağlar. Bu benim için daha iyi bir genel deneyim anlamına geliyor.

Steam'de şu anda mevcut olan oyunların çoğu, VR kullanmasalardı büyük ölçüde şaşırtıcı sayılmazdı. Wii oyunları yüceltilir. Ancak gerçek şu ki, VR kullanıyorlar ve bu nedenle çoğu, uzun süreli oyun için uygun olan birkaçıyla birlikte, kısa patlamalar için oynamak için inanılmaz, sürükleyici eğlencedir.

Uğraştığım Vive'ı kurmanın tüm zorlukları için ve kısa bir süre sonra geleceğim Vive'ı kullanmak için, inceleme birimimin gittiğini görmek gerçek bir anahtar oldu.

Uygun güçlü bir dizüstü bilgisayara sahip olmak için gerekli 2 bin doları harcamayı ciddi olarak düşünür müydüm (bu gitmek için ideal yol; masaüstüne tercih edilir)? Karar veremiyorum. Ama parasız olarak sahip olmak, bir kez kurmanın dehşeti ortadan kalktığında kesinlikle çok eğlenceliydi.

Tasarım, inşa ve konfor

HTC Vive'ın dışı, Oculus Rift'e çok benziyor. Tanıdık yamuk şekle sahip, ancak çerçevenin her tarafında küçük yansıtıcı sensörlerle artırıldı. Bunlar, her odanın köşesine koyacağınız iki kamera tarafından tanınır.

Kameralardan bahsetmişken, alt merkezdeki tepegöz gözü öyle ki Vive, sanal dünyanın 'içinden' gerçek dünyayı görmenize de izin veriyor. Kulağa saçma gelse de, bu muhtemelen cihazla ilgili en sevdiğim şeydi.

Bunun nedeni, gördüğünüz şeyin sizin eviniz olmaması, ama en azından bana Suda51'in ultra şiddetli Wii aykırı olan Killer 7'yi biraz anımsatan çok havalı, mangaya benzer bir etkiye sahip evinizdir.

Sonuç olarak, Vive neler olup bittiğini görmenizi sağlar, böylece TV'nize neredeyse girmediğinizden veya ziyaretçilerle etkileşimde bulunmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ya da partnerinizin size oklava ile gelmediğinden emin olun çünkü oyun oynamak için tüm oturma odasını kullanıyorsunuz. YAPMADIĞI şey, sizi tamamen VR dünyasından çıkarmaktır.

Esasen, dairem Vive'ın VR efektinin üzerine yerleştirildiği için harika görünüyordu. Gerçekten akıllı bir tasarım.

Kurulumda bahsettiğim Chaperone sistemi neredeyse zeki ve çok daha kullanışlı. Vive'a, içinde kullandığınız alanın boyutlarını anlattıktan sonra, denetleyici tetiği basılı tutularak bu alanın kenarlarında dolaşarak, çevreye yaklaşırken sanal bir 'çit' oluşturabilir.

Yine, bunun dehası sizi sanal dünyanın içinde tutmasıdır, ancak gerçek dünyadan tehlikeli bir şekilde habersiz olmadığınız anlamına gelir.

Bunun olumsuz tarafı, önerilen minimum alana sahipseniz, Chaperone 'çitinin' hareket etmenizi gerektiren oyunlarda olduğunuzda çoğu zaman görünür olmasıdır. Bu da ironik bir şekilde sizi sanal dünyanın dışına çıkarır.

Gerçekçi olarak, kulaklık muhtemelen olabildiğince hafif ve rahat olsa da, yine de o kadar hafif veya rahat değildir ve tepeden çıkan kıvrımlı teller sürekli olarak bacaklarınızın etrafında dolanır. Giymenin korkunç olduğunu veya bir yolculuk tehlikesi olduğunu düşünmüyorum, ancak oyun dünyasına tamamen dalmış hissetmeyi neredeyse imkansız kılıyor.

