Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • Avcılık, kadın kahramanlar ve kalp kırıklığı: Horizon Zero Dawn'ı neden seveceksiniz?

Avcılık, kadın kahramanlar ve kalp kırıklığı: Horizon Zero Dawn'ı neden seveceksiniz?

Pingtwitter, bilim kurgu nişancı serisi Killzone'un arkasındaki stüdyo olan Sony ve Guerrilla Games'in en yeni birinci taraf tekliflerini inceliyor. Peki Aloy ve robo dinozorları, Uncharted'ı PS4'ün en üst noktasından çıkarmak için yeterince şey yapabilir mi?


  • Hazine, gözyaşları ve zafer: Uncharted 4'ü neden seveceksiniz: Bir Hırsızın Sonu

Bir Thunderjaw ile bire bir gidiyoruz.

Çeneleri için makineli tüfekler, kuyruğu için jilet gibi keskin bir balta ve sırtında bir mayın fırlatıcı bulunan dev, T-rex tarzı bir robotik canavar. Sadece birkaç yay ve gözlerimizde kaba bir bakış var.

Zırhını ve bu ölümcül menzilli silahları sökmek için sert oklarımızın kaba kuvvetine güvenerek, onu kısaca bağlamak için özel ropecaster'ımızı kullanıyoruz. NPC'leri oyuncaklar gibi fırlatarak serbest kalır. Açıkça kavga etmeden aşağı inmiyor. Mayın fırlatıcısını ateşliyoruz. Sonra kuyruk. Kaçmaya, okları kaybetmeye ve tuzaklar kurmaya devam ediyoruz.


Çenede (ve kendi sağlık çubuğumuzda) kalan bir sağlık şeridi ile, bir çıkıntıdan atlıyoruz, son bir ölümcül oku doğrudan açıktaki kalbine bıraktığımızda zaman yavaşlıyor. Kendimizi tozdan arındırarak, onun dumanlı cesedine doğru ilerliyoruz, rexy özentisini parçalara ayırıyoruz ve neşeli yolumuza koyuluyoruz.

Bu Horizon: Zero Dawn, kısaca. The Witcher 3: Wild Hunt'ın büyük canavar savaşlarına ikinci Assassin's Creeds'in akıcı hareket modelini aşılayan büyük, kıyamet sonrası bir macera (çünkü sadece bir & lsquo; post ”son nesildir). Aynı zamanda as atıyor.


Bir oyunun benzerlerinden bu kadar net bir şekilde ilham alması basmakalıp görünebilir, ancak açık dünyaların, parkur platformlarının ve asimile RPG mekaniklerinin her yerde bulunan mecazlara indiği bir sektörde, geliştirici Guerrilla Games sıradan olanı almayı başarıyor ve onu ilginç kılıyor tekrar.

Killzone'un (eğlenceli ama nihayetinde ilham vermeyen bir nişancı serisi) sınırlamalarından muaf olan Hollandalı stüdyo, yaratıcı kanatlarını yayarak, Sony'nin PS4'e özel dağının tepesine muzaffer bayrağını dikmeye hazır bir kum havuzu macerası yarattı.

Horizon pek çok tanıdık içerik sunabilir - gerçek bir açık dünya (yükleme ekranları olmadan tamamlanmış), XP ile çalışan bir tesviye sistemi (ilave beceri ağaçları ile), hazinelerle dolu yeraltı zindanları ve bitmeyen bir ganimet selinden bunlardan sadece birkaçı. - ancak bu, onları benzersiz ortamına sorunsuz bir şekilde örtme şeklidir.


Çünkü o dünya başlı başına bir karakter, her köşesini ve köşesini keşfettikçe dönüşen bir dünya. Karla kaplı dağlarla dolu yemyeşil bir manzarayı, akşam esintisinde sallanan sırları ve yerden fırlayan eski şehirlerin kalıntılarını, uzun zamandır ölü bir medeniyetin mezar taşlarını keşfedeceksiniz.

Guerrilla'nın kendi Decima motorundan güç alan (bir sonraki oyunu Death Stranding için Hideo Kojima tarafından seçilmiş) Horizon evreni, PS4'teki açık ara en çarpıcı görünümlü oyun. Batman: Arkham Asylum ve Uncharted 4'ün derinlikleri ve detayları düşünüldüğünde büyük bir övgü, ancak normal bir PS4'te bile bir Gözlemcinin gözünden lens parlamasından bir NPC'nin yüzündeki kırışıklıklara kadar her şey parlıyor. GTA 5 olmayan açık bir dünya için etkileyici bir başarı.

Tabii ki, PS4 Pro'nun ek performans avantajlarıyla çalışan Horizon, daha da inanılmaz görünüyor. Çarpıcı 1080p sunumu, renkler daha canlı ve siyahlar biraz daha derinken, çerçeveyi zar zor düşürüyor. Horizon, Sony tarafından PS4 Pro'nun gerçek potansiyelinin poster çocuğu olarak büyülendi ve bunun tam olarak kanıtlandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Bununla birlikte, vanilya PS4'te çalışan sürümle ilgili birkaç teknik sorun var. Bunlar büyük sorunlar değiller, ancak karakterlerin sıklıkla yerine birkaç saniye geç düştüğünü veya bir NPC'nin yüzünü yakınlaştırıp uzaklaştıran sarsıcı kamera değişiklikleri gördük. Küçük kıkırdamalar ama seyahatlerinizde kaç konuşma yapacağınız düşünüldüğünde yeterince sinirlenebilirler.

