Close

Gocycle G4i'ye bindim ve gelecek gibi hissettim

Yeni bir elektrikli bisiklet mi arıyorsunuz? Sıranın arkasına katılın: diğer herkes de öyle. Geçen yıl, e-bisikletlere olan ilgide benzeri görülmemiş bir patlama yaşandı ve talep maalesef arzı geride bıraktı. Ancak, kısa bir süre sonra şehirde Gocycle'ın G4i formunda yeni bir bisiklet olacak ve bu haftaki test sürüşüme dayanarak, şehirdeki bir e-bisiklette alabileceğiniz kadar eğlenceli.


Gocycle yıllardır elektrikli bisikletler yapıyor ve her yıl - ya da öylesine - tekliflerini geliştiriyor ve öncekinden daha iyi bir şeyle çıkıyorlar.

G4i, Gocycle'ın kendine özgü, fütüristik görünümünü koruyor. Diğerlerinin aksine, bunun bir elektrikli bisiklet olduğunu hemen görebilirsiniz.en iyi elektrikli bisikletlerstandart bisikletler gibi görünmek için kendi yollarından çıkan son zamanların.

Londra'nın güney yakasının vebalı sokaklarında bir tur atmak için üretim hattından yeni çıkmış bir G4i aldım. Ve size söyleyeyim, bu beni neşelendirdi.

Bisiklet G4i


Gocycle G4i: şimdi görüyorsunuz

(İmaj kredisi: Gocycle)

Gocycle'ın en yeni ve en büyük e-bisikletiyle ilgili hemen anlaşılmayan bir şey, aynı zamanda bir katlanmış, inna Brompton stili olmasıdır. Brompton'lara karşı hiçbir şeyim yok - onlar harika mühendislik parçaları - ama benim gözümde öyle görünüyorlarbir tür aptal.


G4i çok daha eğlenceli ve fütüristik görünüyor, ancak aslında birkaç saniye içinde neredeyse bir Brompton kadar iyi bir şekilde katlanabiliyor.

Bisiklet G4i


…Şimdi yapmıyorsun (o kadar)

(İmaj kredisi: Gocycle)

Gocycle'ın patentli magnezyum Cleandrive'ına hidroformlu alüminyum ön çerçeveyi birleştiren yeni bir karbon fiber orta çerçeve ile G4i 'sadece' 16kg - hadi, bu bir e-bisiklet için hafif. Sonuç olarakhemen hemenOldukça güçlü olduğunuz sürece, yarı uzun süre taşımak için yeterince hafif.

Belki daha gerçekçi bir şekilde, sokakların ne kadar uzun olduğunu görmek için tekerlekli şeyi iten konseydeki adamlardan biri gibi, onu ön tekerleğinde de döndürebilirsiniz.

Bisiklet G4i


(İmaj kredisi: Gocycle)

Ama yine de katlamayı ve taşımayı boşverin. G4i nasıl sürmeyi sever?

Bu birbüyük patlama.

Gocycle, G4i'nin nasıl hareket ettiğine ve nasıl göründüğüne fütüristik bir tat kattı. Diğer birçok e-bisikletin ağır ve sıkıcı hissedebileceği yepyeni G4drive ile güçlendirilen bu bebek, pedal çevirmeye başladığınız andan itibaren asla zinde hissetmez.

Niye ya? G4i'nin torkunu öncekilerle karşılaştıran bu kullanışlı grafiğe bir göz atın - ikisi de hiçbir şekilde yavaş hissetmedi.

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)

Gördüğünüz gibi, neredeyse harekete geçtiğiniz (pedal çevirmeye başladığınız) andan itibaren G4i, büyük miktarda gücü emrinize veriyor.

Bunu test etmek için Londra'nın merkezinde bir tepe bulmaya çalıştım ki bu pek de kolay bir şey değil. Ancak, bir zamanlar Dr Stephen Hawking'in Betfred'in Dünya Kupası bahislerini tanıttığını gördüğüm Savoy otelinden kısa olsa da oldukça kötü bir eğim var – gerçek hikaye – Waterloo Köprüsü'ne kadar.

G4i, bu test eğimini, hem kısa bir sürüşle hem de daha etkileyici bir şekilde, durarak başlangıçtan itibaren düz bir yol gibi hissettirdi. Kuzeyde olduğu gibi 'gerçek' bir tepede neler yapabileceğini görmek isterim.

Aslında, Gocycle'ın söylediğine göre, torktaki artış, büyük ölçüde önceki Gocycle'ların Kuzeyli kullanıcılarının ısrarıyla oldu. Bir başka güçlü müşteri geri bildirimi, eski Gocycles'ın motorlarından çıkan göze çarpan uğultudan görünüşe göre nefret eden Almanlardan geldi. Sonuç, G4i'nin tamamen sessiz olmasıdır. İyi bir şey de; kimse Almanları üzmek istemiyor.