Farklı insanlar farklı şekillerde tepki verirler, bu yüzden kapsamlı genellemeler yapmak imkansızdır, ama giyerken kendimi klostrofobik veya mide bulandırıcı hissetmedim. Bir saat kadar sonra rahatsız edici - ama dayanılmaz derecede - sıcaktı ve kesinlikle gözlüklerimi alnıma bastırıyormuş gibi hissettim, çünkü öyleydi.

Yeni nesil Wii Nunchucks gibi, sanal dünyalarınızla etkileşim kurmanıza olanak tanıyan tetikler ve dokunmatik yüzeylere sahip iki kablosuz kontrol cihazına sahip oluyorsunuz: nesneleri toplamak, onları atmak ve en önemlisi, onlarla birlikte mutlak bir baş belası gibi, taştan ölü şeyleri vurmak. Bunların çoğunu, temel ama mükemmel Brookhaven Deneyi demosunda yaptım.

Oculus'un Dokunmatik kontrolörlerinde olduğu gibi - ki bunlar henüz piyasaya henüz hazır değil - VR dünyasına baktığınızda kontrol cihazlarını veya bağlama bağlı olarak bir tabanca, boya fırçası, çift ellerin veya her neyse.

VR deneyimi

Vive VR hakkında söyleyeceğim en önemli şey, içinde hareket edebildiğiniz için Oculus'tan daha iyi ve PlayStation VR'den daha iyi. Sorun şu ki, onu deneysel olarak daha iyi kılan aynı şey, kurulumu ve çok daha az insana uygun hale getirmeyi de çok daha zor hale getiriyor.

Yine de Vive'ın sorunlarının başladığı ve bittiği yer burası değil. Sık sık, deneyimi sürükleyici ve harika kılan her şey için, ters yönde giden bir şey olduğunu hissettim.

Grafikler mükemmel, ancak yine de grafikler ve görüş alanı gerçek hayatta gördüğümüzle karşılaştırılamaz. Birkaç oyunda, çevresel görüşümle olaylara göz kulak olmaya çalışıyordum… Ama 100 derecelik bir FOV, gerçekten hiç sahip olmadığınız anlamına geliyor.

Düşmanlara ateş ederken - Brookhaven Experiment'te bir tabanca veya Valve's The Lab'daki birçok mükemmel mini oyunlardan birinde bir yay ve okla - kontrolörün hala kontrolör şeklinde olduğunu bilmeme rağmen şaşırtıcı derecede gerçekçi görünüyordu ve görünüyordu. gerçek hayat. Bununla birlikte, kesinlikle unutmadığım bir şey, kafamdan teller çıkan büyük, büyük bir plastik maskemdi.

Chaperone çiti bir dahinin vuruşudur, ancak dikey olarak çalışmaz - ve abajurlarım bunu kanıtlayacak izlere sahiptir.

Oyun dünyalarının en iyileri harika, ancak onlardan bir kez çıktığınızda, SteamVR arayüzü oldukça hantal ve tanım, metni tatmin edici bir şekilde oluşturmak için yeterince yüksek değil.

Steam yazılımının çökmesiyle ilgili sorunlar da vardı - adil olmak gerekirse hala beta aşamasında.

Özellikle göz kulak olmanızı tavsiye ettiğim bir şey kontrol kutusu. Neredeyse çaresizlik içinde pes etmeme neden olan çökme, Mini DisplayPort kablosunun * çok * hafifçe yuvasından çekilmesinden kaynaklanıyordu. Sonuç olarak, kulaklık çalışmayı durdurdu, ancak yalnızca kısmen çıkarıldığı için sistem hala bağlı olduğunu düşünüyordu.

Yani kulaklık takip ediyordu, SteamVR söz konusu olduğunda her şey yolundaydı, ancak kulaklıktan hiçbir şey gelmiyordu. Sadece sayısız sıfırlamadan ve çok sayıda küfürden sonra ne olduğunu anladım.

Tüm bunlara rağmen, Vive yükselip uçtuğunda, kesinlikle muhteşem. Size verebileceği yüksekler, düşüklerden daha ağır basar. Yenilik sona erdiğinde durumun hala devam edip etmeyeceğini sorgulayabilirsiniz, ancak şu anda, yenilik geçerliliğini yitirmeye yakın değil.