Horizon'un hikayesi kesinlikle kalp ağrısı ve entrikanın adil payını sunsa da, Horizon'un gerçek ekmek ve tereyağı olan robo dinozorların orada avlanması ve öldürülmesidir.

Horizon'un robotik ekosistemi çok çeşitli bir şeydir ve her birinin zayıf yönlerini inceleyip onları yaylar, tuzaklar ve mızraklarla alt edeceksiniz. Horizon'un büyüleyici oyun alanının kalbine inecek, bir zamanlar olan dünyanın ve şimdi yaşayan kötülerin gizemini çözeceksiniz.

Savaş, The Witcher 3'ün titiz savaşlarının karmaşıklığına sahip değil, ancak bir Bellowback aniden bir gölden tüm çeneleri ve buzlu nefesi kesen bir Bellowback ortaya çıkmadan önce gökyüzünde kötü bir Glinthawk ile savaşmak heyecan verici bir şey.

Savaş, çoğunlukla yaylarınızla yapılan menzilli dövüşe (yukarıda bahsedilen ropecaster daha büyük düşmanları bağlar, sapan bombalar vb.) Ve çeşitli insan ve robotik düşmanları sersemletmek için tuzakların akıllıca kullanılmasına dayanır. Yakın dövüş dövüşü kıyaslandığında biraz düz, mütevazi mızrağınız bu kadar hızlı tempolu bir oyunda garip bir şekilde garip ve yavaş hissediyor.

İnsan düşmanlarıyla savaşmak, yeniden başlatılan Tomb Raider gibi (düzgün tırmanma mekaniği ve hareket halindeyken ok işçiliği ile Horizon'un aldığı bir seri) olduğu kadar şişkin hissediyor, ancak makine savaşı bir vahiy. Her canavar çok farklı taktikler ve silahlar gerektirir - ödevinizi yapmazsanız robo chow olursunuz.

Neyse ki, ana kahraman Aloy göreve fazlasıyla bağlı. 2015'te Life is Strange'de Chloe olarak gösteriyi çalan parlak Ashly Burch tarafından seslendirilen cesur kahramanı, hem makine hem de insan avlama ihtiyacı neo'da mükemmel bir anlam ifade eden bir avcı olan Lara Croft'a mükemmel bir benzetme. - ilkel dünya. Gerilla, diyalogda daha şefkatli veya soğuk tepkiler verme şansı sunar, ancak ateşli kişiliği yol boyunca asla kaybolmaz.

Horizon'un kurgusal toplumu hakkında harika bir ilerici şey var - kadınların sıkıntı içinde değil, savaşçılar, maceracılar ve rahipler olduğu bir anaerkillik üzerine inşa edilmiş bir dünya. Game of Thrones tarzı dinlerinden biri bile, her yerde bulunan bir Tüm-Anne'yi övüyor.

Elbette, mekaniklerinden bazıları biraz tanıdık gelebilir, ancak Horizon onları kendi dünyasını şekillendirmek için nasıl kullanıyor ve en büyük izlenimi bırakıyor. Aloy’un kullanışlı Focus cihazı, dedektif modu tarzındaki düşmanlarını ve ilgi çekici noktalarını tanımlamasına olanak tanıyarak, kıyamet sonrası bir dedektif gibi vahşi doğada izlenen birçok ize yol açar.

Silahlar hareket halindeyken değiştirilebilir, ancak ilginç bir uyarı ile bir stat diğerinin parlatılırken küçültüldüğünü görür. Kıyafetler bile bu şekilde yükseltilebilir. Ve bu değişikliklerin çoğu daha büyük ve daha kötü makineleri yenerek bulunduğundan, kendinizi her şeyden çok metal avlarken bulacaksınız.

Bu, Horizon'un açık dünyayı ele geçirmesine izin verdiği anlamına gelmez. Korkunç bir yolsuzluğun kaynağını ve kendi kökeninizin ayrıntılarını ararken sizi daha da içine çeken, gerçekten ilginç bir hikaye var.

Elbette, diyalog aşırı açıklama ve irfan içinde kaybolabilir - özellikle de Aloy'un sizi sesli olarak biraz fazla teşvik etmesi - ama olay örgüsünde en küçük yan arayışı bile anlamlı kılan gerçek bir duygusal kalp var.

Son hafızadaki en yoğun aylardan birinde piyasaya sürülmesine rağmen, Sony, Horizon: Zero Dawn'da Uncharted'ın güzel bir halefini buldu. Ve hatta keşfettiğimiz görsel açıdan en etkileyici açık dünyalardan biri ve avlanacak mekanik yaratıkların en iyisi olan Horizon, sonunda Guerrilla Games'in dünyanın en yetenekli geliştiricilerinden biri olduğunu kanıtladı.

PS4 Pro'ya yükseltmek için bir nedene mi ihtiyacınız var? Horizon: Zero Dawn sizin için bir oyundur.

  • Neden kontrol etmiyorsun ...Mass Effect: Andromeda'nın mega önizlemesi: tüm yeni teknoloji, silahlar, karakterler, araçlar, bilgiler ve daha fazlası dahil