Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Huawei, Google ve Android: Huawei'nin ABD yasağı sizin ve telefonunuz için ne anlama geliyor?

Huawei, Google ve Android: Huawei'nin ABD yasağı sizin ve telefonunuz için ne anlama geliyor?

Teknoloji ve siyaset, daha önce hiç olmadığı kadar çatışıyor ve Huawei, Çin'deki eyalet hükümetine gizli gözetim ve sıkı ışık iddiaları arasında ABD'de resmen gözden düştü. Peki bu, cebinizdeki Huawei telefonu için ne anlama geliyor? Ya da gelecekteki herhangi bir Huawei telefonu?


ABD'nin Huawei ile ticarete getirdiği kısıtlamalar, Google ve bileşen tedarikçilerinin beğenilerinin şirkette daha önce olduğu kadar kolay çalışamayacağı anlamına geliyor. Burada, Huawei'nin akıllı telefon işi için bunun tam olarak ne anlama geldiğini özetleyeceğiz.

Huawei ile ABD arasında ne oldu?

Huawei P30

(İmaj kredisi: Gelecek)

Telefon seçmek, ticaret savaşlarını dikkate almadan yeterince zor, ancak kısa özet, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin şu anda gergin olduğu. Karışıma eklenen, ABD tarafından Huawei'nin veri toplama ve izleme politikaları açısından güvenilemeyeceğine dair bir şüphe var.

Bu, içinde casus çip olduğu anlamına gelmez. huawei-p30-review-an-excellent-phone-pro-review, ancak ABD'nin 5G ağlarını kurarken Huawei altyapı teknolojisini kullanmaktan kaçınmak istediği anlamına geliyor. Ayrıca, Huawei şu andaresmi bir kara listede, Google ve Qualcomm gibi şirketlerin bununla uğraşmasını engelliyor.


Siyasi duruş devam ettikçe durum her hafta değişiyor.En sonHaziran ayının sonunda Başkan Trump, bu ticaret kısıtlamalarının bazılarının akıllı telefon teknolojisi gittiği sürece kaldırılacağını söyledi - ancak henüz yazım aşamasında ince baskıya karar verilmedi, bu yüzden bunun ne anlama geldiği tam olarak belli değil.

Bu Google ve Android'i nasıl etkiler?

Huawei Mate 20 Pro


(Resim kredisi: Huawei)

Google Android geliştiriyor, bu nedenle ABD tarafından uygulanan ticaret yasağı, gelecekteki Huawei telefonlarının teoride artık Android'i çalıştıramayacağı anlamına geliyor - Android'in herkesin uyarlayabileceği ve üzerine inşa edebileceği ücretsiz, temel sürümü bile hala bir lisans kapsamındadır. Android ve Gmail'den Google Fotoğraflar'a kadar tüm popüler Google uygulamaları masanın dışında.

Elbette bu Huawei için korkunç bir haber,ortaya çıkarmaya söz verdiyakın gelecekte kendi Android rakibi. Google'ın mobil işletim sistemine kattığı gelişim yıllarını yakalayamayacak ve telefonlarını ABD ve Avrupa'da çok daha az çekici hale getirecek.


Yine de söylediğimiz gibi, durum hala değişiyor. Android bloğu, Huawei'nin yanı sıra Google için de kötü bir haber ve ABD yetkililerinin son göstergeleri, şirket ticari ve endüstriyel bir alanda yasaklı kalsa bile Huawei telefonlarının ABD donanım ve yazılımlarını normal şekilde kullanmaya devam edebileceğidir. seviyesi.

  • En iyi Huawei telefonlarının tümü, özellikle sizin için seçildi

Mevcut Huawei telefonum nasıl etkilenir?

Huawei P20

(İmaj kredisi: Gelecek)

Halihazırda bir Huawei telefonu olanlar için iyi haber (örneğinHuawei Mate 20 Pro) zaten satılmış olan telefonların çok fazla sorunu olmaması gerektiğidir. Huawei, 'Tüm Huawei akıllı telefonları, tabletleri ve PC'leri güvenlik yamaları, Android güncellemeleri ve Microsoft desteği almaya devam edecek' dedi. tracker.tradedoubler.com/click.

'Zaten bir Huawei akıllı telefon satın almış veya satın almak üzere olan herkes, her zaman olduğu gibi uygulamalar dünyasına erişmeye devam edebilir.' tracker.tradedoubler.com/click. 'Tüm cihazlar, üreticimizin garantisi kapsamında olmaya devam edecek ve buna göre tam servis desteği alacak.'


Başka bir deyişle, aniden Android veya Facebook'u telefonunuzdan çektiğinizi bulamayacaksınız. Android güncellemelerini ne kadar süreyle alacağınıza dair bir soru işareti var, ancak en azından temel güvenlik yamaları açısından, telefonunuzun kullanım ömrü boyunca korunmanız gerekir.

Gelecekteki Huawei telefonları nasıl etkilenebilir?

Huawei P20 Pro

(İmaj kredisi: Gelecek)

Gelecekteki Huawei telefonları söz konusu olduğunda durum çok daha az net çünkü ABD hükümeti, Huawei ve Çinli yetkililer arasında hala uzlaşmalar atılıyor. İlk ABD kararı, Huawei'yi hayati donanım bileşenlerinden ve ABD yazılımlarından uzaklaştıracaktı, ancak bu tutum yumuşamış görünüyor.

Bu aşamada geleceğin neler getireceğini bilmiyoruz - yapabileceğimiz tek şey Huawei'nin gelecekteki her akıllı telefon lansmanında söylediklerini not almak. Bir sonraki,Huawei Mate 30 telefonlarbir süre sonra bu yıl. Başlangıçta olduğu gibi ticaret yasağı Ağustos ortasında yürürlüğe girecekti, bu nedenle her iki tarafın da bir tür anlaşmaya varması için hala zaman var.

Huawei'ninkayıtlara geçtiAndroid Q'nun mevcut en popüler cihazlarına ulaşacağını söyleyerek, zaten vahşi ortamda bulunan Huawei cep telefonlarının şimdilik iyi olacağı görülüyor. Gelecek olanlar için, bu alanı izleyin - şu anda Huawei'nin Android açısından ne yapabileceği belli değil.

Gelecekte ne değişebilir?

Huawei

(Resim kredisi: Huawei)

Birkaç kez söylediğimiz gibi, bu sürekli değişen bir durumdur. Şimdilik, ABD ticaret yasağı, Huawei'nin Android yazılımına ve ABD tedarikçilerinden ihtiyaç duyduğu bileşenlere erişimini engellemeyecek gibi görünüyor. Her zamanki gibi iş olabilir, en azından Huawei'nin tüketici cihazları için.

ABD ve Çin aralarındaki farklılıkları aşarken durum hızla tekrar değişebilir. Ufukta Huawei'den daha fazla telefonla, ilgili tüm taraflar bir an önce yerine bir çözüm isteyecek. Sonuç olarak, Çin dışındaki Huawei telefonları bir bütün olarak sektör için iyidir.

Şu anda bildiklerimize dayanarak, devam edip 2019'un ortasında mağaza raflarından herhangi bir Huawei telefonu satın almanın iyi olduğunu söyleyebiliriz - neredeyse normal şekilde desteklenmeye ve güncellenmeye devam edecek. Gelecek için tablo daha az net, ancak yakında daha fazla güncelleme almalıyız.