Hadi oynayalım!

The Vive, yazılım açısından eğlenceli bir yerde. Hiç kimse oyunların ve uygulamaların eksikliği olduğunu iddia edemez ve çoğu çok eğlencelidir. Bununla birlikte, çoğunun kalıcı bir çekiciliğe sahip olduğunu göremedim ve SteamVR'nin denediğimde bastırdığı çoğu oyun oynamak ücretsiz değildi, bu da harcamalarınızın daha da hızlı bir şekilde artmasına yol açabilir.

Karşılaştığım en eğlenceli oyun ve gerçekten adrenalin pompalayan ve abajurlarımı tehlikeye atan Audioshield, bazı popülerler için zamanla üzerinize yağan amansız renkli küre dalgalarını engellemek için kalkan kullanmanız gereken Audioshield'dı. melodiler - Black Sabbath'ın Iron Man'inden, kaçınılmaz olarak Daft Punk'ın Tron Legacy film müziğine kadar her şey.

Bu, özünde, övgüye değer bir Kinect oyunudur, ancak kesin bir tekrar değeri vardı. Denediğim her şey harikaydı, ta ki olmayana kadar.

Birinci şahıs nişancıların Vive ile harika olacağını düşünürsünüz, ancak bana öyle geliyor ki, geleneksel, joystick ile güçlendirilmiş hareket ve gerçek karışımıyla henüz hiç kimse VR'ye uyan ve kesinlikle Vive ile uyumlu bir hareket mekaniği geliştirmedi. , bacaklarınızı kullanma hareketi.

Yani şimdiye kadar yaptıkları şey ya tekerlekler üzerinde koşmak (Hover Junkers) ya da sizi savunmanız gereken çok sınırlı bir ortama yerleştirmek (Brookhaven Deneyimi ya da yaklaşan Arizona Sunrises zombi ateş festivali).

CoD veya Halo gibi bir şey, bir Vive kontrol cihazını otomatik bir silah olarak kullanarak, aslında VR'de yorucu hale gelebilir. Resident Evil 4 tipi bir atıcı, dönüşüm için daha uygun bir aday olacaktır.

Karar nedir?

Söylemeye gerek yok, 799 $ 'dan (artı eğer zaten sahip değilseniz uygun bir PC için 1.000 $ daha), Vive herkes için olmayacak.Aslında, Oculus Rift'in olumlu bir şekilde karşılanabilir görünmesini sağlıyorPlayStation VR, özellikle zaten bir PS4'ünüz varsa çok daha ucuz olacaktır.

Kulaklık kablolu, ağır ve çirkin. Pek çok oyun var ancak kimse oyun / ev kullanıcısı bağlamında VR için katil bir uygulama bulamadı. Tecrübelerime göre sensörlerin çalışması için birbirine bağlanması gerekiyordu. Onları amaçlandığı gibi kablosuz olarak çalıştırma konusunda daha fazla şansınız olabilir, ancak bu benim deneyimim değildi.

Mesele şu ki, mevcut teknolojinin sınırları göz önüne alındığında, bu sorunlar gerçekten önlenemez. Kesinlikle fiyatları oldukça çılgın seviyelere zorlamadan ve belki o zaman bile değil.

HTC, Vive ile zarfı ittiği için kesinlikle alkışlanmalıdır. Bu gerçekten genç bilim kurgu hayallerimizin bir parçası, her ne kadar büyüleyici bir şekilde klonlanmış, prototip bir biçimde olsa da.

Vive'ın sanal dünyalarında fiziksel olarak hareket etme yeteneği, onu bu nesil VR kulaklıklarının en iyisi yapıyor. Ayrıca bunu en az başarılı hale getireceğini düşünüyorum. Bunu bir tez olarak kastetmiyorum: HTC Vive, VR'nin 2016 sınıfının Betamax'ıdır.

Bunu beğendin mi? Pingtwitter Opinion: Hayır, VR muhtemelen 2016'da çok büyük olmayacak