Gocycle G4i'ye daha yakından bakın

Resim 1 / 4

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)

Gocycle G4i'ye daha yakından bakın

Resim 1 / 4

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 2/4

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 3/4

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 4/4

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)

G4i'ye binmenin tüm deneyimi, en asık suratlı Cermenleri bile neşelendirmeye yetmişti. Elektrikli bisikletlerle ilgili büyük bir sorun, yavaş hissetmeleridir. Elektrik yardımının yasal olarak sadece 15mph ile sınırlı olması şaşırtıcı değil, ki bu o kadar hızlı değil.

Ancak bu Gocycle,hissediyorhızlı. Aslında normal bisiklet kullanıcıları tarafından sollanmaya devam ettiğimde biraz incindim, açıkçası o kadar hızlı gitmiyordum. Ancak iyi haber şu ki, 15-16mph'de tutulmak yerine çekici indirerek onları yakalayabildim. Bu, nispeten hafif ağırlığa ve yüksek torkun sizi yukarıda bahsedilen 15mph'ye gerçekten çok hızlı bir şekilde itmesine bağlıdır. Ayrıca gerçekten çok hızlıyım. Hayır ciddiyim.

G4i'deki tekerlekler, inanılmaz derecede manevra kabiliyetini hissettirecek kadar küçüktür, ancak her an yolda bir ızgarada kaybolabilecek bir oyuncak bisiklete biniyormuşsunuz gibi hissettirecek kadar küçük değildir. İster inanın ister inanmayın, bu aslında bir keresinde bir Brompton'da başıma geldi.

Sağlam durmasına yardımcı olmak için, ekstra kavrama için silika bileşiği ile aşılanmış, 'MotoGP'den ilham alan' kalın lastikler vardır.

Şu çatala bakın!

Resim 1 / 5

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)

Şu çatala bakın!

Resim 1 / 5

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 2/5

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 3/5

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 4/5

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)
Resim 5/5

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)

Yeni, karbon fiber, tek taraflı ön çatal gibi bazı havalı, teknik dokunuşlar da var. Bu, G4drive motorunu barındırır ve 'stresi ve toplam ağırlığı azaltır' ancak bence gerçek amacıkaltak.

Benzer şekilde, gidonlar, kalan pil ömrünü ve hangi viteste olduğunuzu gösteren minimalist bir ekrana sahiptir.

Dişliler giderken dişliler de oldukça ilginç. Sadece üç tane var, ancak pedal çevirmeyi bıraktığınızda otomatik olarak vites düşürme seçeneğine sahipsiniz. Bu, trafik ışıklarında durduğunuzda potansiyel olarak yararlıdır - kuşkusuz çoğu bisiklet kullanıcısı için alışılmadık bir durumdur - çünkü daha yumuşak bir kalkış için her zaman en alt viteste tekrar başlamanız anlamına gelir.

Bu can sıkıcı bulacağınız bir şey gibi geliyorsa, kapatabilirsiniz. İyi. Çünkü bilgisayar anlatmak istemiyorumbenHangi viteste olmalıyım, kahretsin.

Bisiklet G4i

Gocycle G4i: Işıkların sönmemesini sağlamak için yeterli pil

(İmaj kredisi: Gocycle)

Menzil kaygısı, bazı potansiyel e-bisiklet alıcıları için bir sorundur. G4i, kullanılan yardım seviyesine ve nasıl ve nerede sürdüğünüze bağlı olarak şarj başına yaklaşık 30 ila 50 mil yapabilir. Açıkçası bunun yakınından bile geçmedim, ama iyi haber şu ki hızlı şarj cihazı, yalnızca üç buçuk saatte tam olarak şarj edebileceğiniz anlamına geliyor.

Gocycle G4i: fiyat ve çıkış tarihi

Bisiklet G4i

(İmaj kredisi: Gocycle)

Bu nedenle, ilk G4i e-bisikletlerinin 24 Mayıs'tan itibaren önümüzdeki hafta İngiltere'ye ulaşması gerekiyor. Şu anda Amerika ve Avustralya gibi diğer bölgelerdeki kullanılabilirlik TBC'dir.

Fiyatlandırma şu şekildedir: G4i için 3.999 £ / 4.499 € / 4.999 ABD Doları. Ayrıca, tekno flaşın bir kısmını kaybeden ve maliyeti 3,399 £ / 3,699 € / 3,999 ABD Doları olan G4 ve karbon tekerlekleri ve 4,999 £ / 5,499 € / 5,999 ABD Doları için perakende satış yapan gösterişli G4i Plus da mevcut olacak.